DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> suspensie sport/Jante195\55\15 la SLZ, arcuri si telescoapo

giuliano
post 5 Sep 2005, 05:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 August 05




salutare,
ma intereseaza daca a montat cineva suspensie sport, cam la ce costuri se ajunge daca se simpte diferenta, scutura tare blush.gif si inca o chestie
Cum se comporta si ce trebuie modificat pentru roti 195\ 55 \ 15 la SLZ
Am auzit ca sar strica planetarele mai repede daca pui roti mai mari, de directie ce ziceti??
Dar bara de rigidizare a montat cineva? are rost la solenza la mine se aud niste pocnituri ciudate cand intru in curbe la viteza mare si am observat la clopotele telescoapelor sunt putin deplasate sau poate este doar crapat chitul ala de la imbinari (crapaturi destul de profunde)
p.s. bucsaraiele si restul fiind Ok (privind pocniturile)

p.s imi cer scuze daca sa mai discutat subiectul e destul sami spuna cineva ce topic sa caut

M.R.S


--------------------
Dacia solenza - cj-82-kmi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 5 Sep 2005, 09:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Pentru suspensie in primul rand ar trebui inlocuite amortizoarele. Pe spate se pare ca merg de Calibra iar pe fata de Reno 19. Cat mai costa nu stiu. Sau se modifica amortizoarele originale, se "intaresc". Arcurile n-am idee cu ce modele s-ar putea inlocui.
De "scuturat" fii sigur ca va scutura in functie de cat de rigida va deveni suspensia.

Pentru roti mai mari eu zic ca ar trebui sa te limitezi la 195 / 50 / 15 daca nu ai bani si chef pentru unele de 195 / 45 / 15. De comportat o sa se comporta mai bine din punct de vedere al stabilitatii si aderentei. Logic ca vor aparea si efecte negative datorita suprafetei de frecare mai mare. Personal nu cred ca au vreo influenta asupra planetarelor, doar asupra directiei daca n-o folosesti "corespunzator" la manevrarea pe loc.

Bara de rigidizare. Daca te referi la strut-bars, mi s-a spus de catre o cunostinta ce avea montate (fata si spate) astfel de bari pe SLZ ca se simte diferenta. Citez: "viraje ce pana acum le luam cu 70 km/h, acum le iau lejer cu 100-110 km/h".
Si pe mine ma bate gandul sa-mi montez. wink.gif




--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giuliano
post 6 Sep 2005, 01:58
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 August 05




in legatura cu rotile la latime si inaltime intra pe 15 sau trebuie facute modificari? pentru ca am un prieten care a pus 195/65/14 si atingea in spate pe interiorul aripi, si in fata atunci cand rotile sunt virate la maxim
momentan am jante de al si pneuri 175/65/13 maine imi cumpar cauciucuri 195/55&50/13 numai ca pe 13 sunt destul de mici pe slz mai ales ca la mine pe masina am un eleron imens praguri joase ,iti dai seama cum arata acuma de aceea vreau sa ii pun pe 15 rotile , am vazut la cineva care a schimbat rotile a pus 15 dar a facut niste modificari ceva de genul distantiere la arcuri a trebuit sa o inalte asa de mult ca sa nu atinga in interior roata incat arata ca un 4x4


--------------------
Dacia solenza - cj-82-kmi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 6 Sep 2005, 06:25
Post #4


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




pai atinge din cauza ca este mai lata, si asta difera si in functie de tipul jentii, comparativ ca diametru trebuie sa le faci cat mai exact ca sa nu pierzi din demaraj si sa nu dea eroare prea mare la kilometraj. Uite si o camparatie intre 165/70-13 si 195/45-15:
Specification Sidewall Radius Diameter Circumference Revs/km Difference
165/70-13 116mm 281mm 561mm 1763mm 567 0.0%
195/45-15 88mm 278mm 556mm 1748mm 572 -0.8%

si eu am vrut sa pun dar cand am calculat diferenta de bani intre cauciucuri... am lasat-o asa cum e. La dimensiunile astea caucioacele sunt cu cel putin 50% mai scumpe smile.gif, plus jenti... un cost destul de piperat, dar asta hotaraste fiecare.


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giuliano
post 7 Sep 2005, 00:47
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 August 05




kilometrajul nu-i o problema ca la o adica nici asta original nu indica la perfectie, eroarea cat poate sa fie de mare? ca nu mai convins cu cifrele de mai sus, huh.gif


--------------------
Dacia solenza - cj-82-kmi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giuliano
post 7 Sep 2005, 01:36
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 August 05




amortizoare sport am auzit ca ar face bilstein si monroe la fel ca si cele originale numai ca sunt "sport'' sunt bune????? mellow.gif
arcuri sport daca cauti bine gasesti !! parerea mea!! wink.gif

ah si mie frica de un singur lucru, acuma face zgomot in interior bordul ,panouri usi scartaie scaunul ba inca o chestie misto la drumuri cu denivelari imi coboara cam 2-3 centimetri geamurile din spate, asa din senin fara sa le actioneze nimeni,
cum o sa-mi sune inauntru toate plasticurile dupa ce-mi pun si suspensie sport


--------------------
Dacia solenza - cj-82-kmi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 7 Sep 2005, 12:10
Post #7


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Si cu omologarea cum este? Ce conditii trebuiesc indeplinite sa aprope politia asa ceva si sa treaca frumos in talon ? ITP-ul ce va zice?


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leo_bem
post 7 Sep 2005, 18:31
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 20 June 05




modific orice fel de amortizoare in ce fel doreste fiecare, de la normale pana la super tari. 0722345597


--------------------
dacia 1310 - BEM
GOD is a DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giuliano
post 8 Sep 2005, 03:41
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 August 05




Omologare este nevoie, ma gandesc eu, doar pentru jante, asa ca schimb rotile si ma duc cu masina la RAR ei fac constatarile si imi dau un certificat de omologare care il prezint si politistului cand ma intreaba de sanatate


--------------------
Dacia solenza - cj-82-kmi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 8 Sep 2005, 09:26
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(leo_bem @ 7 Sep 2005, 19:31)
modific orice fel de amortizoare in ce fel doreste fiecare, de la normale pana la super tari.

Daca tot esti inregistrat pe forumul asta, da si tu mai multe detalii, poate gasesti mai multi interesati asa, decat asteptand sa te sune.
Eu as fi interesat de exemplu cat ma costa sa le modific pe ale mele, sa le intaresc. Eventual poate spui in doua cuvinte si cam ce le faci.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leo_bem
post 8 Sep 2005, 20:21
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 20 June 05




QUOTE(Marius @ 8 Sep 2005, 09:26)
Daca tot esti inregistrat pe forumul asta, da si tu mai multe detalii, poate gasesti mai multi interesati asa, decat asteptand sa te sune.
Eu as fi interesat de exemplu cat ma costa sa le modific pe ale mele, sa le intaresc. Eventual poate spui in doua cuvinte si cam ce le faci.
*


nu le fac eu ci le face un nene care se ocupa cu asa ceva de o gramada de ani. din cate stiu eu nenea face urmatoarele: in primul rand reface supapele si tot ce se afla in interior si si ma rog adaoga sau ia depinzand de taria fiecaruia si apoi schimba uleiul punand unul nou( ulei specia de amortizoare) cam atat stiu atat va spun. pret 100 ron/buc. plus ca mai poate face si alte modificari: micsoreaza tija, coboara talerul mai jos....


--------------------
dacia 1310 - BEM
GOD is a DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 8 Sep 2005, 22:13
Post #12


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




pai la dimensiunile alea pe care ti le-am dat iti da o eroare de -0,8 % (scrie acolo la sfarsit) adica pe ceas iti arata 100 si tu mergi (teoretic) cu 99,2.

alt exemplu:
Specification...Sidewall...Radius...Diameter...Circumference...Revs/km...Difference
165/70-13......116mm....281mm..561mm......1763mm...........567...........0.0%
195/55-15......107mm....298mm..596mm......1871mm...........535...........6.1%
Dimensiuni.....Talon.......Raza......Diametru....cicumferinta......Rotatii/km..Diferenta

cu asta te apropii de viteza reala a masinii (de obicei ceasurile indica cu pana la 10% mai mult) dar pierzi din forta (CP)

This post has been edited by driver: 8 Sep 2005, 22:30


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giuliano
post 9 Sep 2005, 01:50
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 August 05




mersii tare mult !!!
pe mine unul nu ma deranjeaza pentru ca nui foarte mare diferenta tota problema ii sa intre si sa nu atinga nicaieri numai ca sar putea sa trebuiasca sa fac mai multe modificari de cat mam gandit


--------------------
Dacia solenza - cj-82-kmi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 9 Sep 2005, 22:39
Post #14


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




pai cauta si tu unu cu roti pe marimile astea si probeaza, sau dute la second zi ca vrei sa cumperi dar intai sa vezi daca merge, pui un cauciuc pe o janta si si o probezi la toate rotile , daca incape e ok si zici ca nu-ti place modelul ca ai vrea altceva... , vezi pe varianta zorilor-manastur la Marinero (hala albastra pe dreapta cum urci), au si jenti second si cauciucuri second si vulcanizare si iti probeaza baietii, eventual le dai ceva si se rezolva, si pe urma ne spui daca merge.


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giuliano
post 10 Sep 2005, 01:46
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 August 05




mrs. tare mult! de la iei mi-am cumparat jantele care le am acum, ma gandeam ca a facut cineva inaintea mea testul asta



--------------------
Dacia solenza - cj-82-kmi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 10 Sep 2005, 16:30
Post #16


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




pai si? pune un cauciuc si vezi daca incape, fa o poza doua din diferite unghiuri si pune aici sa vada altii.... fi tu primu care face testull.


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giuliano
post 11 Sep 2005, 02:51
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 August 05




Problema e ca jantele astea ce le am acu sunt pe 13 si eu vreau sa le schimb pe 15 ....poze o sa postez numai luna viitoare ca acum nu am cablu de date de la telefon


--------------------
Dacia solenza - cj-82-kmi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:02
Forum Renault