DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> taxa de poluare platita, mai platesc si timbru de mediu ?

cj98czh
post 16 Jun 2016, 13:50
Post #151


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




O sa ma duc si eu la unul atunci ... sa vad ce fata face cand trebuie sa lucreze pentru onorariul de 50 ron ... ca atat vine 10% la mine smile.gif ... ar merita sa ii vad fata smile.gif

This post has been edited by cj98czh: 16 Jun 2016, 13:51


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 16 Jun 2016, 14:57
Post #152


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




du-te mai bine direct la al lui argon tongue.gif
P.S. sa-i zici cine te-a trimis excl.gif

This post has been edited by Ov: 16 Jun 2016, 14:57


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 16 Jun 2016, 15:41
Post #153


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Il cunosti pe Cristi?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LLiviu
post 17 Jun 2016, 16:05
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 25 January 09
From: Bucuresti




Buna ziua,

Sunt intr-o situatie delicata si va rog daca este posibil, sa ma ajutati cu un sfat.

Am achizitionat un autoturism din judetul Dambovita, eu fiind domiciliat in Bucuresti. La momentul cumpararii vanzatorul mi-a prezentat dovada de la ANAF Targoviste ca taxa de mediu nu a fost recuperata.

Autoturismul a fost inmatriculat in anul 2007 prin cumparare directa de catre vechiul proprietar de la un dealer Renault.

Am facut toate demersurile pentru inmatriculare, am mers la primarie si am trecut autoturismul pe rol, am facut verificarea autenticitatii la RAR, am facut asigurare obligatorie pe numele meu si am cerut la ANAF sectror 2 dovada ca nu a fost restituita taxa de mediu pe numele meu.

Dupa doua saptamani de asteptare am primit raspuns in scris de la ANAF ca nu au putut sa identifice daca a fost restituita sau nu taxa de mediu si ca imi solicita dovada platii taxei de mediu de catre vechiul proprietar (chitanta sau ordin de plata). Am fost indrumat de catre operatorul de la ghiseul ANAF sector 2 sa ii inmanez raspunsul primit vechiului proprietar si sa il rog sa mearga la ANAF Targoviste si sa solicite ce scrie pe raspunsul ANAF Bucuresti, adica dovada platii.

Vechiul proprietar mi-a adus de la ANAF Targoviste o hartie in care scrie ca nu a restras taxa de mediu, dar nu mi-a dat dovada ca a platit (chitanta). ANAF Bucuresti mi-a transmis ca nu pot verifica daca s-a restituit taxa daca nu aduc dovada platii...deci daca ANAF Targoviste i-a eliberat vechiului proprietar dovada ca nu a fost restituita taxa rezulta ca au verificat daca taxa a fost platita sau nu (daca cele doua ANAF-uri lucreaza dupa aceleasi proceduri). Aici pare o contradictie intre cele doua ANAF-uri.

M-am prezenetat la ANAF Bucuresti cu hartia de la ANAF Targoviste si surpriza...nu a fost acceptata pentru ca ei solicita in continuare o chitanta sau un ordin de plata a taxei de mediu. Vechiul proprietar nu are acesta chitanta, din cate stiu chitanta a fost depusa in original la politie in momentul inmatricularii iar ANAF Targoviste a transmis ca nu paote elibera alt document in afara celui deja eliberat de neretragere a taxei.

In acest caz nu stiu ce sa fac, nu am chitanta de la vechiul proprietar cum ca a platit taxa de mediu si nu stiu cum as putea sa procedez pentru inmatriculare. ANAF Bucuresti ma obliga sa platesc taxa de mediu desi este paltita si nerecuperata.

Sper sa ma puteti ajuta cu sfaturi.

Va multumesc!

Liviu


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 ver2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_maryusss
post 17 Jun 2016, 17:18
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 28 July 13




in 2010 cind am inmatriculat o masina si mie mi-au oprit la politie chitanta in original si nu aveam xerox facut dupa ea dar la vinzarea masinii a fost valabila dovada anaf ca taxa nu a fost recuperata,cred ca la politia Tirgoviste la inmatriculari ar putea fi o sansa sa caute dosarul sa iti de-a o copie a chitantei.


--------------------
renault megane si laguna 2 1997 hatchback si hatchback 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 17 Jun 2016, 17:44
Post #156


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Cum adica nu au putut sa identifice daca a fost restituita sau nu taxa de mediu? 173.gif



--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 17 Jun 2016, 19:44
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Cu hartia de la ANAF Targoviste te duci la politie si o inmatriculezi. Merge. Eu asa am facut si a mers.

This post has been edited by hepea: 17 Jun 2016, 19:44


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 17 Jun 2016, 21:49
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(argon @ 16 Jun 2016, 16:41)
Il cunosti pe Cristi?
*



pe care din ei, pe acesta sau pe acesta ?

This post has been edited by djcristi: 17 Jun 2016, 21:49


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru_man
post 22 Jun 2016, 21:21
Post #159


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 16 September 14




Chitanta pentru platirea taxei nu se depune in original la fel ca nici un act decat daca se necesita verificarea vizuala a respectivului act in original dupa care ti se returneaza...eu o am in original acasa...mi se pare o aberatie ca nu poate gasi dovada de plata pentru ca exista un sistem de date pentru asa ceva...esti sigur ca cel de la care ai cumparat masina este propietarul care a platit taxa nu cumva cel dinaintea lui a facut asta?

This post has been edited by alexandru_man: 22 Jun 2016, 21:22


--------------------
renault laguna 1 1999
Da cu Dacia-n perete pana pica un Renault din ea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Jun 2016, 09:32
Post #160


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Bine, intr-o anumita perioada se cerea PRIN LEGE depunerea chitantei in original. La fel cum e la pasapoarte, la CI-uri, la permise etc.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 23 Jun 2016, 10:35
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE
CURTEA CONSTITUȚIONALĂ

În numele legii

D E C I D E:

Respinge, ca neîntemeiată, excepția de neconstituționalitate ridicată de Societatea Mădăștef & Geo Spedition - S.R.L. din Ploiești, în Dosarul nr. 2.712/105/2014/a1 al Curții de Apel Ploiești - Secția a II-a civilă, de contencios administrativ și fiscal, și de Marina Mirela Răduță în Dosarul nr. 6.655/3/2014 al Tribunalului București - Secția a II-a contencios administrativ și fiscal și constată că dispozițiile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule, în ansamblul său, și, în special, ale art. 4 și art. 6 din aceeași ordonanță de urgență sunt constituționale în raport cu criticile formulate.

Definitivă și general obligatorie.

Decizia se comunică Curții de Apel Ploiești - Secția a II-a civilă, de contencios administrativ și fiscal și Tribunalului București - Secția a II-a contencios administrativ și fiscal și se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Pronunțată în ședința din data de 12 aprilie 2016.


http://lege5.ro/Gratuit/gezdcobzha3q/deciz...i-in-special-al

This post has been edited by george_scala_2004: 23 Jun 2016, 10:36


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Jun 2016, 11:18
Post #162


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In opinia mea acolo CCR s-a exprimat corect.
Baietii aia au atacat ordonanta pe niste vrajeli, de procedura in special.
Nu au atacat-o exact pe ceea ce, zic eu, aveau sansele cele mai mari.
Ce naiba sa spuna curtea cand ataci legea ca se aplica de a doua zi dupa publicare, ca nu era "de urgenta", sau ca taxa nu se stabileste "pe baza de rulaj in km"?
Daca atacau legea pentru ca impunea o taxa pentru un comportament anterior legii - deci retroactiv - (platesti taxa daca ai recuperat-o sau daca nu ai platit-o ca nu era niciuna in vigoare) sau pentru ca legea legalizeaza o ilegalitate (cei care au platit taxele anterioare si nu le-au recuperat sunt recunoscuti ca au platit taxa si pe noua lege, desi reglementarile anterioare au fost gasite ILEGALE de instantele europene, iar aia de au recuperat taxele ilegale sunt acum obligati sa plateasca).
Cum naiba sa-mi impui o taxa pentru ca am avut un anumit comportament (ala cu recuperarea) inainte de apartia legii si altii care nu au avut comportamentul nu platesc taxa?
Cand o face un interesat contestatie pe asa ceva, s-ar putea sa aiba sanse mult mai mari decat astilalti.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 23 Jun 2016, 18:02
Post #163


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Pentru colegul LLiviu, o intrebare:
Cum nu a primit ANAF Bucuresti actul de la ANAF Targoviste? Nu ma pricep deloc la partea de chitante si alte asemenea, dar daca aceeasi institutie, dar o alta sucursala spune ca e platita si nerecuperata, din punctul meu de vedere inseamna ca cineva a platit-o. Poate gresesc, dar atunci ar trebui sa ai un raspuns motivat. Acum, intrebarea mea este: ai depus actul prin posta, cu o cerere (nu stiu daca este tipizat sau o poti concepe singur) printr-o confirmare de primire, la care ti-au raspuns " foaia pe care ati depus-o nu este de-ajuns pentru a dovedi plata" avand si un element de siguranta - stampila rotunda sau pur si simplu la ghiseu a refuzat sa o primeasca? Intrucat cel putin dpmdv (si as indrazni sa zic logic) normal este sa primesti un numar de inregistrare apoi sa primesti si un raspuns (uneori mai evaziv, alteori motivat). Nu ai de pierdut decat ceva timp si 6.30 lei pentru confirmarea de primire prin CNPR.

This post has been edited by DrV: 23 Jun 2016, 18:02


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LLiviu
post 24 Jun 2016, 11:08
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 25 January 09
From: Bucuresti




Pentru colegul "DrV":
Anaf Bucuresti a refuzat hartia de la Anaf Targoviste care explica ca vechiul proprietar nu si-a recuperat taxa de inmatriculare pe motiv ca ei accepta doar chitanta sau ordin de plata pentru a putea dovedi plata taxei. In principiu modul de lucru este urmatorul: In prima faza cer chitanta de plata ca sa vada daca s-a platit taxa apoi verifica daca aceasta a fost retrasa. Potrivit operatorului de la ghiseul Anaf Bucuresti aceasta este procedura standard de lucru daca sistemul nu genereaza niciun raspuns. Deci daca Anaf Bucuresti are nevoie de dovada platii ca sa elibereze hartie ca nu s-a retras taxa, atunci cand Anaf Targoviste a eliberat hartia ca nu s-a recuperat taxa a verificat dovada platii, rezultand ca plata a fost realizata. Desi cele doua institutii de numesc la fel nu cred ca sunt sincronizate in niciun fel. Daca ar fi lucrat impreuna nu trebuia decat ca Anaf Bucuresti sa ceara Anaf Targoviste informatia sau sa vada informatiile intr-un sistem comun.

Am urmat sfatul colegului "hepea" care a sugerat sa merg la serviciul de inmatriculari Pipera cu hartia de la Anaf Targoviste unde scrie ca vechiul proprietar nu si-a retras taxa si sa incerc sa inmatriculez autoturismul. A mers. Pentru cei de la Pipera nu a fost nicio problema.

Trist este ca functionarul Anaf Bucuresti sector 2 mi-a declarat ca pentru anul 2007 ei nu au nimic introdus in baza de date, sper sa nu fie adevarat pentru ca asta ar insemna ca toti cei care isi achizitioneaza masini inmatriculate in 2007 intampina aceleasi probleme ca si mine.

Imediat dupa cei de la Anaf Bucuresti mi-au respins hartia de la Anaf Targoviste am depus sesizare in scris pe pagina web Anaf atat pentru Anaf Bucuresti cat si pentru Anaf Targoviste. Ieri am primit raspuns ca sesizarea mea a intrat in lucru si voi primi un raspuns. Sper sa constientizeze lipsa de comunicare dintre cele doua institutii si hibele sistemului.
Multumesc tuturor colegilor pentru inplicare si sfaturi bune!


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 ver2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 24 Jun 2016, 17:47
Post #165


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 14 Jun 2016, 19:30)
Visati in continuare. Stiu pe cineva ce a inmatriculat masina in Austria, masina ce avea timbrul 4-500 de euro la noi. Si acolo a dat 800 de euro ca sa o inmatriculeze.  Toate stirile astea de doi bani sunt doar sa faca valuri, fiecare stat are taxele sale, si nu-l poate obliga UE sa renunte la ele.
*




QUOTE(argon @ 15 Jun 2016, 12:56)
Vorbit cu avocat, timbrul se poate recupera, îmi depun actele, si primesc înapoi și tariful avocatului. Nu vorbesc de taxă, care se putea si înainte ci de timbru.
*



Deci pana la urma pe 14 visau si pe 15 era pe bune? Volatila mai e lumea asta...


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 4 Jul 2016, 20:30
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE
''Lucrăm la o nouă variantă de taxă de timbru, avem un grup de lucru și sper ca până în toamnă, când reintrăm în activitatea intensă pe domeniul acesta, să venim cu o variantă care sper să fie mai echitabilă pentru toată lumea și inclusiv pentru principiul <<poluatorul plătește>>, care este de fapt fundamentul unei astfel de taxe'', a afirmat Palmer.

Întrebată ce se va întâmpla cu cei care au plătit deja această taxă, Palmer a răspuns că în ministerul său se lucrează deja la o soluție.

''Curtea Europeană de Justiție a declarat că taxa este ilegală și până acum oamenii trebuiau să dea statul în judecată ca să își recupereze banii. Anul acesta eu am introdus în mod special și am lucrat cu colegii, am făcut un ordin de ministru comun ca să dăm posibilitatea ca și pe cale administrativă să se recupereze acești bani de către cetățeni și vom vedea ce formulă vom avea în final, care să fie modalitatea de a returna banii'', a mai spus ministrul.


http://www.mediafax.ro/social/ministrul-me...rativa-15516808 rugaciune.gif worship.gif


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 22:52
Forum Renault