DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 18 19 20 21 22 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

redpipe74
post 6 Sep 2010, 09:35
Post #571


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




Punctul de frontiera de la Severin,a devenit cred ca cel mai greu de trecut din Romania,pe 29 am stat 3 ore sa ies din tara iar ieri 1 ora,lucru inadmisibil mai trecusem prin 4 vami insa timpul total a fost de 20 min.Romania ....UE


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Sep 2010, 10:37
Post #572


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.962
Joined: 29 May 06




Ai stat cumva la coada pentru bisnitari?
Adica nu se mai face distinctie intre turisti si bisnitari?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redpipe74
post 6 Sep 2010, 13:30
Post #573


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




coada este una si aceeasi,si chiar daca ii zici martorului de gabor ca ai condus 15 ore,nu are cum sa te bage in fata pt ca vama e ca un drum de tara acum ,ca se modernizeaza,ideea este ca te saturi de injurat si de stat. :rolleyes:imi aduce aminte de anii '90 cand stateai cu zilele...

This post has been edited by redpipe74: 6 Sep 2010, 13:31


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 7 Sep 2010, 07:07
Post #574


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Pe mine m-au bagat in fata in vara, la iesirea spre Serbia, la 9 dimineata, dar adevarul e ca s-au cam contrat un tip si o tipa de acolo ( nu erau vamesi mai degraba gardieni ), in sensul ca tipul ii tot spunea tipei ca noi suntem turisti, mai avem si copii asa ca trebuie sa intram in fata, iar ea ii tot spunea ca sa mai lase si din bisnitari (coada de bisnitari fiind imensa).


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 7 Sep 2010, 07:34
Post #575


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.962
Joined: 29 May 06




Ultima data am iesit in Serbia pe la Portile de Fier la 11.06.2010.
Coada de bisnitari (masini cu nr. de MH, cu un singur ocupant) destul de lunga era undeva in stanga, iar pentru turisti si camioane se mergea direct in fata.

Mi-a placut faptul ca Politia de Frontiera de acolo chiar era organizata, in sensul ca initial venea un politist de frontiera si lua actele (pasaport si talon) de la mai multe masini ca sa aibe timp sa le verifice.
Cat stateai la coada facuta de cele 2-3 masini pe care le aveai in fata, actele erau verificate.
Adica atunci cand ajungeai la ghiseu doar primeai inapoi actele si asta era tot.

Intr-adevat, am vazut ca se efectuau lucrari de reamenajare.
Probabil cand vor fi gata o sa mearga treaba mai bine.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gimianti
post 8 Sep 2010, 16:50
Post #576


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 29 August 08
From: Lugoj




Am venit din Grecia prin Serbia si Macedonia in data de 01.09 2010, in toate vamele a mers foarte repede cel mult 2-5 minute bineinteles pana la intrarea in Romania la Moravita unde am stat peste 45 de minute. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 12 Sep 2010, 13:47
Post #577


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




La mine a fost fix invers, am asteptat peste tot in Serbia si Macedonia cate o jumatate de ora - o ora , chiar si la iesirea de pe autostrada, si la granita la noi cate 3-5 minute, tot prin Moravita.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dand77
post 19 Sep 2010, 13:53
Post #578


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 August 06




Ne-am intors in urma cu cateva zile din Grecia pe traseul Grecia-Serbia-Macedonia, multumesc pe aceasta cale tuturor care au contribuit cu informatii utile pe acest forum.

Un sfat si avertisment totodata:
!!!NU platiti cu cardul in cazul in care alimentati la peco-ul OKTA dinspre localitatea GEVGELIJA din MACEDONIA. M-au incasat de doua ori in loc de o singura data, de pe doua companii ale lor diferite !!!

Voi relata intamplarea mai pe lung dupa ce se incheie intreg procesul de frauda, deocamdata am scris doar esentialul, poate va vor scuti de nervi si timp pierdut.

This post has been edited by dand77: 19 Sep 2010, 13:56


--------------------
Renault Symbol 2006 Fidji - TM 16 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b2k
post 20 Sep 2010, 00:08
Post #579


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 August 10




Domnule gibou, vad ca ai totusi cateva probleme de intelegere, daca esti sarb sau ai sarbi in familie atunci e perfect, daca nu, atunci eu inca nu inteleg cum pot exista asa exemplare ...
Iti explic asa pe puncte inca o data, dar daca e devina etnia atunci tot e degeaba:
-in primul rand intentia mea nu era sa sperii lumea, asa cum spui tu, ci ca lumea care citeste pentru a se informa sa fie pregatita pentru ce s-ar putea intampla, lucru pe care nu-l afla citind postarile tale de pupincurist de sarbi.

-de ce sunt retardati macedonenii? Sunt retardati nu pentru ca "nu au cazut in cur" in fata mea, sunt retardati pentru ca nu stiau ce e aia o asigurare electronica, ca chitanta care o insotea, era odata in plus dovada ca nu era "un fals", sunt retardati pentru ca oricat am incercat sa le explic situatia nu intelegeau nimic nu vorbeau decat limba lor si balmajeau 6-7 cuvinte in engleza, cu exceptia sefului care stia vreo 10, sunt retardati pentru ca intr-o asemenea situatie oricat de "corect" ai fi si oricat ai "respecta legea", nesimtirea si nepasarea este o dovada clara de retard mintal, si, in sfarsit, sunt retardati pentru ca nu si-au dat seama ca oricum nu vor primi mita de la mine.

- am pierdut 3 ore acolo din cauza ca institutiile statului nostru merg precum mintea ta, si am facut "pana la urma tot ca "retardatiii" de mecedoneni" -asa cum spui tu, din cauza ca ambasadei noastre ii trebuia 1ZI ca sa trimita un reprezentant oficial care sa-si protejeze cetatenii, si chiar puteam sa astept daca nu eram in situatia data. Asa ca am ales calea cea mai rapida. Ciudat mi se pare ca exista "romani" ca tine care in loc sa faca scandal daca au dreptate asteapta si accepta sa fie calcati in picioare de niste retardati si dupa aia sa le si linga mana.
Probabil ca daca nu ar exista asa exemplare de pe urma carora dobitocii sa poata profita, probabil ca daca am fi un stat puternic care sa-si protejeze cetatenii in orice situatie, cu institutii care sa functioneze, probabil daca am avea mai mult respect cu noi insine cu totul altul ar fi si respectul retardatilor fata de noi.


--------------------
Nissan Murano 2006 - TM28TOX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 21 Sep 2010, 10:36
Post #580


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




QUOTE(b2k @ 20 Sep 2010, 00:08)
-de ce sunt retardati macedonenii? ...", sunt retardati pentru ca oricat am incercat sa le explic situatia nu intelegeau nimic nu vorbeau decat limba lor
*


radmasa.gif Si cei care merg in alta tara, fara sa stie sa vorbeasca cu cei de acolo, bazandu-se doar pe coeficientul lor de inteligenta ??


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Sep 2010, 07:51
Post #581


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.962
Joined: 29 May 06




@ b2k

1. Ti-am mai spus odata, dar vad ca nu intelegi.
Zeci de oameni de pe forumul asta au fost prin SRB si MK si nu au avut nici o problema.
Nu ti se pare nimic ciudat in asta?

2. Iti spun prieteneste, tu intelegi ce vrei.
Ai o mare problema de comunicare.
Dupa mintea mea cea proasta de gibou pupincurist de sarbi nu asa se poarta o discutie in contradictoriu.

S-auzim de bine.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai Cazac
post 6 Oct 2010, 12:14
Post #582


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 27 July 06




@b2k Imi pare rau de ce ti s-a intamplat si nu as vrea sa fi fost in pielea ta. Fara indoiala ca exista si astfel de cazuri, dar pana la a generaliza este totusi un drum destul de lung.
Eu am fost de doua ori prin Serbia si Macedonia si nu am avut nici un fel de probleme niciodata, a fost chiar placut, oamenii amabili si bine simtiti. O data ne-au schimbat camera de hotel fara nici un fel de comentariu cu una care ne-a convenit, alta data negasind un hotel in, Skopje mi se pare, am intrebat un politist, si acesta, intr-adevar nu stia boaba de engleza sau alta limba, dar m-a dus intr-un birou unde cineva stia chiar limba romana si acela, cu mare placere si asistat de restul politistilor, mi-a dat toate lamuririle necesare.
Deci mai depinde si peste cine dai.


--------------------
Dacia 1410 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
piky
post 9 May 2011, 11:40
Post #583


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 May 11




buna.am citit cu rabdare cele 20 de pagini despre subiectul asta si sunt foarte multumit de bunavointa celor care au dat detalii despre drum,cazare etc. tin sa le multumesc tuturor si sper ca voi mai citi pe viitor alte pareri ale celor care au fost anul asta in grecia prin serbia si macedonia.eu vreau sa merg la inceputul lunii septembrie din arad pe ruta timisoara-moravita-smederevo-nis-ouranopolis,daca ma poate ajuta cineva cu informatii ''proaspete'' as fi recunoscator.va multumesc

This post has been edited by piky: 9 May 2011, 11:54


--------------------
audi A3 2001 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dc4
post 10 May 2011, 11:58
Post #584


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 May 11




rolleyes.gif buna,tocmai m-am intors din Grecia .Va multumesc tuturor care a-ti mai impartasit din experienta voastra(m-a ajutat mult) asa ca ma simt dator sa scriu si eu.Am plecat din Arad prin Szeged, Beograd ,MK,Parga . HU este OK. SRB pina la Belgrad autostrada numai cu taxele si numele(restictii de viteza 40,60 ,80,lucrari pe toata lungimea,circulatia pe un singur sens pe ~1/2)~4h.Bg-Nis ~OK. Nis-granita limita 80km/h. MK drum OK. Grecia super OK. Pret benzina:SRB ~1,3E;MK~1,25E;GR~1,75E(pe tot traseul plin de benzinarii,cu exceptia GR unde pe 350km una singura pe autostrada,restul pe linga). Taxe:SRB ~15E(mai multe "putarina") ,MK-3x1E,GR-2x2,8E. Vami:fara probleme;carte verde musai in SRBsi MK;la intrare GR-MK,politistul MK m-o facut de 10E("no pasport","peceta"-mi-a spus asta de citeva ori,mi-a aratat niste hirtii.si o stampila,apoi"twenty"o spus,io "ten";a vrut sa fiu discret cu mita intinzindu-mi pasapoartele copiilor sa-i strecor acolo banii,dar daca tot m-o fraierit ,sa transpire pt bani, asa ca i-am dat la vedere-slaba consolare.La intoarcere am venit pe la Moravita.Pt. cei din vest recomand Moravita -Pancevo-Belgrad-Nis -Kumanovo-Salonic-Igoumenitsa.Atentie la GPS ,daca nu aveti MK in el va scoate prin BG.Daca aveti intrebari astept cu placere.Salut si DRUM BUN!


--------------------
dacia logan 2008 - ar 09 jrh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 10 May 2011, 12:21
Post #585


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Anul trecut am fost și eu prin Macedonia și nu mi-a cerut pașaport. Am fost 3 adulți cu CI și un copil minor cu pașaport. La întoarcere m-a pus să notez datele de naștere pe o foaie și am semnat. Evident că nu știau să o ”extragă” din cnp.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 May 2011, 15:42
Post #586


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.962
Joined: 29 May 06




@ dc4

Interesant.
Doua intrebari, daca se poate
1. Sa inteleg ca in MK se poate plati autostrada direct in euro, ca nu-i nevoie de dinari macedoneni?
2. Mai detaliaza putin, te rog, cu politistul macedonean si cu cei 10 euro?
Care a fost de fapt problema.

Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 10 May 2011, 20:35
Post #587


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Vara trecura am platit in euro taxa de autostrada in Macedonia.


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 10 May 2011, 20:37
Post #588


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Confirm, tot vara trecută, am avut de ales între euro și dinari.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 May 2011, 10:42
Post #589


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.962
Joined: 29 May 06




@ drrond & Lostboy

OK.
Am inteles.
Multumesc frumos.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
piky
post 11 May 2011, 12:02
Post #590


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 May 11




QUOTE(dc4 @ 10 May 2011, 11:58)
rolleyes.gif buna,tocmai m-am intors din Grecia .Va multumesc tuturor care a-ti mai impartasit din experienta voastra(m-a ajutat mult) asa ca ma simt dator sa scriu si eu.Am plecat din Arad prin Szeged, Beograd ,MK,Parga  . HU este OK. SRB pina la Belgrad autostrada numai cu taxele si numele(restictii de viteza 40,60 ,80,lucrari pe toata lungimea,circulatia pe un singur sens pe ~1/2)~4h.Bg-Nis ~OK. Nis-granita limita 80km/h. MK drum OK. Grecia super OK.    Pret benzina:SRB ~1,3E;MK~1,25E;GR~1,75E(pe tot traseul plin de benzinarii,cu exceptia GR unde pe 350km una singura pe autostrada,restul pe linga). Taxe:SRB ~15E(mai multe "putarina") ,MK-3x1E,GR-2x2,8E.  Vami:fara probleme;carte verde musai in SRBsi MK;la intrare GR-MK,politistul MK m-o facut de 10E("no pasport","peceta"-mi-a spus asta de citeva ori,mi-a aratat niste hirtii.si o stampila,apoi"twenty"o spus,io "ten";a vrut sa fiu discret cu mita intinzindu-mi pasapoartele copiilor sa-i strecor acolo banii,dar daca tot m-o fraierit ,sa transpire pt bani, asa ca i-am  dat la vedere-slaba consolare.La intoarcere am venit pe la Moravita.Pt. cei din vest recomand Moravita -Pancevo-Belgrad-Nis -Kumanovo-Salonic-Igoumenitsa.Atentie la GPS ,daca nu aveti MK in el va scoate prin BG.Daca aveti intrebari astept cu placere.Salut si DRUM BUN!
*


buna. mersi pentru postare..as fi vrut sa stiu cat timp ai facut din grecia (din ce statiune ai plecat? )pana in arad prin moravita pentru ca si eu sunt aradean si vreau sa fac acelasi traseu doar ca nu trec prin belgrad ci prin smederevo.mersi


--------------------
audi A3 2001 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 11 May 2011, 12:06
Post #591


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




@ dc4
QUOTE(gibonu @ 10 May 2011, 15:42)
...
2. Mai detaliaza putin, te rog, cu politistul macedonean si cu cei 10 euro?
Care a fost de fapt problema.

Multumesc.
*



+1


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 13 May 2011, 13:06
Post #592


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




QUOTE(dc4 @ 10 May 2011, 11:58)
rolleyes.gif buna,tocmai m-am intors din Grecia .Va multumesc tuturor care a-ti mai impartasit din experienta voastra(m-a ajutat mult) asa ca ma simt dator sa scriu si eu.Am plecat din Arad prin Szeged, Beograd ,MK,Parga  . HU este OK. SRB pina la Belgrad autostrada numai cu taxele si numele(restictii de viteza 40,60 ,80,lucrari pe toata lungimea,circulatia pe un singur sens pe ~1/2)~4h.Bg-Nis ~OK. Nis-granita limita 80km/h. MK drum OK. Grecia super OK.     Pret benzina:SRB ~1,3E;MK~1,25E;GR~1,75E(pe tot traseul plin de benzinarii,cu exceptia GR unde pe 350km una singura pe autostrada,restul pe linga). Taxe:SRB ~15E(mai multe "putarina") ,MK-3x1E,GR-2x2,8E.  Vami:fara probleme;carte verde musai in SRBsi MK;la intrare GR-MK,politistul MK m-o facut de 10E("no pasport","peceta"-mi-a spus asta de citeva ori,mi-a aratat niste hirtii.si o stampila,apoi"twenty"o spus,io "ten";a vrut sa fiu discret cu mita intinzindu-mi pasapoartele copiilor sa-i strecor acolo banii,dar daca tot m-o fraierit ,sa transpire pt bani, asa ca i-am  dat la vedere-slaba consolare.La intoarcere am venit pe la Moravita.Pt. cei din vest recomand Moravita -Pancevo-Belgrad-Nis -Kumanovo-Salonic-Igoumenitsa.Atentie la GPS ,daca nu aveti MK in el va scoate prin BG.Daca aveti intrebari astept cu placere.Salut si DRUM BUN!
*



salut
eu o sa plec in iunie pe 7 din tara pe aceasta ruta, merg la hanioti, am citit cam te forum despre aceasta ruta, o sa fie prima data cand conduc pe ruta asta.
eu am o nelamurire cum Nis-granita cu macedonia ? limita 80km/h. ca stiu este autostrada si are limita de 120 km/h nu de 80. si is cam 180 km pe rotund, ca asa faci 2 ore in loc de o ora jumate.
eu sunt din severin, si trec pe la pf I, am 750 km pana la hanioti si o sa plec dimineata pe al 3, cazarea se face la 14:00 la hotel.

This post has been edited by victorz: 13 May 2011, 18:49


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 May 2011, 20:25
Post #593


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




De fapt nu este Nis-granita ci "pe langa Nis" iar de dupa Leskovac pana la granita este o portiune fara autostrada.
Leskovac.JPG ( Size: 160.49k ) Number of downloads: 1865


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 15 May 2011, 10:31
Post #594


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




deci este de la Nis pana undeva dupa Leskovac, apoi nu este autostrada, ca pe harta apare autostrada, in conluzie cam 70 km de la Nis spre granita cu macedonia e autostrada apoi cam 100 nu este, fpoa imi este asa greu sa merg cu 80 km/h, dar nu cumva este expres cu 2 benzi pe sens, ca pare mai lat pe harta, eu nu am foste deloc pe acest traseu, o sa fie pentru prima data.


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 15 May 2011, 11:52
Post #595


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Nu este expres, ci un "national" obisnuit.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 15 May 2011, 12:18
Post #596


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




multumesc mult!

a sa va spun sunt foarte riguroase controalele la intrare in tara pe la pf 1 se poate sta si cateva ore buna la rand, la iesie e totu bine.
de la severin la orsova jumatate este terminat de anu trecut dar se mai lucreaza pe jumatate mai sunt cam 4-5 semafoare.

This post has been edited by victorz: 15 May 2011, 13:51


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 May 2011, 08:48
Post #597


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.962
Joined: 29 May 06




Aseara m-am intors dintr-o tura prin Macedonia (Skopje) si sudul Serbiei (Nis).
Asadar:
- intre Nis si Leskovac este autostrada.
- intre Leskovac si granita cu Macedonia nu mai este autostrada, ci doar drum national, cu cate o banda pe sens.
N-am vazut sa fie limita de 80 km/h, insa nici foarte repede nu se poate merge.
O bucata destul de lunga din drumul asta trece printr-un fel de defileu, sunt multe curbe dar nimic greu sau spectaculos.

In Macedonia se intra pe autostrada.

Referitor la intrarea in Macedonia cu buletinul.
Desi oficial se poate, mie politistul de frontiera macedonean mi-a cerut pasaportul dupa ce s-a uitat la buletin.
Asta se intampla intr-un punct de frontiera mai mic, la granita dintre Bulgaria si Macedonia, punctul de trecere Gyueshevo (denimirea in bulgara).
Am vazut ca si bulgarii care intrau in MK, tot pasaportul il aratau.
Aveam pasaportul la mine si nu aveam nici un chef sa ma cert cu macedoneanul, asa ca i l-am dat si totul a fost OK.

Cred ca macedoneanul nu vroia sa-si bata capul cu buletinul meu.
Cu pasaportul este mai simplu, pentru ca-l baga intr-un scaner si asta e tot.

Fiind vorba de un punct de frontiera mai mic, unde in afara de bulgari nu prea trec cetateni UE, este posibil ca politistii de frontiera macedoneni sa nu fie familiarizati cu buletinele.

Avand in vedere ce-am povestit mai sus, sugestia mea ar fi ca in cazul in care nu aveti pasaport sa printati pagina de internet a Ministerului de Externe Macedonean, unde scrie clar ca:
"Citizens of the EU member states and citizens of the signatories to the Schengen Agreement may enter the territory of the Republic of Macedonia with valid ID card issued by the competent authorities of the concerning countries."
Pagina este asta:
http://www.mfa.gov.mk/default1.aspx?ItemID=305
Textul de mai sus este in partea de jos a paginii.

Poate ajuta, daca cumva macedoneanul cere pasaportul.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 16 May 2011, 15:19
Post #598


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




noi 2 nu avem pasaport i-am facut doar la cel mic, dar cred ca nu mai sunt probleme in cea ce priveste trecerea cu CI la macedonia, la sarbi nu-s probeleme cu CI, mai ales cei de la PF1 stiu si romaneste vamesii sarbi.


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 17 May 2011, 06:24
Post #599


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Imi place postul lui dc4, mai ales ca a pus preturile la benzina din tarile de tranzit. O singura observatie. Pentru a intra pe autostrada Belgrad - Nis, venind din vestul Romaniei (Moravita) nu e comod sa se intre in Belgrad. S-au detaliat in primele posturi destule rute de ocolire pentru a se ajunge la podul de la Kovin, nu mai insist.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 29 May 2011, 22:31
Post #600


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




vreau sa va intreb daca v-a oprit vre-un politit prin serbia si/sau macedonia si daca v-a intrebat de becurile de rezerva, ca am vazut ca la ei intra in dotarea obligatorie, oricum eu mi-am luat becuri si le-am pus intr-o cutiuta

Echipamente obligatorii in Serbia:

• Set becuri de schimb
• Trusa de prim-ajutor
• Triunghi de avertizare - cu exceptia motocicletelor. Doua triunghiuri sunt necesare in cazul in care se tracteaza o remorca
• Anvelope de iarna - obligatorii de la 1 decembrie, pana la 1 martie.

Echipamente obligatorii in Macedonia:

• Set de becuri de schimb
• Trusa de prim-ajutor
• Triunghi reflectorizant - doua in cazul in care tracteaza o remorca. Nu este necesar pentru vehicule cu doua roti.
• Lanturi de zapada – intre 15 noiembrie si 15 martie, toti soferii trebuie sa transporte in masina un set si sa le foloseasca in caz de nevoie, daca nu au pneuri de iarna.


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages « < 18 19 20 21 22 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:48
Forum Renault