DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Intrebare despre o succesiune, va rog un pic de ajutor

bob737
post 16 Feb 2015, 18:57
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




QUOTE(vallixx @ 16 Feb 2015, 08:40)
Toate problemele si le-a facut cand a semnat ca si coplatitor.Evident ca nu s-a gandit ca va ajunge aici. Insa..... a ajuns.

De ce nu se poate executa legal casa?
Intreb pentru ca fix asta se face acum daca nu sare cu banii rapid. Intentia lui e sa faca rost de bani si sa plateasca tot dintr-o data si sa scape de ei.

Insa daca nu reuseste....... si astia vin sa execute casa, va trebui sa le dea un avans si sa mai castige ceva timp pana cand reuseste sa stranga suma restanta.

A vorbit si cu un avocat, insa se pare ca totul e clar si neatacabil in niciun fel.
*




Depinde ce contract are cu banca; casa e luata in rate si pusa gir 100% la banca pana la achitarea ultimei transe.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 23 Apr 2015, 08:19
Post #62


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Salutare,

am o nedumerire.. am pe cineva care mostenit legal casa bunicilor (e pe numele lui cred) si am aflat de curand ca la sectia financiara nu a scos-o pe bunica din 2008 si are vreo 30 de mil de plata la impozit.


Ce se poate intampla? vreau sa il sperii un pic sa faca totul cum trebuie.


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 23 Apr 2015, 09:48
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Mai mult decât să cotizeze cu restanța + penalizări + amendă (că nu a declarat în 30 zile schimbarea de proprietar) nu cred că are ce să pățească. Eventual vreo „cafea” ca să-l ajute tanti aia să iasă mai ieftin, dacă se poate.

Dacă nu e moștenitor cu acte, trebuie început cu succesiunea (care se poate face și fără a achita datoria la taxe locale).


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 23 Apr 2015, 09:56
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Salut,

Are toate actele de la notar? S-a dus la Cartea funciara? Cind a acceptat/deschis succesiunea/mostenirea a solicitat preluarea sub beneficul de inventar? Cu toate actele s-a prezentat la serviciul de impozite si taxe locale pentru a fi luat in evidenta? Daca nu e bun de plata...Amenda, debitul principal si accesroriile - penalitati, majorari de intirziere, etc...Termenul de prescriptie pentru impozite si taxe este de 5 ani...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 23 Apr 2015, 10:00
Post #65


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Are toate actele mai putin nu s-a dus la sectia financiara... acolo inca figureaza bunica

This post has been edited by UXE: 23 Apr 2015, 10:02


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 23 Apr 2015, 18:21
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Poate face o cerere de esalonare a platii datoriilor...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 24 Apr 2015, 09:57
Post #67


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Am inteles, dar momentan nu are interesul... dar eu un stiu cum astia de la Fisc nu isi dau seama din moment ce el este proprietar...


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 24 Apr 2015, 11:07
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Ei lasa...o sa vada cind o sa aiba nevoie de ceva iar aia or saii zica pas pina isi plateste datoriile...si alea cresc de la zi la zi, de la luna la luna...precum cozonacul in copaie...nu stiu pentru ca notarii nu au acces la baza de date a primariilor - dupa ce finalizau, in cazuul prietenului tau, succesiunea, zbang, automat introduceau datele acolo...iar DITL ii trimitea o invitatie acasa sa vina sa plateasca...asa mergem pe vechea procedura care e de risul curcii...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 4 Aug 2016, 07:49
Post #69


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Salut, sunt bagat intr-o problema juridica - o succesiune.

Exista un numar de cateva terenuri, intravilan si extravilan (pasune, agricol etc).
Fostul proprietar (A) decedat a lasat terenurile catre 3 persoane (copiii C,D si E), dintre care D este nelegitim (adica nu este tatal natural, o fi adoptat, nu stiu exact), dar numele ii apare in titlul de proprietate.
D este insa decedat, iar copii sai sunt plecat in lume, nu-i gaseste nimeni (a fost cineva la ultimul domiciliu cunoscut etc).

Pentru ca succesiunea sa poata fi facuta mai departe, este posibil ca, invocand faptul ca D este nelegitim, sa poata fi scos din titlul de proprietate la cererea lui C si E catre o instanta? Adica, e o procedura legala asta, sa ceri scoaterea cuiva dintr-un titlu de proprietate? Faptul ca e copil nelegitim este suficient pentru o instanta?

daca 1. - Da, succesiunea poate continua intre C si E.
dar daca 2 - Nu, ce se intampla mai departe, se cheama in instanta si urmasii lui D?



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 4 Aug 2016, 08:42
Post #70


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Notarul anunta public, pein mijloace legale, deschiderea succesiunii, care va avea loc la data de, in locul c, ora d. Cine vine, vine, cine nu se considera ca renunta la succesiune. Copilul ala, legitim sau nu, daca face dovada filiatiei nu poate fi dat afara. Idem daca e infiat cu acte in regula.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 4 Aug 2016, 11:08
Post #71


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(corbex @ 4 Aug 2016, 09:42)
Notarul anunta public, pein mijloace legale, deschiderea succesiunii, care va avea loc la data de, in locul c, ora d. Cine vine, vine, cine nu se considera ca renunta la succesiune. Copilul ala, legitim sau nu, daca face dovada filiatiei nu poate fi dat afara. Idem daca e infiat cu acte in regula.
*



Ok.
Partile C si E comunica telefonic, n-ar fi o problema. Ma interesa indeosebi sa stiu daca cineva poate fi scos in afara titlului de proprietate, doar pe baza faptului ca nu e copil legitim (asa cum sustine partea C; eu nu cred ca se poate).
In cazul asta, doar simpla neprezentare a urmasilor lui D la dezbaterea succesiunii poate sa fie considerata o "renuntare la succesiune"? Ma tem ca nu.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 4 Aug 2016, 11:13
Post #72


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ce s-a intamplat cu B!? ohmy.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 4 Aug 2016, 11:31
Post #73


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Nu exista, am lasat eu putin spatiu intre generatii smile.gif



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 4 Aug 2016, 12:54
Post #74


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Prezumția de renunțare la succesiune

Noul Cod Civil, prin art. 1112, instituie o prezumție de renunțare la moștenire pentru succesibilul care nu a acceptat moștenirea în termenul de un an de la data deschiderii acesteia și nici nu a efectuat niciun act din care să reiasă că a acceptat tacit succesiunea. Prezumția de renunțare la succesiune operează, după împlinirea termenului de un an de la deschiderea moștenirii, dacă succesibilul, citat de notarul public în condițiile legii, nu face dovada exercitării dreptului de opțiune succesorală. Citația trebuie să cuprindă, sub sancțiunea nulității acesteia, pe lângă elementele prevăzute de Codul de procedură civilă, și precizarea că, dacă succesibilul nu și-a exercitat dreptul de a accepta moștenirea în termenul de decădere de un an de la deces, este prezumat că renunță la moștenire. A se vedea și: neprezentarea la succesiune.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 30 Sep 2016, 13:26
Post #75


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Mda, s-a deschis actiunea judecatoreasca, trebuie sa prezint si eu niste documente, zilele astea.
Stiti vreun avocat disponibil in Bucuresti?





--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:08
Forum Renault