DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.971 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5892
8 Pages « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> comportament sfidator CEO Raiffeisen, sanctionat de CSM

mars
post 9 Feb 2017, 12:02
Post #151


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(klaus @ 9 Feb 2017, 11:19)
Noul cod civil definește cazul fortuit în art. 1351 alin. (3) ca fiind „un eveniment care nu poate fi prevăzut și nici împiedicat de către cel care ar fi fost chemat să răspundă dacă evenimentul nu s-ar fi produs”
*



Adica "intamplator", cum zice si dictionarul. Dar banca da acel discount ca asa vrea ea, nu vad nimic fortuit in treaba asta, nu s-a intamplat nimic neprevazut care sa o oblige in vreun fel: https://www.raiffeisen.ro/despre-noi/media/...credite-in-chf/

Din nou: bravo, Raiffeisen!


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Feb 2017, 15:17
Post #152


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(mars @ 9 Feb 2017, 12:02)
nu vad nimic fortuit in treaba asta, nu s-a intamplat nimic neprevazut care sa o oblige in vreun fel
*

Da ”forțuit” vezi?
Ca mi-ai lasat imrpesia ca ti s-a parut mai aproape de ce ar fi vrut neumann sa spuna...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 9 Feb 2017, 15:55
Post #153


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nope. Cunosc termenul, lucrez si eu din cand in cand cu Codul civil. Am presupus (gresit?) ca il foloseste in sensul de "fortat de imprejurari".


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 9 Feb 2017, 16:27
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(neumann @ 8 Feb 2017, 11:26)
desi se pare ca ofera conversii la sold cu 25% discount, mai de frica, mai fortuit.
*



..desi se pare ca ofera conversii la sold cu 25% discount, mai de frica, mai intamplator


intamplatoar in sens de coincidenta in asteptarea deciziei CCR care deocamdata le-a fost favorabila pe motiv de... (incalcarea principiului de) bicameralism.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 9 Feb 2017, 16:35
Post #155


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




da mah, mai greseste ala virgula cand bate 2.5 icon_mrgreen.gif


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 9 Feb 2017, 16:47
Post #156


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




"Coincidenta"... OK, pe mine m-ai convins. Tot intamplator, am fost si eu acum cateva zile la o conferinta la care au participat bancile, casele mari de avocatura si cativa judecatori. Nu mi s-a parut ca ar avea vreo teama de niciuna dintre cele doua legi. Dar la noi orice e posibil.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 9 Feb 2017, 17:03
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




fara frica a bagat 'varzen 15 milioane de euro anu trecut in "cheltuieli exceptionale" probabil cu casele alea "mari" de avocatura


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 9 Feb 2017, 17:06
Post #158


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Probabil, dar nu stim cate milioane au salvat.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 9 Feb 2017, 17:28
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Asta nimeni nu stie. Decat poate BNR-ul aia cu alba neagra cu risc sistemic sever/nu e risc sistemic sever. In functie de cum bate Vantu, iese sau nu clotzacul la demonstratie, alea alea


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Feb 2017, 20:25
Post #160


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(mars @ 9 Feb 2017, 15:55)
Nope. Cunosc termenul, lucrez si eu din cand in cand cu Codul civil. Am presupus (gresit?) ca il foloseste in sensul de "fortat de imprejurari".
*


Aha.
Deci a face ceva fortuit nu este tot una cu a face ceva pentru ca un factor extern te obliga impotriva vointei tale sa faci acel lucru.
Am inteles bine?
Sau nu?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 9 Feb 2017, 21:50
Post #161


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu stiu ca stii cum e bine, dar ai timp si chef de povesti. Eu zic ca a face ceva fortuit implica un factor extern (dar nu neaparat, poate fi si intern), care a fost, insa, imprevizibil, dar nu la modul extrem de imprevizibil incat sa fie considerat forta majora. Adica fortuit e cand ti se rupe un pivot la masina si calci un pieton, cand iti sare un pieton in fata masinii, dar nu pe trecere, sau cand catelul, de felul lui cuminte, musca un copil in parc pentru ca l-a tras de coada (in acest caz nu sunt foarte sigur...).

Oricum, sa fim seriosi, confuzia intre fortuit si fortat e des intalnita: https://destepti.ro/cum-este-corect-fortuit-sau-fortat

In situatia noastra, mi s-a parut ca omul sustine ca banca acorda acel discount fie de frica, fie de voie, de nevoie, adica "fortat". Or, nimic din activitatea bancii (factor intern) sau din ceea ce s-a intamplat (aparitia legii darii in plata - factor extern) nu ma duce cu gandul la "fortuit". Chiar daca legea exista, cat timp nu e adoptata, nu obliga banca la nimic.

Dar el a vrut sa zica "intamplator", cu ghilimele de rigoare, poate ca in sensul de "preventiv", in ideea ca banca incearca sa diminueze riscul in cazul in care legea ar trece si poate ca ar avea mai mult de pierdut. Ceea ce poate fi adevarat, nu zic nu.

Disclaimer: nu exclud posibilitatea sa nu am deloc dreptate rolleyes.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Feb 2017, 09:25
Post #162


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Este o hotarare judecatoreasca un caz fortuit pentru banca? E un eveniment pe care banca nu-l poate controla dar oarecum previzibil, si care inlatura raspunderea conducerii bancii pentru "pierderea" suferita ca urmare a hotararii?
Dar cazurile "sociale" sunt cazuri fortuite? Niste evenimente pe care banca nu le putea controla? Aici zic ca nu, ca banca are un compartiment de analiza a riscului exact pentru asa ceva. Iar o reducere pentru astia e de fapt o asigurare a bancii ca macar mai recupereaza ceva bani, nu e un gest de bunavointa, e un gest de conservare. Deci e pe un eveniment pe care banca l-a luat in considerare, se astepta la el.

O fi vrut neumann sa spuna fortat? Haba n-am, el stie mai bine. Dar nici o greseala atat de grava ca a zis fortuit nu mi se pare.
Unii zic ca provine de la Fortuna, mie mi se pare ca provine mai degraba din fortuitus.
Mai clar e in engleza, unde "fortuitous" provine din "fortuitus" si "fortune" provine din "fortuna".
Doar ca in romana fortuit are inteles si mai restrans decat fortuitous-ul din engleza, in romana se refera la intamplarile nasoale, mai putin la alea pozitive.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 10 Feb 2017, 09:32
Post #163


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




cauta matale aci partea nasoala zic: https://dexonline.ro/definitie/fortuit

in rest, uite aci niste inspiratie:


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Feb 2017, 09:43
Post #164


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Deci... am avut dreptate.
In drept notiunea e cea din dex dar mai restrictiva (cum de fapt o foloseste lumea juridica, ca altii nu prea mai folosesc notiunea de fortuit), iar originea cuvantului e aia pe care o stiam eu.
Multumesc.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 10 Feb 2017, 10:07
Post #165


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




de origine ai vorbit doar matale. io ii dadeam lu' omu'nou o formula mnemonica facila sa fie sigur pe viitor.


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 10 Feb 2017, 11:05
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Multumesc coane.

FORTUÍT, -Ă, fortuiți, -te, adj. (Livr.) Venit pe neașteptate

citii prima definitie. Exact, dar exact cu precizie de a cinspea zecimala ce am vrut sa spun eu. Ca gigeii dadura discauntul ala de 25 la sold, total "pe neasteptate", fix inainte sa se pronunte CCR, sa "indulceasca" un pic jmenu si sa arate cat de intelegatori sunt. Ca n-avusera timp nainte jdemii de ani sa o faca.

10 Feb 2017, 12:06:
si doi (la mana tongue.gif) nu te mai lua de metaforele si licentele mele tongue.gif

This post has been edited by neumann: 10 Feb 2017, 11:06


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Feb 2017, 11:07
Post #167


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Han Solo @ 10 Feb 2017, 10:07)
de origine ai vorbit doar matale.
*


Oare?
QUOTE(Han Solo @ 9 Feb 2017, 10:20)
niumane, fortuit vine de la fortuna nu de la forta.

asa sigur nu mai uiti  icon_mrgreen.gif
*



--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 10 Feb 2017, 11:09
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




si trei (vezi ca daca o scuturi de trei ori.. in fine) am capacitatea de a folosi cuvinte simple daca nu sunt sigur ce inseamna alea mai complicate. Nu a fost cazul aici. Tocmai mi s-a parut un twist misto de la fortuit, fortzat, "intamplator", "venit pe neasteptate" si toate astea intr-un singur cuvant. aint dhat cul?

10 Feb 2017, 12:16:
si 4. n-ai cu cine. Tefelei de-astia incrancenati..

This post has been edited by neumann: 10 Feb 2017, 11:16


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 10 Feb 2017, 20:13
Post #169


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Deci era cu ghilimele wink.gif. Nu va atingeti de "licenta poetica a acestui MC++" - Vexxatu Vexx - We Got the Towerˆ.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 7 Jul 2017, 10:16
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE
Pe surse*, ca sa zic asa, am primit niste documente interne ale Raiffeisen Bank, din perioada 2006-2007, cand erau la moda creditele in franci elvetieni. Documentele denota lacomie, intentia de a exploata nevoile si emotiile unor persoane cu venituri reduse si chiar inducerea in eroare a actionarilor proprii, de la Viena. Ce e important pentru cursantii seminariilor de la Sinaia este faptul ca banca stia foarte bine ce e cu riscul de hiper-valorizare a francului elvetian, precum si cu ce poate fi cu riscul de supra-indatorare a clientilor, alesi din zona de nisa a debutantilor in profesiei si a persoanelor cu venituri reduse. Si, cu toate acestea, creditele au fost vandute masiv, ofiterii de credite fiind instruiti sa insiste pe stabilitatea francului, pe ieftinatatea "produsului" si pe incadrarea clientului in calculele de rating pentru creditele in chf in conditii care i-ar fi descalificat pentru credite in lei sau in euro.
In august 2006 Raiffeisen Bank Romania cerea aprobare de la Viena pentru acordarea de credite in franci elvetieni.
Raiffeisen Bank se lauda ca isi va acoperi riscurile prin introducerea in contractul de credit a unei clauze care ii va permite bancii sa modifice dobanda dupa bunul plac. Ceea ce s-a si intamplat. La un an distanta, dobanzile din contractele de credit au fost majorate cu cel putin 1%.
Raiffeisen Bank Romania urma sa propuna clientilor, in cazul unei aprecieri cu 15% a cursului de schimb, conversia creditelor din franci elvetieni in euro sau lei. Nu a facut-o niciodata, chiar daca diferenta de curs a fost si de 160%.
Departamentul de Management al Riscului de Piata, avea obligatia (conform normelor interne) de a monitoriza saptamanal cresterile de curs de cel putin 15%. Nu s-a efectuat monitorizarea, nu s-a luat nicio masura.
Angajatii erau instruiti sa justifice clientilor majorarea dobanzii cu cel putin 1% pe an, chiar daca era, de fapt, pur si simplu discretionara. Si cand te gandesti ca, cica, un credit in chf e mai ieftin si de aceea e justificat ca riscul devalorizarii sa fie pus exclusiv in sarcina creditorului..
Raiffeisen dorea sa acorde cat mai multe credite, in cuantum cat mai mare. Si a facut-o.
A acordat credite cu dobanzi situate, la origine, sub nivelul pietei, dar cu termene lungi, ca sa isi permita tot defavorizatul sa ia credit, si a strecurat in contract clauza de majorare discretionara a dobanzii dupa primul an de gratie, ceea ce a determinat o majorare treptata a gradului de indatorare. “Expertii” Raiffeisen au calculat ca o apreciere a cursului cu 15%, ar fi ridicat gradul de indatorare cu aproximativ 7%. Ce calcule or putea iesi daca s-ar lua in calcul deprecierea de 160%?
Lacomia este buna, nu? Mai ales cand tot universul (inclusiv sistemul judiciar, legile, bnr, fmi, CE, salvati copiii, Romania curatica etc.) conspira la satisfacerea poftelor tale... Si cand Manole decreteaza, ca sa auda judecatorii care au de solutionat actiuni in incetarea practicilor inselatoare, "un contract este un contract, cu sau fara clauze abuziv




Documentele pot fi descarcate aici



--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Jul 2017, 18:29
Post #171


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Cam toate bancile au procedat mai mult sau mai putin similar. Asta nu ii absolva complet pe cei care au luat credite in CHF de faptul ca au semnat ca primarii. OK, nu trebuie sa fii economist ca sa iei credit, dar un minim de informare nu strica inainte de a te baga la un contract pe 30 de ani.

Dar disperarea a fost mare, iar anii in care au platit mai putin si au fluturat rate mai mici in fata "fraierilor" care au luat credite in lei sau in euro (mai sunt si romani care au salariul raportat la euro, de unde logica creditului in euro, cel putin pentru unii) au fost buni, nu? "Nevoi si emotii"? Poate 20-30% dintre ei. Restul "afaceristi".

Eu vad treaba asa: omul si banca intra impreuna intr-o afacere (mai ales daca vorbim de credite pentru case de inchiriat sau in scopuri speculative). Banca trebuie sa dea banii, omul sa stea in casa aia, s-o inchirieze sau s-o vanda cu mai mult decat a dat pe ea. Riscul valutar e inerent, desigur. Caderea pietei imobiliare nu era poate previzibila, dar nici "impreviziune" nu e. A executat banca partea ei din contract? Da, ca a dat banii. Era randul omului sa-si onoreze obligatiile contractuale si sa plateasca ratele? Cam era. Atunci ce tot chitaim atat si asteptam sa ne salveze partidul X cu masuri populiste? Ca dovada ca s-a fasait treaba cu conversia, ca si cea cu darea in plata. Foarte bine wink.gif!

This post has been edited by mars: 7 Jul 2017, 18:39


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 8 Jul 2017, 11:40
Post #172


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Oricum faza cu conversia si darea in plata si-a atins scopul. A aratat un pic pisica bancilor. De exemplu raiffeisen a avut o oferta de conversie prin aprilie cu 25% reducere la sold si cu dobanda foarte buna la lei, ceva de genul Robor 3M+3% daca nu ma insel.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 9 Jul 2017, 13:52
Post #173


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




In 2005 eram platit in euro si am luat credit in euro. Din 2005 si pana acum, echivalentul in lei al ratei a crescut cu aproape 50%. De aproape 10 ani eu nu mai sunt platit in euro. Ce bine mi-ar prinde si mie o conversie la euro 3,5 lei!


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 11 Jul 2017, 08:36
Post #174


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Si salariul cu cat a crescut? rolleyes.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 11 Jul 2017, 09:46
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Ce importanță are? Creșterea salariului trebuie să fie ciubucul tău, pentru munca și experiența ta, nu doar o compensație a riscului valutar și a creșterii ratei.
Așa poți să spui și despre ăia de-au luat credite în franci elvețieni, dă-i dracu', că le-o fi crescut salariul între timp și se descurcă.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 11 Jul 2017, 11:38
Post #176


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Era o gluma, fii si tu mai calm rolleyes.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 11 Jul 2017, 12:29
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




blush.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 12 Jul 2017, 16:23
Post #178


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Noimane, ai ratat-o p-asta. Ce fãcuși, ți-au tãiat ãia doi bani de postare?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 2 Aug 2017, 15:35
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Nu, da am citit-o p'asta.

QUOTE
Țineți minte că acum doi ani ANAF a dat lista rău-platnicilor persoane fizice, de a bulversat o țară întreagă? Și nici măcar nu erau toți în situația aia! Ia să prezinte acum ANAF-ul, tot public, lista băncilor și a instituțiilor financiare nebancare care n-au plătit impozit la stat! Vreau s-o văd – e de interes public!” a subliniat Zamfir.


„În mod sigur, trebuie întreprins ceva. Vreau să vedem, până la urmă, ce a dus la faptul ăsta. De-aia am și inițiat proiectul ăla de lege, de transpunere a Directivei 1164/2016 (a Consiliului European, disponibilă AICI – n.r.), care prevede ca firmele multinaționale să-și plătească impozitele acolo unde își desfășoară activitatea. Vă aduceți aminte că din scandalul Panama Papers a reieșit că BRD – Groupe Société Générale avea zeci de off-shore-uri. La fel și Raiffeisen, la fel și alte bănci. Eu nu o dată am spus că e evident că oamenii își transferă profiturile, pentru că de-aia își înființează offshore-uri. Și întrebam public: de ce au nevoie băncile de off-shore-uri? Iată de ce! Numai ca să transfere profiturile acolo, să nu fie impozitate acolo.


„Eu aș vrea să-l privesc în ochi pe Steven van Groningen, pe domnul #REZIST, și să-l întreb: a plătit banca Raiffeisen impozite în România, având în vedere profiturile uriașe pe care le face aici? Nu de alta, dar văd că se declară fericit că-i mulțumește lumea că a fost #REZIST”, a conchis Zamfir.



#rezist #nuplatescimpozite #baniratacitiinpanama


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Aug 2017, 16:16
Post #180


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Tu chiar crezi tot ce citesti de la astia?! ca "7 din 10 banci nu platesc impozit pe profit"? radmasa.gif
Uite aici un exemplu, daca vrei iti dau si de la Transilvania. Au profituri (nu "imense", cum zice de Raivarza, aia-s mici copii) si platesc impozite, cu mult inainte de a distribui dividendele.
In scandalul "Panamea papers" imi aduc aminte ca era Tiriac implicat, cel mai coios nume. Nu crezi ca mai logic ar fi sa se desfiinteze "paradisurile fiscale"? Ca oricum dubla impozitare e interzisa.
Zamfir ala e un papagal, incearca sa-si stranga capital electoral.

Strict on-topic, despre Raivarza:
Acu' vreo saptamana, pt. ca s.s.i.f.-ul prin care tranzactionez la bursa isi trage obloanele din 21 august, am inceput sa caut alt intermediar, mai de doamne-ajuta; am taiat mai multi de pe lista, dupa mai multe criterii, si in final am ramas cu 2: Raivarza si cei ai bancii Transilvania, BT- Capital partners.
Astia de la Raivarza n-au reprezentant pt. piete de capital decat la copitala, si mi-a raspuns o data la mail individul, mi-a dat comisioanele, care erau mai bune decat la BT. Cand i-am mai cerut niste detalii... ciuciu raspuns.
In final m-am mutat la BT, au reprezentant aici (si in multe orase din tara), comisioanele sunt doar cu putin mai mari decat ce-am avut pana acum, dar comunicarea merge brici iar platforma e solida, ofera o gramada de date + analiza tehnica real-time.
Concluzia... raivarzan sucks cel putin la comunicare.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:36
Forum Renault