DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> reconditionare parbriz

OCEBE
post 18 Mar 2004, 09:00
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




Mai devreme sau mai tarziu, pe orice parbriz apar zgarieturi care devin din ce in ce mai greu de suportat; noatea, la intalnirea cu un alt vehicol, in loc sa vezi prin parbriz doua lumini, ti se pare ca te intersectezi cu un pom de Craciun.
Intrebare:
Cunoaste cineva vreo modalitate concreta de eliminare a acestori zgarieturi astfel incat suprafata parbrizului sa devina neteda si (de preferat) sa nu apara "distorsiuni ale vederii" la privirea printr-un parbriz astfel reconditionat.


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 18 Mar 2004, 09:08
Post #2


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Da, se schimba parbrizul! E o vorba din batrini care zice: Da-i cu unt si da-i cu frisca, ce e mort nu se mai misca!
In alta ordine de idei, am un coleg cu Clio Symbol. Dobitoc cum e, a dat zapada de pe parbriz cu o ustensila d-aia de sters parbrizul, dar nu s-a uitat la ramele metalice ce margineau bucata de cauciuc a racletei. Ocazie cu care si-a cenzurat niste urme de toata frumusetea pe parbrizul atermic din dotare. In acel moment, a zis ca a venit timpul sa faca ceva cu dungile alea (nu erau zgarieturi, era doar frecat stratul de plastic de la suprafata) si cu ciupiturile din parbriz inerente (are masina de 3 ani). A cautat prin tot Bucurestiul si n-a gasit la nimeni ceva satisfacator. A intrat pe net, a gasit o firma de prin Anglia care vindea nu stiu ce potiune magica dar pina la urma s-a lasat pagubas!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Mar 2004, 10:01
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Exista o firma in bucuresti care face reconditionari de parbrize prin "polișare" și elimină zgârieturile.
Exista un articol în acest sens în AutoExpert de luna asta.
O sa postez lucrurile mai interesante din articol mâine, inclusiv adrese și telefoane.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 18 Mar 2004, 10:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




QUOTE

Da, se schimba parbrizul!

probabil ca aici voi ajunge dar (probabil suna a masochism) nu vreau s-o fac inainte de a incerca sau pune in balanta niste variante alternative.


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 18 Mar 2004, 13:26
Post #5


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Ocebe, poate o fi existind asa ceva (sincer eu am cautat de am ametit dar nu am gasit pe nimeni in stare sa faca ceva, ca lumea), dar sa stii ca pretul operatiunii se apropie (sau poate chiar il si depaseste) pe cel al unui parbriz nou.
Eu am vrut sa sudez o crapatura si cind mi-a spus pretul nu stiam cum sa ajung mai repede la magazinul de piese sa-mi iau parbrizu nou.
Astfel de operatiuni pot fi o economie la masinile unde un parbriz te costa cit juma de Dacie .
Parerea mea, hic 017.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 18 Mar 2004, 13:31
Post #6


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Apropo de sudat crapaturi, operatiunea asta se poate face la firma GIP (cea care face si geamuri fumurii); nu ma intreba de pret ca nu stiu.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 18 Mar 2004, 13:46
Post #7


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




In Iasi, sudarea o poate face YV (linga RAR), dar asa cum am spus pretul e foarte piperat. Parca vreo 10-20$ pt 1 cm. Nu stiu exact ca treaba asta era acu 2 ani. :wink:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 18 Mar 2004, 14:16
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




e clar, nu merita; asa ca altul nou


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Mar 2004, 22:44
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Revin cu informatiile:
1. Tratament Hidrofob - aplicarea pe suprafata curatata a geamului a unui polimer trasnparent care umple spatiile microscopice ale geamului, si astfel nu sta pe geam apa, praful (aluneca pe el) - 300 k lei
2. Tratament polishare si lustruire geamuri - pt. eliminarea zgartieturi si murdarii (se curata geamul, se marcheaza zonele cu defectiuni, se prelucreaza suprafata cu mashina de polishat, folosindu-se un material abraziv). Pt. zgarieturi fine - se foloseste polish compound foarte fin tip P sau discuri de fetru. Pentru zgarieturi medii, vizibile si palpabile, precum si pentru cele adanci - substante cu abrazivi de granulatie mai mare
3. Pt. sparturi si crapaturi - se scoate aerul din spartura (cu dispozitiv special - gen pompa vid), se injecteaza in spatiul gol rasini speciale care este aspirata de vacuumul creat, dupa uscare suprafata se lustruieste - 25 - 30 USD
La autoturismele indigene cu parbrize mai ieftine - de preferat inlocuirea

adresa: Expert Auto Detailing (din Drumul Taberei) - Str. Valea Oltului 69-71, tel 312 22 22, 0722 122 222, 0788 122 222

Sursa: Autoexpert, martie 2004

Ps. Pentru cei care vor sa incerce asa ceva cu polizorul propriu, trebuie un polizor care suporta turatii mici, nu se poate cu turatii mari.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucky_boy
post 3 Feb 2006, 21:59
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 3 February 06
From: -




QUOTE(klaus @ 19 Mar 2004, 22:44)
Revin cu informatiile:
1. Tratament Hidrofob - aplicarea pe suprafata curatata a geamului a unui polimer trasnparent care umple spatiile microscopice ale geamului, si astfel nu sta pe geam apa, praful (aluneca pe el) -  300 k lei
2. Tratament polishare si lustruire geamuri - pt. eliminarea zgartieturi si murdarii (se curata geamul, se marcheaza zonele cu defectiuni, se prelucreaza suprafata cu mashina de polishat, folosindu-se un material abraziv). Pt. zgarieturi fine - se foloseste polish compound foarte fin tip P sau discuri de fetru. Pentru zgarieturi medii, vizibile si palpabile, precum si pentru cele adanci - substante cu abrazivi de granulatie mai mare
3. Pt. sparturi si crapaturi - se scoate aerul din spartura (cu dispozitiv special - gen pompa vid), se injecteaza in spatiul gol rasini speciale care este aspirata de vacuumul creat, dupa uscare suprafata se lustruieste - 25 - 30 USD
La autoturismele indigene cu parbrize mai ieftine - de preferat inlocuirea
adresa: Expert Auto Detailing (din Drumul Taberei) - Str. Valea Oltului 69-71, tel 312 22 22, 0722 122 222, 0788 122 222
Sursa: Autoexpert, martie 2004
Ps. Pentru cei care vor sa incerce asa ceva cu polizorul propriu, trebuie un polizor care suporta turatii mici, nu se poate cu turatii mari.
*



Am cateva intrbari. Polishatul se face doar pe zona afectata? si daca da, nu raman urme de la polizor, nu va fi o diferenta intre zona respectiva si restul parbrizului avand in vedere ca masina e de 3 saptamani.Am o zgaietura mica...circa 1.5 mm lungime si juma de mm adancime


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 13 Feb 2006, 08:29
Post #11


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




nici eu nu cred ca faci din rahat bici si face si plici. rahat turcesc evident. eu nu cred in tratamentele astea minune. dar un parbriz nou de solenza la cat se ridica?


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 13 Feb 2006, 12:44
Post #12


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




vreo 200 de lei din cate am inteles.
vin si eu cu o intrebare: pot aparea probleme la ITP daca ai parbrizul crapat? (fara sa afecteze vizibilitatea, e crapat in partea dreapta aproape de "capat", pe vreo 70% din inaltime). a fost cineva la ITP cu parbriz crapat si l-au refuzat?
eu l-as schimba ca nu e o avere, dar mi-e de manopera de "calitate" facuta de unii. momentan nu-mi intra nici un strop de apa in masina si am auzit povestile a multi carora le ploua in masina dupa schimbare de parbriz sau luneta..


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Feb 2006, 14:12
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu am la Solenza o multitudine de piscaturi pe toata suprafata parbrizului , posibil de la criblura . Crezi ca tratamentul ala hidrofob ar rezolva problema ?
Se observa numai in soare , nu esti nici un pic crapat sau zgariat , doar piscaturi de 0,5 mm aprox , dar sunt o multime .
Per total s-ar observa mai bine parbrizul sau se face iarasi un compromis intre rezolvarea unor probleme si calitate ? La stergere nu lasa dare sau ceva asemanator din cauza acelor f. mici ciupituri , de asta va intreb , ca nu vreau sa ramana eu stiu cum parbrizul dupa acel tratament .
O folie perfect transparenta nu se paote pune la exterior pe parbriz ? Asa cum exista folii pentru protejarea caroseriei in zonele cu risc mai ridicat de zgarituri ...

Pentru cei cu parbrizele crapate ... indiferent de ITP , ar trebui sa aveti dovada de la politie . Un prieten a patit-o astfel : avea parbrizul crapat de mult timp , doar langa stalp si s-a busit cu unul in fata , iar un cretin de politist i-a retinut talonul ca ar fi avut accident cu vre-un pieton si fugit de la locul accidentului , desi se vedea clar ca busitura pe fata nu putea fi de la un om .

This post has been edited by marius80_eugen: 13 Feb 2006, 14:15


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 13 Feb 2006, 14:56
Post #14


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(bertro @ 13 Feb 2006, 13:44)
...pot aparea probleme la ITP daca ai parbrizul crapat?...
*



Da. Nu-ti da ITP-ul.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 13 Feb 2006, 18:34
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




defapt nici macar nu te primeste,esti respins imediat daca ai parbrizu crapat,mai nou daca ai gauri in tabla provocate de rugina esti respins la itp


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 14 Feb 2006, 11:22
Post #16


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




aham... nasol. si dau vreun motiv pt respingere? adica ce am eu nu-mi afecteaza vizibilitatea, e clar ca nu e de la vreun accident/pieton (e o fisura care e numai pe partea interioara a parbrizului), etc.
oricum, o sa incerc sa-l schimb... merci de pont.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 14 Feb 2006, 11:41
Post #17


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Se procedeaza astfel:
Daca ai CASCO, se schimba pe CASCO. Aveti grije sa fie vizibila ciupitura de impact cu pietricica sau castana, sau turtulele de gheata. O zi pierduta la Militie, una pe la asigurari si o zi cu masina in service daca e parbriz lipit.
Daca nu ai CASCO, poti pune superglue si sa faci o rugaciune. La Dacie nu merita sa te complici cu lipire fisuri, etc. La alea straine merita. Recomand firma asta , mi-am schimbat 2 parbrize la ei,unul la SLZ, unul la LGN, au lucrat bine, rapid, curat, fara figuri pe asigurare


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dum
post 10 Mar 2006, 21:16
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 27 July 05




stie cineva vre-o firma care polish-eaza parbrize, in pitesti


multam
dum


--------------------
logan laureate - AG-xx-DUM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodi
post 11 Mar 2006, 13:00
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 10 March 06




am vazut la depozitul de calculatoare de pe iuliu maniu o solutie (nu stiu ce era sa cum se numeste) pt cduri zgariate dar scria ca este si pentru sticla ceasurilor
deci ar trebui sa mearga si pentru sticla parbrizelor cu zgarieturi mici

spor


--------------------
dacia 1310 - b-29-asj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tudop
post 11 Mar 2006, 21:46
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 10 March 06
From: Iasi




QUOTE(bodi @ 11 Mar 2006, 14:00)
am vazut la depozitul de calculatoare de pe iuliu maniu o solutie (nu stiu ce era sa cum se numeste) pt cduri zgariate dar scria ca este si pentru sticla ceasurilor
deci ar trebui sa mearga si pentru sticla parbrizelor cu zgarieturi mici

spor
*




Sigur se refera la "plasticele" ceasurilor laugh.gif Si mai au si pt telefoane mobile, dar costa peste 200mii o fiola mica, si oricum useless, ca e pt materiale plastice nu sticla.

...
Iar despre parbriz crapat si ITP: "teoretic" daca ai o fisura inchisa* in partea dreapta ai putea sa scapi ... asta am aflat anul trecut de la un ing. RAR, si pe mine m-a trecut ( dar numai din cauza ca ne cunosteam icon_mrgreen.gif ) ca de obicei crapaturile sunt respinse din principiu, mai usor asa...

*fisura inchisa = crapatura care are "capetele" in marginile parbrizului si nu are posibilitati de extindere spre restul suprafetei...
Acum lasind la o parte gargara parbrizul nou e cel mai bun.



This post has been edited by tudop: 11 Mar 2006, 21:58


--------------------
dacia sandero 1.4 - is
oltcit club trs
aro 244
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dum
post 12 Mar 2006, 19:15
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 27 July 05




nu e fisurat parbrizul e doar zgariat, iar cand ploua vizibilitatea e mult redusa din cauza zgarieturilor fine si a stergatoarelor ( tre' sa le schimb )

de unde am zgarieturile ??
l-am scos din iarna putin "decorat" , m-a ajuta o "racleta" de ghiata sad.gif

pentru FISURI e o firma pe str Dumbravei (Pitesti) care le rezolva, polish nu fac

am auzit de solutia minune ( " cea pt gemul de tel" ) nu am vazut cum lucreaza dar nu cred ca merge sa faci un parbriz cu asa ceva smile.gif poate doar ceasurile de la bord smile.gif

dum


--------------------
logan laureate - AG-xx-DUM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adisan
post 26 Mar 2006, 17:45
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 19 December 04
From: ORADEA




Buna

O intrebare: daca pentru o crapatura rotunda cu diametru de 2mm si adinca de 1 mm ,"realizata" de o pietricica datorata unui TIR se poate face ceva?
Adica merita sa uzez Casco sau sa las asa?
Nu de alta dar am citit mai sus ca ITP-ul cam face gargara.


--------------------
DACIA LOGAN Preferance 1.4 MPI - BH - xx - xxx
salutari din Ardeal....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Apr 2006, 11:27
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pentru cine doreste sa aprofundeze subiectul, sa mentionez pe aici o nota tehnica renault legata exact de repararea parbrizelor. Este ea cam veche (cam din94), dar e inca de actualitate cat de cat.
PS: e in franceza

Attached File(s)
Attached File  0317A_reparare_parbriz_Renault.pdf ( 42.83k ) Number of downloads: 1139


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 18 Apr 2006, 12:27
Post #24


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Fratele meu si-a rezolvat parbrizul in Timisoara cu 50 lei noi. Avea o crapatura de 10 cm in dreptul oglinzii retrovizoare, deci la mijloc sus.

Cu un burghiu mic i-au dat o gaura la inca vreun cm de capatul fisurii ca sa nu se extinda mai departe. Deci au gaurit unde era parbrizul inca bun! Burghiul am inteles ca e ceva special.
Apoi pe interior a apasat cu degetul sa "cracaneze" mai bine. Cu niste picaturi speciale se picura pe exterior si din interior se tot apasa intermitent. Ideea era sa intre substanta aia in crapatura. Dupa ce a executat bucla asta "WHILE" de cateva ori s-a trecut la uscarea substantei si acum parbrizul arata ca nou, nici nu se mai vede crapatura. Omul e multumit ca un parbriz de Ford l-a rezolvat cu 50 lei.
Din pacate nu stiu adresa in Timisoara...


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 21 Aug 2006, 03:52
Post #25


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




imi tot apar in timp noi zgarieturi pe parbriz pe traiectoria stergatoarelor,probabil de la praf.Exista vreo solutie pentru a le elimina,sau doar caramida e solutia?Stergatoarele sunt Bosch,deci nu e din cauza lor,pe vechea berlina tot Bosch foloseam dar parca era mai rezistent parbrizul la zgarieturi... unsure.gif


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Aug 2006, 10:29
Post #26


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(adisan @ 26 Mar 2006, 18:45)
Buna

O intrebare: daca pentru o crapatura rotunda cu diametru de 2mm si adinca de 1 mm ,"realizata" de o pietricica datorata unui TIR se poate face ceva?
  Adica merita sa uzez Casco sau sa las asa?
  Nu de alta dar am citit mai sus ca ITP-ul cam face gargara.
*



AGER Service repara ciupituri d-astea! Mi-au reparat mie citeva, procedura e asemanatoare cu ce a descris Stefan (i96nds).
Gaseste pe linga tine o reprezentanta AGER si vorbeste cu ei.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 21 Aug 2006, 11:49
Post #27


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Gimarom Oradea
Oradea
Str. Calea Borsului km 3
Tel: 0259-447.000
http://www.gimarom.ro/retea.php?cat=14

Intreaba acolo mai intii.
AGER nu are filiala in Oradea wink.gif Doar Iasi, Bucuresti si Suceava.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Aug 2006, 15:59
Post #28


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Gimarom nu repara pambrize. Si, in plus de asta, intra tu pe linku' sugerat! tongue.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 21 Aug 2006, 16:03
Post #29


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




La mine merge linku wink.gif


Mai aproape de Oradea e:
http://www.expertdetailing.ro/ro/64_29_index.php#5


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 21 Aug 2006, 16:06
Post #30


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




si pentru circotasul de mai sus, iaca ce faCE NETU:

Triava Auto Glass S. R.L.

Vanzari, reparatii parbrize



Informatii de contact

Firma: Triava Auto Glass S. R.L.
Adresa: Calea Santandrei,nr. 1
Email: -
Telefon: 446.292
Web: -
Orar: -
Categorie: Auto/Piese auto, accesorii

Asta e in Oradea wink.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:40
Forum Renault