DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 2017 Nissan Micra

aphophis
post 29 May 2017, 18:50
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




De ceva timp (in europa) si de saptamana trecuta (in romania) a fost lansat noul nissan Micra. Mult mai indraznet decat predecesorul, facut in Franta intr-o fabrica Renault (Fllins sur Seine), Nissan spera sa vanda mai mult decat predecesorul model. Am facut azi un mic drive test cu un micra 0.9l turbo, nivel de dotare maxim (sau mediu nu mai stiu). Cateva impresii:

- design exterior foarte reusit, plin de personalitate. Sigur tinerii vor fi atrasi de acest lucru
- design interior foarte placut si materiale si asamblare de calitate. SI asta se vede: piele pe bord (in nivelele superioare) si un fel de panza la nivelele inferioare. Arata bine la inceput insa is curios cum vor evolua in timp. Dotari in pas cu clasa si zilele astea.. oricum fata de civicul testat sambata, culmea e ca micra-ul pare sa aiba un interior mai calitativ.
- scaun foarte confortabil, chiar daca nu e foarte profilat , insa pt persoane corpolente e de nota 9-10 . Spatiul e suficient in fata, insa daca reglezi in fata ca sa stai ca lumea spatiul in spate lasa de dorit (se vede de altfel ca e ruda cu clio4). Butoanele de pe volan, de pe consola centrala se simt solide, la atingere se simt de calitate superioara, nu m-am jucat insa deloc cu ecranul, sa vad ce poate
- in spate stai inghesuit, iar designul exterior are un pret la interior. Te simti foarte claustrofobic in spate datorita liniei inalte a geamurilor si a spatiului mic pt cap. eu la 1.78 mai aveam putin si atingeam plafonul
- vizibilitate atroce in spate..
- schimbatorul e precis, insa e cam inalt pt gustul meu, m-am obisnuit cu schimbator gen opel corsa c sau hyundai i20
- motorul.. nu ma asteptam ca o ascutitore de asta de 0.9l sa urce asa de usor in ture si sa se miste asa de fain. Am urcat un deal (dinspre uricani inspre miroslava, pt cei din iasi) si e mai sprinten decat hyundai-ul meu i20 1.25l. Eu personal insa stau departe de aceste masini, complexitatea lor ma sperie, mai ales ca sunt interesat sa tin o masina 5-7-8 ani. Cica ar exista si un motor de 1.0 non turbo
- are si rearview camera cica 3d, insa la parcare doar camera spate mi se pare utila , celelalte camere care iti redau cica imaginea ca si cum ar fi montate deasupra mi s-au parut ca te induc in eroare
- e destul de scumputa, nu am acuma pliantul la mine insa masina in dotarea de baza costa vreo 11.000 de euro. Insa parca e destul de dotata.
- modelul testat avea nu stiu ce sistem audio suplimentar, nu is eu mare audiofil.. insa cum se auzea nene.. sunet clar, puternic, curat, cica avea si subwoofer in tetiera.. nebunie nu alta..

Va avea succes? Eu zic ca da. Mai ales la cei care nu au pasageri in spate (adica oameni fara copii sau un cuplu tanar etc), care nu cauta o masina cu spatiu foarte mult in spate, oameni care cauta o masina mai calitativa si cu ceva mai mult zvac. Sa vedem insa cum vor fi preturile peste 2-3 luni, zic ca mai este loc de unde sa scada


5.jpg
5.jpg
5.jpg
5.jpg
5.jpg


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 May 2017, 19:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Pe-afară mi se pare OK. E prima Micră care arată a mașină, nu a gîndac. E un mare progres. up.gif
Dar interiorul nu mă prea impresionează. Mi se pare că nu se leagă, că sînt prea multe elemente și stiluri diferite, care nu prea "clicăie" unul cu altul. De exemplu, să pună piele de pe bord mi se pare o idee mișto în sine, numai că stilistic vorbind bucata aia și cu restul bordului sînt din filme diferite. Radioul pare și el din alt film, nu se pupă deloc cu pielea din jurul lui. Și în plus pielea aia contrastează puternic cu plasticul low-cost al restului bordului. Ori pui piele peste tot, ori nu pui. Doar o bandă de piele într-o mare de plastic ieftin nu merge. Pe scurt, înăuntru mi se pare cam kitch.

This post has been edited by VladSoare: 29 May 2017, 19:25


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 29 May 2017, 19:25
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




Din poze asa pare insa in realitate e k.
Ps. Plastic lowcost ai doar in zona inferioara a bordului, pe bord ,deasupra inspre parbriz plasticul e moale si placut la atingere

This post has been edited by aphophis: 29 May 2017, 19:28


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 May 2017, 21:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Posibil. Ar trebui să-l văd în carne și oase.

This post has been edited by VladSoare: 29 May 2017, 21:59


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 30 May 2017, 17:48
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Gasiti deja review-uri pe YouTube. Succes smile.gif


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 30 May 2017, 20:56
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Aduce nitel cu Swift 2017.
Măcar să aibe dual camera brake asist, că Swift


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 30 May 2017, 21:39
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Mie mi se pare un mare minus faptul ca nu are cutie automata.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 30 May 2017, 23:27
Post #8


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Bwwlan @ 30 May 2017, 20:39)
Mie mi se pare un mare minus faptul ca nu are cutie automata.
*


Asta e, europenii sint mai inapoiati cu vreo 50 de ani fata de state


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 31 May 2017, 00:30
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Foaie verde loboda, curge apa in lift dry.gif


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 31 May 2017, 08:48
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(MoneyTalks @ 30 May 2017, 23:27)
Asta e, europenii sint mai inapoiati cu vreo 50 de ani fata de state
*

Care state? Alea în care la primul fulg de zăpadă intră cîte douăzeci de berbeci unu'-ntr-altul? radmasa.gif
Și unde dacă le arăți o mașină cu trei pedale se uită la ea așa: wacko.gif ? radmasa.gif
Și unde n-au văzut o suspensie ca lumea, care să ia curba pe toate roțile, decît la mașinile de import? radmasa.gif
Dacă ăla e progres, atunci eu unul prefer să fiu înapoiat. happy.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 31 May 2017, 08:52
Post #11


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Toti americanii pe care i-am cunoscut au sau stiu sa conduca "stick". sleep.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 31 May 2017, 09:31
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Au pastrat o parte din butoane de la vechile modele... ce remarc la prima privire sunt butoanele de deschis trapa de carburant si capota (la fel sunt si pe Koleos) si suportul cu mufa usb si jack.
Exterior arata bine de tot... similar cu Clio4 inclusiv forma bandourilor de pa lateralele usilor


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 31 May 2017, 10:59
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(MuciX @ 31 May 2017, 08:52)
Toti americanii pe care i-am cunoscut au sau stiu sa conduca "stick". sleep.gif
*

Pentru că tu te învîrți prin cercuri mai sofisticate. Și eu cunosc americani culți, care știu geografie și limbi străine. Și slabi. Dar astea-s excepții. Sînt la fel de reprezentativi pentru americani cum sîntem noi pentru români.

This post has been edited by VladSoare: 31 May 2017, 11:02


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 31 May 2017, 11:11
Post #14


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Tu crezi ca n-am si eu stash de pungi plastic acasa, precum toti romanii? Sau ca nu gatesc si cu ceapa si cu usturoi in acelasi timp?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 31 May 2017, 11:24
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Alea nu contează. Mă refeream la nivelul de alfabetizare și la consumul de săpun și pastă de dinți, care la nivel național e catastrofal. Românii care se spală și care știu să scrie fără greșeli o frază de la cap la coadă sînt minoritari. Minoritari nu cu 49 la 51, ci mult, mult mai rău.
La fel cum un exemplu de român curat și cu bun simț nu spune nimic despre români în general, nici un exemplu de american care știe să conducă "stick" nu spune nimic despre americani în general. Arată-i mașina aia unui redneck și o să creadă că-i OZN. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 31 May 2017, 21:49


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 31 May 2017, 21:48
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12






--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 1 Jun 2017, 12:21
Post #17


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 31 May 2017, 12:24)
Alea nu contează. Mă refeream la nivelul de alfabetizare și la consumul de săpun și pastă de dinți, care la nivel național e catastrofal. Românii care se spală și care știu să scrie fără greșeli o frază de la cap la coadă sînt minoritari. Minoritari nu cu 49 la 51, ci mult, mult mai rău.
La fel cum un exemplu de român curat și cu bun simț nu spune nimic despre români în general, nici un exemplu de american care știe să conducă "stick" nu spune nimic despre americani în general. Arată-i mașina aia unui redneck și o să creadă că-i OZN. biggrin.gif
*


Te iei de Decebal?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 1 Jun 2017, 13:08
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(aphpis)
- schimbatorul e precis, insa e cam inalt pt gustul meu, m-am obisnuit cu schimbator gen opel corsa c sau hyundai i20


Mars ma, tu esti obisnuit cu schimbatorul de logan, lasa vrajeala radmasa.gif

1 Jun 2017, 14:10:
QUOTE(VladSoare @ 29 May 2017, 20:23)
Pe-afară mi se pare OK. E prima Micră care arată a mașină, nu a gîndac. E un mare progres. up.gif
Dar interiorul nu mă prea impresionează. Mi se pare că nu se leagă, că sînt prea multe elemente și stiluri diferite, care nu prea "clicăie" unul cu altul. De exemplu, să pună piele de pe bord mi se pare o idee mișto în sine, numai că stilistic vorbind bucata aia și cu restul bordului sînt din filme diferite. Radioul pare și el din alt film, nu se pupă deloc cu pielea din jurul lui. Și în plus pielea aia contrastează puternic cu plasticul low-cost al restului bordului. Ori pui piele peste tot, ori nu pui. Doar o bandă de piele într-o mare de plastic ieftin nu merge. Pe scurt, înăuntru mi se pare cam kitch.
*



Exact aia am zis si eu, vaz interioru acu pt prima data. Deosebit de urata e navigatia, care insa pare similara cu versiunea anterioara, au pastrat locul si forma, mai bine redesenau complet.

Una peste alta, arata misto p'afara, da tot mai bine clio (de altfel nu cred sa fie vreo diferenta intre asta si clio, in afara de cele "vizuale").

1 Jun 2017, 17:24:
Si daca ne spargem in figuri, eu zic ca noul C3 le cam da clasa la toti.


This post has been edited by neumann: 1 Jun 2017, 16:24

Attached thumbnail(s)
Citro_n_C3_2017_30_1440x810.jpg ( Size: 206.64k ) Number of downloads: 122
Citroen_C3_2017_Orange_F34_Parador.jpg ( Size: 77.61k ) Number of downloads: 134


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:02
Forum Renault