DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

142 Pages « < 61 62 63 64 65 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vw Touareg - The Battleship, si cateva Logan-uri din dotare

b06fcn
post 26 Jul 2020, 12:35
Post #1861


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Imi poti da, te rog, mai multe detalii despre sprayul de ceara? Vreau sa fac acelasi tratament la Toyota si ma gandeam ca inainte de ceara sa-i dau un strat de Owatrol pe partile unde a aparut rugina de suprafata (in special pe partile de fier mort de la punti si bascule, dar nu numai). Sunt compatibile cele doua, sau mai trebuie dat cu ceva intre ele?
🙏 merci


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 26 Jul 2020, 13:23
Post #1862


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.210
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Intreb, in ideea ca poate te-ai impiedicat de ambele. Am facut ceva mai din scurt la troscoleta din semnatura, si n-am gasit sa ajunga iute decat echivalentele de la fertan. Fedox gel si fertan rust converter. Personal, banuiesc ca mare diferenta intre ele si cele de la bilthamber nu e, da' daca ai cumva idee, pliz do share.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 26 Jul 2020, 16:07
Post #1863


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




@b06fcn :

BILT HAMBER DEOX-GEL

BILT HAMBER DYNAX UB - CEARA ANTICOROZIUNE PENTRU SASIURI

De acolo le-am luat la sfaturile maestrului.

De azi sau maine ma apuc de Honda mea. Tot japoneza, tot ruginita.

Planul e sa dau cu Deox gel cu pensula, folie alimentara, lasat 24 ore, frecat cu o perie de plastic gen Ikea de vase si apoi repetat de 2-3-4 ori cat e nevoie.

Apoi aplicat DYNAX UB in 2 -3 straturi. Recomandarea e de minim 2 straturi.

Din nefericire nu am decat 2 mini rampe ca si ajutor si un garaj plat.

O sa dau plasticele jos de sub ea si apoi jet de apa sa curat murdaria. Apoi usuc si dau cu gel.

Sper sa-mi iasa. unsure.gif

O sa pun poze pe topicul cu Honda.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 27 Jul 2020, 06:49
Post #1864


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




@b06fcn
Owatrol este tot un fel de protectie anticoroziva. Face parte din categoria celor gen ulei (waxoil etc.) Daca dai cu ala e cam redundanta ceara, poate doar sa le folosesti pe parti diferite, gen ulei pensulit pe partile exterioare si ceara pulverizata in cavitati. Oricum, daca ai rugina serioasa ar trebui intai tratata, rust remover, converter, astfel incat sa stabilizezi propagarea.
Ceara Dynax ub este foarte apreciata pe afara, cica are o rezistenta buna in timp. La cat costa ar cam trebui. La fierul ala mort vreau si eu sa intervin, Touaregul are o gramada de fiare pe dedesubt.

@bucatel
Banuiesc ca sunt cam acelasi lucru (n-am folosit), daca le folosesti cu rabdare ar trebui sa ai rezultate bune. Nu te grabi la etapa de scos rugina, dai pana obtii perfectiunea, apoi converter si grund vopsea. Este foarte important si grundul, foloseste dedicat anticoroziv, vopsitorii in general incep cu filler. Daca ai posibilitate de pistol incearca 2k epoxy.

Sa vedem ce face Madhorse, ca are de lucru... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 27 Jul 2020, 07:57
Post #1865


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Merci. Owatrol are mai multe produse, eu am dat cu Rustol, care este convertor de rugina si care, dupa ce scrie pe cutie, opreste dezvoltarea ruginii. Am dat in doua locuri, sa vad cum reactuoneaza, dupa care merg mai departe cu ceara. Am mai citit aseara pe niste forumuri din Franta, baietii aia mai dau cu o vopsea anti-rugina dupa ce dau cu Rustolul asta de la Owatrol, cred ca am sa fac si eu la fel. Dupa care dau cu ceara pe toata burta masinii si in Sper sa-mi ajunga cutia de 2 litri de Rustol sa fac si Toyota si Kia, ca nu stiu daca se gaseste si pe la noi. Am sa caut prin Leroy, acolo am vazut ca mai sunt din astea.
Ca idee, asta primavara, cand am schimbat rotile la Opel, am dat cu spray din asta pe tamburi, care erau foarte oxidati, dupa cateva ore au dezvoltat o culoare negru-maro lucios.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 8 Aug 2020, 16:54
Post #1866


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Si a venit si randul Touaregului la mestereala.
Obiectivele au fost:
- Bara antiruliu fata - reconditionare generala cu schimbare bucsi si bielete
- Inceperea operatiunii rugina de pe la semipunti si alte fiare de dedesubt.

La bara antiruliu treaba a mers frumos cu o mica exceptie. Demontatul facil, cu masina pe roti, suruburile in buna stare s-au desfacut imediat.

20200806_181031_resized.jpg ( Size: 399.86k ) Number of downloads: 719


Un pic de rugina de rezolvat la capete, in zona bucsilor si pe o laterala. Deox gel in doua reprize de cateva ore si gata de vopsit.

20200807_062250_resized.jpg ( Size: 362.53k ) Number of downloads: 733


20200807_062629_resized.jpg ( Size: 385.99k ) Number of downloads: 737


Asa se pune corect folie pe Deox. Sa da pe buba, cat mai gros, apoi se pune o bucatica de plastic peste, avand grija sa se lipeasca bine si sa fie etans pe suprafata de tratat. Cand a intrat in reactie cu rugina se inegreste zona ruginita. Se observa si marginea galbuie care este de fapt Deox fara reactie la rugina, este pe vopsea. Asta e marele avantaj al deox-ului fata de acid fosforic de ex, nu ataca alte suprafete.
Dupa grund, albastru si 50 ml de lac a iesit meserie, a urmat asamblarea. Unde am avut o mica surpriza - bucsele Swag. N-am putut sub nici o forma sa le sigurantez cu urechile de la spate, adica sa faca click. Erau departe rau, cu toate ca le-am luat pe codul corect (sunt 3 tipuri ). La bara spate am folosit OE si n-am avut asemenea probleme, acum m-am zgarcit un pic.
Dupa vreo 2 ore de mosmondeala, m-am dat batut si le-am montat pe cele vechi la loc, n-a fost chip sa le pot monta pe cele noi.

20200808_105604_resized.jpg ( Size: 274.53k ) Number of downloads: 758


Bieletele erau ce trebuie, Am folosit Moog la multe aplicatii si sunt nise piese foarte bine facute.

20200808_091829_resized.jpg ( Size: 284.5k ) Number of downloads: 737


Acum partea cu curatarea si protectia fiarelor.
Caroseria sta foarte bine, este bine protejata, ceruita, obturatoarele la locul lor. In schimb are o gramada de fierotanii negre (cadre peste cadre, elemente de suspensie, traverse etc.) care incep sa rugineasca pe ici pe colo. Din propria experienta stiu ca e bine sa intervii din timp, daca, binenteles, vrei sa pastrezi masina.
Din pacate am plecat cu dotari insuficiente, un bidon nou de Deox, solutii de degresare, pensule, alte accesorii, le-am pus intr-o punga acum cateva zile si am pus-o in Logan. Apoi am plecat cu Touaregul...
Am avut un rest de Deox, cam o cescuta de expresso, pentru bara si caroserie. Asa ca am facut doar partea din fata a cadrelor motor, ca tot dadusem bara antiruliu jos si aveam acces.
Cu ceva de genul am avut de furca.

20200807_094628_resized.jpg ( Size: 301.07k ) Number of downloads: 114


Prima data am intrat cu o bucata de smirghel sa fac front de lucru pentru Deox si sa vad amploarea fenomenului. Neavand prea multa solutie la dispozitie am dat cu grija si subtire. Acoperit cu plastic (am folosit o punga de gunoi taiata in bucatele) l-am lasat vreo 3 ore.

20200807_103452_resized.jpg ( Size: 243.95k ) Number of downloads: 122


Dupa prima aplicare

20200807_152130_resized.jpg ( Size: 256.66k ) Number of downloads: 114


Insuficient, mai ramasese putina rugina. Cu ultimele stersaturi da bidon am mai dat odata. Inca 3 ore si a iesit asa.

20200807_163509_resized.jpg ( Size: 211.32k ) Number of downloads: 119


Alta viata. A urmat apoi o vopesea gen Hamerite ( cu inhibitor de rugina) Protecta, facut de Policolor, dat la pensula numai pe zonele afectate. Nu poate fi vorba de pistol, din motive lesne de inteles.

20200807_170959_resized.jpg ( Size: 223.58k ) Number of downloads: 112


Dupa uscare aplicat ceara Dynax S50, pe interior prin gauri si peste reparatii.

20200808_093858_resized.jpg ( Size: 291.77k ) Number of downloads: 120



Cred ca asta este metoda corecta pe sub masina, curatare, vopsea, ceara. Va urma pe la mijloc, in spate etc. Sper sa o termin pana la iarna.

This post has been edited by YRX: 8 Aug 2020, 17:19

Attached thumbnail(s)
20200807_094628_resized.jpg ( Size: 301.07k ) Number of downloads: 117


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 8 Aug 2020, 18:42
Post #1867


membru


Group: Members
Posts: 4.515
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ma, de cand ai zis de ala il tot caut. Peste tot e out of stock. Da' gasesc un gel Nigrin pe ici pe colo, ai idee daca e similar? Il cheama "NIGRIN Rost-Entferner Gel" si vine tot la bidon de 1L.

Io m-am distrat la tara cu ce am gast pe acasa. Am dat cu smirghel pe roatele de iarna, apoi am pensulat un nigrin anti-rugina, lasat sa-si faca de cap, spalat, degresat, si pictat jantele cu un sprei de negru pentru protejat burta masinii, pe care-l aveam prin debara. De la 3 metri arata chiar bine.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 8 Aug 2020, 19:53
Post #1868


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Cum dracu' sa arate bine cu antifon??? Frate... Pacat de munca, daca mai e si unul din ala bituminos te-ai scos.

Nigrinul ala e acid fosforic (phosphorsaure - germana) 10-20% cu agent de ingrosare. Merge la rugina dar mai corodeaza si colateral. Baga si ia unul, ca am vazut pe la 50 de lei si fa-i review... tongue.gif
Nu pui labele pe el si dupa clatire bagi un wd40 pe fier ca rugineste instant. Dupa aia degresezi si vopsesti.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 8 Aug 2020, 20:03
Post #1869


membru


Group: Members
Posts: 4.515
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Nu antifon ma, ca nu-s chiar atat de dus cu capu'. Negru de-ala de protejat fieroteniile de le-ai deoxat tu la berberul ala negru al tau.
EDIT: le fac o poza cand mai ajung la tara, sa vezi ce-a iesit. Sau le vezi pe viu in vreo 3 luni, ca tre' sa incalt iar bocancii.

This post has been edited by tatabobu: 8 Aug 2020, 20:04


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 10 Aug 2020, 06:13
Post #1870


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Adica vopsea neagra. E mai bine, ma speriasem ca le-ai facut cu antifon bituminos... biggrin.gif
La jante e bine de folosit cel mai al dracu' lac 2k UHS pentru ca avem netrebnicul de praf de frane care se infige in vopsea si nu mai iese. Daca lacul e dur nu are sanse si finisajul rezista in timp.
Am facut si eu de-a lungul timpului diverse lucrari mai bune si mai proaste, functie de experienta si materiale, jante am vopsit la Peugeot, initial erau frumoase rau, dar Feruginolul lui Policolor s-a dovedit un rahat si lacul la spray Dupli altul. Apoi am inceput sa fac lac spray 2k catalizat, il tineam in frigider 2-3 zile pana la lucrare. Dupa aia mi-am luat un HVLP.
Vedeti ca au aparut in magazinele de bricolaj vopseluri la spray nitro, alea sunt si mai mare rahat decat acrilic, se usuca moi, nu rezista nici la amprente si sunt incompatibile cu majoritatea solventilor, daca dai cu lac acrilic peste o branzeste toata.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 10 Aug 2020, 06:37
Post #1871


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Uite cine s-a apucat sa studieze chimie smile.gif
Ma mir ca te-a suportat doamna cu lacul in frigider, asta înseamnă dragoste adevărată. Aveam in facultate un coleg, era la secția de Polimeri si avea pe balcon un frigider de-ăla mic special pentru rășini, intaritori, catalizatori, puțea tot blocul...


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 10 Aug 2020, 07:01
Post #1872


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Ce sa faci mai nenea, trebuie sa mai pui si nitel mana pe teorie. Asa am aflat de ce nu-mi ieseau lucrurile cum trebuie. Sunt niste forum-uri pe la americani grozave unde dezbat foarte stiintific si la obiect despre materiale, tehnici etc. Doar vopsitorii nostri nu citesc nimic, la ei exista doar "spritzchitul" dat peste rugina.

Era spray, nu mirosea. S-a suparat pe mine cand m-am jucat cu fibra de sticla si rasina poliesterica. Mirosea rasina aia de te inebunea, mai ales ca luasem un pet de 5 litri.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 10 Aug 2020, 08:15
Post #1873


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Ooo, aia banuiesc ca era de pe vremea carenajului spate de la logan smile.gif


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 10 Aug 2020, 10:43
Post #1874


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.210
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(tatabobu @ 8 Aug 2020, 21:03)
Negru de-ala de protejat fieroteniile de le-ai deoxat tu la berberul ala negru al tau.
*


De la asta am luat eu.

https://fertanromania.webs.com

La ce site are, cred si eu ca nu l-ai gasit biggrin.gif

10 Aug 2020, 11:44:
QUOTE(YRX @ 10 Aug 2020, 07:13)
Apoi am inceput sa fac lac spray 2k catalizat, il tineam in frigider 2-3 zile pana la lucrare. Dupa aia mi-am luat un HVLP.
*



Poti sa zici un pic mai clar, ca m-ai pierdut un pic in balarii, si-s chiar curios

This post has been edited by bucatzel: 10 Aug 2020, 10:44


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 10 Aug 2020, 11:10
Post #1875


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




@ bucatzel - dupa fertanul ala cu ce ai mai dat? Merge dat cu ceara direct, sau mai trebuie si vopsea?
Merci si scuze de off titularului...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 10 Aug 2020, 11:26
Post #1876


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Pe sub masina daca e ceva de vopsit de citava vreme vopsesc cu Hammerite, in general cu pensula, 2 straturi si chiar nu am probleme. Cu pistolul se dau la interval de 1h straturile.
Vopseaua nu`i tare, este destul de moale, daca e lovita de ceva nu se sparge sau exfoliaza.
Pe rugina o am data la niste arcade de catatatoare si de 3 ani este inca perfecta.

This post has been edited by Agrig: 10 Aug 2020, 12:22


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 10 Aug 2020, 11:59
Post #1877


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.210
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Eu am dat dupa cu grund bicomponent. Nu pot sa dau review la eficiente, de-abia a trecut o luna. Daca nu ma plang peste 5 ani, e super


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 11 Aug 2020, 17:46
Post #1878


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(bucatzel)
Poti sa zici un pic mai clar, ca m-ai pierdut un pic in balarii, si-s chiar curios


Se imbuteliaza lac+intaritor+diluant in proportiile corecte intr-o doza aerosol, ca o vopsea facuta pe cod. Este bun timp de cateva zile, daca este tinut la rece mai mult, la cald mai putin.
Este cea mai ieftina si la indemana solutie pentru un amator fara compresor, pistol, garaj etc. sa obtina rezultate foarte bune.
Am tot spus pe forum de metoda asta, este singurul aerosol care poate rezista pe o masina.

Astazi am folosit Low range la Touareg pentru prima data in viata. Am fost la Vadu si am trecut de cherhana spre Edighiol. Am intrat intr-un nisip ca faina afanat rau. Pe Hi nu mai voia sa se miste. Am bagat Low si am intors in 3 miscari. Zici ca era locomotiva, n-a mai avut nisipul nimic de zis, aveam 2400 de ture cu 5km/h.
Incredibil, trebuie sa mai incerc.... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 12 Aug 2020, 16:08
Post #1879


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




urmatorul pas era desumflat rotinele.
grije mare cu nisipul afanat ca e mare amator de pfuareguri, cayenuri, toata gama bembe x, q7 si alte suv-uri.
hillux / navara n-au treaba - face drift pana la noi instructiuni.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 13 Aug 2020, 06:46
Post #1880


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Mai, ce sa zic, cu reductorul a mers grozav, am iesit fara probleme. Aveam 2400 rot la 5 km/h, pe Hi are la 1000 si un pic in tr 1 vreo 20 km/h, deci raportul de demultiplicare e destul de mare.
Ia sa va fac pofta, la pescuit pe canalul 2:

20200812_090442_resized.jpg ( Size: 222.07k ) Number of downloads: 173


Sa vad daca il conving pe un nene sa ne duca cu barca pe Chituc, la canton la Edighiol.



--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 13 Aug 2020, 08:09
Post #1881


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(pishky @ 12 Aug 2020, 17:08)

hillux / navara n-au treaba - face drift pana la noi instructiuni.
*


Pai daca o masina - alta decit zisesi matale, are Lock si Lo traction ce cusur arr avea sa treaca prin nisipul ala?


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 13 Aug 2020, 09:32
Post #1882


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ar ajuta si un diferential cu blocare manuala pe spate.
Si unul cu autoblocare ar ajuta.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 13 Aug 2020, 12:17
Post #1883


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




QUOTE(YRX @ 13 Aug 2020, 06:46)
Mai, ce sa zic, cu reductorul a mers grozav, am iesit fara probleme. Aveam 2400 rot la 5 km/h, pe Hi are la 1000 si un pic in tr 1 vreo 20 km/h, deci raportul de demultiplicare e destul de mare.
Ia sa va fac pofta, la pescuit pe canalul 2:

20200812_090442_resized.jpg ( Size: 222.07k ) Number of downloads: 173


Sa vad daca il conving pe un nene sa ne duca cu barca pe Chituc, la canton la Edighiol.
*



mama, ce bord siliconat!
cu se solutie ai dat?


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 13 Aug 2020, 13:30
Post #1884


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




QUOTE(miki @ 13 Aug 2020, 08:09)
Pai daca o masina - alta decit zisesi matale, are Lock si Lo traction ce cusur arr avea sa treaca prin nisipul ala?
*


pai ce cusur sa aiba? ca n-am pedalat-o eu.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 13 Aug 2020, 14:35
Post #1885


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(dizzy @ 13 Aug 2020, 09:32)
Ar ajuta si un diferential cu blocare manuala pe spate.
Si unul cu autoblocare ar ajuta.
*



Pe nisip, nu prea, aderenta in general e la fel pe toate rotile, acolo mai mult elanul ajuta.
Daca este adinc nisipul se mere tare.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 13 Aug 2020, 19:03
Post #1886


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Da mai nenea Grig, dar mai trebuie sa te mai si opresti... biggrin.gif

Dandobre - Meguiars supreme shine.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 13 Aug 2020, 19:31
Post #1887


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Pe nisip afinat se opreste chiar mai usor decit am dori, problema e apoi la pornire...


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 13 Aug 2020, 19:41
Post #1888


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Parca is pantofii de ginerica. Ce de mirosuri tre sa ai in caruta biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 14 Aug 2020, 06:48
Post #1889


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Nea Bion folosesc Areon Bublegum pentru miros. Solutiile au si ele miros dar nu se pastreaza mult.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 15 Aug 2020, 14:32
Post #1890


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




La pescuit pe lacul Istria.

20200815_110556_resized.jpg ( Size: 295.39k ) Number of downloads: 84





--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
142 Pages « < 61 62 63 64 65 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:09
Forum Renault