DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> baia de ulei.

vasile12
post 18 Feb 2016, 17:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 20 March 15




daca lipesc baia de ulei cu poxipol...mai curge ?


--------------------
dacia 1319 1988 - B-30-ASS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 19 Feb 2016, 20:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Tine mai bine daca o lipesti cu "Super Glue", asta atata timp cat n-o supui iarasi la efortul care a fisurat-o initial, vorbersc serios.
Trebuie aplicat bine, baia demontata si aplicat din abundenta pe ambele parti ale fisurii, nu trebuie sa degresezi prea bine, asta pt. ca Superglue se activeaza in prezenta de umiditate/grasime.

This post has been edited by BLUE R 19: 19 Feb 2016, 20:51


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris06
post 20 Feb 2016, 10:13
Post #3


Mester


Group: Members
Posts: 597
Joined: 7 October 08
From: Iasi




Daca e din Al mai bine tine prin sudura sau inlocuire!


--------------------
Daewoo TF19Y Cielo Exe Plus, E3/ GPL BRC 24-11 SEQ/ 2006 - IS.06.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 20 Feb 2016, 17:39
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Mai bine alameste-o daca este din tabla de otel.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 21 Feb 2016, 12:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Fara doar si poate trebuie sudata, altfel mai mult te complici.
Sudare tig/wig si este ca noua!
Daca esti din Bucuresti te pot ajuta.


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Feb 2016, 09:55
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(BLUE R 19 @ 19 Feb 2016, 21:50)
ca Superglue se activeaza in prezenta de umiditate/grasime.
*

Zice lumea mai documentata, la https://en.wikipedia.org/wiki/Cyanoacrylate, ca uleiul nu produce prea mare aderenta la cyanoacrilat, ba mai mult, e folosit pentru a reduce aderenta superglue-ului:
QUOTE
The separation process can be accelerated by applying vegetable oil near, on, and around the glue

Asta cu "nu trebuie degresat pre bine" e o noutate pentru mine in domeniul adezivilor. In toata experienta mea de viata si lucru cu adezivii nu am gasit pana acum unul sa lipeasca pe ulei sau grasime...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 24 Feb 2016, 14:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Aplicarea de ulei / apa langa sau pe lipitura "poate" accelera indepartarea acesteia, in ceva timp, dar pe piele (oricum nu este un proces rapid, pt. ca Superglue nu se dizolva in ulei); de fapt se inmoaie pielea, detasandu-se odata cu lipitura un strat din aceasta (infim/micronic), este in fapt o exfoliere, fiind normal ca un adeziv sa aiba efectul asta, cu atat mai mult Superglue; procesul de crestere a pielii ajuta deasemea, precum si actiunea mecanica, ca doar pielea mai este atinsa, flexata.

Am spus ca nu trebuie degresat prea bine, nu aplicat in balta de ulei (baia de ulei demontata pt. acces bilateral, totusi ar fi interesant daca are efect aplicarea peste fisura supuranda, doar la exterior, cu uleiul in baie). Eu in general cand vopsesc ceva sau aplic un adeziv (folosesc Super Glue la multe lucruri si de mult timp; unii sunt cu "WD 40", eu cu "Super glue") sunt maniac la degresare, cu periuta, carpa si benzina sau alcool, dupa caz; in cazul Super Glue am observat ca nu este nevoie, ba chiar se lipeste mai bine si mai repede, mai mult am vazut si un documentar, despre inventarea si utilizarea lui in al doilea razboi mondial, fiind utilizat in inchiderea ranilor (sange, grasime, sudoare, mizerie, tarana...), de atunci studiez si sunt mai atent la limitele acestui adeziv, chiar am inceput sa-l folosesc daca am vreo unghie rupta ( in momentul asta am lipita o unghie rupta vreo 5 mm, este minunat, altfel stateam cu un colt care urma sa se agate de orice pana sa creasca), sau anumite jdrelituri, taieturi cu portiuni partial desprinse). Superglue in strat subtire este rigid si se intareste mai repede, cand aplici balta, dureaza mai mult intarirea si masa rezultata permite o semimaleabilitate. Superglue nu se dizolva in nimic ( benzina, acetona, diluant) din ceea ce nu afecteaza si materialul care a fost lipit (daca a picat pe material textil..."Ghinion". Polietilena (nylon-ul) se lipeste superficial, la efort se separa straturile, totusi am reusit sa lipesc si bacul unei baterii, care este dintr-un amestec de polietilena si polipropilena, asta ca nu era solicitare mecanica, plus ceva umplutura... deci rezista si la acidul din baterie. Chiar si unde nu lipeste eficient, este bun pt. rigidizarea prinderii, cuplat cu alte tipuri de asamblare.

This post has been edited by BLUE R 19: 24 Feb 2016, 15:02


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 24 Feb 2016, 15:29
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Lipirea bailor auto de ulei este frectie la picior de lemn. Totusi poate fi o solutie de moment in caz de urgenta. Daca nu sunt conditii de sudare mai bine este cu un petec prins in popnituri cu adeziv intre. Bineinteles data baia jos si degresata f. bine!
Daca aveti acces la sudura atunci recomand aceasta procedura si evitati toate problemele.
Nici nu stiti cati vin la cateva zile, saptamanii dupa lipire si paralipire si asa ma "distrez" la indepartarea lipiciului!!!



This post has been edited by spik1: 24 Feb 2016, 15:56


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Feb 2016, 20:09
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(BLUE R 19 @ 24 Feb 2016, 15:25)
Aplicarea de ulei / apa langa sau pe lipitura "poate" accelera indepartarea acesteia
*
Apa nu "poate" accelera, apa chiar accelereaza intarirea cynoacrilatului (intr-un mediu uscat intarirea e mult mai lenta). De ulei nu zice niciun producator ca ar intari cynoacrilatul, doar spune ca e rezistent la ulei, nu ca ar interactiona intr-un fel cu el.
QUOTE(BLUE R 19 @ 24 Feb 2016, 15:25)
Am spus ca nu trebuie degresat prea bine,
*
Eu personal nu cunosc adeziv care sa lipeasca pe suprafete uleioase, nedegresate complet.
QUOTE(BLUE R 19 @ 24 Feb 2016, 15:25)
mai mult am vazut si un documentar, despre inventarea si utilizarea lui in al doilea razboi mondial, fiind utilizat in inchiderea ranilor (sange, grasime, sudoare, mizerie, tarana...)
*
NU stiu ce documentar ai vazut, dar cu siguranta trebuie sa-ti schimbi furnizorii de documentare. Chiar daca cynoacrilatul a fost descoperit intamplator in 1942 cand se cautau plastice pentru catarile de arme, el a fost abandonat si neutilizat pana prin anii '50. Inventatorul lui spune ca ar fi fost folosit ca adeziv de rani in luptele din Vietnam (anii 60), nicidecum in WW2. (o sursa)
QUOTE(BLUE R 19 @ 24 Feb 2016, 15:25)
Superglue nu se dizolva in nimic ( benzina, acetona, diluant) din ceea ce nu afecteaza si materialul care a fost lipit
*
Cynoacrilatul bazat pe etil se dizolva in acetona, methyl ethyl ketone, nitromethane si dimethylformamide. Cinoacrilatii bazati pe metil se dizolva in nitromethane sau dimethylformamide. (sursa). Eu personal stiu o groaza de materiale care se pot lipi cu superglue-ul dar care nu se dizolva in acetona...

Pe scurt: ai incercat sa lipesti 2 bucati de materiale care au o suprafata usor uleioasa (le ungi cu o vata cu ulei, sa fie putin ulei pe ele) cu cynoacrilat? S-au lipit?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:43
Forum Renault