DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Buton cu impuls pentru geamuri electrice, Cu functie de inchidere geamuri din telecomanda

genose
post 6 Oct 2015, 19:44
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 14 June 10




Nu cumva a-ti uitatat TVA + transportul prin curier>20ron/2buc

http://www.mivarom.ro/catalog/product_info...ic12f675-p-2898
transport 7ron/2buc

cu stima


--------------------
dacia logan dci 2007 - dj47ycl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 6 Oct 2015, 19:47
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Nu pricep...pentru un tip de controllere nu se plateste transport? Doar pentru asta?
In fine, discutia a deviat de la ce trebuie.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 9 Oct 2015, 10:00
Post #63


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




QUOTE(genose @ 2 Oct 2015, 21:26)
@psychoo sau oricine poate sa:
ma ajute cu o updatare a softului (calibrare) pt softul propus de varianta @djasu82 cu pic12f675.

atasat ai o arhiva(se schimba extensia), in care se gaseste softul original al lui Mythyca dar si o varianta a softului "meu" modificata pentru 675, pentru hardware Mythyca insa cu calibrare curent de capat de cursa prin mentinere sus si contact, deci nu mai are activ comparatorul! automat nici acel rezistor variabil.
un bug are la impulsul auxiliar adica nu ridica geamul la incuiere, nu am mai dispus de hardware ca sa rezolv acest lucru. deci la microcontroler, lipeste-i fire cu mufa pentru programare si il rezolvam "online"
un user din tara, mi-a trimis modulul lui defect i l-am depanat si neavand softul lui Mythyca, a trebuit sa-l adaptez pe al meu....

@Fratello, multumesc!

This post has been edited by marian_ariciuc: 9 Oct 2015, 10:06

Attached File(s)
Attached File  modul_impuls_geam___Mythyca.rar.pdf ( 1.99k ) Number of downloads: 161


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
genose
post 10 Oct 2015, 18:40
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 14 June 10




@marian_ariciuc

Multumesc pentru ajutor.

Cu stima


--------------------
dacia logan dci 2007 - dj47ycl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 12 Oct 2015, 06:37
Post #65


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




uitandu-ma la hardware si la fisierul din care rezulta hex, am constatat ca intrarea auxiliara, trage un +5V paralel cu comanda de urcare de la buton...deci pracic uC-ul "nu stie" daca s-a apasat sus pe buton sau daca a fost primit impuls pe intrarea auxiliara de la incuierea masinii...
in acest caz, rezolvarea ar fi marirea debounce-ului si totodata a timpului de decizie daca este butonul apasat "scurt" sau "prelung"...
cel mai bine testam chestia asta! pentru ca un timp de decizie mai mare aduce o functionare mai anevoioasa...
ma repet: tot ce trebuie sa faci este sa lipesti fire cu mufa pentru programare si a ai programatorul pregatit, si rezolvam problema(cel putin incercam), rezolvam online!
spor! blush.gif


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marinizo
post 25 Dec 2017, 14:28
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 2 March 10




pot folosi 16F688 pentru montajul lui psychoo fara a mai fii nevoie de alte modificari pe cablaj ?

am mai facut un montaj cu 12f675 parca, facut de bericioiu, functioneaza dar sunt probleme cu "virusi" din instalatie icon_mrgreen.gif si as vrea sa incerc modulul asta dar la tme nu mai au pe stoc 16f684 si chiar daca aveau erau la pachet de 10 bucati ,eu am nevoie doar de 2 .

marian ariciul a postat si el un fisier cu PCB-ul dar lipsesc informatiile cu amplasarea pieselor si fiind multe SMD cam greu sa te prinzi pe unde cade fiecare.

as dori daca se poate sa se detalieze mai mult despre modificarile hardware facute de marian ariciul in cea ce priveste filtrarea perturbatiilor din instalatie , mai exact unde trebuiesc puse diode si conzi si pentru 684 si pentru 688 .


--------------------
dacia 1300 break 2001 - b22jss
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:41
Forum Renault