DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> problema mare!, mi se infunda intruna injectoarele

nokiaccr
post 21 Sep 2008, 20:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 11 January 08




acum 2 saptamani am avut probleme cu injectoarele mi sau infundat ,le-am demontat le-am dus pe stand mi le-au desfundat am schimbat filtrul de benzina am spalat rezervorul am schimbat si pecoul de unde alimentam si acum mam intors din drumetie am facut 1500 de kilometri si acum face la fel iarasi .
stie cineva ce poate avea de la ce ?????


--------------------
dacia supernova 2002 clima - BR 83 RZV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 21 Sep 2008, 20:16
Post #2


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Schimba injectoarele si vezi daca se mai infunda.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 22 Sep 2008, 12:31
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




uita-te pe deasupra rotii spate dreapta, la portiunea cotului de umplere vizibila acolo; spala-l si uita-te cu atentie; daca vezi o fisura cit de mica, ai raspunsul la intrebarea ta.... pe acolo intra mizerie de la roata in rezervor;
daca dai de asa ceva, schimba-l si schimba si filtrul de benzina....


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nokiaccr
post 23 Sep 2008, 06:40
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 11 January 08




gura de umplere a rezervorului nu e fisurata sigur am verificat , iar filtrul de benzina e nou ,plus de asta ca sa elimin orce problema peste sita de la sorbul de benzina am pus un ciorap licra in 2 . Am spalat si rampa am suflat conducte rezervorul e curat nu pot sa-mi explic ce se intampla .
tot nu imi pot explica de unde le tot infunda


--------------------
dacia supernova 2002 clima - BR 83 RZV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geox16v
post 23 Sep 2008, 07:51
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Sigur ai conducta de tur de la benzina ruginita pe interior si benzina trage dupa ea particule fine de rugina care infunda injectoarele. Nu ai gasit in injectoare cind le-ai desfundat ceva aemanator cu zatul de la cafea? Daca pui o conducta noua te mai duce citiva ani.


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 23 Sep 2008, 16:18
Post #6


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Esti sigur ca-s infundate injectoarele ? Poate ai probleme cu motorasul pas-cu-pas ... sau poate cu bujiile ? Sau alta problema ( ca banuiesc ca-ti merge motorul neregulat ) Vinovate pot fi si fisele ...


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nokiaccr
post 23 Sep 2008, 19:24
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 11 January 08




mersi geox16v asta e curgea din ele ziceai ca e cafea
pe bune asta e !!!


--------------------
dacia supernova 2002 clima - BR 83 RZV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
math
post 22 Oct 2016, 23:26
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 8 September 15




QUOTE(Geox16v @ 23 Sep 2008, 07:51)
Sigur ai conducta de tur de la benzina ruginita pe interior si benzina trage dupa ea particule fine de rugina care infunda injectoarele. Nu ai gasit in injectoare cind le-ai desfundat ceva aemanator cu zatul de la cafea? Daca pui o conducta noua te mai duce citiva ani.
*


Salutari!

Stiu ca este un topic destul de vechi, dar inca este actual. Cine stie, poate mai ajuta la cineva.

Am intampinat exact aceasi problema: mi s-au infundat injectoarele. Trebuia sa schimb viteze la ~4000 rotatii, chiar si asa scutura rau de tot, iar masina nu avea putere, motorul mergea neregulat. Am incercat mai multe chestii (primele idei fiind bineinteles schimbarea bujiilor, fiselor, etc.) pana ce mi-am dat seama ca de fapt imi merg toate cele patru cilindri, mai bine zis ar merge, numai ca doua dintr-e ele nu primesc benzina deloc. Exact cum scrie colegul, in injectoare am gasit ceva asemanator cu zatul de cafea si erau complet infundate.

Le-am curatat, le-am montat inapoi, totul era ok, pana la aproximativ 3000 km, dupa care din nou am curatat injectoarele, dar de data asta am schimbat filtrul de benzina, chiar si pompa de benzina si am curatat rezervorul. Eram bucuros ca puterea masinei a revenit si totul era in regula ... pana parcurgeam inca aproximativ 3000 km.

Iar am demontat totul, si dupa ce am gasit acest topic am incercat sa chimb conductele de tur+retur de la benzina. Ei bine, numai ca nu se gaseste. Pana la urma am dat de o firma din cluj care fabrica aceste conducte din cupru (in cazul in care aveti nevoie: MotorLand Cluj - nu vreau sa fac reclama dar chiar nu am gasit nicaieri conducte compatibile pana nu am dat de ei).

Am demontat si conductele si le-am schimbat. Abia atunci mi-am dat seama ca degeaba aveam eu filtru de benzina dupa rezervor, conductele erau ruginite rau de tot si benzina spaland aceasta rugina, o ducea in fata la injectoare ... si mai rau era ca pe retur aceste particule de rugina se intorceau si in rezervor. Dupa ce am demontat si am lasat cele vechi sa se usuce, le-am scuturat si am batut cu o cheie din curiozitate peste o coala de hartie. Nu mai zic ca am acumulat vreo 5 plicuri de "nescafe" tongue.gif

Inca un lucru. Daca ati intampinat astfel de probleme va recomand ca dupa ce schimbati conductele, curatati rezervorul+injectoarele, mai schimbati si filtrul de benzina, chiar daca a fost schimbata abia de o luna. Luati ceva mai de calitate (de exemplu BOSCH), nu este o investitie mare, dar merita fiindca mai pot ramane particule de rugina in sistem.

In final, idea este ca Geox16v avea dreptate. Acum, cu aproximativ 5000km parcursi de atunci, masina merge fara probleme ... cel putin fara probleme la injectoare smile.gif . Multumesc pentru idee!

This post has been edited by math: 22 Oct 2016, 23:29


--------------------
DACIA SuperNova 2002 - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrysMM
post 30 Oct 2016, 16:09
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 473
Joined: 11 March 09
From: Braila - Ulmu




Sau montezi filtrul de benzina langa rampa de injectoare. Asa am facut eu la un cunoscut care nu voia sa mai investeasca bani in ea si a mers peste 35k cu ea asa.


--------------------
Dacia 1310 + SuperNova + Ford Focus combi 1,6b 1999 / 2001 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 19:34
Forum Renault