DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Talon luat de politie, ITP expirat. Auto inmatriculat in strainatate

Zolder
post 13 Jan 2009, 21:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 January 09




Salutare smile.gif am o masina cu numere de franta si ma oprit politia mia cerut actele si mia luat talonul pentru ca aveam itp-ul expirat. Unde pot face itp-ul si cam cat m-ar costa.
Multumesc anticipat sad.gif

This post has been edited by Zolder: 13 Jan 2009, 21:28


--------------------
Opel Vectra 1995/2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris06
post 13 Jan 2009, 22:49
Post #2


Mester


Group: Members
Posts: 597
Joined: 7 October 08
From: Iasi




Cam nasol! Doar la RAR. wacko.gif


--------------------
Daewoo TF19Y Cielo Exe Plus, E3/ GPL BRC 24-11 SEQ/ 2006 - IS.06.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zolder
post 15 Jan 2009, 00:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 January 09




ma mai poate ajuta cineva huh.gif


--------------------
Opel Vectra 1995/2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 15 Jan 2009, 07:39
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Daca motivul retinerii certificatului de inmatriculare l-a constituit expirarea termenului de valabilitate al inspectiei tehnice periodice anterioare, verificarea tehnica pentru redobandirea certificatului se efectueaza exclusiv de catre R.A.R. Efectuarea integrala a verificarii tehnice este aplicabila numai vehiculelor inmatriculate in Romania.

Inspectia tehnica periodica a unui autoturism inmatriculat in una din tarile UE se poate efectua numai in tara unde este inmatriculat vehiculul respectiv.

http://www.rarom.ro/RO/article--Un%20autot...ia%20--201.html

E cam verde situatia. Mergi la politie si intreaba-i ce ai de facut, pentru ca nu-mi dau seama cum ai sa ajungi in Franta cu masina fara talon.
Nu stiu cine te-a pus sa intri in tara cu o masina neinmatriculata, inainte de a te interesa bine de legislatia romana.

P.S. Ar trebui schimbat subtitlul pentru e se vedea mai bine despre ce e vorba-n topic.

This post has been edited by Victoras2001: 15 Jan 2009, 07:58


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 15 Jan 2009, 10:23
Post #5


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Se muta la Legislatie, pentru ca nu are nici o legatura cu Asigurarile.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alphex
post 17 Feb 2010, 19:00
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 February 07




Buna, Zolder

Cum s-a rezolvat, pana la urma ?

Sunt din pacate intr-o situatie similara, povestea mea e cum urmeaza:

Masina personala inmatriculata pe numele meu cu ani in urma in Germania, itp nemtesc (TÜV) expirat de doua luni, si incerc sa o scot cat de legal se poate si pe rotile ei, de aici din estul tarii, inapoi in vest (al Europei). Eram plecat in America cand a expirat verificarea, masina stand acasa, la parinti.

Am bagat-o acum in service si am schimbat la trenul de rulare si la directie tot ce prezenta jocuri, consumabile, etc. Acum ar trebui sa treaca fara probleme itp-ul, numai sa fiu lasat sa-l fac.

Am fost refuzat de service-uri itp cat si de rar, logic, ca masina nu e inmatriculata in tara si nu au cum sa faca nici o verificare, nici macar sa scrie un proces verbal de inspectie, chit ca e platit de mine tot deranjul... incredibil, special sa fii prins dupa aia, cica "cu acte in neregula".
Citeam mai deunazi pe net de filtre ale politiei, si azi cica pe Europa FM povesteau ca politia opreste toate masinile straine, sa purice actele. Eu nu vreau sa fiu in offside, dar se pare ca sunt tinut cu forta de niste legi cretine (nu am voie sa merg fara verificare in Romania, cica, dar nici sa fac verificarea !!!). Urasc sa ma feresc de politie, mai ales cand stiu ca nu am facut nimic rau. Dar talonul confiscat, 400 de lei (minim, din cate stiu) si 9 puncte la permis zau daca ma incurajeaza.

Conform legii germane (si a altor reglementari europene) pot circula cu masina chiar cu "itp"-ul expirat, de abia de la 8 luni intarziere se aplica si puncte la permis, de la doua luni intarziere doar incep sa dea o amenda de 15 euro. Sunt raspunzator de starea masinii, insa, in caz de accident. Si imi stiu masina in regula.
Dar toate astea la ei in tara.... Certificatul meu de inmatriculare este deci perfect valid (nu expira cu expirarea "itp"-ului), asigurarea de raspundere civila germana la fel.

Ce pot face ?
Am mai auzit o idee, sa merg la RAR sa imi fac o Carte de Identitate a Vehiculului (celebrul CIV) romaneasca si sa fac si ITP-ul anexat, chipurile ptr. inmatriculare in tara (nici gand sa fac operatiunea complet - am taxa lu tariceanu 600 EUR).

Ce nu stiu, insa, e ce se intampla la RAR cu CIV-ul si numerele germane, daca mi-este lasat fara sa il marcheze, anuleze, etc. In fond ar trebui sa nu se atinga de el, ca nu tine de inmatriculare ci de identitatea si starea tehnica a vehiculului.

Daca ar merge asa, masina ar avea ITP romanesc pt. Romania, si din Austria incolo se recunoaste fara probleme legea germana. Ar mai fi Ungaria de traversat, dar e o alta poveste acolo.. Poate daca am ITP + CIV romanesc scap la unguri de confiscarea placutelor si a actelor masinii, cum fac ei daca te prind (sper ca demonstrez bunavointa, plus recunoastere oficiala a starii tehnice corespunzatoare).

Avertizare pt. toata lumea, sa nu cumva sa circulati in Ungaria fara verificarea tehnica in termen, sau urmeaza dureri foarte mari de cap ! (nu ca la noi nu ar fi mari).

Multam de raspuns.


--------------------
Renault 21 1988, 2.2i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 17 Feb 2010, 19:34
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Din pacate pentru tine, postul lui Victoras e cat se poate de limpede: nu se poate si legal si pe rotile ei. Ai doua optiuni:
- o duci pe platforma (optiunea de om normal): aici cred ca poti incerca sa cauti un samsar care se duce in Germania la adus masini de la o baba. Si asa merge cu platforma goala, n-ar trebui sa coste cine stie ce.
- o duci pe rotile ei pe barba ta (riscul de a fi oprit de politie + riscl de a fi intors din vama daca vreunul de la Politia Vamala observa ITP-ul expirat)

Apoi, tot ca observatie generala, legislatia romaneasca e intr-adeva mult mai stricta decat cea germana in privinta ITP-ului, si nu fara motiv as zice (multe rable prin .ro). Si-ar mai fi de spus ca o masina cu numere straine se presupune ca nu petrece prea mult timp prin tara, prin urmare risc de expirare ITP redus, prin urmare nu s-au obosit sa legifereze ITP pentru masini straine, macar la RAR.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 17 Feb 2010, 21:29
Post #8


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ce nu inteleg eu este ce va impiedica sa inmatriculati masinile in cauza in Romania asa cum dealtfel prevede legea !? asteapta nervos.gif

Ca o remarca la notificarea lui Tudor: Din fericire nu are legatura cu Asigurarile !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 17 Feb 2010, 21:55
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pai nu trebuie sa platesca nu stiu ce taxa?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alphex
post 17 Feb 2010, 22:19
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 February 07




Servus, Adi

masina nu o inmatriculez in tara in primul rand datorita rezidentei mele in strainatate.
In ciuda acestui fapt, nici nu ma dau banii afara din casa, masina fiind si ea destul de veche (nu e vorba de Renault-ul din semnatura, e cu vreo 10 ani mai noua, cea de acum).
Taxa de inmatriculare de 600 de euro nu are sens sa o platesc, numai pentru a radia masina doua luni mai tarziu, in tara unde locuiesc. Efectiv as trage apa dupa acesti bani. Intr-o tara unde inmatricularea nu ar implica astfel de sume, o inmatriculam fara discutie, fie si pentru cateva saptamani. De asemenea, numerele provizorii romanesti nu ma ajuta, neputandu-se folosi in strainatate - in caz ca se gandea cineva.

Toata ideea era in ideea gasirii unei solutii cat mai ieftine care sa-mi permita ducerea masinii legal inapoi in Germania, pentru a face verificarea tehnica oficiala.

Raspunsul logic, era o verificare tehnica in Romania.
Daca mi se reproseaza lipsa ei, ma astept sa mi se si permita sa o efectuez. Nu este cazul, din cauza acelorasi legi pe care le mentionezi, Adi. Masina este inmatriculata legal pe numele meu, nu este nimic in neregula cu asta. Nu intentionez sa stau cu masina cu nr. straine aici, nu vreau decat sa pot traversa tara in liniste, cand ies cu ea. Nu a fost nimic premeditat sa ma intind cu verificarea atat, masina m-a asteptat in tara pana m-am putut intoarce din America. Si in tara de inmatriculare nu e oricum nici un capat de lume expirarea verificarii, masina are voie sa circule pe rotile ei.

Nu mai pot spera decat la bunul simt al angajatilor RAR si mai tarziu al politistilor, pentru a iesi din aceasta problema elegant, folosindu-ma de masina - si ramanand cu un ITP(60 de zile, cred)+ CIV romanesc, daca ma restabilesc in tara si imi va mai trebui masina.

Altfel, ramane solutia cu platforma (multumesc, Namidee), cu toate inconvenientele ei (>1500 km prin tara+Ungaria legat de samsar, paza bagajelor din masina plina impotriva furtului, acolo unde se va innopta, etc).

Oricum, multumesc pentru idei si invit pe oricine cu probleme asemanatoare sa-si spuna pasul. Sunt oameni isteti pe aici pe forum.

Numai bine


--------------------
Renault 21 1988, 2.2i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 18 Feb 2010, 07:22
Post #11


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ideea este ca legea este lege.
La 90 zile de la intrarea in tara, masina ar trebui inmatriculata.
Nici la Germanica nu poti face ITP pentru o masina din Romanica!
La Ungarica iti sechestreaza masina in anumite conditii (daca o dau pe suspiciunea de sustragere de la infractiuni sau utilizarea masinii in aceste scopuri).

Aici sunt 2 aspecte legate de situatii distincte:
1. Situatia onesta: din anumite motive obiective nu s-a putut face ITP. Daca merita, op pui pe platforma unui bulgar care face drumuri (sunt o gramada) si o duci la origine, daca nu, nu!
2. Situatia generatoare de probleme: din anumite motive, se circula cu numere de aiurea, sanchi temporar, pentru a nu da socoteala nimanui. Fereasca' Dumnezeu sa ai incidente/accidente cu din astia si sa n-ai CASCO.
Ca un cetatean bun platitor de taxe (cu care nu sunt de acord), nu ved de ce as avea ingaduinta pentru cazane cu numere galbene.
Este prea scump? Schrott sau REMAT!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 18 Feb 2010, 12:20
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




In situatia in care n-ai ITP valabil, nu stiu cum reactioneaza asigurarile din Germaniain caz de accident, si nu ma refer numai la CASCO... Altfel, perfecta dreptate, ITP in strainatate nu prea se poate face, posibil sa fie standarde diferite in tari diferite.

@initiator: Samsarii in general merg cu o platforma goala, si banuiesc ca gasesti si de-ai nostri, nu numai bulgari. Mergi cu unul si cu asta basta, n-ai nicio durere de cap. Iar legislatia in materie de masini straine in Germania nu-i tocmai lejera: ai voie cateva zile "for free" (tranzit, turist); ai voie pana la un an NUMAI daca-i platesti taxa; peste un an trebuie inmatriculata.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alphex
post 27 Feb 2010, 00:58
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 February 07




Am rezolvat pana la urma, am obtinut de la RAR verificarea, plus o Carte de Identitate a Vehiculului romaneasca (procedura normala inainte de inmatriculare, de altfel). A cam durut la bani, au fost 720 RON de plata.
Au trebuit sa faca si o omologare, ca nu am avut un certificat de conformitate european, probabil (masina e din '96).

Oricum, masina e in stare tehnica impecabila acum (plus noxe iesite foarte bine), verificarea tehnica la nemti in urmatoarele saptamani ar trebui sa fie o formalitate.



--------------------
Renault 21 1988, 2.2i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Feb 2010, 10:03
Post #14


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Cum spuneam, inca un pas si o inmatriculai in Ro, daca tot sta aici masina insa asta insemna alti bani!

Ce nu prea inteleg este cum ai facut CIV cu numere straine???
Poti sa detaliezi, te rog!?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 28 Feb 2010, 20:21
Post #15


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




intrebare.

Daca mi s-a luat talonul pentru ca mi-a expirat itp-ul, si in locul talonului mi s-a dat o dovada.

Asta se intampla prin noiembrie si pentru ca a venit iarna de-a valma nu m-am mai putut duce la Rar sa ii fac itp-ul pentru a putea recupera talonul. Intre timp am pierdut si dovada de la politie.
Este vorba de un motor care este al unui amic de-al meu si este inmatriculat in Teleorman. Eu sunt din Bucuresti iar talonul mi-a fost luat in judetul Ilfov.

Care sunt pasii acum? trebuie sa ma duc sa fac sa itp-ul la rar, asta stiu si nu e o problema ca motorul e nou si va trece fara probleme. dar daca am pierdut dovada cum ma duc fara ea? Si ii trimit dovada la teleorman pentru a lua el talonul inapoi? dar dovada de la politie? Motorul o sa il transport la Rar cu o duba. Mai are vreo legatura politia Ilfov sau talonul a fost trimis la Teleorman?


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 2 Mar 2010, 22:10
Post #16


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Nimeni?


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MicDeStatura
post 3 Mar 2010, 02:41
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 22 May 08
From: Bucuresti




Din cate stiu eu taloanele se trimit mai departe catre judetul care l-a emis. Asa se face si cu permisele.

ITP-ul il faci la orice RAR din tara cu conditia ca cel care se prezinta la RAR sa aiba buletinul emis de judetul in care se afla filiala RAR (pt Bucuresti merge sa ai buletin de Bucuresti si Ilfov).

Daca eu vreau sa ma duc sa fac RAR-ul la Iasi, dar eu am buletin de Bucuresti nu pot, doar daca am un prieten domicilat in Iasi sau ceva de genu.

Cat despre dovada, declaratie la notar, sau iei legatura cu Politia/Agentul care te-a oprit si ceri copie.

Bafta!


--------------------
Renault R19 '91 1.4 GTR C3J - HN 885 D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 3 Mar 2010, 07:43
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




eu am fost la RAR Giurgiu cu buletin de bucuresti si nu a fost nici o problema.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naighba
post 3 Mar 2010, 10:43
Post #19


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




Cu intaziere ma trezesc si eu. @Zolder ... daca aveai numere de Franta inseamna ca aveai "Controlul tehnic" frantuzesc expirat? Cand se vinde o masina in Franta, vanzatorul este obligat sa iti puna la dispozitie controlul tehnic care nu e mai vechi de 6 luni ... el fiind valabil 2 ani. Daca masina e mai noua de 4 ani nu iti trebuie control tehnic deloc.


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 3 Mar 2010, 13:14
Post #20


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Iti dai seama ca era vorba de o masina vanduta la a x-a mana, sans carte grise barree si alte alea..."y-en a de plus en plus" din astea pe la noi, fara asigurare si acte legale...no offence, dar nu mi se pare normal, daca nu ne permitem o masina, sa circulam cu orice gioarsa doar ca sa aratam ca avem si noi masina (a nu se scoate din context ce vreau eu sa spun)...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 3 Mar 2010, 13:20
Post #21


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Asa este da' nu cred sa-l mai intereseze, s-o fi dus dupa alt cazan! wink.gif

Last Active 4th May 2009 - 20:05


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 3 Mar 2010, 14:31
Post #22


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




My bad, am vazut doar 13 Jan, nu am realizat ca e alt an...ideea de baza ramane aceeasi insa


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 7 Mar 2010, 22:19
Post #23


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




alta intrebare:

daca ti se ia talonul ca nu ai itp si tu totusi mergi cu masina asa ce risti?

Poti sa zici ca l-ai uitat acasa? Sau daca prin statie se afla? E amenda penala, contraventionala sau administrativa?

mersi


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 8 Mar 2010, 00:05
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Daca am inteles eu bine, nu e infractiune ci doar contraventie, si te alegi cu o amenda sanatoasa (9-20 pcte amenda) si talonul ridicat (Art 112), in schimb - curios - nu te alegi cu puncte penalizare (eu cel putin n-am gasit). Articolele cu pricina mai jos:

Art.102. - (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al cărui termen de valabilitate a inspecției tehnice periodice a expirat;

Art. 112: (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri:
a) vehiculul nu are efectuată inspecția tehnică periodică valabilă;


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 8 Mar 2010, 09:57
Post #25


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




eu am gasit ceva de genu: daca ai dovada de retinere expirata...iei amenda 6 puncte penalizare si amenda nu stiu..cred ca tot 6


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 09:53
Forum Renault