DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme la pedala de la ambreiaj, scartaie ingrozitor atunci cand apesi pedala

mariuscond
post 31 Jul 2012, 13:45
Post #61


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Club12TRS @ 31 Jul 2012, 13:23)
...si ungi cablul la nesfarsit...
*
Eu nu as vrea decit sa functioneze asa cum a functionat in ultumii 6 ani.
Deci 6 ani a functionat ca lumea si deodata nu poate fi reparat nici la service (nu stie nimeni de ce face asa blink.gif ).


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 31 Jul 2012, 14:26
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Vazind problematica m-am uitat pe forumul din Ungaria. Cel mai discutat element tehnic este ambreiajul si tot ce apartine de el. Locul 1 la sesizari zgomote, scirtiieli la ambreiaj.
In loc de solutie, o explicatie generala schimbatorul care echipeaza mai multe modele Renault printre care si Dusterul, de fabricatie Franta, este zgomotos in general.
Pe forumul amintit se mentioneaza ca in general la reclamatii clientul este urcat in masina de test si se explica, ca si acea masina are ambrieajul zgomotos.
Solutia generala care a dat randament maxim la vecini ( nu generala ) este ungerea " bulbului " ambreiajului cu vaselina; atentie si de jos si de sus ( inferior si superior ).
Stiu ca nu ajut prea mult dar poate totusi...
Pace!
blush.gif


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alessandroK4M
post 31 Jul 2012, 14:32
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 22 June 11




QUOTE(Club12TRS @ 31 Jul 2012, 13:23)
De unde scoti tu ineptiile astea ?!????  Sunt placi de presiune cu saiba antiuzura sau fara, nu exista specificatii pt actionarea hidraulica sau mecanica (cablu) la ambreiajele clasice.

Adaptarile se fac foarte simplu, se face o piesa de centraj pt prinderea pompei pe caroserie, ca tija sa atace drept pistonul, si inca 2 piese pt cilindrul receptor, una pt alinierea cu furca, alta pt capatul tijei cilindrului receptor. Se da cutia jos, se dau 2 gauri pt fixarea corpului cilindrului, iar in interiorul cutiei se pune o platbanda de 2 mm cu piulite sudate. Tija pt pedala se confectioneaza si se prinde gaurind pedala si introducand un stift confectionat dintr-o tija de amortizor.
Modificare la vasul de lichid nu faci, pui vas separat pt pompa de ambreiaj. Iar cu 2 fire si un bec iti pui si indicator de nivel lichid la bord.
Nu are nici  legatura cu rulmentul de presiune sau alte balarii. Are legatura doar cu o mica investitie si inlaturarea lenei si a carcotelilor.
Sau... il iei pe "nu se poate" in brate si ungi cablul la nesfarsit...
*



faci niste tiganii acolo de iti este mai mare dragul sa ramai cu masina in drum prin concediu.

placile de presiune difera ! sau nu vrei sa intelegi ?

s au gandit si altii mai destepti inaintea ta si au lasat o balta.

daca vrei ambreiaj hidraulic iei cutie JR5 1000 lei, ambreiaj 800 lei, rulment 600 lei si vezi ca MCV ul de 1.6 are si volanta de K4M printre altele.


--------------------
dacia logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 31 Jul 2012, 14:51
Post #64


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Club12TRS @ 31 Jul 2012, 14:23)
De unde scoti tu ineptiile astea ?!????  Sunt placi de presiune cu saiba antiuzura sau fara, nu exista specificatii pt actionarea hidraulica sau mecanica (cablu) la ambreiajele clasice.

Adaptarile se fac foarte simplu, se face o piesa de centraj pt prinderea pompei pe caroserie, ca tija sa atace drept pistonul, si inca 2 piese pt cilindrul receptor, una pt alinierea cu furca, alta pt capatul tijei cilindrului receptor. Se da cutia jos, se dau 2 gauri pt fixarea corpului cilindrului, iar in interiorul cutiei se pune o platbanda de 2 mm cu piulite sudate. Tija pt pedala se confectioneaza si se prinde gaurind pedala si introducand un stift confectionat dintr-o tija de amortizor.
Modificare la vasul de lichid nu faci, pui vas separat pt pompa de ambreiaj. Iar cu 2 fire si un bec iti pui si indicator de nivel lichid la bord.
Nu are nici  legatura cu rulmentul de presiune sau alte balarii. Are legatura doar cu o mica investitie si inlaturarea lenei si a carcotelilor.
Sau... il iei pe "nu se poate" in brate si ungi cablul la nesfarsit...
*


Te rog eu frumos, nu mai face asemenea recomandari. Nu de alta, dar iti explic si tehnic ca aberzi grav. Mai bine ramai la amortizoarele tale de hayon cu gauri Alfa.

This post has been edited by IRONICK: 31 Jul 2012, 14:55


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Club12TRS
post 31 Jul 2012, 17:31
Post #65


Coupe Maniac


Group: Members
Posts: 300
Joined: 14 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(alessandroK4M @ 31 Jul 2012, 14:32)
faci niste tiganii acolo de iti este mai mare dragul sa ramai cu masina in drum prin concediu.

placile de presiune difera !  sau nu vrei sa intelegi ?

s au gandit si altii mai destepti inaintea ta si au lasat o balta. 

daca vrei ambreiaj hidraulic iei cutie JR5 1000 lei, ambreiaj 800 lei, rulment 600 lei  si vezi ca MCV ul de 1.6 are si volanta de K4M printre altele.
*



Da, s-au gandit altii mai destepti ca mine sa-si cumpere Logan si sa le scartaie si antena radmasa.gif
Placa de presiune de Fiat Punto - ambreiaj HIDRAULIC- este 100% identica cu placa de Dacia 1310, de 180. Nu te mai da cocos, n-ai nici o treaba cu mecanica, ramai la scartait.

QUOTE(IRONICK @ 31 Jul 2012, 14:51)
Te rog eu frumos, nu mai face asemenea recomandari. Nu de alta, dar iti explic si tehnic ca aberzi grav. Mai bine ramai la amortizoarele tale de hayon cu gauri Alfa.
*


Tu, care ai "uns" cablul de ambreiaj cu WD40 si lichid de frana, nu ai ce sa-mi explici MIE. Am adaptat pompe de ambreiaj pe alte masini, pe Logan nu inca, au functionat foarte bine, unele functioneaza si acum. Ce sa-mi explici tu mie?? WD 40 ?? Sa fim seriosi!
Adevaru' e, ca si pe forum Oltcit, ca majoritatea n-ati da bani nici pe un set de bujii, cum sa bagati bani in pompe de ambreiaj si manopera?
Succes la scartait, eu am ambreiaj hidraulic pe toate 3 rablele, nu agata, nu s-aude, dar n-am DACIA!


--------------------
Alfa 145T.Spark / Citroen Saxo / Fiat Punto2B / Ex Oltcit 12TRS - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alessandroK4M
post 31 Jul 2012, 20:37
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 22 June 11




QUOTE(Club12TRS @ 31 Jul 2012, 17:31)
Nu te mai da cocos, n-ai nici o treaba cu mecanica, ramai la scartait.



trist e cand nu stii cu cine vorbesti. dai pe langa



This post has been edited by alessandroK4M: 31 Jul 2012, 20:38


--------------------
dacia logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 31 Jul 2012, 21:14
Post #67


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Club12TRS @ 31 Jul 2012, 18:31)
Tu, care ai "uns" cablul de ambreiaj cu WD40 si lichid de frana, nu ai ce sa-mi explici MIE. Am adaptat pompe de ambreiaj pe alte masini, pe Logan nu inca, au functionat foarte bine, unele functioneaza si acum. Ce sa-mi explici tu mie?? WD 40 ?? Sa fim seriosi!
*


Carterele au cele doua gauri de prindere. Rezervorul pentru lichidul de frana are iesire laterala pentru ambreiaj, doar i se taie varful si se ataseaza un furtunul care duce la pompa. Pompa de ambreiaj are deja tija si se ataseaza la o noua pedala. Dar vai, marele mecanic nu stia asta? Ca orice MECANIC vede asta doar la o singura privire, pe baza experientei (indiferent ca are sau nu legatura cu logane, are ochiul format). Ca bonus te las pe tine sa explici daca exista gaura in tablier pentru pompa.

QUOTE(Club12TRS @ 31 Jul 2012, 18:31)
Adevaru' e, ca si pe forum Oltcit, ca majoritatea n-ati da bani nici pe un set de bujii, cum sa bagati bani in pompe de ambreiaj si manopera?
Succes la scartait, eu am ambreiaj hidraulic pe toate 3 rablele, nu agata, nu s-aude, dar n-am DACIA!
*
Domnu' milionar cu trei masini care nu are bani de un amortizor de hayon, nu vrei sa ne mai explici inca o data povestea?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Club12TRS
post 1 Aug 2012, 17:45
Post #68


Coupe Maniac


Group: Members
Posts: 300
Joined: 14 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 31 Jul 2012, 21:14)
Carterele au cele doua gauri de prindere. Rezervorul pentru lichidul de frana are iesire laterala pentru ambreiaj, doar i se taie varful si se ataseaza un furtunul care duce la pompa. Pompa de ambreiaj are deja tija si se ataseaza la o noua pedala. Dar vai, marele mecanic nu stia asta? Ca orice MECANIC vede asta doar la o singura privire, pe baza experientei (indiferent ca are sau nu legatura cu logane, are ochiul format). Ca bonus te las pe tine sa explici daca exista gaura in tablier pentru pompa.


Sa fac poze la 1.6 Ambition, sa vedem ca:
1. carterul cutiei de viteze NU are gaurile pt prinderea cilindrului receptor;
2. rezervorul de lichid de frana NU are iesire pt pompa de ambreiaj?
Unde am pomenit eu de adaptarea unei pompe Renault? Prefer ceva italian sau japonez, nu mizerie.
Stai jos, ramai la WD40 !
QUOTE(IRONICK @ 31 Jul 2012, 21:14)
Domnu' milionar cu trei masini care nu are bani de un amortizor de hayon, nu vrei sa ne mai explici inca o data povestea?
*


Din nou, te-ai facut de ras. Totusi, nu pot sa nu observ ca esti invidios. biggrin.gif Am cumparat amortizoare noi, au tinut 3 luni, n-am mai luat altele, am gaurit unul din ele si oha, bolt rulles. Insa am facturi in valoare de vreo 5900 lei la piese noi, asta doar pt Alfa 145. Sa scanez si sa le pun aici?
Tu ce ai? Un Logan, caruia ii scartaie si antena? Sa fim seriosi! Cum te simti cand ti-e rusine sa calci ambreiajul, ca rade lumea de tine? Eu am tot kit-ul ambreiaj NOU (placa + disc + rulment + cilindru receptor + pompa + conducta), cupleaza perfect, nu scoate nici un sunet.
Te rog sa-ti schimbi userul in Logan Scartz Partz radmasa.gif


--------------------
Alfa 145T.Spark / Citroen Saxo / Fiat Punto2B / Ex Oltcit 12TRS - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alessandroK4M
post 1 Aug 2012, 18:41
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 22 June 11




poftiti la poze

Attached thumbnail(s)
frana.jpg ( Size: 171.49k ) Number of downloads: 1639
ambreiaj.jpg ( Size: 170.64k ) Number of downloads: 1697


--------------------
dacia logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 1 Aug 2012, 23:36
Post #70


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Club12TRS @ 2 Aug 2012, 00:24)
Succes la uns cabluri cu WD-40, dupa metoda lui IRONIK, care rupe Google sperand sa-mi dea peste nas. Insa acel WD-40 i-a pus capac, iar umilinta doare...
*
Tot nu mi-ai explicat de ce trebuie rezervor separat pentru ambreiaj? Sa inteleg ca pompele japoneze sau italiene nu functioneaza cu lichide care au grade internationale? Identificatorii aia se citesc de pe cutie si se vad cu ochiul liber. Cum, un mecanic cu experienta dvs nu este in stare nici de asta? Pai daca era asa de usor cu google, de ce nu imi raspundeti? Chiar si la intrebarea mai de sus, exista gaura in tablier pentru pompa sau tija pompei?

This post has been edited by IRONICK: 1 Aug 2012, 23:37


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Club12TRS
post 2 Aug 2012, 04:40
Post #71


Coupe Maniac


Group: Members
Posts: 300
Joined: 14 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 1 Aug 2012, 23:36)
Tot nu mi-ai explicat de ce trebuie rezervor separat pentru ambreiaj? Sa inteleg ca pompele japoneze sau italiene nu functioneaza cu lichide care au grade internationale? Identificatorii aia se citesc de pe cutie si se vad cu ochiul liber. Cum, un mecanic cu experienta dvs nu este in stare nici de asta? Pai daca era asa de usor cu google, de ce nu imi raspundeti? Chiar si la intrebarea mai de sus, exista gaura in tablier pentru pompa sau tija pompei?
*



Tu repara-ti masina, amarasteanule, si nu mai face pe desteptu'. Ca poate ti se rupe cablu' de ambreiaj la semafor, lovesti vreo masina si dai de unu' ca mine, care te ciomageste groaznic si-ti vinde masina si din casa pt reparatie.

Rezervor separat de ambreiaj - la Labanu' unchiului meu, nu exista acel stut in vasul pompei de frana. Logic, ca sa nu fac lipituri indoielnice pe un plastic mai ieftin decat foamea, prefer sa montez vas separat. In al 2-lea rand, se va monta pompa si cilindru receptor de Alfa Romeo 147 (pompa Ferodo e putin peste 300 lei - IRONIK a dat ochii peste cap si face "AMAN AMAN" ca musulmanii radmasa.gif , dar sunt foarte fiabile, n-am auzit pe nimeni sa se planga sub 200.000 km), la care prefer sa folosesc lichid DOT 5.1 (daca nu te bate Google, afli p-acolo de ce). Gaura in pedalier pt pompa de ambreiaj, sac, nu are, dar am eu o bormasina Makita. Deasemenea, nici gauri de prindere pe cutie pt cilindru receptor (oricum ar fi inutile, nu montam piese Dacia - Renault). Maghernita e un Laban Ambition (laugh) 1.6 8 valve din primele loturi.
Alta trebusoara desteapta, care este in lucru - multumim AutoMarcu'sGroup, de la care am "tras" o carcasa ambreiaj, cu furca si rulment - este modificarea furcii. Se va monta o furca "custom", cu parghie marita (adica mai mare, pt astia "intelijenti"), pt a reduce cat mai mult efortul la actionare. Iar lucrarea se va executa dupa modelul rusesc: otel de calitate.

Acum, spune-ne cum de mai ai nas sa comentezi, dupa asta:

QUOTE(IRONICK @ 3 Mar 2008, 12:42)
Eu am schimbat pana acum doua bucati cablu. Primul pe garantie si al-2lea cu manuta mea (asta era de la diesel). Scartaiala si mersul sacadat a revenit in cel mult o saptamana. Doar unguentul rezolva problema ...

<span class='edit'>3 Mar 2008, 12:45:</span>
LE. Se baga cu seringa ulei pe cablu. Si la motor si in habitaclu.
*



Maretule mecanicos, care te dai destept cu Google si manualul Dacia sub nas, cablurile se greseaza cu vaselina siliconica topita, nu cu ulei! Sau, o trebusoara din popor, foarte desteapta, seu de oaie (la maghernita unchiului meu, am bagat seu de oaie topit pe cablu, l-am lasat sa se raceasca, nu mai scartaie, insa pedala merge sacadat si nu ne place). In caz ca tu, ca un zeu ce esti, nu ai modificat legile fizicii, si la tine uleiul curge. Curge, se duce dracu' de pe cablu si ---> SCAAAAART!!! Da' deh, Google nu ti-a dat mura-n gura...

QUOTE(IRONICK @ 11 Jul 2008, 20:28)
Eu am ajuns la al-4lea cablu ... pe care o sa il schimb in weekend-ul asta. Pe asta o sa il gresez inainte de il montez. O sa incerc sa fac o poza daca fac operatiunea.
*


Si nu s-a rezolvat, maretule mecanicos? Cumva cablu = cah, comanda hidraulica = solutia perfecta? Ah, stiu! Producatorii de automobile au montat comanda hidraulica doar ca sa stoarca mai multi bani de la bietii cumparatori, nu-i asa? Ca si servodirectia, de care nu avem nevoie, nici frana hidraulica nu e necesara, frana pe curea era perfecta. radmasa.gif
Copile, capu-n piept si privirea-n pamant. Te dai destept pe forum, da-ti scartaie masina. Si-ti scartaie nu pt ca e Dacia, iti scartaie pt ca esti tu scartar, nu vrei sa bagi mana-n buzunar ca sa remediezi problema! Si mai si circuli cu un automobil DEFECT! Cei ca tine fac Romania de rusine!
Rusine!

This post has been edited by Club12TRS: 2 Aug 2012, 04:59


--------------------
Alfa 145T.Spark / Citroen Saxo / Fiat Punto2B / Ex Oltcit 12TRS - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 2 Aug 2012, 06:07
Post #72


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




A dracu tinichea ce grozava este daca bagi atatia bani in ea , dar doamne cat de bogat este baiatul asta daca-si permita sa bage asa banet intr-o conserva , basca mai este si "destept"....de nesimtit este peste limite ce sa mai spunem .


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 2 Aug 2012, 20:53
Post #73


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Off topic: O concluzie as putea trage din ce s-a spus mai sus, cat si din experienta personala: ai grija ce spui, cu siguranta va fi folosit impotriva ta.

On topic: aschia nu sare departe de trunchi...legat de ambreiaj, bineinteles.

This post has been edited by aurelyan: 2 Aug 2012, 20:55


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 6 Aug 2012, 23:14
Post #74


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Club12TRS @ 2 Aug 2012, 05:40)
Rezervor separat de ambreiaj - la Labanu' unchiului meu, nu exista acel stut in vasul pompei de frana
*
QUOTE(Club12TRS @ 2 Aug 2012, 05:40)
Deasemenea, nici gauri de prindere pe cutie pt cilindru receptor
*
Nu exista cum nici gaurile din carter sunt lipsa.IMG184.jpg ( Size: 317.1k ) Number of downloads: 1471
IMG187.jpg ( Size: 302.54k ) Number of downloads: 1384
QUOTE(Club12TRS @ 2 Aug 2012, 05:40)
Gaura in pedalier pt pompa de ambreiaj, sac, nu are, dar am eu o bormasina Makita.
*
Mai bine ai incerca la oftalmolog.

This post has been edited by IRONICK: 6 Aug 2012, 23:18


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 7 Aug 2012, 06:37
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




@ Ironic, mai bine Club12TRS ar incerca sa se trateze de Autism, ii trebuie un doctor de cap 111.gif + psihiatru excl.gif

This post has been edited by total: 7 Aug 2012, 06:37


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 7 Aug 2012, 09:21
Post #76


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Mai bine ii dati "ignore"...


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Aug 2012, 23:27
Post #77


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(aurelyan @ 2 Aug 2012, 21:53)
Off topic: O concluzie as putea trage din ce s-a spus mai sus, cat si din experienta personala: ai grija ce spui, cu siguranta va fi folosit impotriva ta.
*
Co-rect!

Ia uite ce scrie domnul minciunica aici:

QUOTE(Club12TRS @ 12 Jul 2012, 01:54)
Depinde ce ei. Exemplul meu: Alfa 145 din '97, luata de la un fost coleg de munca, eu i-am fost mecanic. N-are gram de rugina, nu troncane, nu scoate fum. O am de 1 an si piesele care necesitau inlocuite au fost termostatul, racordurile etrierelor fata si sabotii spate. Ca am umplut-o de piese noi, a fost damblaua mea, desi masina nu avea alte probleme. Iar masina e de vis...
Depinde ce masina-ti iei. La Punto, m-a costat kit-ul ambreiaj (placa + disc + rulment) 297 lei. Manopera - zero.

Adevarul este undeva la mijloc. Intotdeauna, achizitionarea unui obiect depinde de buget. Spre exemplu, Citroenul Saxo, care l-a luat cu 1450 euro pt ca i se pusese pata pe el prietenei mele, va inghiti lejer inca vreo 500 euro, pt ca are probleme ce tin de siguranta circulatiei.
*






--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tau
post 13 Aug 2012, 15:19
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 16 December 06




Nu va mai faceti atatea probleme, pentru ca deficienta semnalata face parte din seria " asa face toate dom'le"!

Aceeasi problema am avut-o la Volvo V50 1.6D - cumparat de nou si adus din Suedia - ce in comparatie cu Dusterul, costa aproape dublu!

Stiu cat de enervanta este senzatia, da' ... asta e!

Sa va mai spun ca stiu un alt caz - tot Volvo, da' XC90 - la care s-a rupt arcul de la pedala de ambreiaj?


--------------------
Renault Grand Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alessandroK4M
post 14 Aug 2012, 11:34
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 22 June 11




daca dai search pe search pe google in franceza " Renault pedala ambreiaj scartaie " Pédale d'embrayage qui grince Renault .....

te sperii. nici nu stii unde sa citesti prima data.


--------------------
dacia logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 20 Oct 2012, 19:23
Post #80


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




QUOTE(alessandroK4M @ 3 Jan 2012, 17:11)
problema scartaitului o am si eu la 1.6 16v ph2 ambreiaj pe cablu.

am uns angrenajul pedalei. am curatat nuca/bucsa din carter. am uns cu tot felul de vaseline si paste ceramice .... merge bine si nu scartaie o perioada dupa care iar incepe.

m a disperat. ce sa ii fac ? cu ce sa ung sa tina mai mult ?
*




eu am uns cu ulei de lant pentru motociclete. tubul costa 60 lei. de cca 2 luni nu mai scartie. cu alte vaseline, chiar si rezistente la tempeartura scartiitul aparea dupa cateva zile

inainte de gresare am spalat cu spray de curatat franele.

This post has been edited by benkenobi: 20 Oct 2012, 19:24


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu_buhan
post 1 Jun 2017, 20:08
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 31 January 07




A schimbat cineva pivotul de debraiere ? Ma scoate din sarite si pe mine scartiitul plus ca se apasa greu pedala


--------------------
dacia logan 2006 laureate p - bt 15 sss
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:20
Forum Renault