DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema directie Dacia Nova GTI 1.6

AntonieV
post 4 Mar 2013, 16:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




Masina are de ceva vreme o problema la directie, mai exact un joc foarte mare la volan. Am stat cu morcovul in fund cat au fost filtrele de la politie si RAR, insa acum ca au trecut, vreau sa rezolv problema.

Mecanicul mi-a spus ca am nevoie de un cuplaj de volan, insa nu mi-a spus si de unde sa-l cumpar. Stiti de pe unde pot cumpara unul online, sau pe la vreun magazin din Prahova?


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan_Ionut
post 4 Mar 2013, 17:03
Post #2


Distrigaz Jr.


Group: Members
Posts: 1.497
Joined: 31 March 09
From: Bucuresti




si pentru asta deschizi topic nou? sunteti ...... rau de tot unii frate....

de GOOGLE ai auzit? macar acolo te-ai gandit sa cauti? ia scrie Ax Volan inferior/superior si vezi ce gasesti...


--------------------
Dacia / Daewoo Nova GT / Cielo Executive 8v 1999 / 2005 - B 62 MHL / B 989 XXX
Mai bine fiare vechi decat plastice de ultima generatie.
"Un pacient bine fixat nu necesita anestezie."
Respecta-ma si te voi respecta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 4 Mar 2013, 17:19
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




Nimic concludent. Nu deschideam topic aiurea, daca stiam unde si ce sa caut.


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan_Ionut
post 4 Mar 2013, 17:33
Post #4


Distrigaz Jr.


Group: Members
Posts: 1.497
Joined: 31 March 09
From: Bucuresti




atunci iesi din casa si dute la magazinele de piese auto....sau daca esti asa lenes si vrei sa iti dea lumea mura in gura , intra pe bonmarc.ro si vezi ca au acolo ce cauti.....



prostimea din tara asta ma uimeste pe zi ce trece....


PS : daca cautai ax volan gaseai topicuri deschise deja unde puteai sa intrebi unde gasesti....

This post has been edited by Razvan_Ionut: 4 Mar 2013, 17:34


--------------------
Dacia / Daewoo Nova GT / Cielo Executive 8v 1999 / 2005 - B 62 MHL / B 989 XXX
Mai bine fiare vechi decat plastice de ultima generatie.
"Un pacient bine fixat nu necesita anestezie."
Respecta-ma si te voi respecta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 4 Mar 2013, 18:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08






--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan_Ionut
post 4 Mar 2013, 18:30
Post #6


Distrigaz Jr.


Group: Members
Posts: 1.497
Joined: 31 March 09
From: Bucuresti




sunt rau frate pentru ca m-am saturat de personaje dastea , de lene sa caute deschid topicuri noi ... daca doamne fereste am eu sau tu sau oricare nevoie de informatii stam si cautam prin topicuri idioate informatii si stai cu orele pana gasesti ce ai nevoie..... exemplu daca , cauti relantiu sau aprindere : gasesti 5 pagini de topicuri fara rost....am vb acum ceva vreme cu bucatel sa facem un topic in care sa fie toate chestiile astea la indemana (CU TOATE CA E UNUL DEJA DESCHIS DE EL dar lumea nu il foloseste neam...)


--------------------
Dacia / Daewoo Nova GT / Cielo Executive 8v 1999 / 2005 - B 62 MHL / B 989 XXX
Mai bine fiare vechi decat plastice de ultima generatie.
"Un pacient bine fixat nu necesita anestezie."
Respecta-ma si te voi respecta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 4 Mar 2013, 19:02
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




puteai sai dai link omului ca nu totdeauna se pot gasi topicurile vechi cu toate search-urile

si plus la ce iti foloseste un topic de sute de pagini cum e de ex la dacia injectie care nu il va mai citi nimeni cap coada in mod normal... (plus ca s-a diluat de a ajuns apa...)

nu inteleg ideea de forum daca nu mai si discutam 5 min. in loc sa citim 5 saptamani, eu am preferat cititul decat sa-mi sara lumea in cap, dar iti trebuie pasiune pentru asta ceea ce pentru unii exista din motive firesti si problemele pentru altii sunt urgente, in general sunt putini care isi inchina viatza forumului sa-l citeasca cu sfintenie ca Biblia

cred ca putem sa incapem aici pe forum incat sa nu ne dam in cap din orice ca in curtea personala

This post has been edited by danciusergiu84: 4 Mar 2013, 19:02


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 4 Mar 2013, 20:13
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




Fiecare are parerile si criticile lui. Nu o sa ma cert cu colegul de mai sus, n-are rost.

Si eu sunt membru pe un forum din domeniul IT, am cateva mii de postari la activ (membru vechi), si totusi raspund fiecarui utilizator cu calm, chiar daca s-a pus aceeasi intrebare a 100-a oara intr-o luna. Cand esti incepator, nimeni nu are rabdare cu tine.

Multumesc pentru sfaturi, si pentru link. O sa incerc sa ma descurc mai departe.

This post has been edited by AntonieV: 4 Mar 2013, 20:16


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 4 Mar 2013, 23:22
Post #9


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti






--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 5 Mar 2013, 11:56
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




pe mine ma doare ca moare forumul nova si cum vine cineva cu chef sa faca treaba e dojenit din cauza unor motive secundare si nu ne atingem scopul nici unul din partile implicate


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 5 Mar 2013, 14:49
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




QUOTE(MyKe89 @ 4 Mar 2013, 23:22)
smile.gif
*



Doar acea cruce trebuie sa o cumpar? Mecanicul mi-a spus ca tot cuplajul. Eu credeam ca despre asta e vorba: http://bonmarc.ro/piese-nova-supernova/dir...n-dacia-nova-tv


QUOTE(danciusergiu84 @ 5 Mar 2013, 11:56)
pe mine ma doare ca moare forumul nova si cum vine cineva cu chef sa faca treaba e dojenit din cauza unor motive secundare si nu ne atingem scopul nici unul din partile implicate
*



E de inteles, insa fiecare avem propriul temperament si nu se pot face prea multe pe tema asta.

This post has been edited by AntonieV: 5 Mar 2013, 14:50


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan_Ionut
post 5 Mar 2013, 17:38
Post #12


Distrigaz Jr.


Group: Members
Posts: 1.497
Joined: 31 March 09
From: Bucuresti




crucea se schimba destul de greu , unii zic ca e usor dar m-am interesat la mecanicul meu si a zis ca mai bine se schimba tot axul....axul se gaseste undeva la 70 - 75 lei cel cu reglaj pe inaltime si vreo 65 parca cel fara reglaj.


--------------------
Dacia / Daewoo Nova GT / Cielo Executive 8v 1999 / 2005 - B 62 MHL / B 989 XXX
Mai bine fiare vechi decat plastice de ultima generatie.
"Un pacient bine fixat nu necesita anestezie."
Respecta-ma si te voi respecta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 5 Mar 2013, 19:24
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




"pe mine ma doare ca moare forumul nova si cum vine cineva cu chef sa faca treaba e dojenit din cauza unor motive secundare si nu ne atingem scopul nici unul din partile implicate" ..a scris danciusergiu84


Buna seara ! Ai perfecta dreptate !

Eu am citit aproape toate topicurile si am gasit multe informatii utile, insa sunt destul de vechi si contin offtopicurid devenind obositoare. blink.gif Avand in vedere ca este putina "miscare" mi se pare nepotrivita atitudinea lui Razvan_Ionut, la fel si informatia ca :"crucea se schimba destul de greu , unii zic ca e usor dar m-am interesat la mecanicul meu si a zis ca mai bine se schimba tot axul...." ( eu am schimbat crucea pt. ca m-a costat doar 8-10 ron ). Eu, unul, doresc informatii precise de la meseriasi, iar parerile intra in alta categorie ! wink.gif
Cele bune !

This post has been edited by spik1: 5 Mar 2013, 19:30


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 5 Mar 2013, 19:25
Post #14


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Am schimbat singur crucea, nu mi se pare mare inginerie. Poate doar daca ti-e lene.
Am preferat sa fac asa si sa pastrez reglajul pe inaltime decat sa cumpar un ax ieftin de SRL, din tabla moarta.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 5 Mar 2013, 19:31
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Corect !


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan_Ionut
post 5 Mar 2013, 20:10
Post #16


Distrigaz Jr.


Group: Members
Posts: 1.497
Joined: 31 March 09
From: Bucuresti




Tu deja ma scoti din sarite . Atunci cand ti-ai facut cont pe forum ai fost de acord cu niste reguli de postare da? macar ai citit care sunt regulile alea sau doar ai dat I Agree si gata?

In reguli scrie ca inainte de deschiderea unui topic nou se foloseste functia Search ca sa vezi daca nu cumva a mai avut cineva problema asta inainte .

In cazul in care sunt topicuri deja deschise continui unul deja deschis , nu "Mecanicul mi-a spus ca am nevoie de un cuplaj de volan, insa nu mi-a spus si de unde sa-l cumpar. Stiti de pe unde pot cumpara unul online, sau pe la vreun magazin din Prahova?" Da , piesele auto se cumpara de la aprozar ...... pana la urma vad ca te-ai obosit sa folosesti functia Search si informatiile ti-au fost folositoare , acum pun intrebarea : de ce nu ai facut asa de prima oara?

Iarta-ma ca vreau ca macar aria asta sa fie ordonata si lipsita de tot felul de topicuri idioate dar sunt satul de noobies care cred ca daca sunt noi pe forum le sunt iertate greselile. Pe forumul tau de IT poti face ce vrei , insa te rog respecta regulile acestui forum.

Pe forumul asta o sa gasesti si informatii utile si pareri ca doar suntem o comunitate.


--------------------
Dacia / Daewoo Nova GT / Cielo Executive 8v 1999 / 2005 - B 62 MHL / B 989 XXX
Mai bine fiare vechi decat plastice de ultima generatie.
"Un pacient bine fixat nu necesita anestezie."
Respecta-ma si te voi respecta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 5 Mar 2013, 20:28
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




QUOTE(MyKe89 @ 5 Mar 2013, 19:25)
Am schimbat singur crucea, nu mi se pare mare inginerie. Poate doar daca ti-e lene.
Am preferat sa fac asa si sa pastrez reglajul pe inaltime decat sa cumpar un ax ieftin de SRL, din tabla moarta.


Deci pana la urma e suficient sa schimb crucea? Bine, ca nu o sa o schimb eu, o sa merg la mecanic.


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 6 Mar 2013, 10:46
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




da, se poate schimba doar crucea, de obicei doar cea de jos se strica adica cea din exterior care e deasupra casetei, dar nu oricine stie sau poate sau are chef sa se bage...

motivul distrugerii ei este mizeria si mai ales apa care are scurgerea din compartimentul stergatoarelor exact deasupra ei, eu am continuat acel manson de cauciuc pe post de scurgere cu o bucata dintr-o camera de bicicleta ca sa conduca apa pana sub masina

This post has been edited by danciusergiu84: 6 Mar 2013, 14:04


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 6 Mar 2013, 11:32
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




Am inteles. O sa merg sa vorbesc cu respectivul mecanic sa aflu daca este capabil sa inlocuiasca doar crucea.


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 6 Mar 2013, 21:21
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Buna seara ! Mai, "Razboinicul Luminii", esti enervant cu aceasta rigurozitate extrema, ce ajuta la fel ca o frectie la un...picior de lemn ! In acest topic ai folosit termeni jignitori ca : "prostimea din aceasta tara " sau "topicuri idioate".
Pai, atata timp cat, tu intrebi mecanicul si apoi postezi, fara sa stii macar despre ce este vorba, ar trebui sa-ti dea de gandit !
Lenes este mecanicul tau, ce te ajuta ...pe banii tai, daca intelegi... wink.gif
Asteptam sfaturi si pareri profesionale sau pertinente, altfel o sa ramai singur pe un forum "mort" ! biggrin.gif
Cele bune !


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan_Ionut
post 6 Mar 2013, 22:49
Post #21


Distrigaz Jr.


Group: Members
Posts: 1.497
Joined: 31 March 09
From: Bucuresti




Da folosesc termeni jignitori pentru ca asa si este . El intreaba de unde cumpara cuplajul , raspunsul este ca la Aprozar cumpara piese auto. Nu se oboseste sa iasa din casa sa intrebe pe la magazine sau macar sa il foloseasca pe gogu cum face ... nu stiu ... orice om normal , prefera sa caute lumea pentru el si sa ii dea mura in gura.

Pana la urma s-a obosit sa isi caute singur informatiile dar vad ca tot de mecanicul lui depinde inlocuirea cuplajului , deci el nu ajuta cu nimic.

1. Chestia cu intrebatul mecanicului meu despre cuplaj e de cateva luni cand nu stiam daca sa inlocuiesc cuplajul sau tot axul , si nu cred ca te f*te pe tine grija daca il platesc pe mecanic sau nu.

2. Data viitoare cand am probleme la masina si nu stiu din prima cum sa rezolv , o sa intreb macelarul daca stie cum se rezolva sau probabil tanti din piata care vinde patrunjel si leustean.

3. Pot sa fac si pariu ca stiu mai multe despre Nova decat sti tu . Pentru un membru care abea a luat "carnetul" anu asta pe forum , vad ca esti tare infipt pe aparat incepatorii dar uiti faptul ca si tu esti unul dintre ei.

4. Ca sa intelegi treaba cu "topicurile idioate" te rog frumos foloseste in functia Search (daca sti ce e aia) probleme aprindere sau relantiu si sa vedem cate informatii "necesare" gasesti prin zecile de topicuri (nu il pun la socoteala pe cel care a facut primul topic cu informatii adevarat folositoare).

5. Cautarea de informatii nu se limiteaza doar la aria Nova , se extinde si la ariile SuperNova si Solenza (ca in mare parte sunt aceleasi masini) . + Gasesti foarte multe tutoriale (in aria lor) pentru Nova care sunt cum sa zic....perfecte , si varu meu de 12 ani daca il citeste stie cum sa desfaca un alternator sau mai stiu eu ce.

Asa ca lasa-ma cu "Razboinicu luminii" si pune mana si invata despre masina care o detii , ca sa nu mai critici lumea ca nu da sfaturi folositoare.


Pace.

This post has been edited by Razvan_Ionut: 6 Mar 2013, 22:51


--------------------
Dacia / Daewoo Nova GT / Cielo Executive 8v 1999 / 2005 - B 62 MHL / B 989 XXX
Mai bine fiare vechi decat plastice de ultima generatie.
"Un pacient bine fixat nu necesita anestezie."
Respecta-ma si te voi respecta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b 45 bwy
post 7 Mar 2013, 00:37
Post #22


Van driver


Group: Members
Posts: 1.135
Joined: 27 November 10
From: Bucuresti




QUOTE(Razvan_Ionut @ 5 Mar 2013, 17:38)
crucea se schimba destul de greu , unii zic ca e usor dar m-am interesat la mecanicul meu si a zis ca mai bine se schimba tot axul....axul se gaseste undeva la 70 - 75 lei cel cu reglaj pe inaltime si vreo 65 parca cel fara reglaj.
*




180 de import si 400 original n-ai gasit?
M-ai citeste topicurile k la 75 mi as lua akum 2


--------------------
Renault Laguna 2003 - Florin&bwy
Nova GT 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 7 Mar 2013, 00:46
Post #23


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Baieti, mai tango, va rog.

Necesitatea utilizarii functiei search pe un asemenea forum e destul de bine explicata in acest topic: http://www.daciaclub.ro/Functia-SEARCH-t207518.html .

Tin sa-i mentionez initiatorului, ca un forum auto, mai ales cand vorbim de o masina care a iesit din productie de ceva vreme este "alta macare de peste" comparativ cu un forum IT.

Unde sunt totusi de acord cu parerea sa vag exprimata, e ca daca stiti , sau puteti gasi usor unul-doua link-uri care sa incheie transant discutia, as aprecia sa le postati. In acest fel, macar si topicurile acestea redundante, pe care imi pare rau, dar nu le putem urmari chiar in asemenea detaliu, ar duce la raspunsurile intr-adevar utile.

This post has been edited by bucatzel: 7 Mar 2013, 21:36


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 7 Mar 2013, 11:41
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




C’est la vie! C’est la mort! C’est la guerre! Iata via! Iata moara! Iata gara!



Pace !


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 8 Mar 2013, 18:06
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




Am vorbit cu mecanicul, a zis ca nu se baga sa schimbe doar crucea, indirect mi-a dat de inteles ca ar fi posibil sa nu-i reuseasca.


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 8 Mar 2013, 19:06
Post #26


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Schimba mecanicul. smile.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 8 Mar 2013, 20:57
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




O sa caut in alta parte. Ca idee, la ce pret ar trebui sa ma astept pentru manopera?

This post has been edited by AntonieV: 8 Mar 2013, 20:57


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panaiteiancu
post 8 Mar 2013, 22:40
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 22 February 10




Omule, renunta la ideea de a schimba doar crucea sau alte bazaconii de genul asta.
Pana la urma este vorba de sistemul de directie al masinii de care depinde viata ta si a celor din jur. Eu n-as merge cu asemenea modificari nici pana la coltul strazii!!!
Cauta un ax volan original, nu de import, este cel putin 2-300 lei daca nu si mai bine.
Cred ca merita !


--------------------
DACIA NOVA GT 1998
MOTTO: Nu folositi baterii epuizate la tastatura! mananca litere, fac greseli de ortografie, fac greseli gramaticale si nu va intelege lumea !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 8 Mar 2013, 23:10
Post #29


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Omule, luand ca exemplu un arbore cardanic, cand i se rupe crucea, schimbi cardanul cu totul? smile.gif

Nu e o nicio modificare aici, ci doar inlocuirea subansamblului defect. Nu-mi plac improvizatiile si nu le adopt.

This post has been edited by MyKe89: 8 Mar 2013, 23:12


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 5 Apr 2013, 19:13
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




De cand am postat aici n-am prea mai mers cu masina, insa la o scurta vizita la un mecanic, s-a dovedit ca am belele mult mai mari, si ca ar fi un risc sa mai ies cu masina. Asa ca m-am conformat.

Mi-a spus ca am pierderi de ulei la cutie, pierderi de lichid de frana la etrierul stanga fata, si mari belele la directie si frana. Dupa spusele lui trebuie sa achizitionez:

Bucsi bara torsiune (4 bucati)
Cap bieleta directie
Garnituri etrier
Ax volan

Bucsi am gasit, la fel si garnituri. Acum a mai ramas problema capului de bieleta. Este bun acesta: http://www.pieseauto.bizoo.ro/vanzare/3949...a-Supernova-Ets ?

Axul volan are forma dreptunghiulara (paralelipipedica); iar in magazine gasesc numai cilindrice. Presupun ca nu se potrivesc, nu?

Dupa ce montez capul de bieleta, trebuie reglat din nou unghiul de fuga?

Multumesc celor binevoitori sa raspunda.


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:39
Forum Renault