DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cine vrea sa mearga in Republica Moldova?, pentru Cumparaturi,punct frontiera Giurgiulesti(GL)

Mirciulik
post 7 Apr 2007, 08:24
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




1 singura data am cumparat benzina de la moldoveni...de fapt de la un roman care a adus din moldova. Concluzii: masina tragea un pic mai greu, consumul a crescut cam cu 2%, si mirosea taredestul de tare a benzina in habitaclu.

Deci daca esti calm la volan (mos) nu ai talpa grea, daca ai nasul infundat si daca nu verifici consumul la masina se "merita" sa iei de la moldoveni....
Din cate imi amintesc eu aici ajungea cam cu 60 de bani mai ieftin fata de benzina de la pompa. LA pretul asta nu se merita deloc v-am spus..consumul a crescut.


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Apr 2007, 16:25
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




De asta nu ma incanta nici pe mine benzina de la moldoveni, nici macar la berlina. La masini cu injectie nici nu vreau sa aud sa pun cine stie ce gunoaie amestecate cu motorina sau alte kkt-uri.
Si daca mi se infunda carburatorul si stau sa ard benzina sau pe marginea drumului cu surubelnita-n mana ce mare afacere am facut?
Asta cu dusul la Giurgiulesti merita doar daca vei cumpara cantitati mari de produse, daca te vei duce des. Altfel, merita sa-ti faci pasaport (in cele mai multe cazuri nu-l ai), apoi sa platesti carte verde, sa ai masina cu care sa te poti duce pana acolo (eu trebuie sa iau berlina, la care n-am rovigneta), faci drumul, doar pentru un kil de bomboane, cateva borcane de gogosari si ardei si cateva cutii de bomboane cu lapte condensat?
Mai degraba ma duc la piata rusilor si, daca nu le gasesc deja pe tarabe (recunosc, nu prea m-am dus, si nu stiu) respectivele produse, sa vorbesc cu unul din moldoveni sa mi le aduca el? Ca tot face naveta si, chiar daca isi pune adaosul lui, tot ies mai ieftin.

This post has been edited by Laurentziu83: 7 Apr 2007, 16:26


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Apr 2008, 19:08
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Uite ca revin pe acest topic dupa mai bine de un an de zile. Ca urmare a scumpirii GPL-ului la 2.3 ron si a faptului ca am aflat ca pisti Prut e cam 1.5-1.6 ron, ma cam bate gandul sa-mi fac plinul la gaz dincolo. Cum in butelia mea ar intra cam 30 de litri (ca nu-i consum pe toti 36 utili), rezulta ca as economisi cam 24 ron la fiecare plin, ceea ce nu e deloc putin, avand in vedere ca as face doar 10 km pana la granita, mai precis intr-o ora pot sa ma duc si sa ma si intorc. Eventual as mai lua una-alta, respectiv vreun pachet de tigari, etc.
Benzina nu ma intereseaza in mod special, as alimenta tot de la ei, dar pentru cativa litri lunar nu pot sa zic ca fac economie.
Pasaportul e pe drum, adica in vreo 2 saptamani il voi avea pe mana, problema mare vine de la nenorocitul de leasing de la Clio si de la cartea verde, pe care e taiata moldova. Din ce am inteles insa, BCR asigurari ofera rca si pentru R. Moldova, dar mie cred ca mi-au completat un formular mai vechi. In fine, ma voi duce peste ei si voi vedea cum rezolvam situatia.
Mai sunt si alti membri care au trecut peste prut? Astept orice parere noua.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 26 Apr 2008, 19:34
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(l@u @ 4 Apr 2007, 18:41)
Ba voi ma faceti sa ma duc la moldoveni...
Ce bani accepta moldovenii?
*


Cam tot ce ai prin buzunare. radmasa.gif

QUOTE(angel35 @ 6 Apr 2007, 15:11)
Renteaza poate pt cei ce stau aproape de granita, din  Bucuresti, nici daca umplu portbagajul de bomboane, nu-mi acopar cheltuiala, si apoi, cite bomboane sa maninci? biggrin.gif
*


Hai frate... renteaza pe p..l...! Orasul e frumos, e plin de verdeata (pentru fanii ciorbei), e linistit. Te mai bate cate o gasca beata, da nu pune la suflet.
Uleiul lor nu seamana la gust cu al nostru nici in filme. N-o sa va placa. La pariu. Mustarul idem. Berea e proasta si tare.
Acolo merita sa va duceti ca sa vedeti cum traiesc oamenii, sa le vedeti obiceiurile. In niciun caz nu merita sa va duceti pentru cumparaturi. Sau ma rog, poate merita sa mergeti ca sa va cumparati pistoale din piata. radmasa.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Apr 2008, 19:54
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mai, daca ai informatii calumea de postat, scrie-le la modul serios.
Nu ma intereseaza sa fac bisnita acolo, ci sa fac cate-o vizita de o zi sau sa-mi fac cate-un plin la gaz. Daca nu-mi va place, asta e.

This post has been edited by Laurentziu83: 26 Apr 2008, 20:02


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 26 Apr 2008, 19:57
Post #36


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




asteptati pana vine vara ca sa iasa moldovencele pe strada wub.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 27 Apr 2008, 21:04
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(Laurentziu83 @ 26 Apr 2008, 20:54)
Mai, daca ai informatii calumea de postat, scrie-le la modul serios.

*


Ti se pare ca glumesc? smile.gif
E foarte serios ce-am scris. Rog pe cineva care a fost acolo sa confirme sau sa infirme, cu argumente, spusele mele. wink.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 27 Apr 2008, 22:58
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 26 Apr 2008, 20:34)
Sau ma rog, poate merita sa mergeti ca sa va cumparati pistoale din piata.
*



Un AK-47, la cat se mai vinde? biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurentiupopa79
post 28 Apr 2008, 00:27
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 4 March 08
From: Bucuresti




Ceva preturi? Am vazut mai sus, dar postul era de anul trecut.


--------------------
Dacia Logan 2008 - Ambition, 1.5 dCi, 70 CP - B-79-WKH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 28 Apr 2008, 01:17
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(Kojak @ 27 Apr 2008, 23:58)
Un AK-47, la cat se mai vinde? biggrin.gif
*


E prea puternica arma asta. Ca civil n-ai ce face cu ea! Ai gauri prea multe teste! tongue.gif
Iete colea
Valurile Dunarii

Pentru toti basarabenii! wink.gif
&feature=related
&feature=related

Recunosc ca-s nelalocul lor clipurile, va rog sa le mutati unde le sade bine.

This post has been edited by Victoras2001: 28 Apr 2008, 01:37


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 28 Apr 2008, 10:52
Post #41


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




al doilea filmulet e din fata consulatului Moldovei la Bucuresti , si protestul a fost pentru cei 3 basarabeni arestati de autoritatile "ruse" in scandalul liceelor


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 29 Apr 2008, 01:24
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Cum o fi sa auzi "consulatul Moldovei la Bucuresti"? Pur si simplu nu pot sa cred. Ce-o sa ni se mai intample? (Prefer sa nu-mi raspundeti, c-o sa aiba moderatorii treaba mai mult decat si-au inchipuit tongue.gif )
Stefan cel Mare si Sfant (cum le place lor sa spuna), ce-o avea de spus? Unde o fi avut Cetatea de Scaun? Cand a aparut "natia" moldoveneasca si din ce? Care ii e obarsia? "Domnul Eminescu"? E pe aici? Ne poate spune cateva cuvinte?
Aaaa! Nu! Mai bine-i lasam cuvantul domnului Voronin. El ne poate explica. Ne poate spune de ce avem acelasi sange, aceeasi mama, acelasi tata, aceiasi "bunei", aceeasi obarsie, dar avem imnuri diferite, granita, translator (de moldoveneasca)...
Sa traiti domnule presedinte, dumneavoastra si Parlamentul Republicii! Republica Moldova. Republica parlamentara blink.gif . Cu capitala la Chisinau. Pe vremuri, al doilea oras (ca importanta) al Romaniei.
Sincer, n-am cautat pe forum subiectul. Daca exista, mutati postul si dati-mi contul pe pm. Sa va bag banii de bere. tongue.gif Ma cam mananca limba si am chef de discutii pe tema asta.




--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 29 Apr 2008, 08:47
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




QUOTE(Mirciulik @ 7 Apr 2007, 08:24)
1 singura data am cumparat benzina de la moldoveni...de fapt de la un roman care a adus din moldova. Concluzii: masina tragea un pic mai greu, consumul a crescut cam cu 2%, si mirosea taredestul de tare a benzina in habitaclu.

Deci daca esti calm la volan (mos) nu ai talpa grea, daca ai nasul infundat si daca nu verifici consumul la masina se "merita" sa iei de la moldoveni....
Din cate imi amintesc eu aici ajungea cam cu 60 de bani mai ieftin fata de benzina de la pompa. LA pretul asta nu se merita deloc v-am spus..consumul a crescut.
*



benzina de la moldoveni e de doua feluri. din benzinarii no-name, ieftina si slaba. unii care aduc benzina o mai amesteca cu diverse ca sa iasa profitul.
sau mai sunt retelele mari. lukoil sau petrom. benzina de aici e la fel de buna sau mai buna decat la noi.

un pachet de unt, mult mai bun decat la noi - 1.2 ron.
monte carlo 1 ron.
sucurile naturale la cutie sunt extrem de bune. nu au comparatie la noi. 2 ron.
branza topita - 100g - 0.5 ron.
torturi 8 ron /kg.
zahar 1.5 ron
prajituri bune - 7 ron/kg

sunt mult mai gospodari decat noi, lucrurile la ei inca sunt mult mai naturale si mai gustoase. eu vand iarna marfa ruseasca, folosesc benzina de a lor tot timpul anului.


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 29 Apr 2008, 14:24
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Din punctul meu de vedere...

1. Benzina lor, pe timpul Uniunii, costa cateva copeici. Asa se explica si faptul ca n-aveau camioane diesel, iar volgile si jiguliurile consuma cu galeata.
Ca o paranteza. Astia dupa ce ca au petrol sub iei de nu stiu ce sa mai faca cu el, au inceput sa indoaie si benzina. Sa mai spune-ti ca nu-s neam cu noi. radmasa.gif
2. N-am treaba cu untul, ca-s la cura de slabire. tongue.gif
3. Monte Carlo sa fumezi tu! tongue.gif
4. "Sucurile naturale la cutie" nu sunt naturale. Natural e sucul de portocale din Vama Veche. Ala de-l face un "distrus" in fata ta, spargand portocalele cu pumnul. biggrin.gif
5. Branza topita nu e buna in general, iar in particular, nu se pupa cu bortoiul meu biggrin.gif
6. Zaharul? Nici asta nu-i bun. radmasa.gif Sau ma rog, e bun dupa ce-l innegresti in tigaie si-l pui in mazare. smile.gif
7. Prajiturile? Sunt bune, nu zic ba. Dar i le-as recomanda Alinei Mungiu Pippidi, ca am boala pe ea. radmasa.gif
8. Intr-adevar, dupa '90 "d-ale gurii" ale lor erau mai gustoase decat "d-ale gurii" ale noastre. Numai ca, au trecut anii. Si s-au prins si ei ca-i mai treaba sa mantuiesti un produs. Investesti mai putin si castigi mai mult. In fata celor care sustin ca in Rep. Moldova, in magazine, exista produse mai bune ca ale noastre, imi voi scoate palaria daca vin si mi le pun in fata, sa le gust. wink.gif
Pana atunci, Cristos a inviat!
imbratisare.gif

LE. slaiciprian, o sa te rog sa spui "scorurile" de la ce carciuma vrei tu, numai sa fie pe Stefan cel Mare. tongue.gif

This post has been edited by Victoras2001: 29 Apr 2008, 14:31


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 29 Apr 2008, 17:23
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




vino in botosani si iti dau produse moldovenesti, mai bune decat ale noastre.
poate or fi in jumate gospodari ca acum 10 ani, nu zic, vine occidentul peste ei, dar noi suntem gospodari 1% din cat eram acum 10 ani.
si oricum, poti merge si in occident, ca multe sunt mai ieftine decat la noi. cat e uleiul p'acolo? 80 de centi. cat e la noi? 75000. si asta e pretul de saptamana trecuta, poate fi depasit deja.
sa fim seriosi, si multe bunici de la noi au uitat sa puna castraveti murati ca or sa cumpere din aia maruntei de la supermarket. si oricum iese mai ieftin decat sa puna castravetii de galati, toamna, pe care oricum ii cumpara la 1 euro/kg.
in toate tarile vecine se practica micul trafic de frontiera, pentru ca se merita. si nu cred ca vin moldoveni, bulgari sau unguri sa faca cumparaturi la noi.
am ramas codasi, si trebuie sa o recunoastem.


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Apr 2008, 19:28
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Iote d-aia vreau sa fac eu micul trafic de frontiera.
In vreo saptamana imi iau pasaportul si ma duc sa iau una-alta si va zic daca sunt mai bune sau nu decat ce e la noi. Ma rog, eu ma duc de chichi, ca as putea sa le cumpar de la ei direct, ei vin la noi, nu-i nevoie sa ma duc pana la ei, dar vreau sa ma plimb putin.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 29 Apr 2008, 19:35
Post #47


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Daca ai bani de GPL normal ca te plimbi. tongue.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 30 Apr 2008, 00:10
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




@Ciprian, am stat 9 ani in Rep. Moldova. Crezi ca mi-au ajuns ca sa ma dumiresc ce gust are uleiul lor (ca tot o tii una si buna cu uleiul), sau din ce-i facuta berea?
Le-ai spus stimabililor forumisti c-o sa se kce apa statuta dupa primele 2-3 zile?
Hai sa nu mai vorbim discutii. Adu o sticla de ulei, una de bere si un borcan de mustar. Toate fabricate-n RM. Pune-i sa guste si vorbim dupa. Eventual adu un bax de ulei, unul de bere si unul de mustar. Daca macar un singur om, din 32 000, va spune ca-i place gustul, sau nu se va kk cum am spus eu dupa ce va gati cu uleiul made in RM, fac un ghiveci cu produsele tale si mi-l bag in vena.
Ca majoritatea basarabenilor gatesc de plangi, e una. Dar sa-mi spui ca-s pline magazinele de produse care le bat pe ale noastre la cacau, e alta. Si nu-i reala.

Pe mine, sincer sa fiu, ma deranjaza faptul ca o ia razna pretul alcoolului. Cu uleiul n-am treaba, ca nu-l beau. biggrin.gif

This post has been edited by Victoras2001: 30 Apr 2008, 00:15


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 30 Apr 2008, 07:10
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




nu citesti atent.
la un moment dat vorbeam de pretul uleiului in occident, unde e mai ieftin decat la noi. la moldoveni e scump ca la noi, plus ca mai au obiceiul sticlelor de 0.9litri.
sa stau in tara lor, nu mi-ar place nici mie. sunt mult diferiti decat noi. dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa le apreciez lucrurile bune.

30 Apr 2008, 07:12:
si ai dreptate, uleiul am inteles si eu ca e prost pe langa ca e scump. si or fi multe. dar totusi SUNT SI IEFTINE SI BUNE. multe, putine, trebuie sa le aflam si sa le folosim.

30 Apr 2008, 07:15:
p.p.s. e bine ca recunosti ca macar votca si sampania (cricova imi place) si unele cognacuri sunt bune. la mai putin de 1 euro jumatatea acolo.

This post has been edited by slaiciprian: 30 Apr 2008, 07:15


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 30 Apr 2008, 12:12
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Da, sampania si coniacul (produse de ei) sunt mult peste cele produse de noi. Au si vinuri de canti Imnul cu mana pe inima, dar nu stiu sa le puna-n valoare. Coruptia de la ei o bate la fund pe a noastra. Ii da clasa. Au o crama in care-am intrat cu masina. Acum nu mai stiu ce si cum. Probabil ca au vandut cat au putut pe la smecherasi. Sa-si faca plinul, ca si ei sunt oameni. radmasa.gif
Norrmal ca au si bune si rele. Ai vazut tu vreo tara sa aiba doar bune, sau doar rele? biggrin.gif
Bune iti spun eu ce au: fetele, vinul si sampania. radmasa.gif
Dar trebuie sa te grabesti. Daca vinul cu cat e mai vechi cu atat e mai bun, cu fetele-i invers! radmasa.gif tongue.gif

This post has been edited by Victoras2001: 30 Apr 2008, 12:16


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 30 Apr 2008, 12:25
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Mai bine le combini: fetele + sampania, e muuuult mai indicat asa.... wink.gif

This post has been edited by Johnny_Bravo: 30 Apr 2008, 12:25


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurentiupopa79
post 30 Apr 2008, 18:14
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 4 March 08
From: Bucuresti




Pana la urma, care sunt formalitatile? Trebuie pasaport, logic. Apoi? Ce taxe se platesc la frontiera Galati-Giurgiulesti? E pod sau se trece cu bacul? Sorry, dar eu nu am fost in Galati pana acum si nu cunosc.

Apoi, toae produsele astea de pana acum din ce locatii se cumpara? Orice magazin gasesti prin centrul orasului? Exista un supermarket?

Am in plan un traseu, dupa Giurgiulesti - Cahul. Stie cineva locurile de acolo? Restaurante, magazine...
Dupa Cahul, ma duc inapoi la Giurgiulesti si as vrea sa trec in Ucraina la Reni. Idem. Restaurante, magazine, locatii... Ce formalitati sunt la granita cu Ucraina?

Nu cred ca ies in offtopic cu Reni. E in Ucraina, dar e fix langa Giurgiulesti, nu am de gand sa ma duc pana la Kiev si inapoi. Doar o zi.

1 May 2008, 02:19:
Șini cautî bienzinârii pisti Prut, să ieie di colea:

Petrom: http://www.allmoldova.com/index.php?action...9512035&lng=rom

Tirex-Petrol: http://www.tirexpetrol.md/station_ro/

Lukoil nu am găsit. Completați, dacă vedeți pe undeva.

This post has been edited by laurentiupopa79: 1 May 2008, 02:19


--------------------
Dacia Logan 2008 - Ambition, 1.5 dCi, 70 CP - B-79-WKH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 May 2008, 15:47
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




N-am trecut niciodata, dar daca mai astepti 2 saptamani iti voi da toate raspunsurile.
Stiu ca este pod peste Prut. Reni-ul intr-adevar este si el destul de aproape, cred ca sunt vreo 20 de km in plus.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 2 May 2008, 00:07
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Laurica, tata, te mananca sa mergi la basarabence. smile.gif Sa vezi ce te va manca dupa ce te intorci! radmasa.gif

This post has been edited by Sony: 2 May 2008, 00:07


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurentiupopa79
post 2 May 2008, 02:52
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 4 March 08
From: Bucuresti




Care Laurica? 83 sau 79? tongue.gif

Uite o informatie valabila: E POD!

M-am uitat pe cartea verde (Omniasig) e valabila si pe Modova si pe Ucraina, deci fara pb aici. M-am uitat si pe Google Earth, se vede clar zona, dar claritatea se termina la intrarea in Reni. Daca de sus vama moldo-ucraineana arata cam gri, cred ca de la sol arata ca un wc de halta CFR.

Mai e o chestie pe care nu o inteleg. Pe harta apare drumul cu numele M3, care iese din Giurgiulesti si o ia spre nord. Am mai citit un reportaj intr-un ziar (Jurnalul National parca... oricum era online) cum ca M3 e autostrada. Dar a naibii autostrada ca o taie numai prin sate, iar din mijlocul unui sat din asta face brusc spre est, cum face drumul spre Urziceni in Afumati. Iar ca sa ajungi la Cahul, continui inainte pe un fel de drum secundar, probabil judetean (?!?) sau raional sau cum i-o zice acolo. Asadar, M3 e autostrada sau nu?

Cand treci spre Reni, mai platesti taxe la granita cealalta? Merita un drum la Reni? Se gaseste ceva interesant acolo? Unde...
Oricum, din puntul meu de vedere nu trebuie uitata componenta de experienta; o excursie interesanta. Mai vezi altceva. Sau te simti mai bogat cand vezi ce salarii au cei de acolo. Daca gasesti si lucruri bune si ieftine, e OK. Daca nu, poate ramane o destinatie de excursie uneori. Am mai vazut in topicul despre Ruse oameni care se asteptau sa gaseasca acolo cele mai mici preturi din lume si eventual masina sa la consume un litru la mia de km si la vama sa nu plateasca nici o taxa, eventual sa le dea vamesul niste vouchere. Si daca s-ar putea sa mute cineva Metro-ul din Ruse pe la Jilava, eventual inainte de centura ca sa nu le mai fie drumul asa lung.

This post has been edited by laurentiupopa79: 2 May 2008, 02:53


--------------------
Dacia Logan 2008 - Ambition, 1.5 dCi, 70 CP - B-79-WKH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 2 May 2008, 03:34
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Laurica 83 ca e mai tanar si nelinistit. smile.gif M3 o fi autostrada, numai ca e pe la unguri. wink.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 2 May 2008, 17:40
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@Sony: cand vor vedea basarabencele cu ce rapandula de masina ma duc pe acolo (dacia lui taica-miu, Clio e in wresling si nu ma lasa aia sa ma duc cu ea pe acolo, cica se fura Clio Symbol radmasa.gif ), fug ele de mine, ca n-am frane. Cu tot cu mancatorii.

This post has been edited by Laurentziu83: 2 May 2008, 17:44


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 4 May 2008, 13:12
Post #58


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(Laurentziu83 @ 26 Apr 2008, 20:54)
Mai, daca ai informatii calumea de postat, scrie-le la modul serios.
Nu ma intereseaza sa fac bisnita acolo, ci sa fac cate-o vizita de o zi sau sa-mi fac cate-un plin la gaz. Daca nu-mi va place, asta e.
*



Fa plinul la GPL cu incredere, eu iau GPL din Moldova, il aduc de la "Mama Rusia",

adica de unde avem si noi romanii gaz ca sa ne mai incalzim iarna oasele. smile.gif

Treci nitelus podul peste Prut la Giurgiulesti, dupa ce treci vama vezi ca este

indicator spre Cahul, la stanga, mai mergi inca olecuta si ajungi in satul Slobozia,

acolo au o statie de GPL pe stanga, litrul e 7 lei moldovenesti = 1,5 RON.

Si mai mergi inca olecuta pana la piata de la Slobozia, poate o sa-ti placa sa iei

vreun crap, salau, somn la 20 - 25 lei MD kilu' = 5 - 6 RON (depinde cum o dai la

pace cu pescarii wink.gif : numai daca iti place pestele!

Te-am salutat,

D.

4 May 2008, 14:15:
QUOTE(Laurentziu83 @ 26 Apr 2008, 20:08)
Uite ca revin pe acest topic dupa mai bine de un an de zile. Ca urmare a scumpirii GPL-ului la 2.3 ron si a faptului ca am aflat ca pisti Prut e cam 1.5-1.6 ron, ma cam bate gandul sa-mi fac plinul la gaz dincolo. Cum in butelia mea ar intra cam 30 de litri (ca nu-i consum pe toti 36 utili), rezulta ca as economisi cam 24 ron la fiecare plin, ceea ce nu e deloc putin, avand in vedere ca as face doar 10 km pana la granita, mai precis intr-o ora pot sa ma duc si sa ma si intorc. Eventual as mai lua una-alta, respectiv vreun pachet de tigari, etc.
Benzina nu ma intereseaza in mod special, as alimenta tot de la ei, dar pentru cativa litri lunar nu pot sa zic ca fac economie.
Pasaportul e pe drum, adica in vreo 2 saptamani il voi avea pe mana, problema mare vine de la nenorocitul de leasing de la Clio si de la cartea verde, pe care e taiata moldova. Din ce am inteles insa, BCR asigurari ofera rca si pentru R. Moldova, dar mie cred ca mi-au completat un formular mai vechi. In fine, ma voi duce peste ei si voi vedea cum rezolvam situatia.
Mai sunt si alti membri care au trecut peste prut? Astept orice parere noua.
*



Fa-ti asigurare la Omniasig! Iti dau carte verde gratuit, peste tot in Europa (est - vest). Daca ai sa faci "naveta" in MD, ai sa te bucuri.

D.

This post has been edited by dragoselu: 4 May 2008, 13:15


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 4 May 2008, 13:37
Post #59


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Si eu vreau GPL cu 1.5Lei/l ... sad.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurentiupopa79
post 6 May 2008, 16:35
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 4 March 08
From: Bucuresti




Dragoselu, ce formalitati sunt la vama moldo-ucraineana? (Giurgiulesti-Reni)


--------------------
Dacia Logan 2008 - Ambition, 1.5 dCi, 70 CP - B-79-WKH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:43
Forum Renault