DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Preturi service, Preturi reparatie masina

rollandsov
post 19 Aug 2014, 14:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 2 September 05




As dori sa gasesc niste preturi aproximative ale service-urilor autorizate Dacia-Renault din Romania pentru urmatoarea lucrare:

- Inlocuit si vopsit aripa spate stanga (culoare metalizata)
- Inlocuit si vopsit bara protectie spate (culoare metalizata)
- Inlocuit stop spate stanga.

Eu locuind in Germania, nu pot sa ma duc la service-ul din Romania pentru o evaluare corecta. Astfel i-am sunat si am reusit sa obtin preturile de catalog ale celor 3 piese. Nu mi-au mai spus la telefon, si nici eu nu am mai insistat, cat m-ar costa manopera si vopsitul.

Astfel, daca piesele m-ar costa 340 de euro (cu tot cu TVA) este realist sa ma astept ca manopera plus vopsitul sa mai coste alte 300 de euro?

Mersi anticipat.

P.S. Este vorba despre un Dacia Logan 2009.

This post has been edited by rollandsov: 19 Aug 2014, 14:55


--------------------
Dacia Logan 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 19 Aug 2014, 15:34
Post #2


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




nu cunosc preturile din service-urile autorizate dacia dar de curand un coleg de al meu, care este posesor de peugeot 206, a avut de vopsit 3 piese de pe masina (nu a contat marimea piesei vopsite) si a fost taxat cu 300 euro (vopsea alba inclusa), si din cate am inteles de la el se cam ia 100 de euro de piesa, dar nu stiu daca acest lucru cuprinde si putina tinichigerie sau doar inseamna pregatirea + vopsirea piesei in sine

p.s: -stopul il poti schimba singur in 2-3 minute
-daca nu esti pretentios bara din spate o poti vopsi si singur cu un spray cumparat
de la un magazin de specialitate exact pe codul tau de culoare, izoland cu o banda
de hartie si cateva ziare sa nu gazezi celelalte elemente


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rollandsov
post 19 Aug 2014, 15:45
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 2 September 05




QUOTE(maru @ 19 Aug 2014, 15:34)
nu cunosc preturile din service-urile autorizate dacia dar de curand un coleg de al meu, care este posesor de peugeot 206, a avut de vopsit 3 piese de pe masina (nu a contat marimea piesei vopsite) si a fost taxat cu 300 euro (vopsea alba inclusa), si din cate am inteles de la el se cam ia 100 de euro de piesa, dar nu stiu daca acest lucru cuprinde si putina tinichigerie sau doar inseamna pregatirea + vopsirea piesei in sine

p.s: -stopul il poti schimba singur in 2-3 minute
      -daca nu esti pretentios bara din spate o poti vopsi si singur cu un spray cumparat
      de la un magazin de specialitate exact pe codul tau de culoare, izoland cu o banda
      de hartie si cateva ziare sa nu gazezi celelalte elemente
*



Mersi pentru informatii, sa stii ca imi sunt utile.

Nu este neaparat vorba despre faptul ca vreau sa repar masina cat mai ieftin. Problema se pune astfel. Am avut o tamponare aici in Germania, si asigurarea celui care m-a lovit s-ar putea sa nu-mi acopere cheluielile de reparatie integral, avand in vedere ca evaluatorul de la Dacia-Renaul de aici din Munich a evaluat lucrarea undeva la 1500+ EURO. De aceea vroiam sa fiu pregatit pentru cazul in care asigurarea individului imi zice ca ei pot sa acopere doar suma X, acea suma sa imi ajunga pentru o reparatie la Dacia in Romania. Ma intorc de 2 ori pe an in tara, deci nu ar fi chiar o problema mare sa astept.


--------------------
Dacia Logan 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 20 Aug 2014, 11:02
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Cum nu acopera toata lucrarea?

La noi in Romania era (parca) ceva chestie ca RCA acopera maxim 75% din valoarea masinii sau undeva in zona, nu sunt sigur.

Oricum, masina ta din 2009 valoreaza cel putin cateva mii de euro, nu stiu ce model ai, dar nu ar trebui sa fie probleme sa iti asigure suma de 1500 EUR.

Nu e vina ta, ai o dauna, ea trebuie acoperita de asigurarea celui vinovat, conform daunelor provocate. Iar masina ta nu e o epava ca sa intre clauzele speciale in vigoare, nu?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rollandsov
post 20 Aug 2014, 11:37
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 2 September 05




Bineinteles ca nu este epava. Toata dauna este de rasul curcilor. Stop spart, aripa o idee indoita si bara de protectie zgariata.

Problema este asa:
In Germania pt tamponari politia nu declara vinovatia. Asta ramane la latitudinea firmelor de asigurare sa determine cine este vinovat in urma declaratiilor. Am descris la firma respectiva cum s-a petrecut accidentul si a trebuit sa fac o evaluare oficiala a daunelor la Dacia-Renault. Aceasta evaluare s-a terminat ieri, si avand in vedere ca raportul oficial va sugera o suma de reparatie intre 1500-2000 de euro, am fost sfatuit de catre evaluator sa-mi iau un avocat, pt ca la daune peste 1000 de euro, asiguratorii pot stramba din nas si pot contesta sumele... etc, etc.

Avand in vedere ca nu am chef sa ma complic cu avocati pt o minoritate de tamponare, si germana pe care o vorbesc nu este nativa, m-as multumii sa incasez suma de 1000 de euro daca atat vor oferii.

Vom vedea ce va fi, va tin la curent.

Oricum, mi se pare aberanta suma uriasa la care este evaluata dauna.


--------------------
Dacia Logan 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 20 Aug 2014, 15:34
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Si mai zice lumea ca la noi in service de reprezentanta e scump...
Intr-adevar, e cam piperata suma, nu inteleg ce naiba au putut pune acolo.
Oricum, ar trebui sa-ti dea un deviz, unde apare fiecare piesa in parte si manoperele la fiecare operatiune.
Ar fi util s-o pui aici, sa vedem ce costa asa de mult.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rollandsov
post 20 Aug 2014, 17:08
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 2 September 05




Am sa va descriu in detaliu dupa ce primesc evaluarea oficiala, si eventual dupa ce repar (asta daca ajung sa o repar aici in Germania).

In legatura cu pretul piperat: Cand aproxima evaluatorul daunele (si repet, asta se intampla la Dacia-Renaul Munich), pretul pe care l-a pus pentru bara de protectie spate a fost 600 EURO. Am sunat ieri la Dacia Romania, si pretul de catalog pt acea bara este 140 EURO cu tot cu TVA smile.gif

21 Aug 2014, 09:58:
Un mic update. Raportul oficial de evaluare a daunelor estimeaza suma de reparatii la 2530 EURO!!! smile.gif

Sunt curios cum va reactiona firma de asigurari.

This post has been edited by rollandsov: 21 Aug 2014, 09:58


--------------------
Dacia Logan 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 22 Aug 2014, 09:28
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Daca ajungi sa o repari pe aici, cica ai avea drept de masina inchiriata la schimb pe perioada cat a ta e in service. Dar asta nu ti-o va spune nimeni daca nu o ceri tu.

Daca celalalt e 100% vinonat poate merita sa te complici cu un avocat daca nu te intelegi cu ei. Chiar si costurile cu avocatul trebuie sa le suporte. Sau daca ai ADAC poti sa suni la ei sa ceri un sfat. Au nr de telefon pentru membrii unde primesti si sfaturi legale.

Ceva info despre ce sa faci si ce drepturi ai in caz de accident gasesti aici:
http://www.adac.de/infotestrat/unfall-scha...rcePageId=47819

Salutari din München!

This post has been edited by litza: 22 Aug 2014, 09:36


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rollandsov
post 22 Aug 2014, 10:38
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 2 September 05




Salut din Muenchen si mersi pentru sfaturi.

Si evaluatorul mi-a recomandat un avocat. Problema este ca locul accidentului politia nu a venit, si chiar daca am fost la ei ulterior sa declar accidentul, ei nu se pronunta asupra vinovatiei. Deci la asigurare totul este la latitudinea declaratiei mele vs declaratia lui. Si daca prin absurd se ajunge la concluzia ca eu sunt vinovat atunci ajung sa platesc eu avocatul.

Mi-au zis colegii ca pot beneficia de masina inchiriata, deci asta e ok. Daca se impute treaba voi apela si la ADAC, pt ca sunt membru. Este un pic mai greu pt mine sa vorbesc cu un avocat sau in general chestii legale in germana. Eu stiu germana, dar unii termeni ma depasesc si ajung de multe ori sa ma pierd in asemenea discutii smile.gif

Am tot vorbit cu asiguratorul lui, dar am evitat sa pun intrebarea directa: "Ce ati hotarat? Cine e vinovat?". Nu vreau sa creada ca am dubii. De fiecare data i-am intrebat cat timp mai dureaza pana imi pot repara masina si de fiecare data imi ziceau ca asteapta evaluarea de la Gutachter.

Oricum, si varianta acceptarii unei sume mici pare ok, atata timp cat in Romania pot sa o repar mai ieftin, si oricum ma duc de 2 ori pe an pe acolo.

Eu inca sunt socat de sistem. Adica in RO am avut tamponari mai serioase si s-au rezolvat imediat fara probleme si la preturi mult mai mici. In cazul de fata, este o tamponare chiar usoara, si se arunca in stanga si dreapta niste sume incredibile. Daca cumva imi zgaria si usa, ajungeam la dauna totala, nu? Cu masina perfect funcitonala tongue.gif.


Pentru cei ce se intreaba ce poate sa coste 2530 Euro, iata un mic overview:

- Onorariul evaluatorului: 642 EURO.
- Costuri aditionale: 25 EURO
- Reparatul inclusiv vopsitul: 936 EURO
- Piese de schimb: 522 EURO

Total: 2126
TVA: 404
Final: 2530


--------------------
Dacia Logan 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:36
Forum Renault