DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cine vrea sa mearga in Republica Moldova?, pentru Cumparaturi,punct frontiera Giurgiulesti(GL)

dragoselu
post 6 May 2008, 18:35
Post #61


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(laurentiupopa79 @ 6 May 2008, 17:35)
Dragoselu, ce formalitati sunt la vama moldo-ucraineana? (Giurgiulesti-Reni)
*



Trebuie sa ai platite deja din vama la moldoveni (cand vii din Romania in Giurgiulesti) urmatoarele: AMTAI = vigneta la moldoveni, poti sa o faci pe 1 zi, pe 7 zile, 1 luna, 6 luni sau 1 an, cu cat e pe mai mult timp, cu atat e mai ieftina), dezinfectia = 5 lei, taxa locala = 9 lei: de astea te intreaba vama si granicerii moldoveni cand te intorci de la Reni in Giurgiulesti. Iti recomand sa ai schimbati niste Euro sau dolari din Romania caci e mai bun schimbul Euro / dolari – lei moldovenesti / hrivne ucrainene decat lei RO – lei MD / hrivne ucrainene.

Vama la Giurgiulesti-Reni acum.
In vama la moldoveni o sa-ti mai dea doua hartii (o hartiuta cu numele tau si nr. la masina, cealalta ti-o da granicerul ucrainean, astia au ghereta langa vama moldoveana, ciudati tare…: a doua hartie e IMMIGRATION CARD, ai explicatii in ucraineana, rusa si engleza, trebuie sa completezi cu datele tale, scopul vizitei, cetatenie, nr. la masina, etc., fiecare persoana din masina are de facut asa ceva). La scopul calatoriei iti recomand sa scrii cu caractere latine:

RINOK (inseamna piata, cu i din i, zici la ucraineni in engleza ca vrei la RINOK sa faci cumparaturi, daca zici ca vrei in alte parti, te pot lua la rost / balamuc cu invitatia, bilet de odihna / hotel, si chiar te pot intoarce daca nu precizezi bine scopul calatoriei)
Ul. Proletarskaia, no. 29 (strada P,…)
Te mai pot intreba in vama la ucraineni de valuta, Euro, dolari.
Sa nu pierzi cele doua hartii inainte de a ajunge in vama la ucraineni, s-ar putea sa-ti puna amenda pentru asta...
Nu ai de platit nicio taxa la vama la ucraineni. 

In Ucraina, mare atentie la semnele de circulatie, prioritate, semafoare caci politia (GAI-ul le spune) abia ii asteapta
pe “fratii” romani de peste Prut.
Daca te “agata” cu ceva, merge cu spaga la ei: da-le 5, 10 hrivne
(3 – 6 RON), dupa ce iesi din vama ucraineana e o casa de
schimb. Schimba cativa banuti in hrivne sa ai de orice eventualitate. Daca iti cer mai mult, zi-le ca nu ai mai mult de atata, atata poti oferi… etc. Daca mergi la piata la Reni
este parcare, plateste 2 hrivne, e pe toata ziua. ,
acolo am patit-o cu GAI-ul lor cu tot: am oprit vizavi de piata
si m-au luat in primire: era oprirea interzisa, dar semnul era ascuns
intre crengile unui plop chiar la interctia strazii respective.
Cu procesul verbal in mana, baietii stiau si romaneste , amenda si amenda si amenda, am sucit-o cat am sucit-o ca nu am vazut semnul, ca in Romania se iarta uneori pentru asa ceva pana am sarit cu banutul, si am dat-o la pace…

La piata gasesti de toate, peste, orez, lactate, conserve legume, haine etc, etc. Atentie la tigari: nu mai mult de 1 carton / persoana, poti ramane fara masina daca ai mai mult de 1 carton. Bauturi alcoolice la fel. Benzina e mai ieftina la ei decat in Moldova, poti face un plin daca vrei. wink.gif . Eu zic ca au benzina buna.

Medicamentele pot fi mai ieftine ca in Romania, intreaba de APTEKA = farmacie. Pasta de dinti Lacalut e la jumate de pret ca in Romania, eu am gasit medicamente care in Romania nu existau. .

Sa nu te astepti sa gasesti nu stiu ce oras maret la Reni, e un orasel-sat cu o piata bine aprovizionata, si niste magazine.

Daca esti interesat, poti merge in continuare la mare la Odessa, e mai ieftin (o zi de cazare in casuta, 3 mese pe zi, parcare masina costa 30 RON). De la Odessa poti ajunge in Crimeea: acolo e superb, ai munte plus mare, artistii rusi vin acolo pentru clima placuta, dar din auzite, e mai scump.

Daca mai vrei alte informatii, spune-mi.

D.



6 May 2008, 22:34:
QUOTE(FLP @ 7 Apr 2007, 06:04)
ba, dar eu am auzit ca e proasta rau benzina asta de la moldoveni.....
*



E cea mai buna! smile.gif Pe bune...

This post has been edited by dragoselu: 6 May 2008, 21:34


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurentiupopa79
post 8 May 2008, 01:58
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 4 March 08
From: Bucuresti




Mersi pentru un adevarat ghid al lucrurilor ce trebuie facute. Fata de multitudinea de detalii care o sa-mi fie esentiale (mai bine sa stii dinainte decat sa afli pe pielea ta) deja ma simt putin rusinat ca as vrea sa adaug ceva. Lucrez (cu multe pauze tongue.gif ) la un layer de google earth cu statiuni de la Marea Neagra. Am gasit cateva in Ucraina, pana in Odessa: Prymors'ke, Kurortne, Sergheevka, Zatoka si Karolino-Bugaz.

O sa-ti mai cer niste detalii (mai bine PM...) inainte sa ma duc. Despre locatii mai mult.


--------------------
Dacia Logan 2008 - Ambition, 1.5 dCi, 70 CP - B-79-WKH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 8 May 2008, 06:29
Post #63


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(laurentiupopa79 @ 8 May 2008, 02:58)
Mersi pentru un adevarat ghid al lucrurilor ce trebuie facute. Fata de multitudinea de detalii care o sa-mi fie esentiale (mai bine sa stii dinainte decat sa afli pe pielea ta) deja ma simt putin rusinat ca as vrea sa adaug ceva. Lucrez (cu multe pauze tongue.gif ) la un layer de google earth cu statiuni de la Marea Neagra. Am gasit cateva in Ucraina, pana in Odessa: Prymors'ke, Kurortne, Sergheevka, Zatoka si Karolino-Bugaz.

O sa-ti mai cer niste detalii (mai bine PM...) inainte sa ma duc. Despre locatii mai mult.
*



ok.
D.
----
! irc.
o.


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dorubarg
post 8 May 2008, 09:05
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 October 04
From: Galati




chiar ma intrebam daca a fost cineva la Odesa in vacanta sa ne spuna niste impresii. Eu sunt din Galati si nu ar fi prea departe ...


--------------------
Dacia LOGAN 1.6 - GL 90 CAT
Dacia 1310 Berlina , 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 8 May 2008, 09:22
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Iata si o poza a zonei vazuta din satelit. BTW, acum apare mult mai clar zona Galatiului si a Giurgiulestiului, semn ca au mai updatat GoogleMap.
P.S: poza e recenta, cred ca e facuta de 3-4 luni, prin iarna, si e facuta pe la 7-8 dimineata.
Poate voi ajunge eu pana la Odessa, cand voi putea sa ies si cu Clio, cu dacia lui taica-mio n-am curaj sa merg atat de departe.

@Dragoselu: cat costa vigneta la moldoveni, eventual pe ce perioade?
Sa inteleg ca de fiecare data cand trec la moldoveni trebuie sa platesc taxa locala de 9 lei si dezinfectia de 5 lei? blink.gif

LE: Am gasit aici ca taxa e ecologica ar fi 1$ pentru autoturisme.

This post has been edited by Laurentziu83: 8 May 2008, 09:40

Attached thumbnail(s)
Clipboard02.jpg ( Size: 71.52k ) Number of downloads: 3664


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 8 May 2008, 13:02
Post #66


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(Laurentziu83 @ 8 May 2008, 10:22)
Iata si o poza a zonei vazuta din satelit. BTW, acum apare mult mai clar zona Galatiului si a Giurgiulestiului, semn ca au mai updatat GoogleMap.
P.S: poza e recenta, cred ca e facuta de 3-4 luni, prin iarna, si e facuta pe la 7-8 dimineata.
Poate voi ajunge eu pana la Odessa, cand voi putea sa ies si cu Clio, cu dacia lui taica-mio n-am curaj sa merg atat de departe.

@Dragoselu: cat costa vigneta la moldoveni, eventual pe ce perioade?
Sa inteleg ca de fiecare data cand trec la moldoveni trebuie sa platesc taxa locala de 9 lei si dezinfectia de 5 lei?  blink.gif

LE: Am gasit aici ca taxa e ecologica ar fi 1$ pentru autoturisme.
*



Eu am vigneta pe 1 an. Plata e in functie de cilindree masina, an fabricatie, de pilda a mea e Dacia 1310, din 96, platesc usor scump fata de o masina care ar fi din 2005 sa zicem (pe un an de zile am platit 40 Euro). Daca vrei, cand mai trec pe acolo, ma interesez, numai da un PM cu cilindreea, modelul si anul de fabricatie la masina ta, k ?

Da de fiecare data cand treci la moldoveni platesti taxa locala si dezinfectia.
Vezi ca iti trimit si un PM. wink.gif

D.

8 May 2008, 23:35:
QUOTE(Dorubarg @ 8 May 2008, 10:05)
chiar ma intrebam daca a fost cineva la Odesa in vacanta sa ne spuna niste impresii. Eu sunt din Galati si nu ar fi prea departe ...
*



Sa stii ca te ajunge mai ieftin cu cazarea, masa (ucrainenii mananca bine!), nu stiu daca au ei la Odessa plaje atat de faine ca in Romania, dar e ieftin, imi povesteau cativa vecini din Moldova ca o zi de cazare in casuta, 3 mese pe zi, dus, masina langa casuta costa vreo 30 RON.
In vara o sa ma duc acolo si va povestesc exact.

D.

8 May 2008, 23:39:
QUOTE(Victoras2001 @ 29 Apr 2008, 15:24)
Din punctul meu de vedere...

1. Benzina lor, pe timpul Uniunii, costa cateva copeici. Asa se explica si faptul ca n-aveau camioane diesel, iar volgile si jiguliurile consuma cu galeata.
Ca o paranteza. Astia dupa ce ca au petrol sub iei de nu stiu ce sa mai faca cu el, au inceput sa indoaie si benzina. Sa mai spune-ti ca nu-s neam cu noi. radmasa.gif
2. N-am treaba cu untul, ca-s la cura de slabire. tongue.gif 
3. Monte Carlo sa fumezi tu!  tongue.gif
4. "Sucurile naturale la cutie" nu sunt naturale. Natural e sucul de portocale din Vama Veche. Ala de-l face un "distrus" in fata ta, spargand portocalele cu pumnul. biggrin.gif
5. Branza topita nu e buna in general, iar in particular, nu se pupa cu bortoiul meu biggrin.gif
6. Zaharul? Nici asta nu-i bun. radmasa.gif  Sau ma rog, e bun dupa ce-l innegresti in tigaie si-l pui in mazare. smile.gif
7. Prajiturile? Sunt bune, nu zic ba. Dar i le-as recomanda Alinei Mungiu Pippidi, ca am boala pe ea. radmasa.gif
8. Intr-adevar, dupa '90 "d-ale gurii" ale lor erau mai gustoase decat "d-ale gurii" ale noastre. Numai ca, au trecut anii. Si s-au prins si ei ca-i mai treaba sa mantuiesti un produs. Investesti mai putin si castigi mai mult. In fata celor care sustin ca in Rep. Moldova, in magazine, exista produse mai bune ca ale noastre, imi voi scoate palaria daca vin si mi le pun in fata, sa le gust. wink.gif
Pana atunci, Cristos a inviat!
imbratisare.gif

LE. slaiciprian, o sa te rog sa spui "scorurile" de la ce carciuma vrei tu, numai sa fie pe Stefan cel Mare. tongue.gif
*



Numai de scos palaria? wink.gif


This post has been edited by dragoselu: 8 May 2008, 22:39


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurentiupopa79
post 13 May 2008, 01:20
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 4 March 08
From: Bucuresti




Am gasit o lista completa cu benzinariile Rompetrol. Este de pe site-ul moldovenesc; lista de pe site-ul romanesc nu este actualizata de cativa ani. Asadar, retelele, pana acum:

Rompetrol
Petrom
Tirex
Lukoil inca nu am gasit, iar lukoi.md nu este functional.

Pentru Transnistria:
Sheriff
mai este acolo un lant de benzinarii, Green, dar nu am gasit info

This post has been edited by laurentiupopa79: 13 May 2008, 01:36


--------------------
Dacia Logan 2008 - Ambition, 1.5 dCi, 70 CP - B-79-WKH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 13 May 2008, 19:19
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mda, niciuna nu are statie la Giurgiulesti.

In Transnistria nu ma duc, totusi...

Intrucat ieri mi-am ridicat pasaportul de la politie, sambata dimineata cred ca trag o fuga peste granita. Va voi tine la curent.

BTW: Pasaportul se obtine acum extrem de usor. Trebuie doar 2 taxe de platit, una la CEC, alta la Finante, insumand 100 ron, cartea de identitate, copie dupa CI, si apoi un drum la serviciul pasapoarte de la politie, unde ti se inmaneaza un formular de completat cu datele personale, apoi intri, lasi hartiile, faci poza, (2 minute maxim) si apoi revii in maxim 2 saptamani sa-l iei. Si gata.

This post has been edited by Laurentziu83: 13 May 2008, 20:18


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurentiupopa79
post 13 May 2008, 20:27
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 4 March 08
From: Bucuresti




Rompetrol mai are doua statii, deci sunt sanse sa fie macar una in sud, la Cahul. Oricum, de Giurgiulesti am vazut ca nu e, un drum la Cahul nu ar strica. Poate o avea Lukoil in Giurgiulesti, daca stie cineva sau daca gaseste cineva o lista cu reteaua.


--------------------
Dacia Logan 2008 - Ambition, 1.5 dCi, 70 CP - B-79-WKH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 13 May 2008, 20:51
Post #70


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




in Bucuresti pasaportul se ia la normal de la 2 la 4 zile maxim ..si la urgenta 2 ore !

numai bine !


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 14 May 2008, 04:23
Post #71


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(laurentiupopa79 @ 13 May 2008, 21:27)
Rompetrol mai are doua statii, deci sunt sanse sa fie macar una in sud, la Cahul. Oricum, de Giurgiulesti am vazut ca nu e, un drum la Cahul nu ar strica. Poate o avea Lukoil in Giurgiulesti, daca stie cineva sau daca gaseste cineva o lista cu reteaua.
*



Ai Tirex (pe dreapta) dupa ce iesi din vama Giurgiulesti, apoi la 100 m ai Lukoil (pe stanga), mergi mai departe spre Cahul, la Slobozia ai Petrom (pe dreapta). Eu iau benzina de la Tirex (adusa de la rusi): zic ca e buna, iar la 50 l iti fac reducere. smile.gif, ultima oara ajungea 2,5 lei litrul la reducere. smile.gif
D.


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 14 May 2008, 18:40
Post #72


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Cu GPL a alimentat careva din R. Moldova ... ? E bun? Ca am auzit ca pretul e mic ...


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 14 May 2008, 18:48
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Sambata dimineata trec vama si alimentez si la dacie cu gaz si iti zic.

This post has been edited by Laurentziu83: 14 May 2008, 18:48


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 14 May 2008, 18:51
Post #74


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




QUOTE(AR-18-MOS @ 14 May 2008, 19:40)
Cu GPL a alimentat careva din R. Moldova ... ? E bun? Ca am auzit ca pretul e mic ...
*



da doar nu te duci tu din arad pana in moldova doar pe gpl nu? wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif

sau nu stii unde e moldova? wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 14 May 2008, 19:02
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Normal ca nu, banuiesc ca doar e curios. Teoretic ar trebui sa fie la fel de bun, daca nu mai bun. Gazul bulgaresc mi s-a parut chiar mai bun decat cel romanesc.

Dupa ce imi voi reinnoi RCA-ul la Clio, in iunie, ma bate gandul sa fac plinul la GPL numai de acolo, intrucat sper sa ma ajunga mai putin per total.

This post has been edited by Laurentziu83: 14 May 2008, 19:04


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 14 May 2008, 19:18
Post #76


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




intr-adevar sucurile din RM sunt fff bune;)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 14 May 2008, 20:03
Post #77


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(tester @ 14 May 2008, 18:51)
da doar nu te duci tu din arad pana in moldova doar pe gpl nu?  wacko.gif  wacko.gif  wacko.gif  wacko.gif  wacko.gif  wacko.gif

sau nu stii unde e moldova?  wacko.gif  wacko.gif  wacko.gif  wacko.gif  wacko.gif  wacko.gif
*


Nu am specificat niciunde ca ma voi duce sa cumpar de acolo ... tongue.gif
Laurentiu are dreptate ... sunt curios doar.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurentiupopa79
post 15 May 2008, 01:48
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 4 March 08
From: Bucuresti




Thanx Dragoselu, vad ca informatiile pe care le gasisem eu erau neactualizate. Mai ales ca pe site-ul Rompetrol.ro de exemplu sunt doar 3 statii in Moldova, noroc cu Rompetrol.md... Am aflat ca o sa bage Efix si acolo, interesant pretul, dar benzinariile lor sunt in zona Chisinau, prea departe.


--------------------
Dacia Logan 2008 - Ambition, 1.5 dCi, 70 CP - B-79-WKH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 May 2008, 17:58
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




E cineva care citeste aici si care are incheiat RCA la BCR asigurari dupa 1 ianuarie? Daca poate, sa se uite daca e taiata vreo tara pe cartea verde anexata la ea.

Eu am facut RCA-ul la Clio in decembrie, si am prins vechiul formular, si in iunie imi expira, si as vrea sa stiu cum negociez la firma de asigurari, intrucat, daca mi se taie Moldova si Ucraina, ii amenint ca nu-mi mai fac rca-ul la ei (eventual caut vreun broker mai binevoitor)
Totusi nu as vrea sa renunt, de aceea intreb.

This post has been edited by Laurentziu83: 15 May 2008, 17:59


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 15 May 2008, 19:10
Post #80


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(Laurentziu83 @ 15 May 2008, 18:58)
E cineva care citeste aici si care are incheiat RCA la BCR asigurari dupa 1 ianuarie? Daca poate, sa se uite daca e taiata vreo tara pe cartea verde anexata la ea.

Eu am facut RCA-ul la Clio in decembrie, si am prins vechiul formular, si in iunie imi expira, si as vrea sa stiu cum negociez la firma de asigurari, intrucat, daca mi se taie Moldova si Ucraina, ii amenint ca nu-mi mai fac rca-ul la ei (eventual caut vreun broker mai binevoitor)
Totusi nu as vrea sa renunt, de aceea intreb.
*



Fa-o la Omniasig si nu iti vor taia nicio tara de pe cartea verde. Pana anul trecut eu aveam RCA-ul la Unita si lunar trebuia sa mai fac o carte verde in valoare de 10 Euro pentru Moldova si Ucraina. sad.gif


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 May 2008, 22:31
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Da, dar eu am nevoie si de casco extern, care se da doar cu rca si casco la aceeasi societate. Si fara astea doua, nema imputernicire de iesire din tara (ceruta la vama). Si-asa sper sa nu ma trezesc si anul asta ca scrie pe imputernicire "cu exceptia spatiului ex-sovietic si Kosovo".
Ce inseamna sa nu scrie numele tau pe talon. sad.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 16 May 2008, 05:00
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(Laurentziu83 @ 15 May 2008, 18:58)
E cineva care citeste aici si care are incheiat RCA la BCR asigurari dupa 1 ianuarie? Daca poate, sa se uite daca e taiata vreo tara pe cartea verde anexata la ea
*


Nu stiu pe unde am mai pus cartea verde, ca am la mine doar restul. Moldova sigur nu este taiata. (RCA la BSR Asigurari facut in martie 2008)

This post has been edited by dacis: 16 May 2008, 05:00


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 May 2008, 21:17
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Multumesc.
Maine dupa-amiaza va zic si ce am facut dincolo.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 17 May 2008, 09:19
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Dupa ce am studiat cu atentie cele scrise p`aici am devenit si mai hotarat ca la cumparaturi e de mers la Pesta si la Wien si ca opiniile unui unchi de-al meu care a fost in excursie la Odessa si in Crimeea in `41 sunt valabile si azi . smile.gif pupi.gif

Cu stima bion


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 17 May 2008, 10:08
Post #85


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(bion @ 17 May 2008, 10:19)
Dupa ce am studiat cu atentie cele scrise p`aici am devenit si mai hotarat ca la cumparaturi e de mers la Pesta si la Wien si ca opiniile unui unchi de-al meu care a fost in excursie la Odessa si in Crimeea in `41 sunt valabile si azi . smile.gif  pupi.gif

                                                                    Cu stima bion
*



Pai zi-ne si noua ce a zis unchiul tau referitor la Odessa si Crimeea... Stiu ca Budapesta si Viena sunt la o aruncatura de bat de Timisoara, dar noi cei din Moldova ce sa ne facem... happy.gif E cam departicel... smile.gif

D.



--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 17 May 2008, 10:18
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Nu pot pentru ca sa scriu caci imi dau vacanta moderatorii care de felul lor e foarte pudici si pricep repede. sad.gif
Despre Crimeea pot sa-ti zic ca o baba din vecini a carui prim sot a fost un micut Gauleiter a fost colonista in Crimeea si a zis ca dpdv al ambientului a fost f. bine (singurele defecte erau asemanatoare cu acelea pe care le-a exprimat si un ziarist inglez care a vizitat Romania la inceputul lui 1990 blush.gif mad.gif )


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 17 May 2008, 17:17
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Din pacate nu ma pot exprima cu privire la preturile produselor de peste prut, intrucat nu am putut trece, nu ca n-as fi avut carte verde la dacie, pasaport, talon, permis, ci pentru ca...nu aveam procura la masina. Masina fiind pe numele tatalui meu, rezulta ca imi trebuie procura notariala prin care tatal meu isi da acordul ca eu sa ies cu rablamentul din tara.
La romani la vama n-au fost probleme, m-au pus sa le deschid portbagajul, cand au vazut ca in portbagaj am 2 truse de scule, o bormasina, un pistol pt tuburi de silicon, un bidon de ulei, sticla de apa, 2 seturi de chei, normale si inelare,(cam tot ce trebuie intr-o dacie, de mizerie nu mai zic) m-a intrebat daca sunt mecanic, si i-am raspuns ca le am "just in case". "Dar de ce n-ati mers impreuna cu altcineva?", i-am aratat ca nu prea ma intereseaza daca ramane masina pe acolo sau nu, oricum am casco si nu ma doare sa o declar furata si sa-mi iau banii de la asigurare.
In fine, trec eu de vama romaneasca, ajung la pod si ma asez la rand. Ma duc apoi si dau si eu actele, mi se face o chitanta pentru dezinsectie (adica trecut cu o fasaitoare pe o parte, mi-a spalat putin noroiul de pe ea) apoi trec podul si ma asez la rand la vama. Vine o vamesita, ii intind actele, se uita, si imi zice sa-i arat procura. Cum nu aveam...imi spune ca nu pot trece si ca trebuie sa ma intorc. M-a notat intr-un registru si asta a fost. N-am mai platit dezinsectia.
Bine ca eram la doar 10 km de casa, asa ca nu m-am enervat prea tare.

Aviz amatorilor. Eu de bine de rau nu m-am fript cine stie ce, dar pentru cineva care vine de cine stie unde e bine de stiut. Daca eu n-am putut sa ies cu masina parintilor, e clar ca n-am nici o sansa cu Clio in leasing.
Saptamana asta imi fac procura si poate nu mai am probleme we viitor. Si din iunie sper sa o obtin si la clio.

This post has been edited by Laurentziu83: 17 May 2008, 17:19


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 17 May 2008, 18:41
Post #88


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Nu ai avut noroc azi ... biggrin.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 17 May 2008, 20:32
Post #89


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(Laurentziu83 @ 17 May 2008, 18:17)
Din pacate nu ma pot exprima cu privire la preturile produselor de peste prut, intrucat nu am putut trece, nu ca n-as fi avut carte verde la dacie, pasaport, talon, permis, ci pentru ca...nu aveam procura la masina. Masina fiind pe numele tatalui meu, rezulta ca imi trebuie procura notariala prin care tatal meu isi da acordul ca eu sa ies cu rablamentul din tara.
La romani la vama n-au fost probleme, m-au pus sa le deschid portbagajul, cand au vazut ca in portbagaj am 2 truse de scule, o bormasina, un pistol pt tuburi de silicon, un bidon de ulei, sticla de apa, 2 seturi de chei, normale si inelare,(cam tot ce trebuie intr-o dacie, de mizerie nu mai zic) m-a intrebat daca sunt mecanic, si i-am raspuns ca le am "just in case". "Dar de ce n-ati mers impreuna cu altcineva?", i-am aratat ca nu prea ma intereseaza daca ramane masina pe acolo sau nu, oricum am casco si nu ma doare sa o declar furata si sa-mi iau banii de la asigurare.
In fine, trec eu de vama romaneasca, ajung la pod si ma asez la rand. Ma duc apoi si dau si eu actele, mi se face o chitanta pentru dezinsectie (adica trecut cu o fasaitoare pe o parte, mi-a spalat putin noroiul de pe ea) apoi trec podul si ma asez la rand la vama. Vine o vamesita, ii intind actele, se uita, si imi zice sa-i arat procura. Cum nu aveam...imi spune ca nu pot trece si ca trebuie sa ma intorc. M-a notat intr-un registru si asta a fost. N-am mai platit dezinsectia.
Bine ca eram la doar 10 km de casa, asa ca nu m-am enervat prea tare.

Aviz amatorilor. Eu de bine de rau nu m-am fript cine stie ce, dar pentru cineva care vine de cine stie unde e bine de stiut. Daca eu n-am putut sa ies cu masina parintilor, e clar ca n-am nici o sansa cu Clio in leasing.
Saptamana asta imi fac procura si poate nu mai am probleme we viitor. Si din iunie sper sa o obtin si la clio.
*



cool.gif Asa am patit si eu cu masina in vama la moldoveni Giurgiulesti cand mi-am schimbat numarul de inmatriculare din Bacau pe Galati... smile.gif
Normal ca iti trebuie procura la masina daca nu e pe numele tau. Pe cartea verde la Dacia mea inca era numarul vechi de Bacau, dar seria la sasiu si numele meu erau destul de relevante ca sa rezulte ca eu sunt proprietarul. Ei bine, la moldoveni nu a mers... sad.gif a iesit un tantalau de granicer si mi-a spus ca trebuie sa fie si nr. de Galati in cartea verde, altfel nu e masina mea!!! radmasa.gif . I-am spus ca daca ma intoarce sa-mi dea in scris motivul pentru ca eu sa merg la firma de asigurari unde am facuta cartea verde ca sa le pot cere daune. Omuletul a facut pe niznaiul, ca nu face asa ceva, nu e datoria lui. Si m-a intors din drum, venisem tocmai de la Bacau si aveam o foame pe mine... icon_mrgreen.gif
M-am dus fuga-fuguta la un Omniasig in Galati si le-am "explicat" aventura la baieti, baietii si ei disperati: "Dar va trebuie neaparat azi??! " - era vineri si erau pe picior de plecare cred eu. Le-am replicat ca trebuie U-R-G-E-N-T! M-au pus sa scriu o declaratie din care sa rezulte ca am pierdut cartea verde si asa mi-au dat o noua carte verde (in prealabil intrebasem Omniasig-ul la Bacau daca nu trebuie cumva sa-mi dea o noua carte verde cu nr. de Galati pe ea si mi-au zis ca e valabila oriunde in Europa, no problem! )
Ma-m intors in vama la Giurgiulesti cu toata foamea pe mine, am prins si schimbul de tura, abia pe la 8,30 seara am ajuns la socri... radmasa.gif radmasa.gif , dupa
jumate de zi de mers si de frecat menta prin Galati...

Dragoselu


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 17 May 2008, 20:33
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Bre, laurica, te astepteau moldovencele alea! biggrin.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 17:29
Forum Renault