DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sfat achizitie smartphone cu android, Pareri ecrane Lcd, led, ips, etc

b76bgaarh
post 13 Mar 2013, 20:18
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(corbex @ 13 Mar 2013, 19:16)
Deci s-a inteles, da? Criteriul nr. 1 e sa faci impresie, dupa aia, daca supravietuiesti, poti sa stai bine si pe viraje. Cind ajungi ladestinatie, scoti aifonul pe masa, ca nu arata ca ieftinaciune aia de Samsung.  popa.gif
*


pai daca a dat iegzemplu lg prada...... radmasa.gif



--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 13 Mar 2013, 20:36
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




QUOTE(corbex @ 13 Mar 2013, 19:16)
Deci s-a inteles, da? Criteriul nr. 1 e sa faci impresie, dupa aia, daca supravietuiesti, poti sa stai bine si pe viraje. Cind ajungi ladestinatie, scoti aifonul pe masa, ca nu arata ca ieftinaciune aia de Samsung.  popa.gif
*



tu esti mentalistul telefoanelor?

PS "daca vrei sa stai bine pe viraje excluzi din start jante sub 18.."


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 13 Mar 2013, 20:39
Post #33


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Eu ma gindeam ca mai important e talonul anvelopelor, latimea si coeficientul de deformabilitate.
La o masina care arata bine nici nu mai conteaza. O tine pe drum vopseaua.

Si pui aifonu pe cotiera, sa nu dezechilibreze masina.

This post has been edited by corbex: 13 Mar 2013, 20:42


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 13 Mar 2013, 20:45
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




one x de 32 G am eu de ceva timp si merge bine nu am inca probleme cu el


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Mar 2013, 20:59
Post #35


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(melcu @ 13 Mar 2013, 16:26)
Te-ai uitat pe specificatii ?  Ce e asa de "wow" la agregatul ala ? Eu nu inteleg...
*


Nu numai că m-am uitat, dar și am un agregat branduit Google.
Una peste alta face wow. Desigur, cu ca IPhone, dar deh... N-ai pâine, papi și cozonac!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 14 Mar 2013, 00:29
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




QUOTE(corbex @ 13 Mar 2013, 20:39)
Eu ma gindeam ca mai important e talonul anvelopelor, latimea si coeficientul de deformabilitate.
La o masina care arata bine nici nu mai conteaza. O tine pe drum vopseaua.

Si pui aifonu pe cotiera, sa nu dezechilibreze masina.
*



offtopic -sa inteleg ca fosta ta a plecat cu unu' cu iphone si masina care arata bine?
sau care ti-e frustrarea?
ca sa nu intru in multe discutii pe care sunt convins ca nu le intelegi, exemplul meu se referea la modul ca nu intotdeauna masina care merge cu 10 sau 20 km/h pe un viraj e si cea mai buna. si cand spun cea mai buna spun cea mai buna pt x de 20 de ani say y de 50 de ani cu familie. este evident ca un megane RS zboara pe viraje in comparatie cu un S Klasse care pe o insiruire de viraje se sufoca in comparatie cu RS-ul.

ontopic - LG-ul quadcore arata bine din fotografii, poate sa-mi spuna cineva cum se comporta ecranul IPS in comparatie cu super amoledul, de ex?


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 14 Mar 2013, 01:08
Post #37


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(dannygambino @ 13 Mar 2013, 18:09)
daca n-ai testat nu te da cu parerea.... macar ca e cu 2 ani si ceva mai nou blade-ul si are un android din fabrica cu muuuult mai evoluat, sau crezi ca restu de agregate n-or fi facute tot in china ha?  radmasa.gif
*


ce daca este mai nou, este un fel de evolio cu un ecran mult mai slab decat la galaxy s, cu o memorie interna mult mai mica (galaxy s o are dubla), iar de miscat esti tu subiectiv pt ca ai telefonul si crezi ca se misca precum un note 2....cel putin.. tongue.gif Nu am zis de china nimic...Vorba aia, este facut pe vapor dar unele sunt facute pe vapor calumea iar zte-ul asta este facut pe ''vapor'' din ala cu văsle precum in Piratii din Caraibe biggrin.gif Daca este nou nu insemna ca este bun..Pana la urma pe piata android exista numai : samsung,htc, motorola si lg si tot ce este nexus, hai si sony ca sunt ok la calitatatea constructiei dar la sistemul de operare nu m-au convins....altele sunt junghiuri smile.gif parerea mea ™
QUOTE(corbex @ 13 Mar 2013, 20:39)
Si pui aifonu pe cotiera, sa nu dezechilibreze masina.
*


se anunta o perioada ploioasa, poti da doua gauri in podea pt a se scurge apa din solniță.Fara apa in interior te poti impedica pe serpentine de cocalarii cu masini scumpe, cu voucherul plin de apă nu ai cum sa treci de treapa doi că moare motorul. tongue.gif

This post has been edited by M i h a i: 14 Mar 2013, 01:16


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 14 Mar 2013, 08:52
Post #38


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Slabut! Putina originalitate se poate? icon_mrgreen.gif

This post has been edited by corbex: 14 Mar 2013, 08:55


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 14 Mar 2013, 10:01
Post #39


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea






--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 14 Mar 2013, 10:30
Post #40


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cine e astia? Sub ce nume de brand apare? Daca nu scrie samsung pe el, nu cumpar.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 14 Mar 2013, 10:43
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(DragosP @ 14 Mar 2013, 11:01)

Singura problema ar fi ca tre' sa-i iei radiator de aluminiu ca altfel te omoara ventilatorul! tongue.gif
Ah da, si FW 3.0 e "coming soon" de 2 ani! biggrin.gif


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 14 Mar 2013, 11:07
Post #42


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Tu despre ce vorbești măi nea Garett? blink.gif
Eu zic de telefon, ăla care cică-i quad core.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melcu
post 14 Mar 2013, 11:16
Post #43


Halatu'...cat e halatu' ?


Group: Members
Posts: 1.140
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti / Pottstown, PA,USA




Astazi am primit in teste noul Crapberry Z10. "it's all about gestures" .... ne-am chinuit 5 minute sa iesim din menu smile.gif Ca butoane hardware nu are decat power si volum tongue.gif
Arata fix ca iphone 5, este mai gros decat iphone 5 (cu 1.5mm), putin mai greu si mai lat. Ceea ce-l face telefonul cu dimensiunea perfecta. Se misca excelent, ecranul este bestial insa probleam cea mai mare .... noi avem BES varianta 5 ... si acesta nu poate fi activat decat pe BES 10. Well...va trebui sa facem upgrade. Dar are marele avantaj ca functioneaza ActiveSync! Practic poti sa-l folosesti ca oricare alt smartphone fara sa ai neaparat nevoie de optiunea Blackberry fie BES/BIS.
O sa revin cu update-uri pe masura ce-l descoperim.

Si acum ontopic:
Daca Galaxy SII vi s-a parut plastic ieftin (chiar, cum arata un plastic scump?!) atunci inseamna ca n-ati pus mana pe Galaxy SIII. De bine, de rau, la S2 plasticul de pe spate era texturat, in schimb la SIII este pur si simplu gretos fiind atat de lucios.

Eu am detinut cam tot ce tine in materie de spartphones. Am avut de toate, pentru toti. Am norocul ca prin jobul pe care-l am sa-mi cada in mana tot felul de gadget-uri. Ce va pot spune este un singur lucru. KISS (Keep It Simple Stupid) - iPhone functioneaza pe acest principiu. Il scoti din cutie, arunci un SIM in el, il activezi si ... il folosesti. La Android pana nu puneai 100 softulete si tweakuri nu era ok. Ba mai mult, eu nici pe S2 si nici pe S3 nu am reusit sa-l tin mai mult de 1 saptamana cap-coada fara restart. Ba se bloca touchul, ba patina, ba se *ftea. Rula jdemii de aplicatii in spate care iti papau bateria de nu intelegeai nimic.
Ca feeling, iphone ofera altceva. Intr-adevar, este ceva mai fragil (la 4S am schimbat spatele dintr-o simpla cazatura in bucatarie, pe gresie) dar cand pui mana pe el se simte altfel decat un "plastic". Saptamana viitoare vine si HTC One (asta nou, aluminiu, chestii). O sa va impartasesc informatii si despre el.

Ca fapt divers, am tot schimbat telefoane in ultimele 6 luni, dar m-am intors la iPhone. 5.

A da, cine detine un iPhone 4S nu merita sa-l dea pe un 5 smile.gif Va spune unul care a facut prostia asta! Pur si simplu eu nu observ nicio diferenta intre 5 si 4S. Se misca putin, dar puuutiiin mai bine .. si cam atat! Eu am avut pitici pe creier, am vandut 4S cu gandul de a cumpara un Lumia 920 .... pe care l-am tinut fix 15 ore. L-am vandut si am luat 5. Windows inca este "virgin". Lipsesc aplicatii, si partea cea mai nasoala pentru sectorul de business: NU are capabilitati de VPN. Cat de f*ck in the head sa fi sa te adresezi segmentului business fara posibilitate de VPN ? wacko.gif Si inca ceva, pe Windows inca nu exista un soft de GPS capabil (recunosc, eu m-am "stricat" cu iGO).

This post has been edited by melcu: 14 Mar 2013, 11:18


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Privilege 3.0 V6 CVA - B-33-RTN
Toyota Yaris Sol 1.33 VVT-i - B-202-CSM
Totoya Prius V-Five - HRL-1459

Formatez drivere de cooler...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 14 Mar 2013, 11:35
Post #44


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Dar numai pe românește nu te poți exprima plenar? blink.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 14 Mar 2013, 11:38
Post #45


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Ii reprosezi utilizarea expresiilor englezesti fara echivalent aborigen, cum ar fi f*ck?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 14 Mar 2013, 12:47
Post #46


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Nu reproșez nimic, doar întreb.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 14 Mar 2013, 13:16
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




exita corespondent badie.

eu astept sa ne zica colegu ce a luat pana la urma. ceva pariuri?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 14 Mar 2013, 14:49
Post #48


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




Motorola Droid Razr Maxx sau Maxx HD...nu cred ca are competitor la autonomie, si face cam tot ce trebuie decent! wink.gif


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 14 Mar 2013, 17:11
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(DragosP @ 14 Mar 2013, 12:07)
Tu despre ce vorbești măi nea Garett? blink.gif
Eu zic de telefon, ăla care cică-i quad core.
*


Glumeam, am ramas cu sechele in materie de Xtreamer de la Mk1!


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 14 Mar 2013, 17:53
Post #50


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




@anpop ba da, note 2, de exemplu


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buntom
post 14 Mar 2013, 18:18
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 4 May 11
From: Bucuresti,Militari




QUOTE(bob737 @ 14 Mar 2013, 01:29)
ontopic - LG-ul quadcore arata bine din fotografii, poate sa-mi spuna cineva cum se comporta ecranul IPS in comparatie cu super amoledul, de ex?
*



parerea mea este ca IPS-ul reda culori mai realistice si este mai luminos

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...&v=i3ps1iQn7dI#!

pot spune ca sunt subiectiv tongue.gif , ma tenteaza acel Lg


--------------------
Dacia Solenza Scala dec. 2004
"When in doubt... C4"-Jamie Hyneman
LG Optimus G

ex. Samsung Wave 723 cu Bada 2.0,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 15 Mar 2013, 00:19
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




deci...
am fost azi pe la orange shop-ul din Victoriei si la emag pt a testa ceea ce ma intereseaza si tare bine am facut ca nu am comandat xperia T care s-a dovedit a fi un mare fas.
O sa scriu cateva impresii pt "novicii" ca mine in caz ca au aceleasi dubii ca mine:
am testat la emag xperia p (4 inches, nu aveau alt telefon mai bun din gama Sony), xperia p care are un pret la nivelul lui galaxy s3 mini. ecranul nu are nicio priza, e ceva neted si alunecos, nu are precizie deloc. am mers pe pagina in format desktop a site-ului gsmarena, am marit-o putin si apoi din lista din stanga a marcilor de telefoane mobile am incercat sa apas pe "lg". prima oara s-a deschis apple, a doua oara s-a deschis pagina cu tel sony. a-ti ghicit probabil, lg este fix intre apple si sony. alt aspect deranjant a fost acela ca pt a tasta o adresa de internet, atunci cand ajungi sa bati punctul din adresa (.com de ex) trebuie sa apesi pe tasta de simboluri, selectezi "." apoi te intorci la litere pt "com". genial, ce sa mai!
dupa aceea m-am uitat la htc-uri si samsung-uri - intr-un cuvant lux. ar mai fi de precizat faptul ca xperia p are 1gb ram si 1Ghz dual core iar dupa ce am deschis 3 pagini de net si am innebunit-o pe a patra cu zoomuri, dublu clickuri si sus/jos deja telefonul sacada. evident ca la samsunguri si htc (tel cu 2-300 ron mai scumpe sau chiar in aceeasi bani aproape - s3 mini) acest lucru nu s-a intamplat. am mai testat xt910 maxx, ecran ok (s.amoled) se misca f bine dar nu mi-a placut designul si faptul ca androidul dupa el e foarte mult personalizat de motorola.
emag-ul neavand nici un lg cu ecran ips am decis sa ma opresc in victoriei la orange shop.
acolo am gasit xperia T (1,5 ghz dual core 1 gb ram, 4,55 lcd). pe scurt, nu merita deloc. ecranul desi are f multi pixeli se vede mult mai prost ca un amoled cu mult mai putini pixeli. precizia e mai buna, la fel si feelingul dar e mult in urma fata de amoled si ips. cat despre mult laudata calitate a materialelor, in opinia mea, nu e nimic premium asa cum e laudat in review-uri.
tot la orange am testat L9 (fiind singurul lg cu ips lcd). avand configuratie identica cu xperia p si ecran mai mare am crezut ca va fi o catastrofa. da' de unde! ecranul are un contrast si culori f f bune si clare (curate), in testul "gsmarena" s-a dovedit a fi foarte precis, feeling bun la apasare si chiar innebunit telefonul cu 4-5 pagini de net deschise nu sacada de loc precum xperia P (nici T-ul nu sacada ). designul fromos, materiale ok, butoanele android functionau mult mai bine decat la sony. intr-un cuvant am ramas placut impresionat.
cred ca ma voi orienta spre LG, 4X avand n avantaje iar prada avand avantajul unui ecran mai mic si marele dezavantaj al androidului 2.3.4 (in realitate nu stiu care e acela dar cel putin asa scrie in reviewuri), pe langa multe altele (configuratie asemanatoare a Lg-ului L9).


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Mar 2013, 10:05
Post #53


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La androide tastatura nu e o problema ca poti instala oricand o alta tastatura care sa aiba layout-ul pe care il doresti

QUOTE(R19/16v @ 14 Mar 2013, 17:53)
@anpop ba da, note 2, de exemplu
*


Sau razor I (xt890)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 15 Mar 2013, 10:10
Post #54


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




@R19/16v:
Daca iei in considerare doar timpul de vorbit ai dreptate! Daca vrei sa-l folosesti si la altceva (browsing, aplicatii, video etc.) Note 2 e sub Razr Maxx ca viata a bateriei. Note 2 are bateria de 3100 mA, ecran de 5,5" si procesor quad care au un consum mai mare decat 4,3" si dual la o baterie de 3300 mA. Mai pe scurt cu moto folosit mediu (insa cu de toate) ma tine 4 zile bateria, pe cand la Note 2 testat, mai mult de o zi jumate 2 nu mi-a ajuns! Pentru mine asta a fost decisiv smile.gif In rest Note 2 se misca excelent nu am ce zice, dar nici cu astalalt nu mi-e rusine! wink.gif

@klaus:
Glumesti, nu?! 2000 mA vs 3300mA?! Pana si pe arena scrie ca are autonomie mai mica! smile.gif

This post has been edited by anpop: 15 Mar 2013, 10:41


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 15 Mar 2013, 10:26
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




L9 nu are senzor de lumina, si pentru a optimiza consumul de baterie, trebuie sa te cam joci mereu cu intensitatea luminii.
In rest, pot confirma ca este un telefon destul de OK.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:10
Forum Renault