DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Citatie proces, din cauza Astra asigurari.

cj98czh
post 24 Jan 2011, 15:10
Post #31


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(cj98czh @ 24 Jan 2011, 15:00)
Care din cele 3 Woo este victima?
*




Am corectat... biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Jan 2011, 17:12
Post #32


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Am tot umblat dupa inspectorul de daune, ca zilnic isi tine programul in alt loc, dar se pare ca zilele astea nu prea a avut chef sa vina la servici, zilele astea a fost oglinda pe jos, si intelegeti de ce...asa procedeaza marea firma Astra.

Ca sa nu ma duc degeaba, trebuie sa vina si partea vinovata? Nu am facut amiabila, pentru ca au fost implicate mai mult de 2 autovehicole, am PV de la politie, si copie dupa RCA, mai trebuie ceva harti?

This post has been edited by argon: 27 Jan 2011, 17:15


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 27 Jan 2011, 17:26
Post #33


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




sunt suficiente


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 27 Jan 2011, 20:21
Post #34


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Chiar imi pare rau de incidentul tau sad.gif E vorba de matiz sau de espero?


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Jan 2011, 12:17
Post #35


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Nu e grav, dar e de umblat, si cand vine vorba de *** editat de moderator *** cum ar fi Astra, Euroins, Carpatica nu e placut. Indoitura s-a oprit in armatura din interiorul usii, mai tare nu se indoaie decat daca daca era forta mai mare, si asa aia avea spoileru si faru botite bine.

This post has been edited by adi_ar: 28 Jan 2011, 13:20

Attached thumbnail(s)
27012011404.jpg ( Size: 524.3k ) Number of downloads: 2340
27012011406.jpg ( Size: 512.45k ) Number of downloads: 2380


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 28 Jan 2011, 13:01
Post #36


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




cred ca se poate trage cu o ventuza ceva fara sa iti sara vopseaua sau sa ramana vreo urma- bafta


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 31 Jan 2011, 19:49
Post #37


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Am fost, a decurs ca pe roate, si spre surprinderea mea a dat inlocuire totala usa blink.gif Asta costa o suma cu 4 cifre in ron, fara montat si vopsit. Nu pot sa le doresc la Astra decat sa-si tina obiceiul.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 1 Feb 2011, 00:46
Post #38


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




sper ca iti dai seama ca ii trebuia o usa de espero omului de ti-a dat-o la inlocuit, in mod normal usa aia nu o pupai la schimbat nici daca aveai Casco smile.gif


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 1 Feb 2011, 07:42
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




cel mai bine acum ceri regie proprie. o sa te despagubeasca cu o mare parte din pretul usii + contavaloarea manoperei si a vopselei, si cu banii iti repari usa respectiva intr-un service ceva si mai ramai cu bani de vreo 2 plinuri....parerea mea. daca nu iti convine suma pe care o sa ti-o propuna pentru regie proprie poti oricand sa te intorci in service cu ea.

QUOTE
sper ca iti dai seama ca ii trebuia o usa de espero omului de ti-a dat-o la inlocuit, in mod normal usa aia nu o pupai la schimbat nici daca aveai Casco

e si scumpa rau o usa de espero (o gasesti la dezmembrari la 250 ron) si nici nu se gasea aftermarket la preturi f mici...... daca era o usa de opel sau ford (enorm de scumpe) sau pentru o masina mai comuna (logan, megane, passat) ca sa o poata revinde repede mai ziceam....da ma indoiesc ca are nevoie de o usa pentru deja o raritate de masina pe soselele patriei.... sa fim seriosi si mai pertinenti!!!

in audatex la reparat usa respectiva presupune dat jos, reparat o ora, revopsit, remontat. la inlocuit in loc de reparat o ora ai piesa noua. o ora manopera sa zicem ca e 100ron cu tva. usa aftermarket e vreo 400-500ron cu tva, deci "pierderea" pentru compania de asigurari e de vreo 300 ron. ti se pare mare? poate nici aluia de la astra nu i s-a parut mare...

da asa suntem noi romanii bla bla bla.gif argue.gif pokey_eye.gif daca nu iti da la schimbat ... ca de ce , ca era de schimbat, ca nu mai poti sa mergi cu usa cu chit!!! daca ti-o da la schimbat de ce ? ca se putea repara!! mad.gif aaaa am uitat! basescu e de vina excl.gif


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Feb 2011, 10:15
Post #40


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(mahamann @ 1 Feb 2011, 08:42)
cel mai bine acum ceri regie proprie. o sa te despagubeasca cu o mare parte din pretul usii + contavaloarea manoperei si a vopselei
*



Am auzit ca Astra nu da regie proprie. E posibil sa nu aduca in zona nimeni usa de Espero, atunci o sa-mi dea reparatie, cum si unde cer eu regie proprie in cazul asta?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 1 Feb 2011, 10:27
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




ai auzit....absolut toti asiguratorii dau regie proprie conform ordin csa 5/2010. e oarecum impropriu spus regie proprie, se acorda o suma ante-reparatie conform estimarilor lor. te duci si le spui ca vrei sa-ti faca o calculatie pentru regie. o sa iti dea un formular sau depui la dosar o cerere scrisa de mana in care specifici ca vrei sa-ti faca un calcul pentru regia proprie daca iti spune ca nu se poate zi-i sa se mai gandeasca...... ti se da numar de inregistrare pentru cererea respectiva si gata. din cate stiu eu, si nu din auzite ti se dau 60% din valoarea pieselor, 35ron pentru ora de manopera si valoarea materialelor (vopsea) fara tva, pentru care tu nu terbuie sa aduci nici o chitanta sau factura. eu pentru revopsit o bara si o aripa am luat pe regie proprie 1000ron de la omniasig si am rezolvat cu polishat zona respectiva. decizia iti apartine dupa ce afli suma cu care vei fi despagubit.... asteptam vesti si date concrete despre evolutia dosarului si nu "am auzit"

de ce sa nu aduca usa de espero? stai in siberia? usa se comanda si te cheama service-ul cand a venit ca sa ti-o monteze....

This post has been edited by mahamann: 1 Feb 2011, 10:28


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Feb 2011, 10:31
Post #42


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Deocamdata am fost la un service, unde am lasat hartia ce am primit-o de la Astra, si o copie dupa talon. Au bagat usa in sistem dupa VIN, si azi cica apare pe bursa la asigurari, sa vada cel mai ieftin ofertant. Ei o sa dea comanda, cum sa ma duc sa zic ca nu o vreau?

This post has been edited by argon: 1 Feb 2011, 10:35


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 1 Feb 2011, 16:30
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




greu, ai dus masina in serviceul indicat de astra, cu dosarul de la astra, ai cam acceptat tacit oferta de reparatie cu inlocuit


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Feb 2011, 18:19
Post #44


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Nu e nici o problema, nu caut sa fac bani de pe urma societatilor de asigurare, si dosarul l-am dus la ce service am vrut eu, scria si pe hartia de la constatare ca e la latitudinea pagubitului.

Apropos, maine cred ca vine si usa, ma mir ca exista ca reper nou si original la masini ce nu se mai fabrica de 13 ani.

This post has been edited by argon: 1 Feb 2011, 18:25


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 1 Feb 2011, 18:25
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




ah, ok, credeam ca te-ai dus la unul cu decontare directa, sa fie mai usor. in fine, daca te-ai dus cu dosarul de la astra, tot situatia aia e.
oricum, cred ca e mai bine, asa ai cea mai buna reparatie posibila (cu inlocuire) si chiar poti sa zici ca e masina ca inainte, ca sigur o sa iasa si culoarea cum trebuie, ca nu e cine stie ce metalizata


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Feb 2011, 16:45
Post #46


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




A venit si usa, costul cu vopsit e vreo 1500 ron, poate peste huh.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 4 Feb 2011, 00:52
Post #47


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Trebuia sa ceri regie proprie la asa o solutie tehnica generoasa,fie gaseai o usa SH alba , fie o reparai pe cea lovita, oricum, ramaneai cu minim 500 de lei.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 5 Feb 2011, 22:50
Post #48


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Acum ca isi repara omul masina pe asigurarea vinovatului nu este bine, trebuia sa faca nu-stiu-ce chestii, sa mai ramana si cu bani...of, of.


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 6 Apr 2011, 23:16
Post #49


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 14 Dec 2010, 11:05)
Iti dai seama ca asigurare la Astra nu mai fac vreodata(sau nu la masina cu care umbla nevasta), noroc ca avea Casco, ca ma injura omu de numa'...
*



Pe cat de mare firma pe atat de proasta, mai cunosc o situatie cu Astra asigurari, anume un prieten a fost lovit de catre un asigurat Astra iesind de pe un drum fara prioritate, lovind loganul prietenului meu pe partea dreapta, rupandu-i toata articulatia la roata dreapta, s-a facut o constatare amiabila, a fost dusa masina la dealer pentru reparatie, iar la constatarea agentului Astra, acesta a spus ca masina este lovita pe partea dreapta, prin urmare pagubitul fiind vinovatul accidentului, desi mergea pe drum cu prioritate, i s-a refuzat dosarul de dauna masina fiind reparata pe banii pagubitului, iar omul a dat astra in judecata bineinteles castigand odata, astra a mai contestat de 2 ori pe motivele la nu stiu eu ce dovezi care pur si simplu i-au fost aduse la cunostinta de catre judecator ca exista la dosar si contestatia nu este valabila.


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 Apr 2011, 08:32
Post #50


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Am constat o treaba cu Astra, am mai avut un eveniment, eu fiind nevinovat, si vinovatul avand la Astra, daca exista proces verbal de la politie, sunt cei mai mari domni, la o usa putin infundata mi-a dat inlocuire totala, si devizul vreo 1500 ron, fara probleme, dar daca ai constatare amiabila, se poarta cu tine ca si cu hotii de cai, deci spuneti NU constatarii amiabile, e o porcarie.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigpostman
post 7 Oct 2011, 17:22
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 24 May 11




Intrebare catre initiator :Cum s-a rezolvat cu citarea in calitate de intervenient fortat ? Am in prezent exact aceiasi problema,doar ca pe bani mult mai multi...... Multumesc anticipat.


--------------------
megane 2 bicorp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 Oct 2011, 19:43
Post #52


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Am trimis o declaratie cu confirmare de primire la judatoria unde se judeca cazul cu ce s-a intamplat, cum ca eram de vina si la momentul producerii aveam polita RCA valabila si atat, nu ca ar conta prea mult, dar trebuie sa fie la dosar declaratia intervenientului fortat.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigpostman
post 8 Oct 2011, 08:50
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 24 May 11




multumesc. . . . .nu-mi ramane decat sa fac si eu la fel si sa sper ca legea e la fel indiferent de suma disputata(in cazul meu 5300e+penalizarile de rigoare)


--------------------
megane 2 bicorp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Oct 2011, 10:05
Post #54


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Legea e la fel...si nici cu penalizarea nu e problema, ca o plateste asiguratorul, dar depinde de masina, spre binele tau sa fie cat mai noua, daca plata reparatiilor depaseste suma asigurata de catalog a masinii, s-ar putea sa ai surprize neplacute si sa te judeci cu proprietarul pentru diferenta, desi nu mi se pare corect deloc, din moment ce aveai RCA, ca de aia se face RCA!



This post has been edited by argon: 8 Oct 2011, 10:08


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corba
post 19 Oct 2011, 22:03
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 November 08




bigpostman, cum s-a rezulvat la tine, ca am aceeasi problema, pentru o suma si mai mare, 28869 lei.
Multumesc


--------------------
Renault Mégane Sedan 2.2 1.4L 16V, 72kW @6000 2007 Manager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viosebi
post 8 Dec 2011, 15:45
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 31 October 04




Salut Argon (si bigpostman si klaus)

Sunt in situatia asemanatoare cu tine Argon si as vrea sa stiu ce s-a intamplat cu respectivul proces. Zici ca ai trimis o intampinare la Judecatorie. Citatia pentru ce data era? Ulterior ai mai primit ceva legat de proces? Trebuie sa te prezinti totusi?

bigpostman, la tine cand e data?

klaus vad ca ai prezentat ce e de scris in intampinare. Asta ajuta ca sa fiu sigur 100% ca nu mi se imputa mie niciun cost? Adica sa imi zica Euroinsul ca tre sa platesc si eu ca nu ar fi de acord cu cererea de despagubire?

Situatia pe scurt:
in ianuarie 2011 accidentez cu loganu meu nou o masina parcata un Nissan Note din 2006, e vina mea si respectivul si-o repara pe Casco Tiriac. Tiriac trimite cerere de despagubire regres catre RCA-ul meu Euroins in valoare de ~ 17 000 RON cam 4 mii de euro. Euroins refuza plata nejustificat, nu se prezinta la conciliere. Ieri primesc citatie ca sa ma prezint in calitate de intervenient fortat in procesul dintre Tiriac acuzator si Euroins paratul in care i se solicita instantei sa oblige parata la plata sumei.
Ce treaba am eu acolo? Nu pot sa o dispute in lipsa mea? Daca lipsesc poate sa imi puna ceva in carca?

Multumesc,
Sebi M


--------------------
Dacia berlina 1992 - oo-02-XMF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 8 Dec 2011, 17:59
Post #57


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Bie ai venit pe forum!
Am citat aici motivul citarii (obligatorii) la proces.
Nepezentarea poate fi interpretata ca o lipsa de interes pentru o paguba pe care, la urma urmei, ai produs-o!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Dec 2011, 20:21
Post #58


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Nu trebuie sa te prezinti de nici un fel, desi citarea ta e obligatorie, prezenta ta nu e, dar le trimiti doar o intampinare, adica o hartie in care le expui ca ce si cum s-a intamplat, incepand cu domnule judecator, in data cutare te deplasai cutare si ai facut-o, esti de vina si recunosti, ai facut amiabila(daca e fara politie), nu ai consumat bauturi alcoolice, DAR la data respectiva aveai polita RCA valabila. Si atat te priveste pe tine, o sa mai primesti o hartie cand se incheie sa te anunte ca s-a incheiat si aia au platit. Asa s-a intamplat la mine.

Daca masina e mai noua, si vad ca e din 2006, valoarea ei depaseste 4000 de euro cat fac reparatiile, deci nu risti nimic de plata, stai linistit.

This post has been edited by argon: 8 Dec 2011, 20:30


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viosebi
post 8 Dec 2011, 20:37
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 31 October 04




QUOTE(adi_ar @ 8 Dec 2011, 17:59)
Bie ai venit pe forum!
Am citat aici motivul citarii (obligatorii) la proces.
Nepezentarea poate fi interpretata ca o lipsa de interes pentru o paguba pe care, la urma urmei, ai produs-o!
*


Eu ma gandeam asa... ca tot am prima infatisare abia in aprilie 2012.
Am timp pana atunci sa ma duc la judecatorie sa cer sa vad cum arata dosarul.
M-as mai duce si la politie la constatari sa vad procesul verbal original ca din citatie nu inteleg nimic ce scrie in el. Plus ca ma intereseaza si ce a mintit ala faultatu despre mine.
Si as face si o intrebare la RCA-ul meu ce se intampla in acest caz ce au de gand cu aceasta chemare in instanta si de ce nu au efectuat plata pana acum.
Apoi in preajma datei de infatisare sa depun intampinare in care sa invoc ce zice klaus frumos la inceputul topicului.

O fi bine asa?
Stima!
Sebi


--------------------
Dacia berlina 1992 - oo-02-XMF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 8 Dec 2011, 21:07
Post #60


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Nu prea are rost sa pierzi vremea.
Ultimele 2 sunt suficiente.

PS
De ce consideri ca "ala faultatul" a mintit ceva despre tine.
Sincer sa fiu mi se pare ca nu ai o atitudine corespunzatoare! Ai pagubit omul, macar da dovada de intelegere!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:11
Forum Renault