DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> burduf planetara... ciupit, remediere

dmhyou
post 14 Aug 2008, 09:10
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 7 May 08




am schimbat burdufurile la planetara STANGA
ext 21lei; int 90lei de fabrica
manopera 70 lei(Bv-strLunga)



--------------------
dacia solenza 2004 scala BV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draggeo
post 5 Oct 2008, 17:17
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 14 June 08




QUOTE(chriss80 @ 20 May 2007, 07:45)
Salutare...din nou...trebuia sa deschid un topic nou...e un subiect nou...schimband placutele de frana...am observat ceva vaselina pe aripa interioara....am investigat burduful de la planetara....e ciupit un pic  sad.gif  dar imi arunca pe acolo...Si nu cred ca e prea bine...
Am fost la un service, mi-au povestit ceva de genul...."ca sa schimbam burduful de langa fuzeta(caci de acela e vb) trebuie sa depresam planetara din cutie iar cand o sa o depresam...vom strica si burduful de langa cutie si acesta e cam scump ... cam 1mil si ceva! ca are un rulment! fata de cel de langa fuzeta care e cam 300mii... " sad.gif  E adevarat? sau exista si alti mesteri mai priceputi...manopera ieftina ca ptr un service "de cartier" 300mii.
Pot sa lipesc cumva burduful intepat cu vreo solutie tip moment sau picatura?....ceva puternic ca sa evit o gramada de bani si timp si...
Vreau sa umplu cu o seringa cu vaselina intai burduful...Mentionez ca ciupitura are in diametru vreo 3mm cel mult...
Multumesc...
*




este foarte adevarat.
si eu am avut aceeasi problema de curand si am fost nevoit sa schimb burduful de la planetara. m-a costat 960mii numai burduful fara reparatie. Da are rulment in el.


--------------------
dacia solenza clima 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 8 Oct 2008, 17:34
Post #33


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




daca citeai atent ceva mai in urma vedeai ca nu este necesar sa scoti planetara din cutia de viteze pentru schimbarea burdufului de la fuzeta.
mie mi-au trebuit fix 20 minute sa schimb burdufurile la ambele roti ( urcat masina pe elevator, dat rotile jos, schimbat burdufuri, si remontat roti si dat jos masina).
burdufurile au costat 80 lei cu tot cu manopera. se asigura si vaselina la plicutet, si bineinteles cele doua coliere de schimb.. totul import germania.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolek_bolek
post 8 Oct 2008, 22:02
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 14 June 06
From: Bucurestii din deal




Pai, da, pentru ca burdufurile tale incap prin capatul de la roata fara sa se rupa cool.gif alea standard...nu prea...


--------------------
dacia slz $K@|@_04 - Numar inmatriculare
Dau raspunsuri tampite la intrebari tampite.
Conduc Incet, Dar Prost...asa , ca si voi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
birkof
post 30 Oct 2008, 11:23
Post #35


birkof


Group: Members
Posts: 184
Joined: 14 August 07




benkenobi operatie reusita de tine sau intr-un service specializat?
Daca e service, recomanda-ni-l si noua. Aceeasi problema am si eu, si nu vreau sa stric planetara.

Toate bune.


--------------------
Dacia Solenza 1,4 MPI 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipoc
post 4 Nov 2008, 13:05
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 4 May 08
From: iasi




cumparat burduf de firma:27 ron cu inele si vaselina
schimbat 40 ron(pe partea stanga)+10 ron spaga


--------------------
dacia solenza 2004 - nt-06-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 29 Nov 2008, 22:05
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




Planetara din Dreapta cum se scoate afara din cutia de viteze?ma refer la burduful de pe cutie ,cum are prinderea?se poate strica ceva la demontare?


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan solenza
post 29 Nov 2008, 23:05
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 6 April 08




planetara de pe dreapta nu are nici un fel de siguranta pur si simplu tragi de ea


--------------------
ARO dacia 10,4 solenza 1,4 mpi scala 2004 - bh o4 frb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NYCKO22
post 30 Nov 2008, 07:51
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 10 May 08
From: bacau




planetara dreapta nu are nici o siguranta , cum era la daciile vechi, tragi de planetara si ea teoretic trebuie sa iasa din cutia de viteze !!!!


--------------------
dacia solenza clima 2004 - bc-79-lex
virusat de masini !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 30 Nov 2008, 09:58
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Nu are burduful prins pe cutie ca cea din stanga. Nu se strica nimic si nici nu curge uleiul din cutie. Mai complicat este este pe stanga, unde acel burduf cu semering, prins de cutie se poate deteriora in urma scoaterii si trebuie inlocuit, nefiind prea ieftin, plus ca trebuie si dat jos uleiul din cutie.. Depinde insa de mana mesterului, la mine nu a patit nimic.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 30 Nov 2008, 11:00
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




ok.multumesc de raspunsuri . am intrebat inainte sa ma apuc de schimbat ca la cea de pe stanga abia abia am reusit sa schimb burduful dinspre fuzeta din cauza burdufului de pe cutie:D
PS : sa nu va induca in eroare poza de la profil ,am si solenza si dacia 1310

This post has been edited by ovidiu87: 30 Nov 2008, 11:01


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabinmq
post 30 Nov 2008, 16:26
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 22 March 07




Salut,
pe postul de planetare Solenza, prin octombrie am spus cum se procedeaza. Mai adauga ca cele trei suruburi care prind burduful de cutie trebuie stranse la cuplu, cu cheia dinamometrica-vazi in manualul de reparatii (cam 2,5 daNm daca tin bine minte). Burduful dinspre cutie trebuie pozitionat cu atentie ca altfel nu va sta bine si nu etanseaza...Preventiv am dat pe burduful dinpre cutie cu Gasket (un fel de silicon rosu pt etansare). Am introdus burduful, l-am strans la cupul si am asteptat cam o ora.....apoi am turnat uleiul de cutie, am monatai totul si facut proba. Vezi si interventiile ulterioare, ale mele si ale colegilor si cred ca te lamuresti. Nu este greu dar trebuie scule, timp si indemanare.
Sa ai bafta!


--------------------
dacia solenza clima 2003
exista teorii infirmate de experimente dar niciodata experimentele nu pot fi infirmatate de teorie
"Atitudinea conteaza!!!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valipopa
post 8 Jun 2009, 19:23
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 4 May 05




Burduful schimbat la planetara din dreapta a tinut fix un an. si am dat pe el 7 lei. l-am montat singur, desfacand tripoda si burduful de langa cutie. Acum am ambele burdufe rupte, vaselina aruncata la greu peste tot....

zic,,cumpar burdufe de origine, ca altfel iau teapa ca fraierul si mai si muncesc degeaba... Am gasit burdufe de origine renault, 70ron setul (burduf, colier vaselina)..numai ca sunt din plastic! blink.gif asa ca nu se pot monta decat prin desfacerea burdufelor de sus. Nu m-am lamurit deloc.. ca sa scoti burduful cu rulment de la planetara stanga,, iti trebuie vreo presa savanta, sau se poate cu o presa simpla de scos rulmenti..(cu 3 brate)? Nu de alta dar partea exterioara a rulmentului e din plastic ceva, si tare mie sa nu faca plici..


--------------------
Dacia Supernova Clima - B-48-MCP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 8 Jun 2009, 19:46
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




hai sa ti zic.in primul rand pune cate un ban de o parte pentru ca daca ai asteptat prea mult cu burdufurile sparte o sa te lase planetarele...iti mai dau 5000 km,sau poate mai mult in finctie de cum ai mers.problema e ca planetarele sunt f sensibile..in special furca aia dinspre roata sau cum se cheama...asa...in service dacia iti spun aia sa schimbi rulmentu pe care ti cer 120 lei,+ burduf 35 lei si + manopera minim 50 lei.daca te chinui,si fara presa,doar cu o menghina si o cheie mai mare si un ciocan,incerci sa l scoti..fff usor si cu migala,probabil o sa se rupa plasticul ala de protectie dar nu i bai.sa folosesti burduf de origine ca alea de 7 lei tin putin ,nu si mentin forma.ai mare grija sa nu prinda aer and le bagi,si sa nu le ciupesti din greseala,pt ca atunci cand prinzi colierul pe ele o sa folosesti probabil o surubelnita pentru a intra ala...spor la treba si scuze ca nu am raspuns exclusiv la subiect


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bullix
post 8 Jun 2009, 19:52
Post #45


Solnitzar fidel


Group: Members
Posts: 655
Joined: 21 June 07
From: Bucuresti




Perfect adevarat. Burduf dus si mers asa ==> planetara imbolnavita. In curand o sa-i spui pa-pa, am patit-o si eu, am schimbat burdufurile relativ repede dar dupa cateva drumuri mai in forta au inceput sa cante. Intre timp s-au transformat in masina de percutie de muzica techno... si apoi pa sad.gif


--------------------
Dacia / Dacia 1310 TLX 1.4 / Solenza Rapsodie 1.4MPI 1989 / 2004
Exista doua categorii de oameni: oameni inteligenti si oameni puternici.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
damianforu
post 10 Jun 2009, 22:19
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 25 August 06




Maine 11-06-2009 ma duc la service sa schimb burduf planetara stanga ca este spart. Costa 38 ron burdf roata si 140ron cel de la cutie + manopera 60 ron. La Dacoserv cereau manopera 150 ron doar ptr cel de la roata fara a-l strica pe cel de la cutie, dar nu garanteaza ca-l vor scoate intact si vor fi costurile si mai ridicate daca totusi inlocuieste si partea de la cutie. Tin sa precizez ca am mai schimbat odata burduful de la aceeasi planetara, iar acel semering l-a batut usor si cu rabdare de vreo 2 ore pana a iesit si nu a fost nevoie sal cumpar. Acum dupa 20 luni si vreo 20 - 25 mi km reiau operatiunea ptr ca planetara nu bate deloc. Mai vb dupa


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valipopa
post 15 Jun 2009, 17:45
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 4 May 05




Mare vrajeala cu scosul rulmentului. Intr-adevar se face praf,,camasa e subtire, parca e din tabla, si se face varza daca te pui pe el chiar cu presa. Smecheria e ca nu e nevoie sa-l scoti!!! happy.gif

Se desface colierul metalic, se scoate burduful, si se pune un gat de sticla de plastic peste el. se unge cu putin ulei sau cel mai bine cu vaselina cu care vine in chit noul burduf de la fuzeta,, si se trage peste rulment. Am facut eu asta cu un burduf de 7 lei si a mers perfect.

Cauza din care se prapadesc burdufele astea ieftine, este in majoritatea cazurilor vaselina care se pune inauntru! Fiecare pune ce vaselina gaseste (de rulmenti) si asta ataca cauciucul.
Cel de origine vine la chit, cu vaselina neutra care nu face praf burduful,,,nu ca ar fi din cine stie ce supercauciuc minune.


--------------------
Dacia Supernova Clima - B-48-MCP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 15 Jun 2009, 18:51
Post #48


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




am mai spus si o repet- exista o presa pneumatica pe care se baga burduful. presa se deschise , gaura budufului se mareste si trece de tripoda.
dar ai nevoie de un burduf mai special ( mult mai moale si mai elastic).
eu am schimbat ambele burdifuri de la fuzete in 20 minute cu tot cu montat roti
manopera zero. burduf cu vaselina si coliere-40 lei. total 80 lei si 20 minute de munca.
spor la treaba

This post has been edited by benkenobi: 15 Jun 2009, 18:52


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 15 Jun 2009, 19:17
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




cauza pt care se prapadesc burdufurile alea e tocmai ca dai 7 lei pe ele.ia pune ti u din ala de origine si ai sa vezi ca te tine cat te tine o planetara.


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 15 Jun 2009, 20:23
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




QUOTE(valipopa @ 15 Jun 2009, 17:45)
Cauza din care se prapadesc burdufele astea ieftine, este in majoritatea cazurilor vaselina care se pune inauntru! Fiecare pune ce vaselina gaseste (de rulmenti) si asta ataca cauciucul.
Cel de origine vine la chit, cu vaselina neutra care nu face praf burduful,,,nu ca ar fi din cine stie ce supercauciuc minune.
*



Daca faci din vaselina pusa de noi, o cauza generala de rupere a cauciucului, atunci de ce se rup si cele de origine care au vaselina neutra, pusa de fabrica? blink.gif
Pentru trecerea rulmentului peste tripoda exista un SDV special in service, nu neaparat acea presa. Ati mai vazut in alte ateliere acea presa, despre care se spunea ce se gaseste doar la Targoviste?


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 15 Jun 2009, 20:54
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




QUOTE(rratzoiusexos @ 15 Jun 2009, 19:17)
cauza pt care se prapadesc burdufurile alea e tocmai ca dai 7 lei pe ele.ia pune ti u din ala de origine si ai sa vezi ca te tine cat te tine o planetara.
*


Asta s-o crezi tu!
De ce schimba lumea burdufe? Pentru ca si cele de origine(cu holograma) se rup.
De ce? Pentru ca sunt facute si ele din cauciuc.
De ce se rupe cauciucul? Pentru ca este solicitat la fiecare miscare de volan(cel de langa roata) si imbatraneste la fel ca si anvelopele.
Succesuri.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 15 Jun 2009, 22:03
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




in fine...compara tu calitatea unui burduf de 7 lei cu unu de origine.principala cauza de "moarte" a unui burduf e spargerea de catre un corp dur.eu am avut burduf din fabrica care a rezistat 4 ani,si burduf de 7 lei care a rezistat o vara


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 16 Jun 2009, 14:13
Post #53


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




QUOTE(CIPTUNING @ 15 Jun 2009, 21:23)
Daca faci din vaselina pusa de noi, o cauza generala de rupere a cauciucului, atunci de ce se rup si cele de origine care au vaselina neutra, pusa de fabrica? blink.gif
Pentru trecerea rulmentului peste tripoda exista un SDV special in service, nu neaparat acea presa. Ati mai vazut in alte ateliere acea presa, despre care se spunea ce se gaseste doar la Targoviste?
*




da la un service pe calea giugiului. nu stiu exact cum se numeste. este un fost service de stat.
presa are culoare verde cu gheare metalice si este pneumatica. nu merge folosit un burduf de 7 lei cum le spuneti voi, pentru ca se rupe, nefiind destul de elastic.
mai ai intrebari?
off topic-am vazut ca esti din buzau ( sau macar masina este inmatriculata in judet) asa ca mai cauta acea presa prin zona , poate o gasesti la vreun service. nici nu stii cat de usor se lucreaza cu ea si cat de rapid. nu degeaba este marfa nemteasca.
spor la treaba.

This post has been edited by benkenobi: 16 Jun 2009, 14:18


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 17 Jun 2009, 00:01
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




Mi s-a spart burduful planetara stinga.Nu stiu cit am mers cu el asa;planetara f. silentioasa in momentul schimbarii burdufului ,am mers la Nesti Berceni iar mecanicul mi-a spus ca nu mai tine mult.Dupa ce s-a pus vaselina am mai mers doar 200km si a inceput sa bata(cred ca daca nu punea vaselina mergeam mai mult cu ea asa).Dupa 3 luni a inceput sa bata si in linie dreapta.Acum 2 zile am schimbat-o tot la ei,460 roni +manopera =505 roni.Noua planetara(de uzina) are burduful plasticat ,ca cele de Logan(mult mai bune,cica Loganurile nu au avut asa probleme).Dupa ultimile indicatii,burdufurile plasticate de Logan se potrivesc si pe Solenza.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
damianforu
post 17 Jun 2009, 19:26
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 25 August 06




Fratilor eu nu inteleg de ce va certati !? Cred ca fiecare este liber sa-si spuna parerea.
Eu unul de cate ori am luat ceva ce nu era de origine, totul a fost de o calitate fffffffff proasta fata de cele de origine. De ex. o planetara stanga de origine costa in jur de 520 ron, iar cea de srl costa 250 ron fata de 350 cea de import, ori unde am intrebat la service mi-au spus sa iau planetara de origine. Exemple mai sunt multe de dat dar nu vreau sa plictisesc. Este doar parerea mea. Tot ce am luat si nu a fost de origine a fost de foarte proasta calitate


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 18 Jun 2009, 15:24
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




salut. in momentul in care se schimba burduful la planetara stanga cel dinspre roata, trebuie schimbat si cel dinspre cutie??? deoarece am inteles ca ii posibil sa se strice rulmentul din burduf. este adevarat?


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 18 Jun 2009, 15:38
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




pai tot topicul asta depre asa ceva este..citeste si tu mai sus.in calea burdufului de la planetara stanga sta un rulment(care se poate scoate,sau chiar evita din cate am citit,prin diverse metode).daca te duci in service dacia,o sa te puna sa schimbi rulmentul respectiv,insa unii mecanici cu grija si pricepere te scutesc de o cheltuiala in plus,care oricum va veni cat de curand,cand va trebui sa ti schimbi planetara.
cu burduful dinspre cutie eu unul nu l am schimbat,si nici n a patit nimica,iar nenea mecanicu nu a sugerat sa l schimb.daca umbla cu grija ,inafara de burduful dinspre roata,nu are ce sa ti schimbe



This post has been edited by rratzoiusexos: 18 Jun 2009, 15:40


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bullix
post 18 Jun 2009, 18:11
Post #58


Solnitzar fidel


Group: Members
Posts: 655
Joined: 21 June 07
From: Bucuresti




Am inlocuit burdufele exterioare la ambele planetare, cele interioare ramanand cum erau puse. Nu s-a stricat niciun rulment, nu s-a rupt niciun burduf interior. Doar s-a chinuit putin nea' mecanicu' sa treaca peste rulment, dar cu o surubelnita unsa si cu burduful uns in prealabil, l-a trecut peste rulment ca pe prezervativ.

This post has been edited by Bullix: 18 Jun 2009, 18:14


--------------------
Dacia / Dacia 1310 TLX 1.4 / Solenza Rapsodie 1.4MPI 1989 / 2004
Exista doua categorii de oameni: oameni inteligenti si oameni puternici.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 21 Jun 2009, 08:02
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Uitati aici procedura de schimbare si SDV-ul necesar pentru a "traversa" burduful.

Attached File(s)
Attached File  inlocuire_burduf.pdf ( 1.09mb ) Number of downloads: 599


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ianacosti
post 21 Jun 2009, 09:40
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 307
Joined: 6 August 07
From: Brasov-Campulung AG




Alinbum, eu am schimbat vara trecuta burduful dinspre roata
pe partea stanga si nu l-am schimbat si pe cel de le cutie.


Acum a inceput sa picure uleiul din cutie pe la rulmentul burdufului.


--------------------
DACIA SOLENZA 2005 - BV 78 EDM
SEAT TOLEDO NH 1.2 TSI 105 CP 2014
EX. DACIA SOLENZA 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:37
Forum Renault