DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pedala frana "tare"

Gingis
post 11 Mar 2009, 18:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 16 August 08




Am o problema cu pedala de frana.Simptome: are momente {80% din cazuri}cand pedala este mai tare ca de obicei la apasare si oservabil scade si eficienta de franare.Am fost la service si "meseriasii"mi-au umblat la repartitorul de frana motivand ca s-au mai uzat tamburii.Mentionez ca nici frana de mana nu tine dacat la "maxim" ridicat levierul si mai mult pe roata stanga spate,roata dreapta spate avand momente cand se roteste{chiar cu frana trasa,lucru observat mai ales cand pe jos era zapada inghetata,stanga aluneca deci era franata iar dreapta se rotea}.In urma interventiei la service si-a dat drumul pedala ,era moale specific servofranei.Ei dupa cativa km.si cateva franari au revenit problemele.Acum ce ar fi: repartitorul sau vreun pistonas de frana blocat{rotile nu se incalzesc}.Sau pompa?


--------------------
Dacia Logan 2006 - XX-00-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Mar 2009, 18:33
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




eu as banui un pistonas


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gingis
post 11 Mar 2009, 18:50
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 16 August 08




Doar pe spate{probabil}...ca la franare nu trage fata...

This post has been edited by Gingis: 11 Mar 2009, 18:50


--------------------
Dacia Logan 2006 - XX-00-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 11 Mar 2009, 20:59
Post #4


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Ai schimbat placutele de curind? ca eu asa am patit, cind le-am schimbat cu unele care erau petarde...la fel se intarea pedala si frina nu mai era eficienta ca inainte, am schimbat apoi placutele cu unele originale si am rezolvat problema masina si-a revenit.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 12 Mar 2009, 12:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.711
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




1. Frana de mana care nu tine bine se regleaza, se strange pana tine complet la 5 clicuri. Asta nu cred ca are legatura cu problema lipsei de asistenta. Daca la una dintre roti tine mai tare si la cealalta mai putin trebuie vazut sistemul de autoreglare al sabotilor, poate s-a blocat.
2. Pedala tare este data totusi de servofrana, servofrana care trage aer pe undeva (ar trebui sa se auda un fasait), sau supapa blocata.

Vreun piston sau etrier blocat ar incinge roata respectiva pana scoate fum si masina ar frana aiurea tragand intr-o parte sau alta. Poti sa o pui si pe un stand ITP sa verifici daca are dezechilibre pe roti la franare.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gingis
post 13 Mar 2009, 20:56
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 16 August 08




Frana de mana a fost reglata de 2 ori pana acum...fara efect,decat momentan; iar placutele sant cela originale ale masinii (nu folosesc franarea in exces). ITP a fost facut in septembrie si au zis ca a iesit bine pe stand franarea(cam dupa aceea au inceput problemele semnalate). Daca ar fi un pistonas blocat inseamna ca ar fi pe "pozitia"inchis fara sa actionezel frana,nu? Remediul? Se schimba garniturile sau se inlocuieste pistonasul?Banuiesc ca are un defect care il face sa functioneze intermitent.


--------------------
Dacia Logan 2006 - XX-00-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris06
post 13 Mar 2009, 23:08
Post #7


Mester


Group: Members
Posts: 597
Joined: 7 October 08
From: Iasi




Si pe langa toate operatiile obligatorii unei revizii la sistemul de franare se mai face si o inlocuire de lichid de frana. Sa va intreb cand si de ce? smile.gif


--------------------
Daewoo TF19Y Cielo Exe Plus, E3/ GPL BRC 24-11 SEQ/ 2006 - IS.06.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gingis
post 18 Jun 2009, 14:25
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 16 August 08




Revin....cu noi vesti...franare in mers ineficienta,pe stand ok ! cu pedala apasata mai mult de 5 sec. pe fata iar la franare pe spate pedala actionata mai mult de 7 sec. (normal ca standul da ok !) Intrebare ptr. ei daca am 100km/h si am nevoie de o franare urgenta ce fac?? stau cu piciorul pe pedala si astept sa franeze??Urmarea schimbat repartitor frana, urmat stand....care a indicat o "usoara' imbunatatire in aceleasi conditii amintite mai sus. In trafic remarc totusi o usoara " imbunatatire" fata de cum era inainte dar totusi pedala e mai dura decat de obicei si trebuie depus un efort mai mare la franare ( se comporta mai mult ca o pompa mecanica nu servo).Ce e de facut ??? Mentionez ca nu abuzez de frana ,doar in sitatii limita, iar ca idee cand s-au aerisit franele lichidul din pistonase a fost eliminat deci...iar lichidul de frana este curat fara schimbari de culoare sau consistenta.


--------------------
Dacia Logan 2006 - XX-00-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 18 Jun 2009, 17:23
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




inlocuirea lichidului de frana se face la revizia de 90.000 si asta datorita faptului ca lichidul si-ar pierde proprietatile. in fine la lichidu de frana cam tot ce ar conta ar fi punctul de fierbere


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 18 Apr 2010, 22:36
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




ai mai rezolvat-o? si daca da.. cum?

This post has been edited by panter1: 18 Apr 2010, 22:36


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
one_just_dany
post 22 Apr 2010, 11:13
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 18 April 10




se poate sa fie si de la lichidu de frana,sau pompita...


--------------------
reno megane fiat barvo 2008 2008
ACCESORII AUTO LA CELE MAI MICI PRETURII www.tuningautoaccesorii.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mk2
post 9 Aug 2012, 13:09
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 5 August 06
From: Bucuresti




Cand am fost in service cu masina acum o luna, mecanicul mi-a atras atentia ca placutele nu mai tin mai mult de o mie de km.

Cum de felul meu sunt cam neincrezator in spusele mecanicilor, cand am ajuns acasa am dat roata jos sa ma uit. Bineinteles ca placutele nu erau nici pe jumatate tocite, insa discul era uzat neuniform iar cand l-am masurat cu sublerul avea sub 17 mm (grosime minima 17,7 mm).

Vreau sa mentionez ca am intrebat mecanicul in mod explicit despre discuri, insa raspunsul a fost ca "sunt bine, dar placutele sunt terminate". blink.gif

Drept urmare am tras o injuratura la adresa service-urilor dacia si am inceput sa ma interesez de discuri noi.

Avand in vedere calitatea execrabila a discurilor originale (cele originale aveau doar 100 de mii si doar un set si jumatate de placute folosite) am zis sa merg pe aftermarket. Pus sa aleg intre ferodo premier si brembo am mers pe brembo (ce ti-e si cu marketingul asta). Daca am luat discuri brembo am zis sa iau si placute brembo pe principiul ca ar trebuie sa se pupe unele cu celelalte.

Deci am cumparat discuri brembo 09.5802.24 plus placute brembo P 68 008 si le-am montat.

De aici au inceput problemele mele.

De la inceput nu prea a tinut frana. Initial am zis ca e temporar, pana isi fac jocul pe disc. Insa acum am facut deja 400 de km si s-a imbunatatit ceva dar nu prea tare.

Practic, la o franare usoara sunt ok, aproape ca inainte, insa daca pui o frana ceva mai tare, pedala se intareste foarte tare si trebuie apasata cu forta. Lucru care duce la incalzirea excesiva a franelor.

De asemenea este imposibil sa blochezi roata, iar la cea mai tare frana pe care am pus-o (cam 70% din maximum posibil al masinii) a inceput sa scartie ceva in genul scartaitului de cauciuc pe asfalt. Mai mult, cand m-am dat jos iesea fum albastru din frane insotit de miros de cauciuc ars (nu era de la anvelope). Pe janta nu puteai sa tii mana.

Practic, la orice frana ceva mai abrupta (peste 20%) se aude zgomotul de frecare plus ca se incalzeste excesiv si are o eficientia care tinde spre zero. Daca ii dau mai tare, incepe sa iasa fum din frane.



Deci, intrebarea mea este de la ce ar putea sa fie? Sa fie placutele proaste?

Mentionez ca franele nu incalzesc in mers, iar etrierii par sa functioneze corect. Plus, cand am dat roata jos ieri, parea sa-si fi facut deja luciu pe disc.

This post has been edited by mk2: 9 Aug 2012, 13:13


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voicamic
post 9 Aug 2012, 14:36
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 28 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(mk2 @ 9 Aug 2012, 13:09)
Deci, intrebarea mea este de la ce ar putea sa fie? Sa fie placutele proaste?
*



Eu am pe masina de anul trecut discuri Brembo cuplate cu placute Ferodo, si frana merge perfect. E posibil ca placutele Brembo sa fie prea dure, n-ar fi rau sa le schimbi. Verifica totusi si servofrana, pedala tare e simptom specific.


--------------------
Dacia Logan MCV Laureate 1.5 dCI 68 CP 2007 - B-**-***
Fugi D'acia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei C.
post 9 Aug 2012, 15:01
Post #14


Utilizator de diacritice


Group: Members
Posts: 87
Joined: 19 January 10
From: Timișoara




mk2 - ai sau nu ABS?

Toate simptomele ce le descrii tu mă fac să cred ca plăcuțele și discurile sunt foarte eficace și îți blocheză roata/o fac să derapeze când apeși puțin mai tare. Dacă ai și ABS se explică faptul că pedala se întărește dintr-o dată (când detectează tendința de derapare îți aruncă pedala înapoi să evite deraparea). Dacă nu, poate chiar sunt reglate frânele (nu știu de unde se face asta) în așa fel că ai ajuns la cursa mecanică maximă (adică nu mai au unde să apese mai tare plăcuțele/tamburii). Sper că nu spun prostii.

Oricum îmi imaginez că e neplăcut să ai cursa pedalei așa de scurtă.

Edit: nu cumva ai schimbat tot atunci și cauciucurile? Dacă le-ai schimbat și pe ele atunci părerea mea este că aderența cauciucurilor e mult mai mică decât a precedentelor - și se explică toate simptomele. Sau poate ai cauciucuri de iarnă sau all-seasons la 40 de grade și le compari cu aceleași cauciucuri când era mai răcoare?

Dacă nu ai ABS - ești sigur că nu se blochează roțile?

This post has been edited by Andrei C.: 9 Aug 2012, 15:08


--------------------
Dacia Logan 1.2 16V Laureate, 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robbie_ro
post 9 Aug 2012, 15:40
Post #15


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




Daca are masina din semnatura (Laureate din 2006), nu are ABS.


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mk2
post 9 Aug 2012, 15:57
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 5 August 06
From: Bucuresti




Nu am abs.

Nu blocheaza rotile.

Fac comparatia intre inainte de a le schimba / dupa ce le-am schimbat. Aceleasi cauciucuri.

Senzatia este ca placutele pur si simplu nu au aderenta pe discuri, si trebuiesc apasate foarte tare.

Inclin sa cred ca ori placutele sunt proaste, ori sunt contrafacute. Eu pana acum n-am mai vazut sa iasa fum din frane, asta la o frana nu extraordinar de mare.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei C.
post 9 Aug 2012, 16:05
Post #17


Utilizator de diacritice


Group: Members
Posts: 87
Joined: 19 January 10
From: Timișoara




Atunci aș merge la service în locul tău (la altul preferabil smile.gif ).
Ori nu sunt montate bine, ori nu sunt ele bune de felul lor.

This post has been edited by Andrei C.: 9 Aug 2012, 16:06


--------------------
Dacia Logan 1.2 16V Laureate, 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 9 Aug 2012, 16:15
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.711
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Eu ma indoiesc ca placutele Brembo ar fi chiar asa proaste, din contra stiu ca sunt in partea superioara a clasamentului.
Ceva e sigur in neregula cu sistemul de frana, ar trebui vazuta de cineva care se pricepe.
Eu as incepe cu o aerisire.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mk2
post 9 Aug 2012, 16:33
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 5 August 06
From: Bucuresti




Acum o saptamana am schimbat si lichidul de frana + aerisire.

Nici o diferenta (ma rog, de fapt e o diferenta, acum dupa 2-3 frane mai tari nu-mi mai fierbe lichidul).


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Aug 2012, 16:42
Post #20


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(YRX @ 9 Aug 2012, 17:15)
Eu ma indoiesc ca placutele Brembo ar fi chiar asa proaste, din contra stiu ca sunt in partea superioara a clasamentului.
*
Ete lula, ce pui tu pe Logan, mai ales exporturi catre tari bananiere, toate sunt o apa si un pamant. Indiferent ca scrie brembo, trw, ferodo sau cine mai stie ce.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 9 Aug 2012, 16:54
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.711
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Bine ca esti tu smecher, eu am Bosch nu facaturi din astea Brembo, TRW etc tongue.gif

Pentru mine da cu virgula faptul ca nu franeaza dar scoate fum din discuri si fierbe lichidul. Etrierele se misca? Nu-s blocate? Rotile se invart usor? Nu agata nimic?

Ai dat placutele jos a vezi cum arata suprafata lor?

This post has been edited by YRX: 9 Aug 2012, 16:56


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Aug 2012, 16:56
Post #22


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




noproblems, trecem si bosch la gunoaie


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei LGN
post 9 Aug 2012, 17:20
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 12 September 06
From: Ploiesti




Dupa schimbare discuri/placute, trebuie sa franezi foarte usor cand pleci cu masina/discuri reci, iar dupa cativa km poti sa franezi din ce in ce mai puternic, insa cu pauze lungi, timp in care trebuie sa rulezi, ca discurile sa se raceasca, si pe cat posibil sa nu opresti masina complet/rotile, si cel mai important sa nu tii piciorul pe frana dupa ce ai oprit. Iar daca ai franat violent nu sta cu piciorul pe frana la semafor/stop pentru ca imprimi material de pe placute pe disc sau chiar forma placutei pe disc.
Deci franari usoare pana se incalzesc discurile, apoi alternat, franat tare/pauza/usor. Daca procedezi altfel, risti sa "lustruiesti" placutele(pot sa apara si fisuri pe ele de la supraincalzire) => supraincalzirea si franarea ineficienta desi apesi tare pe pedala

This post has been edited by Andrei LGN: 9 Aug 2012, 17:24


--------------------
Renault Symbol Fidji 2006 1.4 MPi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cielo99
post 9 Aug 2012, 17:49
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 21 November 10




Placute prea tari = durata mare de utilizare a placutelor dar franare ineficienta. Intotdeauana am ales cele mai moi placute care le-am gasit, indiferent de masina pe care o aveam iar rezultatul a fost costuri ceva mai ridicate datorita schimbarii mai dese dar siguranta mai mare.


--------------------
Daewoo/Peugeot Cielo/307 1999/gle 2003/break - de cluj
[COLOR=blue]Banii in lipsa inteligentei sunt foarte periculosi.[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mk2
post 9 Aug 2012, 17:53
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 5 August 06
From: Bucuresti




Stiu teoria cum trebuie folosite dupa schimb si am si aplicat-o.

Treaba e ca deja am 400 de km de cand le-am schimbat si tot nu s-a imbunatatit situatia.

Repet:
- nu incalzeste (am mers special vreo 5 km fara a pune frana, rotile erau reci de tot);
- daca nu fortez frana prea tare, functioneaza normal; fara zgomot, fara sa se incalzeasca prea tare;
- deja s-a format luciu pe discuri;
- problema e doar cand pun frana mai tare, moment in care se incalzeste extraordinar de mult si apar probleme;

Nu cred ca sunt probleme cu functionarea etrierilor sau cu montaj defectuos;
- in primul nu prea vad cum naiba s-ar putea monta gresit (practic sunt 2 suruburi mari si late);
- in al doilea rand face exact la fel la ambele roti, daca era ceva stricat presupun ca rotile s-ar fi comportat diferit;
- toata caldura aia si zgomotul vin de la frecare; deci etrierul presupun ca isi face treaba;
- pe franare nu trepideaza, nu trage in nici o parte;

Cred ca saptamana viitoare o sa cumpar un set de placute original si o sa le schimb. In orice caz, toata treaba mi se pare foarte ciudata.

Ca fapt divers, cand am schimbat discurile la logan, le-am schimbat si pe cele de la solenza, unde am pus discuri ferodo premier + placute fsl. Vrea sa spun ca dupa primii 20 de m deja aveam frane la fel ca inainte.



--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jcdenton
post 9 Aug 2012, 17:55
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 1 November 07
From: Bucuresti




mk2, eu suspectez niste placute mai meidinciaina; schimba-le cu ceva cu so sigla mai putin pretentioasa si vezi rezultatul.


--------------------
Dacia Logan Laureate 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 9 Aug 2012, 19:30
Post #27


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Ma, da' placutele / discurie sigur sunt originale? Pe cutie scria BREMBO sau BRENBO? biggrin.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Aug 2012, 19:50
Post #28


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




E normal sa se supraincalzeasca daca ai jante de tabla, pune niste jante de aliaj, aluminiul preia si disipa mult mai bine din caldura discurilor decat fierul chior.

This post has been edited by argon: 9 Aug 2012, 19:51


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 9 Aug 2012, 22:09
Post #29


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Mai a naibi treaba argoane, ai stat tu si te-ai gandit...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Aug 2012, 07:40
Post #30


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Tu ai coolerele de prin calculator din otel? CU jante de tabla nu e mare lucru sa scoti fum din frane, am patit de atatea ori, cu aluminiu nu.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 14:03
Forum Renault