DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 11 12 13 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> antene cb, nu stiu de care sa imi iau!ce imi recomandati?

AR-18-MOS
post 15 May 2013, 17:18
Post #361


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(marksman @ 15 May 2013, 16:49)
Tu chiar nu vezi ca te faci de ras? Conditia de a emite in PMR e de 0.5W ERP. Asta nu inseamna ca etajul final e de 0.5W, ci ca pot sa pun o antena de X dB si ERP sa fie de 0.5W. Unde ai zis tu ca "trebuie sa emiti cu 0.5W ERP si antena sa fie incorporabila/nedetasabila"?
*


Desene nu stiu sa fac, ca nu-s institutor, da' mai incerc o data, ca la speciali:

QUOTE
tre' sa te pozitionezi intr-unul din canalele pentru PMR si sa nu emiti cu mai mult de 0.5 W ERP.

Urmareste atent, silabiseste si repeta-ti: sa nu ai mai mult de 500mW putere radiata.
Dupa exercitul asta, incearca cu
QUOTE
in PMR nu poti emite de pe emitatoare care din fabrica au posibilitatea de atasare a unei antene cu castig mai bun.

Repeta pana retii, si acum pune-le cap la cap: in PMR nu poti emite de pe emitatoare care din fabrica au posibilitatea de atasare a unei antene cu castig mai bun si sa nu ai mai mult de 500mW putere radiata.
Acu' s-a inteles? Au inteles toti copiii? chiar si marksman din ultima banca? blush.gif
QUOTE
Eu daca imi construiesc (ipotetic) un PMR si-l reglez in asa fel incat emit cu 0.5W ERP, pot sa am antena Yagi pe bloc de 20 de etaje, dpdv al ANCOM sunt ca si orice statie PMR cumparata din supermarket.

Nu cunosc punctul de vedere ANCOM, pentru simplu fapt ca nu ma intereseaza.
QUOTE
Tu stii macar ce-s alea sau citezi de pe wikipedia? Puisor, vezi ca eu lucrez in domeniu, si chestiile alea enumerate de tine fac parte din viata de zi cu zi.

Inspira, respira, copiilasi va rog sa va jucati si cu marksman, sa nu se simta marginalizat! Uitati cum reactioneaza! sad.gif
QUOTE
Unde am cerut eu sa fiu jignit intr-un anume fel? blink.gif Adica tu il injuri pe unul de mama si te miri ca-ti raspunde "ba pe-a ma-tii"? Sau ca la bataile de copii in curtea blocului: se ia unu de tine, ii fwti un picior in burta, el iti fwte un picior in cwaie si tu zici "a, pai fara picioare, numai pumni!".

Tu esti chiar simpatic! laugh.gif
QUOTE
Copile, du-te si-ti vezi de treaba cu statiile alea si cand mai vrei sa te dai cocos, vezi ca de multe ori nici lucrurile si nici oamenii nu sunt ce par a fi.

god_hand.gif Lasa ca te faci tu mare si-atunci o sa te bage lumea in seama. wub.gif

P.S. Inca nu m-ai localizat? Hai ca astept, daca te grabesti mai prinzi niste fornetti si-o doza de bere.
P.P.S.
QUOTE
sa moara fraierii care emit in CB!

Inca n-ai observat ca argon face spume si-si repeta singur ca n-am cum sa vorbesc de la Timisoara la Deva? Dupa ce-a stricat antene si-a bricolat de numa... icon_mrgreen.gif

This post has been edited by AR-18-MOS: 15 May 2013, 17:23


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 May 2013, 20:12
Post #362


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Cu un telefon mobil, vorbesc pana la Constanta, deci te-am luat, ca e cam acelasi principiu ca la statia ta. Daca vorbeai din statie direct in alta, ca si cu CB, puteai compara.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 15 May 2013, 20:46
Post #363


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Masuratorile sint degeaba. Pui antena si, daca prinzi Vocea Americii, e buna.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 15 May 2013, 21:04
Post #364


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Eu de mai multe ori am prins pe E85 o slujba din Anglia. Ziceau baietii ca emite ala cu 3000W, nu stiu daca e adevarat. Dar ziceau in engleza de John will come...smile.gif)


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 15 May 2013, 21:10
Post #365


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(Sudsemnatu @ 15 May 2013, 21:04)
Eu de mai multe ori am prins pe E85 o slujba din Anglia. Ziceau baietii ca emite ala cu 3000W, nu stiu daca e adevarat. Dar ziceau  in engleza de John will come...smile.gif)
*


Probabil e din cauza fenomenului de propagare.


This post has been edited by AR-18-MOS: 15 May 2013, 21:11


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 May 2013, 21:14
Post #366


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Radio-urile FM transmit cu 10-20.000w, si cu o antena de 30-40 cm cum sunt astea normale de pe masini le prinzi de la cativa zeci de km, 3000 de W e putin, sigur ai prins propagare.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 15 May 2013, 21:34
Post #367


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(AR-18-MOS @ 15 May 2013, 17:18)
Desene nu stiu sa fac, ca nu-s institutor, da' mai incerc o data, ca la speciali:

Lasa, ca daca nu stii sa te exprimi, n-am pretentia sa stii sa desenezi.

QUOTE(AR-18-MOS @ 15 May 2013, 17:18)
Repeta pana retii, si acum pune-le cap la cap: in PMR nu poti emite de pe emitatoare care din fabrica au posibilitatea de atasare a unei antene cu castig mai bun si sa nu ai mai mult de 500mW putere radiata.
Acu' s-a inteles? Au inteles toti copiii? chiar si marksman din ultima banca? blush.gif

Mai puisor, tie ti-e greu sa intelegi? Atata timp cat tu nu emiti cu mai mult de 0.5W ERP, nu incalci nicio lege. Poti sa ai PMR-ul facut pe genunchi. Tu-i trimiti pe altii sa studieze, dar tu nu cunosti reglementarile in vigoare. Iti las placerea sa le cauti.

QUOTE(AR-18-MOS @ 15 May 2013, 17:18)
Nu cunosc punctul de vedere ANCOM, pentru simplu fapt ca nu ma intereseaza.

Interesant, nu te intereseaza, dar dadeai citate la greu din ceva hotarari ANCOM.

QUOTE(AR-18-MOS @ 15 May 2013, 17:18)
Inspira, respira, copiilasi va rog sa va jucati si cu marksman, sa nu se simta marginalizat! Uitati cum reactioneaza! sad.gif

Tu esti chiar simpatic! laugh.gif

god_hand.gif Lasa ca te faci tu mare si-atunci o sa te bage lumea in seama. wub.gif

Ma puisor, ala care cere atentie aici esti tu. Nu-l mai copia pe IRONICK (sau pe Doctor House), ca nu-ti iese. Cand esti prins la inghesuiala si ramai fara argumente crezi ca niste asa-zise ironii te scot din penibilul in care intri. Daca ai citit David DeAngelo, atunci sa stii ca nu esti nici cocky, nici funny.

QUOTE(AR-18-MOS @ 15 May 2013, 17:18)
P.S. Inca nu m-ai localizat? Hai ca astept, daca te grabesti mai prinzi niste fornetti si-o doza de bere.
P.P.S.
Inca n-ai observat ca argon face spume si-si repeta singur ca n-am cum sa vorbesc de la Timisoara la Deva? Dupa ce-a stricat antene si-a bricolat de numa... icon_mrgreen.gif
*


Ti-am mai zis: ordine sa dai la tine acasa! Daca o sa am timp, daca o sa-mi amintesc, daca o sa am chef, o sa aflu ce am spus ca pot afla. Sau te crezi atat de important?

N-am nicio treaba cu argon, nici pe tine nu te-am bagat in seama pana nu am remarcat ca te lauzi cu emisie in benzi ale MAI, ale radioamatorilor si altele. Ti-am pus civilizat niste intrebari, tu te-ai apucat sa ma tratezi de sus, sa ma trimiti sa studiez, si sa incerci sa ma pui la colt. Am rabdat o data, ti-am raspuns civilizat, apoi ti-am spus ca unii oameni de pe-aici nu sunt ce crezi tu ca sunt sau ce lasa ei sa se creada ca sunt. N-ai priceput sau n-ai vrut sa pricepi.

Te-am luat cum m-ai luat si tu, si nu-ti merge. Puteai sa raspunzi civilizat si chiar subtil ca lucrezi sau ai tangente cu o institutie care foloseste benzile de frecventa cutare, si de-aia ti-ai luat chinezaria de care s-a legat argon. Aia ar fi fost o ironie fina, dar de unde nu e, nici Dumniezo nu cere.

In plus, argon a intuit si el ca e vorba de ceva repetoare si faptul ca acolo nu se transmit informatiile care se transmit in CB. Multe persoane pot sa-si cumpere un scanner si sa asculte cam tot ce vor. Frecventele MAI de uz general nu-s chiar asa secrete cum crezi.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 15 May 2013, 21:46
Post #368


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.210
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Voi realizati ca aici nu-i cafeneaua, sa puteti sa va tot "intepati prieteneste", fara sa va urecheze vreun moderator simpatic, nu?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 15 May 2013, 21:47
Post #369


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(marksman @ 15 May 2013, 21:34)
*


Deja te faci singur de maro, te-ai scremut atata (ai tot dat pe aici, scriind si stergând) si ai dat o fâsâită. Iar faptul ca-l implici pe IRONICK, care ti-a dat-o la ceoc, atunci cu ECU, cand te-ai suparat ca vacarul pe sat si ai plecat, si-am pierdut o portie buna de ras sleep.gif
Astea fiind zise, ti-am acordat destula atentie, te-am bagat in seama, mi-ai lustruit-o, acu' spune "saru' mana pentru masa" si la treci somnic. wink.gif
Adio si-un praz verde!



<span class='edit'>15 May 2013, 21:48:</span>
QUOTE(bucatzel @ 15 May 2013, 21:46)
Voi realizati ca aici nu-i cafeneaua, sa puteti sa va tot "intepati prieteneste", fara sa va urecheze vreun moderator simpatic, nu?
*


N-am luat decat un warn anul asta, daca nu se scadea deja aveam 180%. icon_mrgreen.gif
Asa ca este loc. rolleyes.gif

This post has been edited by AR-18-MOS: 15 May 2013, 21:58


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 16 May 2013, 06:59
Post #370


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(AR-18-MOS @ 15 May 2013, 21:47)
Deja te faci singur de maro, te-ai scremut atata (ai tot dat pe aici, scriind si stergând) si  ai dat o fâsâită.

Zise ala care a editat vreo 7 posturi, si tot degeaba.

QUOTE(AR-18-MOS @ 15 May 2013, 21:47)
Iar faptul ca-l implici pe IRONICK, care ti-a dat-o la ceoc, atunci cu ECU, cand te-ai suparat ca vacarul pe sat si ai plecat, si-am pierdut o portie buna de ras sleep.gif

Fraza n-are niciun sens, dupa cum nici coada vacii n-are a face cu stampila primariei. Plange-te ca l-am implicat si pe House, si pe David DeAngelo, poate obtii vreun rezultat.

QUOTE(AR-18-MOS @ 15 May 2013, 21:47)
Astea fiind zise, ti-am acordat destula atentie, te-am bagat in seama, mi-ai lustruit-o, acu' spune "saru' mana pentru masa" si la treci somnic. wink.gif
Adio si-un praz verde!
<span class='edit'>15 May 2013, 21:48:</span>

Ironiile tale de autobaza, sustinute de... nimic... au aceeasi valoare ca o balega-n mijlocul drumului.

Mai puisor, singurul care a vrut atentie aici ai fost tu, si ai si obtinut-o. Ai venit, ti-ai scos pu|a-n vazul tuturor, ai fluturat-o si te-ai laudat cat o ai de mare si cum o sa dai tu o mU|e de zile mari. Rezultatul a fost ca ti-ai frecat-o cateva ore asteptand sa ti-o suga cineva, si pana la urma ti-ai supt-o singur. La final ti-ai si dat drumul de placere, apoi ai scuipat si te-ai batut cu pumnu-n piept: "Ati vazut ba, ce mU|e am dat?"


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 May 2013, 12:46
Post #371


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Mi-am luat talpa de cauciuc la baza magnetica de 160 din Dedeman Alba Iulia. Ma plangeam de SWR de 1.3 cu baza asta, am aplicat pe talpa, sub cauciuc banda alutape, adica folie de aluminiu autoadeziva, si SWR-ul e la 1.1 maxim, deci e okei.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 18 May 2013, 13:46
Post #372


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(marksman @ 16 May 2013, 06:59)
Mai puisor, singurul care a vrut atentie aici ai fost tu, si ai si obtinut-o. Ai venit, ti-ai scos pu|a-n vazul tuturor, ai fluturat-o si te-ai laudat cat o ai de mare si cum o sa dai tu o mU|e de zile mari. Rezultatul  a fost ca ti-ai frecat-o cateva ore asteptand sa ti-o suga cineva, si pana la urma ti-ai supt-o singur. La final ti-ai si dat drumul de placere, apoi ai scuipat si te-ai batut cu pumnu-n piept: "Ati vazut ba, ce mU|e am dat?"
*



Bai colegilor, ce dracu aveti ? Mai bine va intalniti pe o frecventa si va dati pioace unu' la altu' icon_mrgreen.gif
Va vede vreun moderator si n-o sa mai avem placerea de-a va citi posturile interesante si bine documentate ... in alta ordine de idei, sunt cam penale prostiile alea de reglementari comuniste de la ancom, as vrea sa vad si eu cum m-ar putea pedepsi pe mine de ex daca emit in PMR cu 5W ... sau in banda de radioamatori fara autorizatie ? Din cate stiu eu, statiile radio nu intra sub incidenta regimului armelor si munitiilor, detinerea ei nu e pedepsita. Ce-o sa faca, o sa ma detecteze gonio radmasa.gif si mai apoi CE ? Imi ia boii de la bicla, mai intai trebuie sa ma prinda cu degetu' pe PTT. Sa fim seriosi si nu mai catolici decat papa ...

PS - am un indicativ misto in banda de radioamatori icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Tamango: 18 May 2013, 13:47


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 20 May 2013, 18:03
Post #373


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




@Tamango:
1. Reglemantarea de 0.5W ERP n-a inventat-o ANCOM-ul, ci asta e standardul international pentru PMR. Teoretic poti emite (ilegal) cu cat vrei in PMR, si nimeni nu-ti va avea treaba cat timp nu deranjezi.
2. Emisia in banda de radioamator fara autorizatie e ilegala. Cat timp nu deranjezi, nu-ti va avea nimeni treaba, dar e posibil sa atragi atentia si se va afla, se va face reclamatie, vei fi goniometrat si apoi amendat.
3. Tu poti sa detii orice tip de statie de emisie-receptie pentru orice banda, inclusiv aia in care n-ai autorizatie si cat timp doar asculti, nu are nimeni nimic cu tine. Vezi si punctul 2.
4. Treaba ta daca emiti in banda de radioamatori, in zilele astea legislatia e mai laxa, dar si cand te prind, sa fii pregatit cu banii de amenda.

Am facut si piraterie in FM pe cand eram copil prost, le-am facut baietilor de la bloc un [emitator] pe 88-108 MHz cu etaj final [de 0.5W] si emiteau din cauza antenei tot din loc in loc, astfel incat cartierul nu mai prindea toate posturile de radio. Distractia s-a terminat la cateva zile dupa ce am adaptat antena si emiteam chiar ok, din cauza alunecarii frecventei peste postul de radio local si reclamatiei facute de catre un vecin. Am scapat toti cu avertisment [si emitatorul predat de parintii detinatorului la politie].

edit reason: adaugat informatii omise din graba

This post has been edited by marksman: 21 May 2013, 14:37


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 20 May 2013, 20:46
Post #374


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Ok colegu' marksman, sunt foarte de acord cu tine.

Uite cum poti emite LEGAL in PMR fara sa incalci legea icon_mrgreen.gif pui statia exact acolo si emiti normal cu ea:

pmr446_5.jpg


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 21 May 2013, 13:06
Post #375


*


Group: Members
Posts: 475
Joined: 18 August 09




QUOTE(AR-18-MOS @ 15 May 2013, 21:10)
Probabil e din cauza fenomenului de propagare.
*



Mai degraba absorbtie urmata de reemisie...


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yo4lhr
post 24 May 2013, 17:54
Post #376


om fi noi prosti, dar inculti nu suntem


Group: Members
Posts: 93
Joined: 5 July 10




[quote=Tamango,20 May 2013, 21:46]Ok colegu' marksman, sunt foarte de acord cu tine.

Uite cum poti emite LEGAL in PMR fara sa incalci legea  icon_mrgreen.gif  pui statia exact acolo si emiti normal cu ea:



ete na,,,,legal.....nici nu mai stii ce e legal sau nu in RO.....sau cui ii pasa smile.gif

ideea este ff buna si am verificat si eu asa ceva. merge excelent. cu ceva ani in urma am realizat o legatura stabila (cateva zile la rand) intre tulcea si mahmudia. antenele folosite erau pentru 432MHz (banda de 70 cm radioamatori) la care am scos dipolii. rezultate si mai bune am obtinut conectand statiile la dipolii antenelor (fiecare cu 9 elemente). dar e mai complicat caci renunti la antena statiei, pui mufa bnc, etc

ps : am folosit exact acelasi tip de ciupicuri ca cel din foto smile.gif

This post has been edited by yo4lhr: 24 May 2013, 17:55


--------------------
logan mcv 2007, 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 11 12 13
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:39
Forum Renault