DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Modificare Cod Rutier

Jaro
post 26 Mar 2010, 00:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 25 March 10




Salut,

Voi sumariza in cateva randuri actiunea de schimbare a Codului Rutier initiata de catre Asociatia Timisoara Bikers, actiune care se adreseaza atat conducatorilor auto cat si moto din Romania:

In 2009 am pierdut un prieten, un motociclist si un om deosebit. În data de 26 iulie 2009, pe raza localității Măureni, judetul Caraș-Severin, Andrei Popoviciu (Mătăsosu’) a fost implicat intrun grav accident de circulație, în urma căruia și-a pierdut viața. Un vacar a lovit o vaca ce a sarit brusc in sosea, Andrei ne mai reusind să o evite, a intrat in coliziune cu aceasta. Echipajul de urgență al Salvării nu a mai putut face nimic pentru a-l salva pe prietenul nostru.
Pentru ca acest gen de situatii foarte periculoase ne pot fi fatale oricaruia dintre noi, dorim sa tragem un semnal de alarma asupra pericolului pe care il reprezinta animalele nesupravegheate sau supravegheate de oameni iresponsabili, in apropierea soselelor intens circulate.
Pentru ca nu putem asista nepasatori la neglijenta criminala a unor inconstienti, Timisoara Bikers a redactat urmatorul Memoriu (pe care il regasiti atasat) cu care vom incerca sa schimbam ceva. Stim ca este dificil dar stim si ca nu putem astepta nepasatori sa fim noi urmatorii pusi in situatii de acest gen. De asemenea, tot atasat, se afla un tabel nominal prin intermediul caruia dorim sa obtinem cat mai multe semnaturi care sa sprijine acest Memoriu in drumul sau catre aprobare. In cazul in care vor fi completate formulare avem rugamintea sa ne fie trimise in original.

In linii mari planul de actiune este urmatorul:

1. se strang semnaturi pentru sustinerea memoriului si se coopteaza la actiune parlamentari
2. se ia legatura cu organizatiile constituite/sau nu, din tara si se pun bazele unei actiuni la nivel national
3. in data de 8 mai 2010 se va incerca organizarea de actiuni in cat mai multe orase din tara, actiuni la care se vor sustine urmatoarele:
a. Completarea legislatiei in vigoare cu prevederi clare si sanctiuni in legatura cu accesul animalelor pe drumurile publice
b. Tragerea unui semnal de alarma in legatura cu pericolul pe care il reprezinta lipsa acestor prevederi pentru toti participantii la trafic
c. Prezentarea problemelor specifice motociclistilor ca participanti la trafic

Formularele pot fi trimise la adresa:

Cab. Av. ANCA D. BOGDAN
P-ta Ion I.C. Bratianu, Nr. 2, Cam. 5
Timisoara

In cazul in care sunt mai multe formulare si trimiterea normala prin posta nu este fezabila, puteti trimite prin Fan Curier cu plata ramburs (la destinatie), Timisoara Bikers platind contravaloarea transportului. Serviciul Fan Curier exista in toate oficiile postale

Daca doriti sa sprijiniti aceasta actiune sunteti asteptati sa ne contactati:

Ștefan Agotici
Telefon: 0724 758 648
Email: agotici.stefan@timisoarabikers.ro

Anca Bogdan
Telefon: 0745 813 196
Email: ancabogdan.tm@gmail.com

Jaro Urban
Telefon: 0730009637
Email: pavel.jaro.urban@gmail.com

Multumesc,
Jaro


Attached File(s)
Attached File  MEMORIUL_ASOCIATIEI_TIMISOARA_BIKERS.pdf ( 92.13k ) Number of downloads: 57
Attached File  TABEL_NOMINAL.pdf ( 29.99k ) Number of downloads: 22


--------------------
Dacia Logan 1.4 2009/full option
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 26 Mar 2010, 01:14
Post #2


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




stimate user Jaro, o sa incep spunind ca imi pare rau pentru colegul dumneavoastra "Matasosu", as avea citeva intrebari legate de "ASOCIATIA TIMISOARA BIKERS", mai exact cine sint ei si ce doresc de fapt??? e un oengeu, sereleu, afeu sau ce? din "comunicatul" dumneavoastra vad ca doriti sa: vom "promova valorile motociclismului, responsabilizarea participanților în trafic (atât motocicliști, cât și șoferi), reducerea accidentelor rutiere în care sunt implicate motociclete, promovarea valorilor culturale locale și regionale". Sint mai mult ca sigur ca ati participat la realizarea acestor obiective (desigur, un link o sa ne lamureasca pe toti icon_mrgreen.gif ). V-as recomanda dumneavoastra si asociatiei dumneavoastra un curs de gramatica a limbii romane (dar asta numai in cazul in care doriti sa promovati valorile motociclismului radmasa.gif) Sprijin demersul dumneavoastra si sper ca acel vacar ce lovea vacile (this is so kinky!!!) sa fie schimbat cu un adevarat iubitor de animale, in mod expres, de bubaline. Oricum, sper ca tisnitoarea sa fie pe partea pe care nu circulati dumenavoastra!!!

aaaaa, o intrebare: era sa, uit: care este "zona de protecție a drumurilor județene, naționale, expres și europene"

ma gindesc ca inainte sa redactati dracovenia din attachment ati consultat un guru, ceva, chiar daca era bivolaru smile.gif))
PS: calde salutari si succesuri lu' duamna (donsoara) av. Anca Bogdan (ea o scris comunicatu'? radmasa.gif )

PS: in caz ca ea a scris comunicatul dvs sper ca nu este una din valorile motociclismului pe care vreti sa le promovati!!! huh.gif

This post has been edited by kaspersky: 26 Mar 2010, 01:20


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jaro
post 26 Mar 2010, 08:44
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 25 March 10




QUOTE(kaspersky @ 26 Mar 2010, 01:14)

aaaaa, o intrebare:  era sa, uit: care este "zona de protecție a drumurilor județene, naționale, expres și europene"

*




multumim pentru interesul acordat

PS: zona de protectie a drumurilor este de 22m de la axul drumului (pt caile ferate este de 15 m)

cu stima,
jaro


--------------------
Dacia Logan 1.4 2009/full option
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 26 Mar 2010, 09:32
Post #4


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




QUOTE(kaspersky @ 26 Mar 2010, 01:14)
Sprijin demersul dumneavoastra si sper ca acel vacar ce lovea vacile (this is so kinky!!!) sa fie schimbat cu un adevarat iubitor de animale, in mod expres, de bubaline.
*



Stimate domnule kaspersky, in dorinta de a ajuta motocilclistii, tin sa corectez o mica inadvertenta din postul dumneavoastra. Nu putem transforma un vacar in iubitor de bubaline, decat daca il ducem la un curs de reconversie profesionala. Vacarul trebuie sa iubeasca (platonic) vacile....sau bovinele. De bubaline a.k.a bivoli-bivolite ar trebui sa se ocupe altcineva.....poate un bivolar?

Legat de domnul Matasosu' (fie-i tarana usoara)....cam cu ce viteza se deplasa domnia sa in momentul in care a "impactat" sarmana bovina? Nu de alta, dar am vazut ceva vacute la viata mea si nici una din ele nu avea veleitati de felina. E drept ca te poate surprinde un astfel de animal prin iesirea lui brusca pe sosea, dar o vaca sarind in mijlocul drumului nu am vazut. Oricum, asta cu animalele pe langa drumuri si cu carutele, este o problema grava.

Daca tot vreti sa modificati codul rutier vin si eu cu cateva propuneri:
-automobilisti care nu acorda prioritate altor participanti la trafic - fara accident - 6 luni pe bara, cu accident - pauza cativa ani pana la anularea dreptului de a conduce.
-motociclisti care iti iau oglinda cand stai in aglomeratia din oras: desumflarea pneurilor si bataie cu lantul la palma
- automobilisti care folosesc in mod nejustificat luminile de ceata : executati dupa ce au fost tinuti 2 zile cu ochii beliti intr-o lampa cu halogen
- automobilisti care circula cu maneau la maxim: decorati de presedintele Basescu
- motociclisti care forjeaza trotinetele la 2 noaptea in fata blocului : obligati sa asculte o saptamana, la volum maxim , sunetul unui avion la decolare.


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 26 Mar 2010, 09:44
Post #5


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Sustin si eu propunerile colegului VET.

Nu de alta, am fost si eu acum ani buni intr-o Dacie care a rupt gatul unei vaci. Inca tin minte circumstantele accidentului acela, asa ca am mici dubii ca prietenul vostru si-a protejat el viata inainte sa i-o protejeze altii.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Mar 2010, 11:29
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




O initiativa foarte buna, eu zic sa o sustinem.
Insa, pentru a o sustine, eu as dori sa stiu ce... sustin.
De exemplu spuneti in "memoriu" ala pe 2 pagini scrise rar ca la evenimentul cu vaca tasnitoare s-a produs incalcarea "legislației europene in vigoare". Cum legislatia europeana in vigoare se refera inclusiv la dimensiunile ardeiului gras care poate fi comercializat pe piata, eu cred ca ar trebui sa fiti mai specifici.

Deci:
Care e textul de lege al "legislației europene in vigoare" la care faceti referire (articol, directiva etc)?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 26 Mar 2010, 11:32
Post #7


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Dar vaca, vaca ce-a patit?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jaro
post 26 Mar 2010, 13:02
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 25 March 10




QUOTE(C a t a l i n @ 26 Mar 2010, 11:32)
Dar vaca, vaca ce-a patit?
*



a murit

......o precizare..... (pt a face bascalie in continuare) vaca a lovit motociclistul

+acul vitezometrului s-a oprit la 70km/h

+Timisoara Bikers e ONG


--------------------
Dacia Logan 1.4 2009/full option
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Mar 2010, 13:20
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




[/quote]
QUOTE(Jaro @ 26 Mar 2010, 13:02)
+acul vitezometrului s-a oprit la 70km/h
*

Intrebarea mea este: de la cat a ajuns la 70, daca era in frana, stiind capacitatea de franare a motocicletelor? Cat era urma de franare (in preajma unei evidente turme care traverseaza strada)?

Si revin:
QUOTE(klaus @ 26 Mar 2010, 11:29)
Care e textul de lege al "legislației europene in vigoare" la care faceti referire (articol, directiva etc)?
*


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 26 Mar 2010, 13:33
Post #10


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




Bai fratilor....ce D zeu aveti.....ce pofta au unii de MISTO,problema e ca sunt si automobilist,sunt si motociclist si pe bune, cate vad pe drumurile din iubita noastra tara, ma crucesc.... mad.gif vad automobilisti care habar nu au ce e ala volan si masina,vad asa zisii motociclisti care tureaza aiurea motoare pe strazi intre blocuri,fara casca si mai vad animale pe marginea drumurilor nationale si europene care sunt conduse de NEA CAISA din sat cu romul in bot si ochii rosii in cap de la atata vodca MONOPOL...sunt si membru IN ONG TIMISOARA BIKERS si va spun la unii care habar nu au ce inseamna Timisoara Bikers sa citeasca cu ce se ocupa acest ONG si ce proiecte sustin ....si sa nu mai arunce cuvintele aiurea pe aci....!!!si atunci hai sa facem ceva pe drumurile astea de kkt sa nu mai moara oameni nevinovati asa cum a murit MATASOSU NEVINOVAT LA 26 DE ANI....sau automobilisti care sunt omorati de cocalarii care se dau mari smecheri in masinile lor bengoase dar habar nu au ce e ala SOFAT CIVILIZAT!DRIVE SAFE!


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 26 Mar 2010, 13:36
Post #11


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Pai ce, vaca nu tot nevinovata a murit?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 26 Mar 2010, 13:57
Post #12


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




QUOTE(C a t a l i n @ 26 Mar 2010, 13:36)
Pai ce, vaca nu tot nevinovata a murit?
*


Da frate ce adevar graiesti....iti doresc sa ti te pomenesti cu o vaca in fata cand conduci linistit sa cunosti o senzatie de vis.....esti ffff ok omule o viata de om =o viata de vaca!incredibil ce judecata pot avea unii....


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 26 Mar 2010, 14:07
Post #13


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Stii, in unele zone exista marcaje rutiere ce atentioneaza ca pe drum pot aparea diverse animale... Deasemenea, stiind fiind faptul ca drumurile sunt proaste, gropi la tot pasul, oameni beti, animale libere, se presupune ca trebuie sa conducem preventiv...

Prin urmare, cu sau fara semn de circulatie, cand vezi o turma de animale, trebuie sa intreprinzi anumite manevre... Deasemenea, cand te sui pe 2 in loc de 4 roti, trebuie sa constientizezi ca esti mai expus pericolelor, si sa actionezi in consecinta...

Pana se schimba codul rutier, se astupa gropile, se educa ciobanii, dispar vitezomanii, se previne incalzirea globala, se construieste autostrada suspendata, e de datoria fiecaruia sa se fereasca pe cat posibil de pericolele existente la tot pasul...

Iti doresc ce-mi doresti tu mie, si sa ti se intample tie! rolleyes.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 26 Mar 2010, 14:15
Post #14


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA






Iti doresc ce-mi doresti tu mie, si sa ti se intample tie! rolleyes.gif
*

[/quote]
Sti care e faza...mie mi sa intamplat o data cu un cal in care a dat un tigan si mi a sarit in fata masinii ....si nu mai bate campii, chiar crezi ca nu stiu ce tre sa faci la vederea unu asemenea indicator????dar tu habar nu ai ce vrem sa modificam in lege asa ca lasooooooo frateeee!!!eu zic sa mai iesi din tara asta de kkt sa vezi ce mai e si in lumea asta civilizata....si....DRIVE SAFE!nu doresc nimanui raul dar se pare ca tu nu intelegi bine lb romana!


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Mar 2010, 14:31
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Deci, ma uitai pe niste date de se gasesc pe net.
Sa vedem:
QUOTE
Vacile traversau drumul din localitatea Măureni, din Caraș Severin, iar una dintre ele a fost lovită de boitar cu o bâtă și a fugit în mijlocul șoselei. Motociclistul, care nu avea mai mult de 70 de kilometri la oră, s-a lovit cu capul de țeasta bovinei. Unul dintre coarnele animalului i-a străpuns casca prin vizieră și i s-a înfipt în tâmpla stângă, potrivit polițiștilor.  Motociclistul a fost ucis pe loc, iar animalul a murit și el la scurt timp. "
"Apoi s-a despărțit de grup. Se grăbea spre Timișoara, deoarece trebuia să se se întâlnească cu un prieten, ca să pună la punct detaliile concediului în care urma să plece

Sursa: Adevarul de timisoara
Deci vacile traversau drumul, nu erau pe marginea drumului si au sarit ca niste iepuri pe drum. De asemenea motociclistul "se grabea" dupa cum au declarat cei care au fost cu el.
QUOTE
În timp ce Andrei Popoviciu se deplasa regulamentar dinspre localitatea Reșița înspre Timișoara, la un moment dat in fata sa a apărut o cireadă de vaci care traversa șoseaua națională. Andrei nu a reușit să oprească motocicleta în timp util pentru a evita impactul cu unul dintre animale."

Sursa: Ziua de vest
Deci nu a reusit sa opreasca in timp util. Asta inseamna ca a incercat sa opreasca, dar nu i-a reusit pana la capat. Daca in oprire avea 70 km/h, in mers de croaziera cat o fi avut?

Intotdeauna moartea unui om tanar e o tragedie.
Insa zeificarea lui nu cred ca are motive in situatia data.
De vina este indiscutabil vacaru, insa mie imi lasa o impresie ca nu e singurul vinovat. Mai ales ca prea apare obsesivul "circuland regulamentar" cand el avea 70 km la ora la capatul unei frane...
Stiind eu ca in vreo 20 de metri franezi de reduci viteza cu vreo 50 km/h la masini, d-apai la motociclete.
Chiar sa apara vaca in 5 metri, ma indoiesc, ce sa zic. Si cand vezi cireada de vaci pe drum mergi si tu mai temperat.

De asemenea, ca sa invoc si eu niste texte de lege, sa vedem cat de "regulamentar" circula, scrie in regulament:
QUOTE
Art. 123. -  Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h in localitati sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:  
:  
d) la trecerea pe langa animale care sunt conduse pe partea carosabila sau pe acostament;  


Acuma, parerea mea: initiativa e proasta din fașă, pentru 2 motive, unul de neteminicie si altul de nelegalitate:
1. Deja e interzis accesul animalelor pe drumurile invocate (art. 162 din Regulament) - lucru pe care niste bun cunoscatori ai reglementarilor de circulatie rutiera cum sunt motociclistii ar fi trebuit sa-l stie.
2. Propunerea legislativa de a se face ceva CU BANI (in speta garduri) presupune, conform legii 24/2000 republicata privind normele de tehnica legislativa "analizarea efectelor economice, sociale, de mediu, legislative și bugetare pe care le produc reglementările propuse", adica indicarea surselor bugetare. Iar aceasta evaluare se face de INITIATOR.
Recomand sa cititi lega aia, sa se vada cate-s de facut.

Parerea mea ©


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 26 Mar 2010, 15:36
Post #16


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE
iar animalul a murit și el la scurt timp.


Adicatelea un motociclist nevinovat de hai sa zicem 80 de kile loveste o vaca si vaca moare.

Cum ziceam mai sus, am fost in punctul de coordoneate 0x0 la un accident intre o masina si o vaca. Si de, o masina are circa o tona. In accident, vaca a lovit cu maxilarul stalpul drepata fata al masinii. Viteza inainte de impact a fost undeva la 30-50 km/h. Matematic vorbind, energia in momentul impactului de care vorbesc eu era "putintel" mai mare decat ce sustin baietasii astia de pe-aici. Cu toate astea, vaca lovita in accidentul nostru nu a avut bunul simt sa moara, ea a fost sacrificata. Ar fi murit in ceva timp, dar nu din cauza accidentului, ci de foame (avea maxilarul spart, si nimeni nu hraneste o vaca intravenos).

Sau... ca sa inteleg mai bine... daca fugea un om peste strada, ala avea de 5-6 ori mai putine sanse de supravietuire decat vaca, la un asemenea impact cu "Matasosu". Un copil, si mai rau de-atat. Noroc ca la tara nu se prea obisnuieste sa treaca strada...


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 26 Mar 2010, 15:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Se pare ca discutia pe aici a luat doua directii oarecum disjuncte:

- accidentul lui Matasosu'. Indiscutabil, vacarul isi are partea lui de vina, dar din pacate si motociclistul o are pe a lui si a platit mult prea scump.

- initiativa legislativa. Din pacate, aici cred ca postul lui Klaus e cat se poate de edificator si ca initiativa de schimbare a codului rutier pare sortita esecului din start. Cred ca maximul care se poate obtine e sanctionarea drastica a celor care mana animale pe DN-uri si E-uri. In opinia mea ar fi mai utila o campanie de sensibilizare a opiniei publice relativ la animale pe drumuri nationale si europene. Doar ca, din pacate, cred ca vacarii si ciobanii nu prea au la dispozitie treceri sub- si supraterane pe unde sa treaca animalele. Prin urmare, ramane ca tot soferii/motociclistii sa aiba ochii cat cepele.



--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jaro
post 26 Mar 2010, 15:55
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 25 March 10




QUOTE(namidee @ 26 Mar 2010, 15:49)


- initiativa legislativa. Din pacate, aici cred ca postul lui Klaus e cat se poate de edificator si ca initiativa de schimbare a codului rutier pare sortita esecului din start. Cred ca maximul care se poate obtine e sanctionarea drastica a celor care mana animale pe DN-uri si E-uri.
*



....se prea poate, dar in nestiinta noastra ne consideram datori sa incercam fata de cel care a fost.....

....despre ce scriu ziarele....ce mai conteaza daca nu se crede ce zic cei care au fost martori

...@klaus .... vom lua in considerare cele scrise, mersi


--------------------
Dacia Logan 1.4 2009/full option
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 26 Mar 2010, 16:48
Post #19


*


Group: Members
Posts: 477
Joined: 18 August 09




in concluzie, jaro, n-are rost sa-ti mai pierzi vremea pe aici.

vina lui andrei a fost deplasarea pe motocicleta. daca murea cu vaca-n brate intr-o masina reactiile ar fi fost altele. motociclistii fiind insa o emanatie a infernului pentru comentatorii de pe acest topic, prejudecata si aruncatul parerii sint la ele acasa.

kaspersky, sintem consateni, ne-am si cunoscut, n-ai vrea sa te prezint lui flo, prietena mortului, sa-ti paradezi si in fata ei sarcasmele? s-ar putea chiar sa te inteleaga, a avut ocazia sa se caleasca lecturind pareri despre accident oferite gratis de ginditorii care comenteaza articolele din tion, agenda...

LE: gen specimenul de mai jos.

This post has been edited by yhattori: 26 Mar 2010, 17:01


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 26 Mar 2010, 17:00
Post #20


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Pacat de vaca.

Cat despre gagica motociclistului, asta e: i-au placut barbatii smecheri, suporta consecintele. Individul putea la fel de bine sa o lase pentru alta.

Poate data viitoare alege mai atenta cu ce barbat se combina! Dar de', barbatii seriosi si la locul lor nu sunt atragatori.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Mar 2010, 17:03
Post #21


-


Group: Members
Posts: 21.831
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ce insemna "membrii marcanți ai organizației noastre" sau "membrii de vază ai Asociatiei noastre" si ce legatura are cu solicitarile?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Mar 2010, 17:04
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E ceava ipocrizie pe aici, subiectiv vorbind...
Asa e, motociclistii sunt ingerii soselelor si mor doar din cauza altora.
Ei niciodata nu alearga cu viteza, ei niciodata nu sunt neatenti (d-aia, ca sunt atenti si merg incet vad din timp ditamai turma de vaci traversand drumul national), ei intotdeauna sunt niste victime ale mediului rau si ingust in intelegerea fata de ei...
Macar de era un exemplu de culpa exclusiva a altuia.

Eu lui Flo i l-as prezenta pe mort in persoana. Sa-i spuna Flo ce sa nu faca pe viitor cand merge pe motoreta. Din pacate mortu-i mort tocmai pentru ca nu a aplicat ceea ce i-ar spune Flo acuma.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 26 Mar 2010, 17:05
Post #23


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Jaro, daca tot esti prin zona... lamureste-ma ce inseamna "pe raza localitatii"... Unde s-a intamplat accidentul? Inainte de intrarea in sat, imediat dupa intrarea in sat, in centru, etc.. ?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jaro
post 26 Mar 2010, 17:05
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 25 March 10




QUOTE(yhattori @ 26 Mar 2010, 16:48)
in concluzie, jaro, n-are rost sa-ti mai pierzi vremea pe aici.


*



scuza-ma dar cred ca gresesti.....daca din multitudinea de "idei ajutatoare" sunt cateva care ajuta....pentru noi e foarte mult avand in vedere ca recunoastem : nu suntem experti in ceea ce facem

...pe langa asta a fost o discutie lunga daca sa postam si pe forumurile de masini, ca sustinerea motociclistilor o avem (teoretic)
...ideea a fost ca "vaca" e un pericol si pentru masina si pentru motocicleta,....

daca doreste cineva sa ne ajute...ne ajuta, daca doreste sa fie "dulceag".....este.....tara e libera


--------------------
Dacia Logan 1.4 2009/full option
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 26 Mar 2010, 17:35
Post #25


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Deci da, vaca e vinovata...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 26 Mar 2010, 17:45
Post #26


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Ca sa nu ziceti ca sunt incredibil de naspa.

Am intrebat un prieten de-al meu, biker si el.

Daca voi nu sunteti in stare sa explicati, explic io. Nu va opreste nimeni sa ma corectati daca am inteles gresit. Se pare ca accidentul s-a produs relativ _dupa_ iesirea din sat in/dupa o curba. Vizibilitate redusa, si casca reduce si mai mult din vizibilitate.

Acu' ce n-o putut sa-mi zica e daca vaca aia o murit de la impact, sau a fost sacrificata imediat dupa accident, ca si in cazul accidentului la care am participat eu. Nu de alta, comparatia intre accidentul meu si asta spune ca trebuie sa fii lovit al naibii de hotarat ditai animalul ca sa il termini.

Imi pare rau de baiat, dar pana nu prezentati complet datele accidentului, inca se incadreaza la riscurile meseriei.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 26 Mar 2010, 18:00
Post #27


*


Group: Members
Posts: 477
Joined: 18 August 09




@bucatzel:

intre maureni si gataia. sint trei curbe mari si late, doua in S si una inainte de intrarea in gataia. accidentul a avut loc inainte de cele doua in S, e pasunea maurenilor pe dreapta, cum mergi spre gataia. curbele sint intr-un virf de deal. la data si ora respectiva avea soarele in fata. pe marginea drumului sint niste tufe cam cit un om de inalte iar rambleul are cam 2 metri. turma de vaci pastea chiar linga drum, probabil ca vaca cu pricina a urcat rambleul si a iesit chiar dupa una din tufele respective pentru ca n-au fost urme de frinare. vaca a murit cu gitul rupt iar andrei cu capul spart. vacarul era beat. nici macar nu e primul accident de gen pe portiunea respectiva, anual au loc cite 2-3 dar de obicei sint implicate autoturisme. un unchi de-al meu a murit in '93 intr-o dacie 1300 in acelasi loc, lovind tot o vaca. eu personal am parcurs drumul ala de mii de ori si am avut citeva ratari la mustata cu tot felul de animale de pe linga casa omului, majoritatea au fost inainte de maureni, tocmai din cauza pasunii. mai e o zona periculoasa intre sag si jebel, la padureni, si acolo exista o pasune adiacenta cu DN-ul dar acolo de obicei se moare cind iese cite un padurean la drum fara sa se asigure.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 26 Mar 2010, 18:18
Post #28


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Soare in fata, ai si ca sofer. De-aia mi-am luat ochelari de soare de doamne-ajuta. Din cate stiu, se pot purta si ca motociclist. Niste ochelari polarizati fac de-a dreptul minuni.

In rest, imi pare rau de el.

Ce zic io ca puteti sa faceti:

1. sa cereti amplasarea de semne de atentionare in jurul pasunii aleia. politie, si administratorul drumului.

2. Sa cereti primariei de care apartine pasunea sa puna vreun neam de gard intre pasune si drum. Preferabil gard electric cu impusuri. Ma indoiesc sa aiba fonduri de asa ceva.

Ce zic io ca voi, astia care inca sunteti in viata, puteti sa faceti, e sa cascati ochii si mai bine, si sa mergeti astfel incat sa si ajungeti la destinatii. Mai ales daca cunoasteti pericolele dintr-o anumita zona. Cand imi zici ca ai avut mai mult de un incident langa aceeasi pasune, nu te mai pot intelege... Daca stii dinainte ca-i o zona periculoasa, nu o lasi mult mai moale?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 26 Mar 2010, 18:43
Post #29


*


Group: Members
Posts: 477
Joined: 18 August 09




1. nu-s motociclist. doar l-am cunoscut.

2. ce propui tu este vechiu concept "pina la limita evitarii oricarui pericol". asa ceva nu se poate. unele pericole nu le poti evita nici stind pe loc.

3. o "las mai moale" prin zonele periculoase. nu reusesc sa-mi dau seama de unde ai constatat tu ca nu o fac. problema e ca unele incidente le eviti cu greu si la 30 la ora, ori a circula cu 30 la ora pe DN in afara localitatii e la fel de periculos daca nu mai periculos cu a nu reduce viteza cind vezi tabla cu atentie animale. fara a-i mentiona pe cascatii care te busesc din spate (mai zilele trecute a avut loc un telescopaj inainte de sag din cauza unuia din asta) toti grabitii te vor depasi, uneori furiosi, injurindu-te, neatenti la drum. asta inseamna ca max un 10-20 la ora poti taia de pe vitezometru. ajungem astfel la 70 kmh adica viteza lui andrei in momentul impactului. repet, n-au fost urme de frinare, pe om l-am cunoscut personal si nu era vitezoman iar motocicleta era o pirtiitoare de 600 cmc. nu era un melc dar nici un bolid.

asa ca draga klaus, flo a petrecut doua zile cu andrei la morga dar nu cred ca i-a spus ceva si oricum n-ar fi avut ce: in afara de a nu se urca pe motocicleta in ziua aceea sau a pleca cu 5 minute mai devreme sau mai tirziu eu unul nu vad ce altceva ar fi putut sa faca.

This post has been edited by yhattori: 26 Mar 2010, 18:44


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 26 Mar 2010, 19:02
Post #30


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




QUOTE(klaus @ 26 Mar 2010, 17:04)
E ceava ipocrizie pe aici, subiectiv vorbind...
Asa e, motociclistii sunt ingerii soselelor si mor doar din cauza altora.
Ei niciodata nu alearga cu viteza, ei niciodata nu sunt neatenti (d-aia, ca sunt atenti si merg incet vad din timp ditamai turma de vaci traversand drumul national), ei intotdeauna sunt niste victime ale mediului rau si ingust in intelegerea fata de ei...
Macar de era un exemplu de culpa exclusiva a altuia.

Eu lui Flo i l-as prezenta pe mort in persoana. Sa-i spuna Flo ce sa nu faca pe viitor cand merge pe motoreta. Din pacate mortu-i mort tocmai pentru ca nu a aplicat ceea ce i-ar spune Flo acuma.
*


NU VREI SA NE INTALNIM SA STAM DE VORBA ....FACE TO FACE!!!???? mad.gif


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 14:01
Forum Renault