DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Centrare roti

steph
post 13 Jul 2010, 14:25
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




N-auzi bre ca bate cauciucu trepideaza ghidonu bla bla ... eventual la fantastica viteza de 10km/h pe trotuar.

Eu am si la cursiera si la mtb rotile oarecum descentrate si nici la 70km/h nu simt trepidatii sau altceva.


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 13 Jul 2010, 16:58
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pe vremuri centram rotile "la creta", iar rezultatul era multumitor.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Jul 2010, 11:39
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(steph @ 11 Jul 2010, 22:49)
Spite moi.

Am avut si eu problema asta. Cand pedalezi in forta si inclini bicicleta stanga dreapta spitele fiind moi flambeaza si abat si discul care incepe sa frece in placute.

Eu am strans spitele cu juma de tura si am rezolvat problema. Acum depinde si cat de moi sunt.
*



Ieri am cumparat o cheie de spite la 30 ron de la Acor , cu magnet pe mijloc . Am sa incerc varianta care o propui sa vad cum se comporta . Cu mana daca incerc sa misc de spite , nu se misca nici una , de indoit cam toate reactioneaza la fel . Ciudat este ca putine service-uri au curaj sa te invite la ei cu bicla daca le spui ca vrei sa iasa bine si nu doar sa "incerce" .
Urmatoarea ustensila ar fi un cadru mic de ridicat rotile , pentru ca nu ma incanta deloc sa rastorn bicla si sa lucrez numai asa la ea ( franele sunt hidraulice si mai apar probleme la rasturnarea biclei , apoi se murdareste / juleste saua , trebuie scoase / invartite accesoriile de pe ghidon ... ) .

Laurentiu - multumitor merge si acum , dar daca se poate mai bine ... de ce sa nu incerc sa rezolv problema . Daca ceva nu merge ok , in timp se vor observa problemele , ba toceste placutele prea repede , ba cauciucul nu va fi tocit uniform , ori merge infranat ... Apoi nu mi-am luat o bicla buna ca sa traiesc cu ideea " las-o ba ca merge-asa " .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Aug 2010, 10:35
Post #34


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pentru cine mai este interesat. La sebi de la freeridebikes, 20 lei centratul unei jante.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Aug 2010, 22:20
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Noi la tara trebuie sa fim "do it yourself", ca mesteri n-avem, pana si piesele ajung sa mi le cumpar de la Braila intrucat magazinul din piata are programul mai scurt decat il am eu la servici.

A propos: mi-am schimbat anvelopele si camerele, intrucat cele cu care mi-a venit bicicleta faceau pana daca intrau spini de trandafiri in ele, iar cele pe care le-am luat acum, mai dure si mai cramponate, au stat atarnate in suport si-s cam strambe. Trebuie sa-mi fac timp sa le asez mai bine pe janta, intrucat cam au bataie, dar mi-e lene sa dau la pompa dupa aceea, mai ales ca folosesc bicicleta zilnic. Oricum insa, nu simt nici o bataie din cauza lor, nici macar la 50 la ora.

This post has been edited by Laurentziu83: 28 Aug 2010, 22:23


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 08:52
Forum Renault