DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

40 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Design interior, bord, volan, schimbator, pedale, etc.

kenZo
post 26 Jan 2005, 14:36
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 5 October 04




Gusturile nu se discuta ? .....Daca nu s-ar discuta ar fi prapad ...asta e doar o alta "zicala". Trebuie sa inchidem toate topicurile legate de tunning si defapt sa oprim si forumul unde in general se DISCUTA ..si tot in general se discuta gusturi, idei, opinii ...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2004 - B-xx-XXX
Ochii care nu se văd TE văd !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 26 Jan 2005, 15:02
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




QUOTE(kenZo @ 26 Jan 2005, 16:36)
Gusturile nu se discuta ? .....Daca nu s-ar discuta ar fi prapad ...asta e doar o alta "zicala". Trebuie sa inchidem toate topicurile legate de tunning si defapt sa oprim si forumul unde in general se DISCUTA ..si tot in general se discuta gusturi, idei, opinii ...
*



Nu inchideti nimic excl.gif !! si imi retrag cele zise mai sus si am sa fac o referire la obiect:
Se putea si mai bine, beculetele ar trebui sa dispara, iar cerculetele alea rosii din bord nu isi au locul.
Mai bine: "las-o ba sa merge asa" rolleyes.gif


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kenZo
post 26 Jan 2005, 17:00
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 5 October 04




Aeratoarele ar arata super bine daca ar fi vopsite ( doar cercul exterior.. ..s-ar potrivii de minune cu conturul ceasurilor din bord) in culoarea plansei centrale (cum spunea si osirus). Daca reuseste cineva sa gaseasca (sa faca) o asemenea vopsea ma intereseaza si pe mine.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2004 - B-xx-XXX
Ochii care nu se văd TE văd !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eggy
post 26 Jan 2005, 21:56
Post #94


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




vedeti si voi la rubrica tuning solenza ca isi vopsise cineva acolo cu o culoare care dupa parerea mea ar merge mai degraba cu bordul de la logan, da oricum si aia arata frumos;


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 26 Jan 2005, 23:06
Post #95


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




Eu vreau sa le nicheez.....cadranele aeratoarelor,plasticul de pe consola centrala si minerele interioare de la deschiderea usilor,numai minerele nu si suportul,ca la octavia,wv pasat,etc!Daca reusesc..........o sa arate belea!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinc
post 26 Jan 2005, 23:28
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 16 January 04
From: Bucuresti




Marginile de la aeratoare merg frumos facute cu un nichel mat( nu stiu daca spun corect dar nu stiu cum se cheama). Aruncati si voi un ochi prin Audi in special TT.
Sper sa gasesc o poza mai buna . Da bine la masina si se asorteaza cu partea centrala a bordului si cu fetele usilor.

This post has been edited by florinc: 26 Jan 2005, 23:31

Attached thumbnail(s)
256.jpg ( Size: 20.92k ) Number of downloads: 2601


--------------------
Opel/Dacia Vectra B/Solenza - .
Opel Vectra B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eggy
post 27 Jan 2005, 00:46
Post #97


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




osirus si ai idee unde se pot nichela????


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
frontEND
post 27 Jan 2005, 14:08
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




daca nu se poate obtine aceasi culoare la inelele aeratoarelor cu cea a plansei de bord si a cadranelor ... se pot vopsi si acestea ...nu??? si o sa fie o culoare uniforma rolleyes.gif


--------------------
Volvo S 40 2.4i 2004 summum - B 03 ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 27 Jan 2005, 15:10
Post #99


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Domnilor, se zice că frumusețea este relativă - depinde de la om la om. În ceea ce mă privește, după ce am văzut ceea ce am văzut, pot să spun că nu-mi place, nu apreciez, și nu aș face așa ceva la mașina mea.

Probabil că o să mă combateți, dar în ceea ce mă privește, aș investi niște bani într-un tuner TV și/sau DVD player și două monitoare în tetierele scaunelor din față, un amplificator audio care să sune "bine", nu neapărat "mult" și aș distribui 6 difuzoare astfel: 2 în ușile din față, 2 în ușile din spate, 2 sub lunetă.

Alte idei nu am acum, aștept să-mi pun în practică pe cea de mai sus.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kenZo
post 27 Jan 2005, 15:35
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 5 October 04




Cand o sa montezi tu in tetierele loganului tau personal tuner TV și/sau DVD player sa ne spui si noua sa te premiem ... eu unul iti dau un film dvd daca tu faci treaba aia ... dar dupa parerea mea e doar o iluzie.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2004 - B-xx-XXX
Ochii care nu se văd TE văd !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 27 Jan 2005, 17:06
Post #101


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Nu citești cum trebuie: două monitoare în tetiere, așa că s-ar putea să mă premiați ceva mai devreme decât crezi(sau credeți, dacă sunteți mai mulți care nu ați înțeles). Probabil și exprimarea mea a fost un pic ambiguă, dar credeam că lumea își dă seama că nu se poate înghesui un DVD player într-o tetieră.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 27 Jan 2005, 17:36
Post #102


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




QUOTE(osirus @ 26 Jan 2005, 23:06)
Eu vreau sa le nicheez.....cadranele aeratoarelor,plasticul de pe consola centrala si minerele interioare de la deschiderea usilor,numai minerele nu si suportul,ca la octavia,wv pasat,etc!Daca reusesc..........o sa arate belea!
*



Iti doresc sa reusesti dar nu vad cum poti nichela tu plasticul. Nichelarea este un procedeu de depunere electrochimica ce presupune conductibilitatea electrica a materialului supus tratamentului, ori este binecunoscut ca plasticul este izolator electric.
Ce ai vazut tu la masinile indicate este tot o vopsire ce imita cromul sau nichelul. Este o vopsea speciala, rezistenta la uzura mecanica, similara celei de la obiectele sanitare (unele manere de baterii monocomanda, "telefonul dusului", suportul dusului etc.) Nu am cunostinta de asemenea vopselui la vanzare, singura sansa fiind eventual in fabricile de obiecte sanitare - in Romania - URBIS. Asa ca daca vrei nichel BAFTA!


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kenZo
post 27 Jan 2005, 21:47
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 5 October 04




Am inteles ideea ca e vorba de doua monitoare ...eu ma refeream la sistem in sine ca-mi inchipui ca nu pui acolo dvd-player. Oricum cand vad asa ceva la tine pe logan iti dau un dvd smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2004 - B-xx-XXX
Ochii care nu se văd TE văd !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 27 Jan 2005, 22:39
Post #104


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




kenZo: acum nu am bani, pentru ca am o achizitie "electrocasnica" de facut, dar dupa ce voi pune DVD player + 1 monitor in tetiera din dreapta, vii la Timisoara sa vizionezi de pe bancheta din spate DVD-ul pe care-l aduci ?

Al doilea monitor dupa ce oi mai avea bani, pentru ca 1) nu e foarte ieftin 2) nu se pot lega asa simplu 2 monitoare in paralel pe o iesire.

Later edit: Oricum, cand il voi pune il voi pune pentru ca vreau un grad in plus de "confort", nu ca sa arat ca-s "meserias" sau ca sa vada lumea "ce scule am putut eu pune pe Logan".

This post has been edited by Illusi0n: 27 Jan 2005, 22:51


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kenZo
post 27 Jan 2005, 23:18
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 5 October 04




Pai de ce la Timisoara ca vad ca ai numar de Bucuresti?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2004 - B-xx-XXX
Ochii care nu se văd TE văd !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 27 Jan 2005, 23:22
Post #106


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Ia uita-te un pic la "From/De la". Masina e achizitionata in leasing (pe firma), si de asta am numere de Bucuresti.

This post has been edited by Illusi0n: 27 Jan 2005, 23:24


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kenZo
post 27 Jan 2005, 23:52
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 5 October 04




Nu ma uitasem in profil .. In cazul asta o sa-l trimit prin posta cand vad pozele smile.gif ca sunt om de cuvant.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2004 - B-xx-XXX
Ochii care nu se văd TE văd !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy LGN
post 29 Jan 2005, 16:28
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 28 August 04
From: Bucuresti




Nichelarea (sau vopsirea) muchiilor de la aeratoare trebuie facuta dupa ce s-au nichelat/vopsit marginile ceasurilor (turometru + vitezometru), pt ca sunt cate unii cu Preferece (ca mine) si Ambiance care le au negre.

BTW -scuze pt atatea paranteze blush.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 TDI 2007 - B-xx----
Noi, romanii, am stat pe malurile istoriei si ne-am uitat la altii.


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabbar
post 29 Jan 2005, 21:13
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 December 04




QUOTE(rdesign @ 27 Jan 2005, 17:36)
Iti doresc sa reusesti dar nu vad cum poti nichela tu plasticul. Nichelarea este un procedeu de depunere electrochimica ce presupune conductibilitatea electrica a materialului supus tratamentului, ori este binecunoscut ca plasticul este izolator electric.
Ce ai vazut tu la masinile indicate este tot o vopsire ce imita cromul sau nichelul. Este o vopsea speciala, rezistenta la uzura mecanica, similara celei de la obiectele sanitare (unele manere de baterii monocomanda, "telefonul dusului", suportul dusului etc.) Nu am cunostinta de asemenea vopselui la vanzare, singura sansa fiind eventual in fabricile de obiecte sanitare - in Romania - URBIS. Asa ca daca vrei nichel BAFTA!
*





Depunerea electrochimica a nichelului(si a altor metale) pe piese neconducatoare de electricitate(pe anumite tipuri de materiale plastice), se face de zeci de ani si este un procedeu bine cunoscut si la noi in tara. Deci NU este o vopsea speciala rezistenta la uzura, ci este chiar un strat f. subtire de nichel sau crom. Nu este cazul aici pe acest forum ptr. detalii tehnice - (daca cineva este chiar interesat, stau la dispozitie in particular)


--------------------
Logan Preference 1,6 - SM-05-FFF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ar_logan
post 31 Jan 2005, 09:08
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 7 December 04
From: ARAD




Nu are, pur si simplu rasucesti mai cu forta. Eu am reusit.


--------------------
Dacia Logan 1.4Preference - B 00 XJM
100% - 90%posesori permis
- 10% soferi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 21 Mar 2005, 21:35
Post #111


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




Am primit multe mesaje in privat privitor la volan si m-a pus dracu sa postez o poza pe forumul reno cu volanul imbracat in piele primind si acolo o avalansa de intrebari.
Astfel am realizat ca este o chestie dorita de multi.
Mi se pare corect sa postez modul in care l-am imbracat pentru ca si eu la randul meu am avut consiliere cand l-am facut.
De aceea cei care vor asa ceva, sa urmareasca topicul, in care voi incerca prin editare (pentru a nu se pierde sirul informatiilor - aici sper moderatorii sa ma scuze daca gresesc dar e din buna intentie), zilnic, sa trec pasii care trebuie parcursi.

pasul 1. pregatirea
1. se poate face din piele de orice culoare sau combinatii, chiar si portocaliu cu verde, problema este gasirea materialului.
2. Pentru gasirea materialului recomand pielea de vitel sau capra de grosime medie, bine argasita si vopsita in profunzime. Pentru verificare practicati o taietura fina cu lama si sa nu apara alb in crestatura. De asemenea frecati insistent o bucata din pielea aleasa pe un material textil gen blug pentrucirca 5-10 min. si nu trebuie sa se matuiasca. Daca aveti volane cu diametrul de 38 cm, cum sunt marea majoritate, va trebuie o bucata de 120 cm x 25 cm. Daca este mai mare covrigul inmultiti si voi pi x D -pentru proprietarii altor modele decat Logan. Pielea se poate gasi la producatorii locali de incaltaminte sau marochinarie.
3. Va mai trebuie ata cerata sau poliesterica mai grosuta (fara nici o posibilitate de a fi rupta cu mana - diametrul si cularea in functie de aspectul care-l preferati)
4. scule : cuter cu lama de 9 mm, bisturiu chirurgical clasic (nu genul cu lama interschimbabila) ace chirurgicale curbe si varf triunghiular, degetar metalic, rigla metalica, bucata parchet laminat sau de melamina (ca masa pentru taiere) si un prieten cu masina de cusut care, daca nu e industriala, ar fi bine sa fie din generatia lui bunica , ca alea cos bine grosini. De asemenea banda adeziva de hirtie (folosita la izolare de vopsitorii auto) si talc (de izolat fundul bebelusului).
5.Va mai trebuie un foen industrial (de genul care se gasesc in Metro la scule) sau un prieten care are.
Trebuie sa va atentionez ca volanul trebuie dat jos. ADICA SI AIRBAGUL!!!!
Pentru asta va trebuie un prieten la service sa va inhibe functia din UCE airbag sau CURAJ. Normele de protectia muncii la montaj general pe banda impun ca muncitorul sa poarte casca gen fotbal american.
Oricat ati fi de rapizi vreo doua zile tot dureaza - deci vedeti cu ce conduceti masina - eu am cumparat un ras de volan de clio sh din targ, ieftin si terfelit dar mi-am facut treaba cu el.
Daca tot ramaneti hotarati sa va confectionati va spun ca prima data va fi mai greu dupa care veti privi cu ususrinta.

This post has been edited by rdesign: 21 Mar 2005, 21:42


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 22 Mar 2005, 15:39
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Nu ne onorezi si cu niste poze?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 22 Mar 2005, 16:19
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




nu mergea mai degraba un tutorial la tips&tricks?


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 22 Mar 2005, 20:38
Post #114


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




poze sunt mai pe la inceput...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 23 Mar 2005, 22:52
Post #115


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




ca tot veni vorba de design interior, iata ce facui: cumparai un schimbator din tirg (400 000 lei) si fiindca nu eram multumit de piesa de care se prindea maciulia in sine (i s-a stricat filetul din prima, iar surubelele cu care se prindea de maneta erau deja cu capetele rotunjite...marfa ieftina mad.gif ) am cinfectionat singur, in atelier, cu ajutorul lui taica-meu, o piesa zdravana, care se pune cu totul peste maneta si de care se prinde apoi maciulia. pun poze cu tot ce am facut pina acum, deoarece inca nu e gata, mai am de facut filet la gaurile mici, de prindere pe maneta... poate va dau idei de shortshifter... cool.gif

am mai scurtat maneta schimbatorului cu 20 mm, si vreau sa spun ca e din material masiv, nu e teava. Acum nu prea sunt hotarit cum sa vopsesc otelul, cu albastru egee, sau cu crom? stiti pe cineva care cromeaza?

This post has been edited by Dsign: 24 Mar 2005, 00:06

Attached thumbnail(s)
schmbator0007.JPG ( Size: 213.88k ) Number of downloads: 1790
schmbator0006.JPG ( Size: 337.9k ) Number of downloads: 2066
schmbator0008.JPG ( Size: 291.72k ) Number of downloads: 2144


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nedbear28
post 11 Apr 2005, 19:12
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 9 April 05




QUOTE(ar_logan @ 15 Jan 2005, 09:14)
Arata super,dar am inteles caci in "cap" ai leduri si de unde ai luat curent?
*



in capul schimbatorului este o baterie biggrin.gif si cand apesi pe capul schimbatorului schimba si jocul de lumini ......cam asa ceva


--------------------
dacia Logan Laureate 1.4 - BR XX NDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei_dum
post 22 Apr 2005, 16:01
Post #117


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 4 January 05




Cum cineva atasase niste poze cu un volan de piele,am reusit sa fac si eu rost de ceva de calitate.
Piele de caprioara realizata din comert special pt. volan cu tot cu cusaturi.

Pret de vanzare 760.000

Plus montare 150 mii , nu e chiar dificil,dar trebuie sa stii cum.Dureaza vreo 2 ore.

Eu zic ca e faina si este destul de fina la atins.
Sunt mai multe culori ; neagra,albastra si binenteles rosie.Am intrebat la magazin si se pare ca alte culori nu au adus.


--------------------
Dacia berlina 1970 - ag 22 pbm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 22 Apr 2005, 19:46
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Andrei, imi place, materialul pare ok.
Mi-ai zis insa ca pachetul contine husa, ac si ata. De ce n-or fi pus ata rosie?????


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heartb2005
post 22 Apr 2005, 22:37
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 10 April 05




Interiorul e super-misto... nimic de obiectat.. Eu personal nu ma impac cu husa pe volan..ma incomodeaza... Dar ca aspect...super..!


--------------------
Dacia Logan Preferance 1,6 - SV .. ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
John
post 23 Apr 2005, 00:19
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 12 March 05
From: Bucuresti




QUOTE(andrei_dum @ 22 Apr 2005, 16:01)
Cum cineva atasase niste poze cu un volan de piele,am reusit sa fac si eu rost de ceva de calitate.
Piele de caprioara realizata din comert special pt. volan cu tot cu cusaturi.

Pret de vanzare 760.000

Plus montare 150 mii  , nu e chiar dificil,dar trebuie sa stii cum.Dureaza vreo 2 ore.

Eu zic ca e faina si este destul de fina la atins.
Sunt mai multe culori ; neagra,albastra si binenteles rosie.Am intrebat la magazin si se pare ca alte culori nu au adus.
*



Zi-mi si mie te rog unde e magazinul asta?


--------------------
Dacia logan ambition - DJ 06 aaa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
40 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:31
Forum Renault