DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> boxe logan, fire + si -

Flores
post 17 Jun 2005, 16:51
Post #1


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Sal. Am tot cautat pe forum dar nu am gasit nimic asemanator. Stie cineva ce influenta are asupra sunetului inversare firelor + si - la boxe. Montarea CD player-ului am facut-o singur, dupa ureche, si parca nu se mai aude asa de clar ca inainte!
Multumesc!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 17 Jun 2005, 20:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




E important ca difuzoarele sa fie montate in faza. Adica + la + si - la -.
Daca una este montata normal si una invers sufera auditia in special in domeniul frecventelor joase. La un difuzor, la bas , membrana se misca intr-un sens (e aruncata spre afara) iar la celalalt in celalalt sens (e trasa spre magnet) si sunetul practic se anuleaza. Daca nu ai semne pe bornele difuzorului, ceea ce ma indoiesc, poti sa probezi cu o baterie de 1,5 V.

This post has been edited by gheghe: 17 Jun 2005, 20:36


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 17 Jun 2005, 21:36
Post #3


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Boxele au + si - la borne dar problema am avut-o la cd-player. Mufa de la RCS nu s-a potrivit cu cea de la CD si a trebuit sa tai firele pe care le-am montat la noua mufa, am avut eu o schema dar foarte vaga. Explica-mi si mie, te rog, cum sa le probez cu o baterie de 1,5V si mai ales cum sa-mi dau seama care fir e + si care e -. Merci!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 17 Jun 2005, 21:56
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




Mi-e teama ca nu prea inteleg problema ta. Initial am crezut ca nu sti care e plusul si minusul unui difuzor. Cu probarea lui problema sta asa. Daca poti sa vezi membrana difuzorului si il "alimentezi" de la o baterie de 1,5 V, aceasta, membrana se misca scurt spre exterior sau interior, functie de cum ai nimerit polaritatea. Cand se misca spre exterior, firul care a fost pe plusul bateriei este cel care este plusul difuzorului.
Daca problema ta este care este plusul difuzoarelor la firele RCD-ului mi-e teama ca nu te pot ajuta, culorile variaza. De regula pt difuzoare culorile sunt perechi cu deosebirea ca minusul este combinat si cu negru. Adica, de ex. gri e + si gri/negru este -. Dar nu e obligatoriu. Oricum, datele problemei tale sunt cam vagi.


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 17 Jun 2005, 22:42
Post #5


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Problema este ca eu cred ca am incurcat firele si la mufa CD-player-ului si la boxele din spate, (pe care le-am schimbat) mufele originale nu s-au potrivit la cele noi, firele aveau aceiasi culoare, deci am facut o varza. Stii cumva ce tensiune vine la firele de la boxe(1,5 sau 12V), poate merge sa gasesc + si- cu un bec?!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 17 Jun 2005, 22:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




1. Din intrebarile pe care le pui iti recomand sa mergi la un electrician sau macar la un prieten care se pricepe.
2. Din RCD, atunci cand functioneaza, nu iese o tensiune anume pe firele de difuzor ci aceasta variaza in functie de volumul sunetului pe care ar trebui sa il reproduca difuzorul, altfel spus, dat suficient de tare, lumina uni bec conectat in loc de difuzor (care trebuie sa aiba macar 4 ohmi) pulseaza dupa ritmul muzicii sa zicem (evident, daca RCD-ul reproduce muzica).
3. Eu zic sa aplici pct. 1
Bafta!


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 17 Jun 2005, 23:26
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Flores @ 17 Jun 2005, 22:42)
Problema este ca eu cred ca am incurcat firele si la mufa CD-player-ului si la boxele din spate, (pe care le-am schimbat)  mufele originale nu s-au potrivit la cele noi, firele aveau aceiasi culoare, deci am facut o varza. Stii cumva ce tensiune vine la firele de la boxe(1,5 sau 12V), poate merge sa gasesc + si- cu un bec?!
*


La boxe nu vine nici 1.5 nici 12V! Vine semnal audio! Nu vezi nimic cu nici un bec!
Hai ca te ajut eu: ai 3 variante:
1. pui o baterie de 1,5V pe fiecare boxa scurt (impuls) si vezi care e polaritatea cand iese menbrana afara. Firul de la + bateriei este + boxei in cazul asta.
Vezi firele care ies din CD-player pe fiecare boxa: de obicei - este fir in doua culori (de ex. rosu/alb), iar + este intr-o culoare (de ex. rosu). Adica perechi de aceeasi culoare pentru fiecare boxa: rosu-rosu/alb, gri-gri/alb, verde-verde/negru, etc.

Daca asta nu te ajuta:
2. dai doar pe 2 boxe, de ex. fata. Bagi capul intre ele (adica stai la distanta egala de fiecare boxa) si dai bass-ul un pic mai tare. Asculti. Apoi inversezi firele (+cu-) la O SINGURA boxa din cele doua. Asculti iar. Intr-una din situatii dispare bass-ul. Corecta este legarea in care auzi bass-ul mai pregnant.
Faci acelasi lucru pentru celelalte doua boxe (spate).
Apoi dai ballance-ul intr-o parte ca sa auzi boxele fata si spate dintr-o singura parte (ex. dreapta fata si dreapta spate). Te asezi intre ele si faci iar faza cu ascultatul si inversatul firelor. Daca nu ai bass cu firele in pozitia de mai inainte (de dupa ce ai fazat fata si spatele separat) inversezi firele la AMBELE boxe din fata si le lasi pe spate cum erau.
Acum ar trebui sa fie toate in faza, chiar daca e posibil sa se miste invers (adica toate 4 boxele cu -la+ si invers). Dar nu-i nici o problema, important e sa fie toate in faza si sunt.

Sau:
3.te duci la un atelier care monteaza CD-uri, boxe, alarme, etc. Dai banu, dar s-ar putea ca nici ei sa nu ti le lege corect! Asa ca mai bine revii la punctul 2.

Sper sa intelegi ceva si sa-ti ajute. Bafta. Nu te speria, cand asculti doar 2 boxe, daca sunt incorect legate (in antifaza) lipsa de bass e evidenta, deci usor de sesizat. Doar sa stai la distanta egala intre ele si nu chiar aproape (nu cu capul intre ele, la vre-un metru e bine).


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 18 Jun 2005, 09:17
Post #8


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Merci mult pentru raspunsuri, o sa fac asa cum mi-ai zis la punctul 2 sa vedem ce iese.


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 23 Jun 2005, 11:29
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Hai, zi-ne ce-ai reusit, nu tine doar pentru tine, aici e un loc unde se impartasesc experientele!


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 23 Jun 2005, 11:50
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




Inversarea + cu - mai are un efect secundar, mai grav...
Distanta pe care se poate deplasa membrana este limitata in spate. Alimentarea inversa duce la fortarea membranei spre interior. Cand un impuls electric ajunge in difuzor, membrana este aruncata in fata. La revenire, inertia o face sa treaca peste starea de repaus si sa se deplaseze in fata. Din cauza fortelor de rezistenta ale membranei, deplasarea in spatele pozitiei de repaus nu va fi la fel de ampla ca cea din fata. Adica la un impuls scurt, membrana va oscila dupa un sinus atenuat, tinzand spre 0. Este evident ca prima jumatate de sinus are o amplitudine mai mare si este situata in fata pozitiei de repaus (membrana este scoasa in afara) iar jumatatea urmatoare este mai atenuata si este in spate (membrana intra in difuzor).

Avand in vedere ca spatiul este limitat in spate, rezulta ca o alimentare inversa poate duce la nefericitul caz in care bobinajul atinge fundul magnetului, deformandu-se. Rezulta acele racaituri care se aud cand atingeti usor membrana si o apasati. Si implicit, tone de distorsiuni.

Deci... + la + si - la - ca altfel nu e OK.
Alimentarea cu o baterie de 1.5V este o practica bine cunoscuta. Daca borna plus a bateriei este pusa pe borna plus a difuzorului iar minusul bateriei la minusul difuzorului, membrana trebuie sa se deplaseze in fata. Daca e invers, inseamna ca ... lol... e invers!! biggrin.gif

Incearca sa pui bateria la capatul cu mufa, fara sa fii conectat la cd player. In cartea cd-player-ului scrie care fir ce face...

Mult succes.
Adrian


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 23 Jun 2005, 15:51
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




Danco, zice ca nu conteaza daca toate difuzoarele sunt conectate invers (+ la -) important e sa fie in faza. Eu sunt de parerea lui ady624 fix din motivul expus de el. Deci e obligatoriu sa fazezi difuzoarele dar ar fi bine sa fie cu + la +.
@danco
Si da, nu cu becul se probeaza functionarea corecta a iesirii spre difuzor, am explicat mai simplificat doar ca daca ar pune un bec (de min 4 ohmi sa nu arda scula) s-ar lamuri ca acolo nu sunt nici 1,5 nici 12 V ci este o tensiune variabila (si cu frecventa variabila, dar asta nu are relevanta) functie de puterea semnalului audio.
Si da, daca pui un bec de minim 4 ohmi si dai suficient de tare RCD-ul, becul lumineaza intermitent. Daca vrei incearca cu un bec cu Pmax =U*U/R=12*12/4=36W maxim.


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 23 Jun 2005, 16:44
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




Dpdv acustic, difuzoarele trebuie sa fie in faza.
Dpdv electric, trebuie conectate corect. Daca le conectezi corect, le ai si in faza smile.gif

Nu e nevoie de becuri. Folositi LED-uri biggrin.gif

Adrian


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 23 Jun 2005, 20:58
Post #13


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Scuze pentru intarziere! Problema am rezolvat-o mai simplu decat credeam! Deci, cand am montat CD playerul, mufa de la RCS nu s-a mai potrivit si a trebuit sa tai firele, treaba care am facut-o foarte rapid. Am avut o schema(luata tot de pe acest site) si am legat noua mufa la firele masinii, dupa care, cand am trecut la montarea boxelor din spate, am constatat ca firele pleaca din fata, de la mufa, de o culoare, dar ajung la boxe alta culoare. Pe moment nu am dat prea mare importanta din moment ce tot se auzea, dar parca nu asa de bine. Azi am dat CD-ul jos si am bagat un plus de la baterie pe firele de la boxe(dupa ce le-am deconectat) si am putut sa-mi aleg care fir sa fie + si care -. Dupa treaba asta, am constatat ca o boxa de pe fata si una de pe spate nu erau legate cum trebuie si am facut legaturile corect. Rezultatul este remarcabil, sunetul este mult mai clar, basii, care disparusera, se aud tare si fara distorsiuni. Multumesc la toti pentru sfaturi si idei!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 15 Jul 2005, 20:24
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Fratilor, "tutorialul" meu era pentru cazul cand omul nu are nici o informatie despre iesirile CD-playerului, caz in care e mai important ca boxele sa fie toate in faza decat sa fie si corect legate ca si polaritate. In fond nu mergi mereu cu volumul la max ca se strice boxele daca-s legate invers, cel putin eu nu, deci merge si asa. Bineinteles ca trebuie legate si corect ca polaritate, dar am zis sa ajut omul ca din 2 rele sa se aleaga cu cea mai mica.
Oricum bine ca s-a rezolvat problema.


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 16:46
Forum Renault