DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bicicleta si cainii vagabonzi

Muttley
post 7 May 2010, 08:22
Post #1


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Faza zilele trecute: asteptam un microbuz, undeva dupa reprezentanta aia Porsche de pe Pipera-Tunari. Acolo e o parcare mare si o turma de cotetzari, vreo 5-6 exemplare viguroase. Eu, ca de obicei, "cutzu-cutzu-cutzu". Dracu m-o pus, m-am trezit inconjurat de toti, ma miroseau si-mi dadeau tarcoale. Probabil eram supus testului om bun / om rau de care tot pomenesc pe la TV toate cretinele de babe care militeaza pentru NEeutanasierea astora. Cred ca am reusit sa-i pacalesc, ca am scapat necompostat.

Asteptarea microbuzului a durat pe la vreo 15 minute. Timp in care, orice masina incetinea in zona era acompaniata de latraturi si maraituri in zona rotilor fata. Da' handicapati rau cainii aia, se bagau in fata masinilor, sa muste de proiectoarele de ceata. Si prosti (dupa mintea mea) si soferii, franau ca sa nu-i calce. Ca o paranteza, eu am busit/calcat in ultimul an doi dintr-astia, din simplul motiv ca sunt cooperant si-i las sa muste din janta.
Au trecut si cateva scutere, la fel, doar ca de data asta se dadeau la picioarele scuteristilor, nu la roti.

Intr-un final, belea mare, se apropia un mosneag pe la vreo 50-60 de ani, p-o bicicleta. Pe portbagaj avea o lada de bere, plina ochi de numa' el stia ce rahaturi. Mi-am zis in gand "vezi acu' belea"... Javrele l-au vazut, au inceput sa hamaie si sa fuga in intampinarea omului. Asta s-a oprit si a scos din lada aia un bat lung, cu o sarma si mai lunga legata de capat, un soi de bici de aparare. L-a luat in mana dreapta, pe langa ghidon si a-ncercat sa-si continue drumul. Astia topaiau in jurul lui, incercand sa inhate ceva. S-a deplasat omu' vreo 20 metri, dupa care il vad cu cracii-n sus, cazut pe partea stanga, cu toate prostiile din lada aia rostogolindu-se pe asfalt si cu rotile bicicletei rotindu-se a paguba. Din spate, cu rotile spate blocate si cu puntea sarind sus-jos venea sanie ditamai capu' tractor de TIR. S-a oprit matahala pe contrasens, cu roata dreapta fata la maxim un metru de capul amaratului intins pe jos. Mie mi se blocase respiratia...

Mosneagu' avusese un noroc chior ca de pe contrasens nu venea nimic. Ca daca venea vreo conserva de masina, ala cu camionul sigur nu s-ar fi bagat la un impact frontal, ci l-ar fi incolacit pe roti.

Asta cu bicicleta s-a adunat de pe jos la propriu, s-a urcat inapoi pe bicicleta si a incercat sa fuga. Dupa cativa metri a cazut din nou, cu javrele alea nenorocite gravitand si impunandu-se-n jurul lui...
________________________________________________________

Eu sunt cam rupt de lume de ceva timp, ma mai uit la TV rar, da' am prins totusi informatia cum ca se urmareste eutanasierea tuturor cainilor vagabonzi. Si am mai vazut c-apar o carca de babe si de aparatori ai drepturilor animalelor care urla sus si tare ca astea musca doar pe oamenii rai. Eu sunt socat... Eu stiam ca pentru pedepsirea oamenilor rai exista Pulitie, legi, societate, Dumnezeu... nu stiam nimic de caini.

Deci mi-s dragi javrele astea, sunt simpatice, le alint cand am ocazia, da' nu mi-s chiar atat de dragi incat sa fiu de acord sa puna stapanire pe oras, pe strazi, sa haleasca ei pe toata lumea, ca au ei filtru de umanitate incorporat in creierele alea atrofiate.

Sa se mute la cafenea va rog daca se considera necesar, poate ca topicul asta s-ar putea extinde dincolo de povestea cu bicicletele.

This post has been edited by Muttley: 7 May 2010, 08:29


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 7 May 2010, 08:49
Post #2


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(Muttley @ 7 May 2010, 09:22)
1.Ca o paranteza, eu am busit/calcat in ultimul an doi dintr-astia, din simplul motiv ca sunt cooperant si-i las sa muste din janta.
2.Deci mi-s dragi javrele astea, sunt simpatice, le alint cand am ocazia,
*


1.pacat...nu ai avut nimic de castigat...puteai chiar sa-ti rupi si ceva pe la masina...inainte sa am megane am avut ceva 4x4..ceva mare...si atunci feream cainii..chiar nu vreau sa omor niciunul...cu toate ca daca dam peste el cu masina nu simteam nimic...
2.nu cred iti sunt dragi...

nu sunt de acord cu cainii maidanezi...suntem un sat european si nu trebuie sa vedem asa ceva...sunt pe strazi din cauza noastra..nu am stiut sa i tinem sub control..sa i sterilizam..etc...organizatiile gen ''VIER PFOTEN'' stau si freaca duda...nu fac nimic...pe astia trebuie sa i injuram.....Apropo de ce ai patit tu..am patit si eu asta odata...dar am avut un spray cu ardei-piper..etc...este bestial...iti recomand...noi nu putem face nimic..decat un biet topic in care sa ne luam la cearta intre noi....mai ''sus'' se stabileste ce si cum...cum sa fie cheltuiti banii..etc...nimeni nu se gandeste la binele nostru ori binele cainilor....iar cei care sunt ''sus'' nu sunt muscati de maidanezi pentru ca au sofer personal..masina...nici macar nu sa vad cainii prin folia de pe 535xd wink.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 7 May 2010, 09:00
Post #3


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Mi-s dragi cand sunt pasnici si pufosi si haiosi, mi-e sila de ei cand sunt agresivi si pot sa te omoare sau sa te trimita la injectii.
P-ala pe care l-am luat sub roti l-am luat pe la 80 la ora, cand s-a gasit el sa sara sa muste masina care i-a incalcat teritoriul. Ma felicit (!!!) ca l-am calcat pe coaste (si cel mai probabil a murit dup-aia) si n-am avut instinctul cretin de a-l evita cu cine stie ce urmari.

Genul asta de topic eu nu-l vad ca rezolvator de probleme! Ci mai degraba are rol de informare. De exemplu, daca exista vreun membru daciaclub care si-ar da juma' de aparat reproducator pentru salvarea astora, poate si-ar schimba orientarea citind despre si celelalte laturi ale povestii.

PS: nu-mi trebuie niciun spray, nu m-a muscat vreunu' vreodata si nici n-am de gand sa mi se-ntample.

This post has been edited by Muttley: 7 May 2010, 09:01


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 May 2010, 09:03
Post #4


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Eu am vazut o femeie care, pe trecerea de pietoni fiind, s-a oprit sa mangaie sub mandibula o potaie.
That's the true love!

This post has been edited by vijelie: 7 May 2010, 09:04


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 7 May 2010, 09:13
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




QUOTE(Muttley @ 7 May 2010, 09:00)
daca exista vreun membru daciaclub care si-ar da juma' de aparat reproducator pentru salvarea astora, poate si-ar schimba orientarea citind despre si celelalte laturi ale povestii.
*


Adica deschizand acest topic tu speri ca poate schimbi perceptia unora vizavi` de cainii vagabonzi. Nu cred ca se va intampla asta deoarece de obicei parerile sunt bine stabilite si subiective, cu argumente pro si contra se poate discuta la infinit.
Gandeste-te si in felul urmator. Cainii aia sunt niste animale, nu au nici o putere, influenta sau vina pentru ceea ce sunt acum. Este doar vina noastra, a "animalelor" asa-zis inteligente. Si da, trebuie facut ceva pentru ca acesti caini sa nu mai fie un pericol pentru noi si cei jurul nostru. Dar oare eutanasierea este solutia cu care "ne spalam pe maini" ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat? "eh, s-au inmultit, da-i naibii, mai omoram din ei" . Eu unul nu o vad ca pe o solutie viabila nici dpdv tehnic.


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 7 May 2010, 09:17
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Pe mine inca nu m-a muscat nici un caine. Am 2, adoptati, vacinati, castrati, etc, dusi la tara si inchisi. Nu am brutalizat un caine niciodata, din contra. Cred ca pot spune ca iubesc animalele.

Acum, cam care ar putea fi solutia sa scapam nemuscati, si nu eu, dar copii, mosii, femeile, etc? Spui ca nu e o solutie eutanasierea. Dar care? Sa ii lasam plini de raie pe strazi, infometati, plini de paraziti, si victime viitoare alea masinilor? Adica in loc sa ii adormim, decent, fara chinuri (nu cum faceau aia cu lopetie sau altceva) ii lasam sa ajunga sa vaneze in haita sau sa moara de foame?

E drept, cainii nu au nici o vina, dar acum ce putem sa facem? Ca vinovatii... ia-i de unde nu-s!

Etic si moral ar fi sa fie toti stransi, castrati si timuti undeva decent. Dar In RRomania? Sa fim seriosi! La noi mor babele pe strada iarna, d-apoi cainii...

This post has been edited by Altis: 7 May 2010, 09:19


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 7 May 2010, 09:18
Post #7


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(Steel Tormentor @ 7 May 2010, 10:13)
"eh, s-au inmultit, da-i naibii, mai omoram din ei"

pai se aplica la pensionari mai nou, de ce nu si la caini?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 7 May 2010, 09:22
Post #8


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Trebuie facut ceva impotriva cainilor comunitari. Seara e nenorocire cu ei, ies la atac in haita. Pe bicicleta la fel, au o 'atractie' enbuna fata de biciclisti.
Trebuie un pachet de masuri ca sa scapam acum de problema si sa preintampinam reaparitia ei:
- cainii sa fie prinsi si tinuti in adaposturi timp de 1-2-3 saptamani, daca nu sunt adoptati sa fie eutanasiati.
- cei agresivi sa fie eutanasiati direct fara derpt de adoptie.
- pentru fiecare caine adoptat sa se plateasca o suma nu foarte mare, dar sa fie macar contravaloarea capturarii ca sa descurajeze datul drumul inapoi pe strada.
- cine adopta si da drumul inapoi pe strada amenda drestica
- cine hraneste comunitarii la fel - amenda
- sa se puna impozit pentru fiecare caine pe care il are cineva, (Astfel se descurajeaza ca unii nebuni sa tina 10 caini intr-un apartament)
- cine isi castreaza cainele plateste impozit considerabil mai mic, castrarea sa fie oferita gratis, ca sa se evite puii nedoriti.
- fiecare caine sa fie luat in evidenta si sa aiba zgarda cu datele de contact ale stapanului. daca un proprietar pierde cainele va putea fi contactat sa si-l ia inapoi si sa evite eutanasierea (dar plateste contravaloarea capturarii)
- cine plimba cainele pe strada sa o faca cu zgarda si lant, la cei de talie mare cu botnita

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 7 May 2010, 09:23
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




QUOTE(Altis @ 7 May 2010, 09:17)
Etic si moral ar fi sa fie toti stransi, castrati si timuti undeva decent.
*


Vezi ca stii?

Mai ales acum, pe criza asta, chiar ca nu mai e nici o sansa. O sa ne transformam noi in caini care se reped la biciclisti biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 7 May 2010, 09:23
Post #10


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Dupa capul meu, as mai baga o lege.
Cine-si pareseste cainele, pisica, sobolanul pe strada sa primeasca drept compensare o amenda de minim 2000 lei.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 May 2010, 09:25
Post #11


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Cf legii 9/2008, abandonul este infractiune. wink.gif

This post has been edited by vijelie: 7 May 2010, 09:26


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 7 May 2010, 09:26
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




QUOTE(Andy_ACS @ 7 May 2010, 09:22)
- cine plimba cainele pe strada sa o faca cu zgarda si lant, la cei de talie mare cu botnita
*



Exista deja o lege in sensul asta. "Lant" ?? Se vede ca n-ai avut un caine in viata ta.
Eu propun sa se puna impozit si pe biciclete wink.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 7 May 2010, 09:31
Post #13


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Asta-i o alta problema la noi, avem multe legi, dar nu se aplica.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 May 2010, 09:33
Post #14


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Cata vreme aia TERORIZATI (expunerea zilnica la amenintari tot o forma de teroare este) tac si numai amatorii de 4 LABE TRISTE fac galagie, tot o sa mai discutam despre mizeria asta.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 7 May 2010, 09:35
Post #15


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Am avut caine cand stateam la casa, il tineam in curte sau legat. Nu pe strada liber.
Poate din ce am spus eu acolo exista deja masuri adoptate. Nu contest asta, trebuie aplicate si sanctionati cei care nu se supun.
Normal ca daca ai ditamai rottweiler-ul ca trebuie sa aiba zgarda + sa fie legat cu lant/curea sa tii bine de eal si sa ii pui si botnita.

Solutia conform careia ar trebui stransi intr-un adapost nu e viabila. Avem pensionari care mor de foame, avem copii saraci, avem bolnavi, nu are sens sa se cheltuie banii pe caini.
Cine zice ca e cruda eutanasierea - corect, este, insa e o masura extrema pentru o situatie extrema. Cainii comunitari au devenit PARAZITI, la fel ca sobolanii, soarecii. Fac rele, distrug, raspandesc boli, fac mizerie, ATACA oameni.
Poate ar avea drept de a comenta cine e vegetarian, cine nu a folosit niciodata haine de piele/blana sau produse obtinute prin omorarea animalelor. Restul nu.

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 7 May 2010, 09:36


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 7 May 2010, 09:36
Post #16


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Ideile lui Andy_ACS sunt minunate, delicioase, perfecte, rezolva tot.
Andy, ideile tale + Romania = multimea vida!!!!!!!!

Cine mama dracu' te astepti tu sa amendeze p-ala care adopta caine si-l arunca inapoi in strada? Cine???

Sub apartamentul maica-mii, adica la etajul 2 din 4, noii proprietari darama peretii intr-o veselie de o luna. A umblat maica-mea pe la toate institutiile, sa intrebe daca e normal ca la jumatatea blocului sa se elimine structura de rezistenta si a intrebat peste tot daca-n caz de cutremur ea ramane la etajul 3 sau cade cu planseu cu tot mai jos. Raspuns - ala face ce vrea in casa lui.
Pe strada se depasesc coloanele la tot pasul, nu se semnalizeaza, se trece pe rosu, nu primeste nimeni amenda.
In conducerea tarii se fura in vazul tuturor si nu ia nimeni "amenda".

Tu chiaaaaaaar crezi ca e plauzibil ceva din ce ai scris mai sus????

This post has been edited by Muttley: 7 May 2010, 09:38


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 7 May 2010, 09:37
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




eu as putea sa-ti aduc argumente pentru care si unii oameni merita aceeasi soarta


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 May 2010, 09:38
Post #18


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Matli: sa faca sesizare SCRISA, CU NR DE INREG la primarie si la Inspectoratul de Stat in Constructii.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 7 May 2010, 09:40
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Steel Tormentor @ 7 May 2010, 09:23)
O sa ne transformam noi in caini care se reped la biciclisti biggrin.gif
*




Sa vezi ce lant de bicicleta iti dau peste bot, de iti trece sa ataci biciclistii! blush.gif


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 7 May 2010, 09:41
Post #20


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(Muttley @ 7 May 2010, 10:36)
Andy, ideile tale + Romania = multimea vida!!!!!!!!
*



Probabil ai vrut sa spui intersectie in loc de + smile.gif
Cred ca ideile sunt destul de corecte din punct de vedere teoretic. Daca s-ar implementa probabil ca nu s-ar putea respecta in totalitate pentru ca la noi nu se respecta legea in general. Insa asta nu e un motiv de a ne resemna si a nu dezbate cu ar trebui sa fie reglementata situatia.
Stiu ca este foarte greu de schimbat ceva, insa trebuie sa incercam, daca nu incercam nu avem nicio sansa.
Pana la urma daca nu exista cadru legislativ in acest sens se va ajunge ca parinti ai caror copii au fost muscati sau oameni muscati sa ia in propriile maini situatia si sa mearga printre blocuri la vanatoare de caini. Desi e ilegal. Sau sa ii otraveasca.
Mai bine ar face autoritatile ceva in acest sens.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 May 2010, 09:42
Post #21


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Cica Brijid Bardo deja a infiintat organizatia Deux Roues.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 7 May 2010, 09:56
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




QUOTE(Andy_ACS @ 7 May 2010, 09:41)

Cred ca ideile sunt destul de corecte din punct de vedere teoretic.

*


Andy, teoretic in multe orase din tara ar fi trebuit sa scapam de problema cainilor. La Constanta de ex. primaria a demarat cu turle si trambite un program de colectare, sterilizare, vaccinare, marcare si eliberare din nou a cainilor pe strazi. Cei bolnavi erau eutanasiati, ceea ce e si normal. Toate bune si frumoase. Teoretic, aplicand corect acest program in ziua de azi nu ar mai fi trebuit sa vorbim de caini vagabonzi in Constanta. Acestia nu s-ar mai fi inmultit. Cred ca sunt vreo 8-9 ani de-atunci. Acum intervine in ecuatie factorul ROMANIA, desi niciodata nu mi-au placut generalizarile de acest fel, dar ca sa fiu in "jocul" vostru. Cu alte cuvinte acest program s-a aplicat prost, in dorul lelii, cei care lucrau in adapost incluziv medicii, isi "trageau parte" hrana si medicamentele pentru caini, se freca menta la greu...etc. Ma intreb daca a fost tras cineva la raspundere pentru esecul acestui program. Probabil ca nu. Ba unii au fost avansati in grad si acum se joaca cu delfini chinezesti. Acum avem o problema, sunt caini mai ceva ca acum cativa ani, si pe buna dreptate o parte din cetateni reclama acest fapt si vor masuri. Ce avem la indemana fara prea mari batai de cap (la prima vedere) ? Eutanasierea. Sa eutanasiezi un animal bolnav e in regula (eu am luat decizia asta, fooarte greu, pentru un caine care mi-a fost alaturi mai bine de 13 ani), dar in cazul unui caine sanatos imi vine foarte greu sa o accept ca unica solutie.... Si va rog nu mai comparati cainii cu sobolanii, tantarii sau mai stiu eu ce...


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 7 May 2010, 09:56
Post #23


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




e o haita in gara din Lipova, vreo 10 caini. tie frica sa terci cu bicicleta, pe jos ocolesti zona, sunt agresivi, dar bine inteles ca sunt hraniti de diverse persoane. mad.gif

Daca aia sunt atata de tampiti incat sa ii hraneasca si eu pot fi destul de tampit incat sa ii execut pe toti intr-o zi 243.gif


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 May 2010, 09:59
Post #24


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Steel Tormentor @ 7 May 2010, 09:56)
Si va rog nu mai comparati cainii cu sobolanii, tantarii sau mai stiu eu ce...
*

Numai daca ne demonstrezi ca muscatura de caine este sterila si nu induce victimei traume psihologice.
In cazul in care nu ai observat, problema o reprezinta exemplarele AGRESIVE, nu alea blegi sau tinute in lesa.

This post has been edited by vijelie: 7 May 2010, 10:00


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 7 May 2010, 10:05
Post #25


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




export masiv în China, asta e solutia.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 May 2010, 10:07
Post #26


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Sau in Grecia, ca tot se vaita aia de foame.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 7 May 2010, 10:11
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




N-am ce sa iti demonstrez daca o iei asa.
Daca cainele ala "agresiv" ar fi intr-un tarc curat cu ingrijirea necesara nu ai mai avea problema asta. Deci de ce sa-l eutanasiezi? Pentru ca e agresiv pe strada? Daca n-ar fi agresiv sa inteleg ca n-ai avea nici o problema, ar putea sa rataceasca in continuare pe strazi si sa scormoneaasca prin gunoaie, raspandind boli. Pai ce facem domnilor, privim problema cainilor numai din perspectiva din care ne deranjeaza pe noi in mod direct, respectiv ca nu putem merge linistiti cu bicicleta? Problema asta exista si daca nu mergi cu bicicleta si daca toti cainii sunt "mielusei".


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 May 2010, 10:18
Post #28


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




exista demult si drepturile animalelor, in alte parti, teoretic si la noi faci puscarie daca omori un caine.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 7 May 2010, 10:20
Post #29


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Eutanasierea si omorarea sunt chestii diferite!


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 7 May 2010, 10:21
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Pai si drepturile animalelor nu exista?
Pai cu astia s-ar face si economie la buget, nu s-ar mai face o droaie de programe de integrare a lor, care oricum sunt deageaba, fac puradei ca sa beneficieze de alocatii ...


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:26
Forum Renault