DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum se schimba pivotul la Logan?

cristidb
post 25 Oct 2006, 12:01
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




In manualul de service nu spune nimic despre cum se schimba pivotul. Se pare ca Dacia vinde doar bascula+pivot +bucsi. Pivotul se gaseste si separat, produs de alte firme. Cum se schimba? E presat in bascula? Are vreo siguranta?


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 25 Oct 2006, 12:15
Post #2


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Este un singur cod pentru toate trei.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Oct 2006, 12:36
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pivotul se schimba cu tot cu bascula. Este presat in bascula


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 25 Oct 2006, 12:44
Post #4


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




am si eu o intrebare cum se manifesta un pivot "bolnav" cumva prin pocnituri la miscari sus jos si/sau la viraj ?


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 25 Oct 2006, 12:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Daca va referiti la bratul inferior pe care sunt montate cele trei elemente (pivoti sau rotule nu stiu exact care-i denumirea) "2 sus si unul jos" am inteles de la un mecanic ca se pot inlocui.
Eu am schimbat 2 brate inferioare din cauza pivotului inferior-am ceva experienta. Am fost la un service particular. Am inteles de la mecanic ca se gasesc in comert.
Asa ca eu i-am cerut sa-mi scoata pivotul. Cu ajutorul presei l-a scos foarte usor.
Eu nu am fost prin magazine sa vad daca se poate cumpara la bucata si reutiliza bratul inferior prin inlocuirea pivotului cu ajutorul presei.
Deocamdata le-am pastrat si cand i-o veni timpul ma voi ocupa si de asta.
Un brat inferior costa in jur de 2 milioane si ceva. Scump al dracului.

Cum se manifesta. Eu la ambele brate pe care le-am schimbat aveau burduful (cauciucul) de protectie distrus. La inceput pe loc la viraj scurt stanga dreapta se aude un scartait usor. Ai zice ca iti scartaie rotile. Dupa care in timp ,,horcaie", scartaie si in mers. Exista si un topic aparte cu tot felul de zdranganeli si scartaieli la viraje etc.....Bafta!

This post has been edited by crisstian: 25 Oct 2006, 13:00


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 25 Oct 2006, 13:01
Post #6


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Burduf are doar planetara. Nu si bascula. Sau tu te referi la burduful de cauciuc de la pivot ?

This post has been edited by IRONICK: 25 Oct 2006, 13:16


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Oct 2006, 13:24
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(crisstian @ 25 Oct 2006, 13:58)
Asa ca eu i-am cerut sa-mi scoata pivotul. Cu ajutorul presei l-a scos foarte usor.
*
Daca nu e cu banat, s-ar putea pune o poza cu pivotul asta scos asa de usor cu presa?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 25 Oct 2006, 13:26
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Burduf= bucatica aia de cauciuc care protejeaza pivotul. La asta m-am referit.
In general cand incepe sa-ti scartie cauciucul respectiv e din cauza ca se crapa si intra apa la pivot.



--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vinti
post 25 Oct 2006, 13:31
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti / Militari




poate ca e mai bine ca se schimba cu tot cu bascula in acest fel ai toate componentele noi tongue.gif acum depinde si cat costa

PS
la Vectra se schimba foarte usor se scoate piulita care in tine in partea de sus se apasa cu piciorul pe bascula si a iesit mai desfaci cele 3 suruburi de care e prins pivotul de bascula si gata . La Logan nu stiu cum e nu am vazut biggrin.gif

inca un PS tongue.gif
Loganul are 2 pivoti unu in stanga si unu in dreapta sau cate 2 in fiecare parte....intreb asa de curiozitate sa stiu si eu


--------------------
Opel Vectra c18nz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 25 Oct 2006, 13:34
Post #10


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




are doi pivoti

This post has been edited by IRONICK: 25 Oct 2006, 13:34


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 25 Oct 2006, 15:55
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Asa cu am promis am venit si cu poze. Pozele sunt facute cu tel. mobil asa ca nu e cine stie ce calitatea lor......
Deci va spuneam ca am aflat de la un mecanic (non Daciaservice) ca pivotul respectiv se poate inlocui fara se mai inlocuesti tot bratul.
Ca sa pot sa-mi caut altadata pivot i-am zis sa mi-l ,,extraga" pe cel de pe brat sa pot merge cu el prin magazine sa compar......
Ei eu prin magazine nu am fost sa vad daca exista pivot separat care sa se potriveasca in locul celui defect.
Am facut o poza de ansamblu si una mai detaliata. Pivotul defect l-am pus in dreptul gaurii din care l-a scos mecanicul cu presa.
In partea opusa exista 2 bucse. Alea nu stiu daca se pot scoate, dar in general se defecteaza pivotul de care va spuneam.
Desigur pivotului din poza ii lipseste cauciucul care vine in jurul tijei. Era crapat si l-am aruncat.
Binenteles daca intrebi in service, daca se poate inlocui doar pivotul, aia iti spun ca nu se poate. Trebuie sa inlocuiesti tot bratul.
Daca e fals sau nu inca nu stiu ramane de vazut.... Eu ce-am stiut v-am spus in ideea de a economisi niste banii daca e posibil. Eu pe bratul respectiv am dat 230 ron (tva inclus) la vremea respectiva la care se adauga nmanopera. Pana acum am schimbat 2 brate doar datorita uzurii pivotului. Masina are in aproximativ 36000 KM parcursi.

A doua chestiune, nu stiu daca initiatorul topicului la piesa asta se referea......

This post has been edited by crisstian: 25 Oct 2006, 15:56

Attached thumbnail(s)
Cam115.jpg ( Size: 6.53k ) Number of downloads: 12175
Cam116.jpg ( Size: 6.83k ) Number of downloads: 13263


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Oct 2006, 16:21
Post #12


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Interesant...
Singura problema e ca "a iesit usor".
Eu credeam ca iese mai greu, caci am un prieten care si-a facut o unealta de scos pivotii pentru 206 (care sunt cam pe acelasi principiu bagati in bratul inferior), insa el nu-i putea scoate cu o presa obisnuita si a fost necesar sa-si faca o scula pe baza unui cric hidraulic de tir.
Daca pivotul "iese usor" la o simpla presa de mana, atunci se pot inlocui, insa nu recomand (ca se largeste gaura). Poate ar fi bine sa se monteze la cald.


PS: dar trebuie sa recunosc ca ai mers prin niste drumuri in 2 ani...
Si 2 bascule, si cap de bara, si ABS, si probleme cu rugina...
Sigur nu ti-e caroseria deformata pe partea cu problema? Iese bine la geometrie trenul fata?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 25 Oct 2006, 16:41
Post #13


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu as incerca in locul tau sa dau de producatorul basculei de logan (ma rog, daca se poate al pivotului).
Era o poza la un moment dat pe forum ... DFA parca o avea.

This post has been edited by IRONICK: 25 Oct 2006, 18:37


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calin.c
post 25 Oct 2006, 18:30
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 27 July 04
From: sighisoara




se poate schimba
este asemanator cu olcitul
in cluj se gasesc pivoti


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 25 Oct 2006, 18:33
Post #15


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Seamana, da nu rasare. Trebuie sa te gandesti si la ce forte sunt supuse. Greutatea pe fata a masinii, putere la roata, etc ... si Oltcit-ul nu prea se potriveste.

This post has been edited by IRONICK: 25 Oct 2006, 18:36


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calin.c
post 25 Oct 2006, 18:43
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 27 July 04
From: sighisoara




seamana modul de schimbare nu si pivotul


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Oct 2006, 22:04
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca merge scos ca pivotul de oltcit, sa pun pe aici cum arata presa de scos pivoti la oltcit, poate ajuta pe careva

Attached thumbnail(s)
presa_olcit.gif ( Size: 94.27k ) Number of downloads: 12662


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 25 Oct 2006, 22:15
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




am si eu o intrebare legata de basula. Cand este montata o noua bascula, cu pivot si bucsele aferente cum este normal sa fie stranse definitiv suruburile de la bascula ( de la bucse ) ? Cu bascula coborata in punctul inferior ( cand masina este pe elevator de exemplu ) sau cand bascula este in pozitie de lucru ( cu roata deja montata ) si se strange pe dedesupt in rampa.
Daca acele bucse sunt stanse cand bascula e in partea de jos, in momentul in care masina e coborata bucsele sunt deja tensionate.
Stiu asta de la un mecanic mai bun. Fusei zilele trecute cu masina de la munca in service si m-am luat tare de un maistru de acolo din cauza asta.


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 26 Oct 2006, 06:22
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Ei Klaus cand am spus ca este usor...nici chiar asa. Mecanicul care a scos pivotul a folosit o presa hidraulica, nicidecum una ,,de mana".

Referitor la piesele inlocuite...asa este am inlocuit destule. Vad ca mi le-ai contorizat. smile.gif Ai uitat de rulment. De cand am masina am schimbat si un rulment pe fata. Iar bonus m-am ocupat si de rugina. Si sa nu uitam de topicul cu AC. Problema aia e in standby pana la primavara.

Si sa stii ca sunt o persoana care tin la masina si fac tot posibilul sa o ingrijesc insa asta e situatia atunci cand circuli mult pe drumuri ,,normale".
Apoi cine e de prin zona o poate confirma judetul Bistrita-Nasaud a unul din judetele cu cele mai proaste drumuri din tara. Cum ajungi spre jud Mures sau jud Cluj cum se schimba ,,fata" asfaltului. Politica asta........... ,dar aici se discuta de masini asa ca............
Daca as circula si eu pe drumuri ca DN1 sunt convins ca nu schimbam atatea piese insa pana atunci mai este...........De aceea e cam greu sa pronuntam daca loganul e o masina buna sau nu.......

Insa intre timp nu mai sunt nevoit sa folosesc masina zilnic asa ca sper sa nu mai fiu nevoit sa investesc atatia bani in masina si sa ma plang din cand in cand pe forum de logan. Insa din noiembrie 2004 si pana in aprilie 2006 am folosit-o aproape zilnic. Pe ploaie pe frig in orice anotimp.

This post has been edited by crisstian: 26 Oct 2006, 06:30


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 26 Oct 2006, 07:54
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




David79 suruburile alea se strang cu masina pe roti.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Oct 2006, 08:55
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(crisstian @ 26 Oct 2006, 07:22)
Ei Klaus cand am spus ca este usor...nici chiar asa. Mecanicul care a scos pivotul a folosit o presa hidraulica, nicidecum una ,,de mana".
*
Atunci m-am linistit a scapat.gif Intrasem oarecum in panica pe motiv ca iese "usor". Daca e vorba de presa hidraulica, atunci e bine


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 26 Oct 2006, 09:11
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Atentie:
Forta de presare rotula in bratul inferior trebuie sa fie cuprinsa intre 1800 si 4000 daN. Forta de depresare minima trebuie sa fie de 800 daN. Trebuie tinut seama si de "adancimea" de presare a rotulei in brat (pentru a nu modifica cinematica mecanismului de ghidare a puntii). Uzura prematura a rotulelor e cauzata de caderea burdufului de protectie sub gulerul pivotului. Incepand din nov. 2005 s-au modificat geometria pivotului si a burdufului tocmai pentru a contracara aceasta problema. Rotulele sunt produse de TRW Franta.
Intamplator, lucrez chiar la societatea care produce bratele inferioare pentru Logan.


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 26 Oct 2006, 09:20
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Exact ,,cade" si crapa, dupa care intra apa la pivot si adio........
Sddragos si cum as putea recunoaste noul produs? Are vreun cod sau ceva care il deosebeste de cel vechi? Asta ca nu cumva prin absurd sa fiu nevoit iar sa-mi cumpar un brat din ala si sa cumpar unul de pe stoc din ala cu probleme.


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 26 Oct 2006, 09:36
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




QUOTE(crisstian @ 26 Oct 2006, 10:20)
Exact ,,cade" si crapa, dupa care intra apa la pivot si adio........
Sddragos si cum as putea recunoaste noul produs? Are vreun cod sau ceva care il deosebeste de cel vechi? Asta ca nu cumva prin absurd sa fiu nevoit iar sa-mi cumpar un brat din ala si sa cumpar unul de pe stoc din ala cu probleme.
*




In principiu, data de fabricatie a bratului trebuie sa fie mai recenta de 2005.
Dar, probleme nu vei avea nici cu un brat mai vechi daca e montat corect.
Pe linia de montaj Dacia, ordina de montaj este urmatoarea:
1. se fixeaza brtul inferior pe cadrul GMP
2. se fixeaza elemntul turnant (disc+butuc+portfuzeta+rulment) pe bratul inferior.
Problema aparea la a doua operatie, cand, intre portfuzeta si pivot se mai punea un separator de plastic (care are un pinten ce intra intr-o degajare in portfuzeta). Pozitionarea gresita a acestui separator facea ca la montarea elementului turnant burduful pivotului sa se "infunde". Deci, pleca direct din montaj general Dacia cu problema asta. Acum nu se mai intampla asa ceva: separatorul se monteaza la un alt post de lucru in portfuzeta, iar geometria pivotului (si burdufului) a fost modificata. Adica s-a eliminat orice risc de infundare a burdufului (atat la montaj, cat si in exploatare).
Deci, la o montare corecta, nu ar trebui sa fie probleme, indiferent de data de fabricatie a bratului!


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 26 Oct 2006, 10:30
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




Domnu sddragos daca tot "Intamplator, lucrez chiar la societatea care produce bratele inferioare pentru Logan" poti sa ne spui si noua daca procedura de inlocuire a pivotulu in brat (prin depresare-presare) e corecta au ba, si daca putem avea incredere intr-o astfel de reparatie?



--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 26 Oct 2006, 11:48
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Se admite o singura depresare rotula si inlocuire cu una noua (pe acelasi brat). Cu conditia ca forta de presare sa fie intre limitele de tonaj specificate si sa se respecte cota intre brat si capatul rotulei (ce ziceam mai sus).


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 26 Oct 2006, 13:15
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




QUOTE(sddragos @ 26 Oct 2006, 12:48)
Se admite o singura depresare rotula si inlocuire cu una noua (pe acelasi brat). ...
*


Multumim de informatie.

LE. O schita ceva sau o precizare cum se determina cota?

This post has been edited by nik1965: 26 Oct 2006, 13:17


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 26 Oct 2006, 13:35
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Cum pot verifica daca pivotul a fost prins corect de fuzeta???


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 26 Oct 2006, 14:04
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




QUOTE(13nov @ 26 Oct 2006, 14:35)
Cum pot verifica daca pivotul a fost prins corect de fuzeta???
*



In primul rand verifici ca separatorul de plastic (de culoare alba) e bine fixat in portfuzeta (cu pintenul in degajarea din bratul portfuzetei). Apoi de pozitioneaza bratul inferior in asa fel incat capatul sanfrenat al pivotului sa atinga zona sanfrenata din bratul portfuzetei. Se introduce surubul de fixare rotula in portfuzeta si de strange la cuplu. Tot timpul urmaresti ca burduful de protectie a rotulei sa nu cada sub gulerul pivotului.


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 26 Oct 2006, 14:17
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Multumesc mult pentru detalii. Oricum sunt bune de retinut la montarea pivotilor noi. Pentru aia vechi e tardiva remedierea odata ce burduful a permis intrarea apei in articulatie si spalarea vaselinei.


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:51
Forum Renault