DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> rotita reglare scaun SLZ

crocky
post 14 Dec 2004, 15:32
Post #1


daciot/renaultist


Group: Members
Posts: 214
Joined: 4 October 04
From: Bucuresti




Scuze dar n-am reusit sa gasesc, era pe undeva un topic despre cum se schimba rotita sau asa ceva...
Deci - prin ce procedeu se poate scoate rotita de reglare inclinare scaun sofer (s-au incurcat ansele de la husa pe-acolo) sau capacul - parca era vorba de un surub, dar unde ? blink.gif

P.S. Poate ar trebui mutata la tip & tricks

This post has been edited by crocky: 14 Dec 2004, 17:30


--------------------
Dacia/Renault Sandero Stepway II/Laguna II 0.9TCe/1.9dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinc
post 14 Dec 2004, 17:29
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 16 January 04
From: Bucuresti




Rotita de la scaun are un fel de capac, nu stiu cum sa iti explic mai bine dar incerc.... blush.gif. Nu stiu daca ai observat ca pe rotita de la scaun sunt muuuulte cerculete.In mijlocul acelor cerculete este o gaura. Bagi si tu o surubelnita cu varful potrivit in acea gaura si fortezi si o sa vezi ca acel capac de care vb. eu o sa sara. Sub acest capac vei gasi o grandioasa piulita de 6(parca). La strangere faci exact invers. Sper sa te descurci.

blush.gif blush.gif Sper ca am fost destu de clar...nu prea le am eu cu explicatu'.


--------------------
Opel/Dacia Vectra B/Solenza - .
Opel Vectra B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crocky
post 14 Dec 2004, 17:33
Post #3


daciot/renaultist


Group: Members
Posts: 214
Joined: 4 October 04
From: Bucuresti




Multumesc smile.gif
Pare simplu, sper sa ma descurc.


--------------------
Dacia/Renault Sandero Stepway II/Laguna II 0.9TCe/1.9dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 Dec 2004, 20:07
Post #4


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




vezi cand scoti capacul de care spunea Florin ca in interiorul rotitei o sa vezi o placa metalica triungiulara cu un srub in mijloc. Placa respectiva sta intro adancitura de aceeasi forma cu ea a rotitei. Ai grija ca la montare sa o pui corect, altfel nu o sa iti mai functioneze. La fel, nu e bine sa sari calul cu stransul surubului ala, ca poti crapa plasticul rotitei.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crocky
post 20 Dec 2004, 12:27
Post #5


daciot/renaultist


Group: Members
Posts: 214
Joined: 4 October 04
From: Bucuresti




Multam, am reusit sa-l demontez si sa-l pun si la loc. smile.gif
Piulita e de 10 si e foarte lejer stransa. In spatele rotitei mai este o piesa triunghiulara tesita, asta e cea care face legatura intre mecanism si rotita si trebuie potrivita in ambele parti, pentru ca altfel, intr-adevar, nu merge.
Puteti sa inchideti topicul.


--------------------
Dacia/Renault Sandero Stepway II/Laguna II 0.9TCe/1.9dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
br28mad
post 30 Dec 2004, 18:27
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 16 June 04
From: Braila




QUOTE(crocky @ 20 Dec 2004, 12:27)
Multam, am reusit sa-l demontez si sa-l pun si la loc.  smile.gif
Piulita e de 10 si e foarte lejer stransa. In spatele rotitei mai este o piesa triunghiulara tesita, asta e cea care face legatura intre mecanism si rotita si trebuie potrivita in ambele parti, pentru ca altfel, intr-adevar, nu merge.
Puteti sa inchideti topicul.
*


Este extrem de lejer stransa.Pe mine m-au apucat toti dracii cand odata ajuns acasa fericit in ziua achizitionarii masinii,am vrut sa-i reglez scaunul si am observat cu "bucurie" ca rotitza se invartea in gol.Am descoperit apoi sistemul,am strans piulitza si gata.... sarbatori fericite!


--------------------
Dacia Solenza Scala - BRxxMAD
SLZ rulz :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiucondrea
post 30 Mar 2015, 21:55
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 23 December 08
From: constanta




Deci m-am apucat si eu de reparat scaunul. Am citit pe aici cum trebuie facut si m-am apucat de treaba. Am apasat cu surubelnita in gaura mentionata pana mi-a venit acru, am mai si batut in surubelnita, ma gandeam ca este o siguranta care trebuie apasata ca sa elibereze rotita, am tras de rotita sa o rup pana cand am vazut despre ce e vorba (ma chinuiam la lanterna), chestia cu cerculete e chiar un capac, bagi surubelnita in gaura ca sa tragi de el, restul e cancan wacko.gif


--------------------
dacia solenza 2003 - ct 06 sgy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 31 Mar 2015, 12:33
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




QUOTE(claudiucondrea @ 30 Mar 2015, 21:55)
Deci m-am apucat si eu de reparat scaunul. Am citit pe aici cum trebuie facut si m-am apucat de treaba. Am apasat cu surubelnita in gaura mentionata pana mi-a venit acru, am mai si batut in surubelnita, ma gandeam ca este o siguranta care trebuie apasata ca sa elibereze rotita, am tras de rotita sa o rup pana cand am vazut despre ce e vorba (ma chinuiam la lanterna), chestia cu cerculete e chiar un capac, bagi surubelnita in gaura ca sa tragi de el, restul e cancan  wacko.gif
*



Cred că de acum 11 ani, și-au dat băieții seama cum stă treaba smile.gif)


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mflorind
post 15 Aug 2016, 13:54
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 7 June 13




Salutare dragi prieteni!
Iată că după atâția ani am avut și eu nevoie de acest post, fapt pentru care vă mulțumesc frumos că am putut rezolva problema cu scaunul de la șofer. Vacanță plăcută!


--------------------
DACIA SOLENZA 2004-CLIMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 7 Sep 2016, 08:12
Post #10


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Si eu am problema cu reglajul scaunului. Nu pot invarti mult de rotitia ca opune rezistenta si nu mai urca/coboara scaunul, decat foarte putin. Exista rezolvare ? Inca ceva, pe sine merge ok in spate, dar spre volan se opinteste. Masina de 12 ani , deh !

This post has been edited by andreiask: 7 Sep 2016, 08:13


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 00:57
Forum Renault