DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Unde platesc amenda?, am nevoie urgent de informatii

liviu_lb
post 8 Jul 2005, 08:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




Am primit ieri prin posta a recomandata cu un proces verbal prin care sunt amendat ca nu m-am prezentat la recrutare. N-am semnat eu pe ordinul de chemare, dar asta e alta discutie. N-am chef de contestatii si o sa platesc amenda.

Scrie asa: Faptele comise sunt prevazute de art. 77 din legea 46/96, sanctionate de art. 78 lit. c cu amenda de la 500.000 pana la 3.000.000
Stabilesc amenda 3.000.000.
Mai jos:
Contravenientul declara: "Ma angajez sa achit in termen de 48 ore, la centrele special amenajate ale. dir. taxe si impozite ale primariilor in contul nr ... MAI ... jumatate din minimul amenzii, adica suma de . . . .(aici nu e completat nimic) . . ., iar chitanta . . .
Intrebarea mea este cat trebuie sa platesc. Daca nu mi-a completat nimic acolo, inseamna ca nu pot sa platesc jumatate din minim in 48 de ore?
Alta intrebare: tinand cont ca procesul verbal e datat 16.06.05, a sosit la posta in 06.07.05 si l-am ridicat azi 08.07.05, m-as mai putea inscrie in termenul de 48 de ore?

Va rog ajutati-ma, e prima amenda din viata mea.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 8 Jul 2005, 08:07
Post #2


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




pe ce data trebuia sa te prezinti??? ca si eu trebuia sa merg...ieri??? sunt curios in cat timp vine hartiuta...


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_lb
post 8 Jul 2005, 08:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(RIon @ 8 Jul 2005, 09:07)
pe ce data trebuia sa te prezinti??? ca si eu trebuia sa merg...ieri??? sunt curios in cat timp vine hartiuta...
*



Nu stiu sigur cand trebuia sa ma prezint ca n-am intrat in posesia ordinului de chemare, dar am impresia ca pe 16.06.05, data la care mi-au si completat procesul verbal.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 8 Jul 2005, 08:56
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




L-ai ridicat astazi de unde? De la posta? Inseamna ca ai data si stampila postei pe plic. In cazul asta te incadrezi in cele 48 de ore. Daca nu ...
Mergi la Taxe si Impozite si incearca sa platesti jumatate din minim, adica 250.000 lei vechi. In mod normal atat ar trebui sa platesti.
<<Stabilesc amenda: 3.000.000>> se refera la plata amenzii fara sa te incadrezi in cele 48 de ore.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 8 Jul 2005, 09:47
Post #5


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




dupa plata amenzii trimiti la emitentul amenzii originalul chitantei si copie dupa PV, prin scrisoare recomandata ...

tu pastrezi o copie a chitantei si originalul PV-ului


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_lb
post 8 Jul 2005, 09:50
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(AL @ 8 Jul 2005, 10:47)
dupa plata amenzii trimiti la emitentul amenzii originalul chitantei si copie dupa PV, prin scrisoare recomandata ...

tu pastrezi o copie a chitantei si originalul PV-ului
*



Emitentul este sectia de politie care a emis PV-ul ?
Daca nu trimit astea ce se intampla?


This post has been edited by liviu_lb: 8 Jul 2005, 09:51


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 8 Jul 2005, 10:18
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Se intampla se te intrebe de ce n-ai platit-o.

Dar dupa umila mea opinie, originalul oricarei chitante de plata nu trebuie dat din mana. O copie, da. Daca ei nu ma cred ca am platit-o, sa verifice ei.

Dar nu mi-ai spus, este sau nu trecuta data de azi pe plic? Are stampila postei?


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_lb
post 8 Jul 2005, 10:39
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Marius @ 8 Jul 2005, 11:18)
Se intampla se te intrebe de ce n-ai platit-o.

Dar dupa umila mea opinie, originalul oricarei chitante de plata nu trebuie dat din mana. O copie, da. Daca ei nu ma cred ca am platit-o, sa verifice ei.

Dar nu mi-ai spus, este sau nu trecuta data de azi pe plic? Are stampila postei?
*



Da. Are o stampila cu 06.07.05 (cand au pus-o), una cu 07.07.05 (cand a venit la oficiul destinatarului) si una cu 08.07.05 (cand am ridicat-o).


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_lb
post 8 Jul 2005, 13:16
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




Gata. Am platit-o. M-au usurat de 3 milioane. Sper sa fe doar atat.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crintea1949
post 9 Jul 2005, 09:51
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 24 April 05




Cele 48 de ore se socotesc de la ora zero a zilei urmatoare reprezentata de data de pe stampila postei pe plic., se prelungeste cu zia de sambata, duminica, lunii trebuind achitata si se achita 50 % din valoarea minima a amenzi prevazuta in articolul actul normativ de la...la....,, nu din cea stabilita de organul constatator.
Se achita la casieria administratiei financiare unde ai domiciliu, pentru ca un exemplar al procesului verbal se trimite acolo si esti inregistrat ca debitor la ministerul de finante, atentie dobanzi pana la achitare, daca ai nevoie de vre-un act de la fisc- ca sa vinzi, sa cumperi, sa pltesti impozit la casa, masina etc, te agata cu amenda si nu scapi.
Dupa plata trebuie chitanta si procesul verbal trimise cu scrisoare recomnadata cu confirmare de primire la emitentul (organul constataor) procesului verbal mentionat la punctul 1 al formularului


--------------------
dacia solenza - B33HRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 15:44
Forum Renault