DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> spray pentru rugina

Tudor Badescu
post 15 Feb 2010, 01:49
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 17 December 09




Feruginolul e un decapant si e foarte bun,dar nu se da o data ci pana nu mai e pic de rugina.Apoi NU SE DA CU APA ! Desi la un moment dat Policolor asa indica,desi cand a aparut nu se indica asa ceva, si am fost si am discutat asta acolo.Se spala cu alcool etilic 99...99,8%(NU TEHNIC) sau alcool izopropilic(izopropanol) care se gaseste la unele magazine de componente electronice.Ideal e ca dupa aceea sa se utilizeze un grund reactiv de ex. de la Policolor care are si la spray.Dupa care grund ,slefuire(sa nu se ajunga la tabla,altfel se reface local grunduirea),chituire,etc.E cam migalos,dar cu procedura asta,dupa peste 20 ani,lucrurile sunt in regula la masina tatalui meu si atunci nu aveam grund reactiv ci doar Gruant si trebuia sa-l lasi aproape o saptamana la uscat ca sa fii sigur ca nu se umfla la vopsire.Mai rapid,se poate incepe cu Strong Feruginol de la magazinele de chimicale,e si ieftin si mai rapid,pana dispare complet rugina.Se spala cu apa,apoi se incepe procedura cu Feruginol de Policolor care face fosfatarea finala.
Convertorii de rugina sunt altceva.Ei transforma rugina aderenta intr-un strat inert,impermeabil. Dar NU SE DA APOI CU GRUND REACTIV deoarece contine acizi.Eu lucrez de 10 ani cu un produs romanesc,Siltan,ieftin,produs la Institutul de Cercetari si Proiectari Electrotehnice din Bucuresti (si se ia pe comanda doar de acolo),dar acum am avut ceva surprize,nu mai e ca la inceput,nu mai patrunde in grosimea stratului de rugina.Asa ca vreau sa fac probe cu produsele discutate pe topic.
Atentie la compusul albastrui ce ramane pe tabla in urma sudurii! Trebuie bine curatat sau lasat sa rugineasca pentru a putea fi tratat.
Am dat si cu Protecta 3 in 1 si e clar mai bine decat ce fac in general tinichigiii:dau un grund direct peste sudura si rugina.Dar curat tabla pana apare bine metalul,ca nu are cum sa patrunda Protercta in rugina oricat de groasa!Si,desi se dizolva bine in nitrodiluant,el se evapora prea rapid.Asa ca trebuie folosit diluantul indicat pe cutie.Si dau un prim strat mai diluat.


--------------------
dacia 1310, 1991/standard ; Mercedes Sprinter 311 CDI, 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:39
Forum Renault