DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> mai multe imbunatatiri solenza, ceasuri logan , pleoape , jante , filtru sport, res

alexandru0411
post 9 May 2007, 21:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 26 March 07




salut!

am de f putin timp solenza si vreau sa imi fac urmatoarele imbunatatiri:
1. Folie ( am rezolvat-o pe sambata )
2. Aplicare perla
3. Filtru sport ( K&N , Man sau Yed ? )
4. Vreau sa imi pun ceasurile de logan si resoftare dupa chip-ul de logan
5. ce jante OZ as putea pune? Grand Turismo are cineva ? alte tipuri de jante + exemple pls?
6. Pleoape? de unde as putea achizitiona/comanda?

m-ar interesa service-uri la care as putea apela sau persoane care v-au ajutat pe voi sa faceti imbunatatirile acestea , preturi si locatia

+ ca imi cer scuze de pe acum daca am sa scot " porumbei " pe gura numai ca sunt TOTAL afon da vreau sa invat si sa imi fac solenza MEA!

pls help


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 9 May 2007, 22:58
Post #2


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




In primul rand ``Bun venit`` printre noi,ai facut o alegere buna cu Solenza.Pleoape cred ca gasesti pe net la diferite firme,am sa-ti dau mesaj privat cu site-ul unde gasesti,iti faci comanda,poti sa-ti schimbi si masca din fata,modificata sa nu mai aiba emblema cu ``dacia``,tot de la ei o poti lua.Service-uri care se ocupa de tuning...mai greu gasesti,iar preturile sunt pe masura.Unele lucruri le poti face singur,fara sa ai nevoie de cunostinte prea mari in materie de mecanica sau electrica auto.Bafta la modificat! smile.gif


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 9 May 2007, 23:12
Post #3


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Frate ce vrei sa faci tu e o investitie oarecum maricica. Sfatul meu mai citeste pe forum pe aici ce probleme si daca se merita sa pui ce vrei tu pe masina. S-ar putea ca pe viitor sa ai probleme si cu motor si mai rau cu sticletii. Apreciez ce vrei sa faci multi din noi am vrea alea de mai sus dar... Asteptam poze cu etapele de montaj (banuiesc ca nu o sa le pui pe toate odata) nedumerire.gif


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru0411
post 9 May 2007, 23:54
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 26 March 07




yes
nu pe toate o data ca raman fara salariu
investitia se merita zic eu
am vrut sa imi iau solenza pentru ca mi-a placut
bani aveam si de altceva mai bun

smile.gif

thx a lot

cand imi pun folia sambata urmatorul lucru va arat poze, si tot asa cu jantele , pleoapele ... etc smile.gif

ii multumesc lui BoomPunk pentru link , mi-am comandat deja pleoapele si masca ...

biggrin.gif

This post has been edited by alexandru0411: 9 May 2007, 23:55


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin06
post 10 May 2007, 09:45
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 357
Joined: 15 March 07
From: Arges




Hotarat pe tuning , bravo victorie.gif .
Si eu astept poze . Suna bine ce vrei sa pui pe masina .


--------------------
Renault Megane III 2010 - AG 66 -_-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 10 May 2007, 12:27
Post #6


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




Off-topic - catalin06,(multumesc lui klaus care a citit pm-ul meu si a facut ceva cu posturile mele si ale lui driverx)s-a rezolvat vad cu posturile off-topic...

On-topic:ziceai ca vrei sa-i aplici perla,daca esti interesat,te pot pune-n legatura cu un vopsitor excelent si care nu lucreaza scump.
In legatura cu folia,vezi de care-i pui,cea din targ sau de la magazine duce inevitabil mai devreme sau mai tarziu la suspendarea talonului de inmatriculare,la amenda si puncte de penalizare.Daca-ti pui - pune-ti din cea autorizata RAR.E mai scump,dar merita.
Filtrul sport se merita,dar trebuie sa mai faci ceva modificari,poti da search pe forum,ai sa gasesti destule de citit. wink.gif

This post has been edited by BoomPunk: 10 May 2007, 12:30


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 10 May 2007, 12:47
Post #7


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(catalin06 @ 10 May 2007, 13:26)
Toti avem o pasiune . Unora le place tuningul ... 
driverx : 2/3 din postarile tale sunt reprosuri . De ce ???? Majoritatea nefondate ! Ai o placere deosebita de a te lua mereu de oameni ...  si culmea nici un moderator nu zice nimic ...
*



Sa-mi moara acarienii din covoare daca eu am avut reprosuri nefondate la unul care a spus ca modifica ce modifica pentru ca asa ii place lui. Comentez (dar depppparte de nefondat, deci nu vad ce treaba au moderatorii) la cei care stau pe aici sa ne explice ce le cresc performantele cu jante CMS, filtre "sport", eleroane care aseaza masina mai bine drum, arunca in stanga/dreapta cu notiunea de...investitie...cand vine vorba de tuning cu silicon, si alte tampenii care circula la greu printre cei cu tuningu.

Altfel, imi dau cu parerea, da....critic...da...cateodata foarte critic si cand timpul imi permite chiar argumentez cat se poate de bine, si pe intelesul tuturor (vezi loganul facut sarmala cu cremes) si nu o fac neaparat din prisma gusturilor mele personale, ca nu asa se critica (ca e masina, ca e film, ca e mancare). Da' asta vad ca multi (no offence) nu sunteti in stare sa pricepeti, sa vedeti asta. Sunteti repede orbiti de idea ca indrazneste unul sa va critice si repede il faceti cu ou si cu otet. Asta denota lipsa de maturitate, lipsa de substanta in ceea ce faceti. Ma intreb cati sunt sigur ca asta isi doresc si ceea ce fac chiar rezultatul exprima personalitatea lor. Ca multi asta zic, in schimb eu vad masinile astea tuningarite...LA FEL...mai toate..LA FEL. Fara suparare, dar nivelul de bun gust si calitatea in tuningul romanesc e la un nivel de ... canalizare. Fara suparare. Daca o zice unul ca mine, in loc sa va ratoiti ca BoomPunk, ar fi mai constructiv pentru voi in primul rand sa ridicati stacheta. Iar daca o luati pe panta (cine ii ala sa imi zica mie ce e bine si ce nu) atunci e grav de tot. Intotdeauna e loc de mai bine. Critica intodeauna a dus la lucruri mai bune. Da' se pare ca voi nu vreti asa ceva wacko.gif

Simpla incercare, dar simpla incercare de a da nu stiu ce aspect.."sport" sau..."agresiv" la o masina banala, mai ales cu motor 1.4 e ca si cum ai lua un chiuaua si ai agata la gatul lui o placuta pe care scrie "Bad Dog, really bad dog". Daca EU as face asa ceva cu un caine si apoi v-as arata produsul final, v-ati cracana de ras...recunoasteti. Cam aceleasi sentimente ma incearca si pe mine cand vad aceste masini. Asta nu inseamna ca un eleron nu are ce cauta pe o masina de familie, dar idea e cum arata ala, cum e vopsit ala, cum e montat ala, etc, etc, etc Dar atata timp cat ramaneti la nivelul la care va straduiti din rasputeri sa atrageti atentia prin penibil, atata timp cat concepul "sa vada lumea de nokia tare am eu, cine is eu in comunitate avand masina sau telefon bengos" scuzati-ma dar treaba asta e low de tot, si traind intr-o tara libera, imi permit sa critic in continuare.

Nu sunt pro tuning, dar nici contra, dar daca prin intermediul acestui forum (macar) pot ajuta prin critica, sfaturi sa ridic stacheta pentru un tuningaret, crede-ma ca bucura ca am putut ajuta.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin06
post 10 May 2007, 13:02
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 357
Joined: 15 March 07
From: Arges




driverx : eu sunt pentru tuningul de bun gust . Recunosc ca sunt si masini tunarite mai mult decat dubios pe soselele patriei .
Concluzia ta : sunt lipsit de maturitate si de substanta in ceea ce fac . Multumesc pentru " calitatile " atribuite ...


--------------------
Renault Megane III 2010 - AG 66 -_-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edi
post 10 May 2007, 13:42
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 28 February 06




mult succes la tuning!eu zic ca se merita e o masina cu mult potential?si am si o intrebare: unde se aplica perla si cat costa?


--------------------
dacia solenza - cl 02 ykl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 10 May 2007, 18:32
Post #10


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




Raspuns:
1:Pe masina
2:Mult! radmasa.gif
Acum on-topic...perla se da peste vopseaua baza,de exemplu peste alb,se da perla de culoare....roz,galben,albastru....ce vrea fiecare.Daca se pune prea multa,atunci noaptea va devia bine tenta de culoare-spre culoarea perlei,deci posibile probleme cu ``cap de creta`` pe numele de scena-Garcea.La o masina de talia Solenzei din cate-am aflat cam 1 kg de perla e de ajuns.
Costurile....astea chiar nu le stiu,dar din cate-mi amintesc,mai mult de vreo 200 ron nu prea e,dar mai intra si mana de lucru,iar cel care o da trebuie sa stie ce face acolo,ca sa nu iasa o tampenie.Mai necesita diluanti,lac...


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 10 May 2007, 18:35
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Pe ce culoare de vopsea vrei sa aplici "perla" ??? Sau vrei sa o vopsesti pe toata "perla" , adica acel alb perlat ? Te intreb pentru ca nu poti aplica pe orice vopsea si apoi daca vopseaua este mai veche .. nu va iesi bine . Daca o vopsesti pe toata perla si ai vreodata probleme cu zgarieturi sau ceva asemanator , te spanzuri pana rezolvi problemele . LA CASCO nu stiu daca se poate asigura asa ceva si daca iti va iesi in service asa bine ca initial
DriverX - fiecare isi face orice doreste cu masina lui . Poti sa-i spui parerea ta , ce merita si ce nu merita dupa tine sa-si faca la masina , dar daca omu' spune ca vrea sa faca asta si tu ii trantesti ca jafu' tot jaf ramane e normal sa-i deranjezi pe multi . Daca tot crezi ca nu merita investitii in masina de ce oare nu dai "ignore" la topicul de imbunatiri si sa lasi oamenii sa-si faca ( legal ) ce vor la masini ? Oamenii au un anumit nivel de fonduri si incearca pe cat posibil sa-si "imbunatateasca " maisna in limita acelui fond . Poate ca tu ai aprecia un tip care ar baga 10.000 euro intr-o Solenza si o face Lamborghini , eu nu cred ca as face asa ceva , iar cei care si-au permis Solenza de obicei sunt la un anumit nivel de investitii si masina , nivel care de multe ori poate ca nu se ridica la asteptarile tale .
Bafta la critica !

P.S. BoomPunk poate-l convingi pe omu' sa ne faca o vizita , dar sa ma anunti si pe mine !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 10 May 2007, 18:57
Post #12


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




marius80_eugen,cu siguranta te anunt,mai ales ca e tanar,entuziast si pana la urma invitabil va vrea sa ne cunoasca,nu neaparat pe noi 2,ci si pe altii de aici de pe site...smile.gif

This post has been edited by BoomPunk: 10 May 2007, 18:58


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wind
post 10 May 2007, 20:27
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 630
Joined: 19 January 07
From: bucuresti




am vazut la cineva un mic eleron montat sus deasupra lunetei, dar am avut si eu pe fosta mea masina (oltcit) si l'am scos cand am vazut ce mizerie se aduna pe acolo + apa. voi aveti asa ceva ? cum e la slz?


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 10 May 2007, 21:47
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Si cam la ce ar folosi un eleron deasupra lunetei? In afara de faptul ca o sa se opreasca vantul in el?
Eleronul care e la Solenza din fabrica e pus unde trebuie si daca vreti eleron tot acolo trebuie pus. Dar nu sunt convins ca acel eleron chiar face ceva. Aerul in mod normal pe tipul asta de caroserie are tendinta sa coboare pe luneta spre portbagaj, dar la viteze relativ mari, ori Solenza nu e tocmai "sport".


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 10 May 2007, 23:00
Post #15


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




Desi multi nu cred asta,eleronul chiar isi face treaba.Nu cel ``stock``,ma refer strict la cel pe care-l am acum pus pe masina-facut din duraluminiu si reglabil.Au trebuit 3 curse de cateva zeci de km ca sa ii reglez apasarea optima,cunoscuti de-ai mei fiind foarte neancrezatori pana la proba.Acolo li s-a cam schimbat punctul de vedere,ptr. ca mai mersesera cu mine si vazusera ce inseamna curbe luate in forta la viteze de 140-150.Acolo aveam punctul critic in care masina incepea sa fuga de spate spre exterior,nu o data derapand,dar nu periculos,cat sa te faca sa te gandesti mai bine data viitoare cand mai incerci....Dupa montarea si reglarea lui,s-a schimbat treaba complet,in sensul ca acum nu se mai simte nici o deviatie de pe traiectorie,asta insemnand ca acum doar sunt putin mai sigur pe ea,nu inseamna ca ma cred Schumacher si nu mai am teama de nimic. blush.gif


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru0411
post 10 May 2007, 23:18
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 26 March 07




@driverx -> eu zic sa critici dupa ce masina e gata
accept orice critica , daca eu consider ca e fondata , lucrurile se vor schimba
daca nu ... trec mai departe ( nu fara sa imi exprim punctul de vedere )

ceea ce ai face bine tu sa faci este critica constructiva sau mai bine zis feed-back

forumul a fost facut , in general , pentru ca fiecare sa isi dea cu parerea si in special sa ajute ( asa vad eu lucrurile )

iar dom'le tuningul este pentru a face masina TA!!! DIFERITA de a ALTORA!!!

nu vreau sa fac din cenzurat bici si nici sa supar pe cineva si nu vreau ca topicul meu sa fie subiect de cearta!!! ok? vreau ca cei de aici sa ma ajute sa invat si sa ating anumite lucruri pe care mi le-am propus ca si eu la randul meu sa ii ajut pe altii

revenind ....

am sa mai adaug la lista de mai sus vopsitul jantelor negru mat
cat despre perla ... am gri metalizat ... nu stiu daca sunt mai multe tipuri de perla ...
daca mi-o zgarie in parcare p fac la loc, nu banii sunt prb

p.s. mi-am luat solenza pentru ca IMI PLACE MASINA ASTA si pentru ca vreau sa o fac sa fie unica sau una dintre putinile asa ...



--------------------
Dacia Solenza Scala / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 10 May 2007, 23:34
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




1.Referitor la folie, parerea mea e ca mai bine faci ionizare (sunt avantaje si dezavantaje referitor la folie/ionizare - dar parca mai multe avantaje la ionizare).
2.Filtrele de aer sport imbunatatesc (foarte putin!) performantele motorului, dar totodata lasa sa treaca si impuritati mai mari in motor, ceea ce nu-i face prea bine. In plus filtrul de aer nu prea se vede (deci dpdv estetic e cam inutil).
3.Ai grija cu jantele care nu-s potrivite, adica sa adaugi nu stiu ce inele pentru adaptare, pentru ca s-ar putea sa-ti tremure volanul si alte probleme.
4.Mai trebuia sa incluzi si un traseu de evacuare sport (cu tot cu catalizator).
5. Daca tot n-ai ce face cu banii, incearca intai sa rezolvi toate problemele masinii (mecanice, electrice etc.).
6.Poti sa cumperi niste becuri cu halogen mai bune H4 (dar nu "Xenoane" din Vitan de 120W!)
7.Nu prea inteleg de ce vrei sa pui ceasuri de Logan. Mi se pare mai chic sa am indicatoare analogice cu ace la temperatura si benzina decat niste liniute grafice cum erau la telefoanele cu ecran monocolor(semnal si incarcare baterie) de la telefoanele mobile. In plus daca masina e albastra, se asorteaza si cu masina..tongue.gif
8. Poti sa-ti cumperi niste huse de scaune mai scumpe care sunt si mai comode si dau un look mai bun masinii.

Personal masina mea e a MEA pentru ca are numarul de inmatriculare care e trecut in certificatul MEU de inmatriculare..smile.gif Cam asta e singurul tunning facut de mine la Scala. (bine, am mai pus si niste antifurturi de roti mai scumpe, dar nu prea se observa pentru ca seamana cu suruburile originale..tongue.gif) Mie imi place asa cum e ea de la mama ei Dacia.(Mi-ar fi placut un Porsche Boxter sau un 997, dar nu mi-l permit..inca..smile.gif )

This post has been edited by nh1980ro: 10 May 2007, 23:43


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 11 May 2007, 00:01
Post #18


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




QUOTE
mi-am luat solenza pentru ca IMI PLACE MASINA ASTA si pentru ca vreau sa o fac sa fie unica sau una dintre putinile asa ...


Sincer, masina n-o s-o faci unica doar prin modificarile enumerate de tine, incearca suspensii mai ferme, gume bune, frane (kituri Brembo), un kit de caroserie lucrat frumos, pentru modificari motor e un topic stufos de unde te poti inspira, si de ce nu, chiar pune in practica (daca ai timp, mecanici buni si mai ales bani). Jante am mai recomandat la cineva, si ti le recomand si tie, cred ca ar arata cel putin interesant pe solenza smile.gif uite aici

Multi incep cu folii, pleoape si grile cu plasa,eleroane universale si praguri din vitan, astea deja sunt banale! Sunt dragute, nu zic nu, dar daca tot bagi niste bani in imbunatatirea aspectului de ce sa nu ii bagi cu folos, mergi la o firma specializata, ii pui sa-ti deseneze un kit de caroserie cap-coada cu toate nebuniile care iti trec prin cap si il aplici pe masina.Te costa max 2000 ron.Dar macar e ce ai vrut tu si nu vezi la orice colt de strada.

Masina ti-o faci asa cum iti place, bani sa fie. Eu inca nu m-am impiedicat de o geanta cu 2000 euro cu care sa-mi modific solenza asa cum imi doresc. Si probabil si daca m-as impiedica, as gasi lucruri mai folositoare de facut cu banii, sunt student sarac cu joburi platite prost si imi doresc multe.

Solenza mea vede doar casco+benzina+consumabile+1 spalat pe saptamana. Si arata foarte bine.

Bafta si multe realizari in modificarea masinii, te vei lovi de multe, inclusiv de pareri ca cea a lui driverX.

This post has been edited by Zippy: 11 May 2007, 01:34


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raqzvan
post 11 May 2007, 01:04
Post #19


gute Laune war Trumpf


Group: Members
Posts: 514
Joined: 21 September 06
From: Constanta, Romania




QUOTE(alexandru0411 @ 9 May 2007, 22:54)
salut!

am de f putin timp solenza si vreau sa imi fac urmatoarele imbunatatiri:
1. Folie ( am rezolvat-o pe sambata )
2. Aplicare perla
3. Filtru sport ( K&N , Man sau Yed ? )
4. Vreau sa imi pun ceasurile de logan si resoftare dupa chip-ul de logan
5. ce jante OZ as putea pune? Grand Turismo are cineva ? alte tipuri de jante + exemple pls?
6. Pleoape? de unde as putea achizitiona/comanda?

m-ar interesa service-uri la care as putea apela sau persoane care v-au ajutat pe voi sa faceti imbunatatirile acestea , preturi si locatia

+ ca imi cer scuze de pe acum daca am sa scot " porumbei " pe gura numai ca sunt TOTAL afon da vreau sa invat si sa imi fac solenza MEA!

pls help
*


Nu stiu daca folia si pleoapele se pot considera "Imbunatatiri". Mie, de exemplu, nu-mi place folia (nici omologata) si mi se pare ca mai mult incurca decat ajuta.
Ceasuri de Logan - ok.
"resoftare dupa chip-ul de logan" - n-am inteles ideea ...
Filtru "sport" - sa zicem ... dar ia unul mai scump/brand, nu o chinezarie ieftina din targ.



--------------------
Geely Logan Laureate 1.6MPI 2006
Austin Powers: Allow myself to introduce... myself.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru0411
post 11 May 2007, 06:37
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 26 March 07




am inteles ca iti da un pic de putere ...
am un tip la serviciu care asta a facut
spune ca e mult mai nervoasa si ca i-a dat ceva cai in plus. banuiesc eu dat fiind faptul ca hardughia de logan e mai grea decat hardughia de solenza ....
presupun si eu ... de aceea am si pus pe forum ideea , poate cineva care a facut asta deja ne impartaseste si noua experienta

mai usor nu ar fi un motor de Logan 1.6 16v ? >:)


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 11 May 2007, 10:50
Post #21


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




Daca stam sa ne gandim....motorul de ferrari ar fi cel mai tare tuning...Acum sa revenim cu picioarele pe pamant.Filtrul de aer sport ajuta-dar macar sa fie de firma,cum zicea si colegul de mai sus,intretinut si curatat cum trebuie(dar nu crede ca te ajuta cu n cai in +,poate 1-2 cai) daca este ajutat de o evacuare sport-pe 50,cu catalizator sport,chiptuning si eventual schimbare uch cu cel de logan plus remapare.Apoi o suspensie mai ferma,niste jante ca lumea,bine facute si echilibrate,grija mare la gumele utilizate pe ele,sa aiba destul balon ca sa nu se taie la primele gropi ale strazilor din romanica,sa aiba aderenta.O insonorizare si izolare fonica buna a tuturor partilor cu deficiente fonice(cam toata masina...) ar face mare lucru.Pune-i geamuri electrice daca n-are si daca are pune-i modul de inchidere automata la cuplarea alarmei,inchidere,alarma...sunt chestii care-ti usureaza traiul la bordul masinii,niste huse cu sustinere laterala si lombara.Mai sunt multe de povestit,dar acum imi dau seama ca eu cam vorbesc pe banii tai.... wink.gif

This post has been edited by BoomPunk: 11 May 2007, 10:52


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandrei
post 11 May 2007, 18:28
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 December 04




pai...
1.sa pui niste poze cu ea la sfarsit...cu toate imbunatatirile...chiar si intre timp tongue.gif
2. cu pleoapele as putea sa te rezolv eu...am cumparat eu pentru cineva o pereche...pleoapele au venit...sunt la persoana respectiva,ea la vopsit intre timp(sunt perla...asa stiu ca le-a vopsit...daca nu sunt inseamna ca m-a mintit...)...si tot intre timp a busit masina(pleoapele nu erau motate,deci sunt OK)...daca te intereseaza da-mi un pm si eu o sa caut persoana respectiva wink.gif ...


--------------------
dacia solenza 2004 1,4 mpi - bxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TBonu
post 11 May 2007, 19:00
Post #23


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




QUOTE(BoomPunk @ 10 May 2007, 23:00)
Desi multi nu cred asta,eleronul chiar isi face treaba.Nu cel ``stock``,ma refer strict la cel pe care-l am acum pus pe masina-facut din duraluminiu si reglabil.
*



Poti cumva sa ii faci o poza la spoilerul si daca ai pune si ceva cote, as ramane dator (bere fara alcol ceva icon_mrgreen.gif ), multumesc.


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru0411
post 11 May 2007, 22:58
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 26 March 07




fratilor oricum maine pun folia
urmatorul pas este evacuarea ... am ales Borla smile.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 12 May 2007, 00:22
Post #25


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




daca nu-s prea indiscret sa ne zici si niste preturi pentru ce iti pui pe masina.


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru0411
post 12 May 2007, 06:39
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 26 March 07




500 ron ma costa acum folie autorizata
geamuri fata - alea de 10% antiefractie - sau cum le-o zice
spate 70%
3M sau Lumar mai putin de 500 ron

pleoape + masca si plasa = 42 + 85 ron



--------------------
Dacia Solenza Scala / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru0411
post 12 May 2007, 06:43
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 26 March 07




ce ma deranjeaza pe mine este ca nu gasesc niste spoilere mai ... mici ... mai stilate , nu stiu cum sa zic

nu vreau sa ii pun nu stiu ce spoilere cu 500 de gauri si plase s.a.m.d. si pana la urma nu cred ca ii mai pun ceva. probabil ca multi au obs ca la solenza , jos la praguri , apare un pic cam din topor ... si as vrea sa acopar partea aia de 5-6 cm ....

o sa ma duc pana la C&C sa vedem ce scoruri au dar ... nu stiu de ce am eu impresia ca ma las bagubas smile.gif

in fine .... pleoapele si masca vroiam neaparat sa le fac. o sa incerc sa ma ocup de motor mai mult ... cat stiu / pot


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandrei
post 12 May 2007, 11:53
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 December 04




vrem pozeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee smile.gif ...mama ce idei ai ...vreau sa vad si eu tongue.gif ...





later edit: fratilor ...mie imi place la nebunie...si daca vede proprietarul asta...vreau sa ii transmit ceva:" ...da eu sunt nebunu ala care iti facea poze la masina...si care era sa dea o octavia peste mine biggrin.gif" ...shhh smile.gif(+ un sfat prietenesc,foloseste plastic primer cand vrei sa vopsesti ceva de plastic wink.gif ...oglinda s-a cam decojit)...sper sa nu te superi ca am pus poze cu masina ta...dar chiar imi place...mult!!


si inca o intrebare,asta e pentru toti si e legata de logan ...a incercat cineva sa puna pe slz oglinzi nichelate?...ca in poza ...

This post has been edited by dandrei: 12 May 2007, 21:57

Attached thumbnail(s)
DSC00147.JPG ( Size: 48.79k ) Number of downloads: 1833


--------------------
dacia solenza 2004 1,4 mpi - bxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru0411
post 13 May 2007, 21:54
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 26 March 07




fartilor ... mi-am pus folie insa am prb
mi-au aparut tot felul de bule mici .... m-au aranjat aia bine de tot
o sa vb sa imi schimbe folia ca nu se mai poate
am asteptat sa se usuce adezivul ala si intr-adevar s-au facut mai mici dar tot au ramas

sad.gif((((((((((((((
am o mie de draci


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru0411
post 13 May 2007, 21:59
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 26 March 07




masca si pleoapele vin in 2 sapt
eventual luna asta mai vopsesc oglinzile in culoarea masinii o data cu masca si pleoapele
luna viit , dupa 7 ale lunii cand vine urmat salariu , imi pun evacuare + filtru sport


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 20:04
Forum Renault