DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Se aude un geamat din spatele masinii, Sa fie amortizorul???

ionutctn
post 8 May 2007, 15:25
Post #1


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Va deranjez din nou cu o problema ce prezinta urmatoarele simptome: stau cu masina pe loc si ma apas cu forta pe coltul stanga spate al masinii. In balansul acela sus-jos ca ma apas de mai multe ori incontinuu se aude un geamat asa ca un buhai ca sa intelegeti mai bine. Repet: masina sta pe loc si s-a cam carat cu ea. A carat la viata ei saraca. Problema e ca nu face mereu. Ma apas acum face, dupa care merg cu ea prin oras (se aude acelasi geamat si in mers dar numai la plecarea de pe loc). Dupa ce merg cu ea sa zicem ajung acasa in parcare si nu mai face. Nu am apucat sa ma duc cu ea la service, nici nu am mai mers cu ea decat cu zgomotul ala (e puternic sa stiti) dar va intreb: e posibil sa fie amortizorul pe spate? Eu nu stiu cum se aude un amortizor uzat, nici taica-miu la dacia veche nu a avut niciodata probleme cu vreun amortizor si nu stie cum se aude. De la ce se aude??? Cum diagnostichez daca e amortizorul??? Sau frana spate blocata??? Dar daca era frana spate blocata nu se auzea si cand statea masina pe loc si ma apasam pe aripa spate. Ma gandeam ca e amortizor ca din moment ce se aude geamatul si la plecarea de pe loc poate fi de la schimbarea pozitiei amortizorului la plecarea de pe loc (ruperea starii de repaus).

This post has been edited by ionutctn: 8 May 2007, 16:31


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_carlan
post 8 May 2007, 20:49
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 1 January 07




asta problema o vad si la mine doar ca geme atunci cand am 2-3 oameni in spate si plec de pe loc (insa nu de fiecare daca, dar cu siguranta doar atunci cand e masina incarcata). si am presupus franele spate, din cate stiu actioneaza doar cand le lasa repartitorul, adica atunci cand sunt cei 2-3 oameni la mine in spate sau banuiala 2: amortizoarele.
Astept si eu pareri in acest topic!


--------------------
dacia 1410 L 1995 berlina - B 53 PJK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 9 May 2007, 21:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




amortizoarele


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 10 May 2007, 10:57
Post #4


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




Nu radeti daca spun prostii biggrin.gif
Nu poate fi de la cantarul repartitorului de frana?


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_carlan
post 10 May 2007, 13:44
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 1 January 07




am facut aseara "testul amortizoarelor", m-am apasat cat am putum si la aceasi frecventa cu masina de vre-o 3 ori( cred ca am atins si cursa maxima ) si nu s-a facut auzit sunetul nici pe stanga nici pe dreapta!...deci mult mai probabil la mine problema vine dinspre sistemul de franare. ramane de facut acum si teste cu masina incarcata( franari cu diefrite intensitati), sa vad exact cand se aude si mai ales ce se aude!


--------------------
dacia 1410 L 1995 berlina - B 53 PJK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 18:18
Forum Renault