DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Casco La Clio, doar ptr cei cu clio

CGB
post 16 Jun 2005, 13:18
Post #1


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




cat v-a dus casco la masina voastra. eu de exemplu dau anu asta 360 euroi. masina e din 2003 ,e diesel de 65 cai, are 18k si ceva de km si mi-au evaluat-o la 8700 euroi. eu am luat-o la sh acu cateva luni cu 7500. asigurarea include tot, mai putin chestia cu franciza ptr furt. adica daca mi-o fura imi dau mai putin cu 20% din valoare asigurata. adica 8700-20%


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 16 Jun 2005, 20:21
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Eu pentru Clio Symbol 1,5 dCi din 2005, evaluat la 10.823 euro dau 606 euro/an, cu fransiza 0% integrala.

In general vorbind, prima de asigurare casco se obtine astfel:
# se ia Valoarea de Nou (VN) din catalog sau factura de cumparare de nou (in mod normal se ia pretul DDP - cu toate taxele incluse, dar exista cazuri cand pentru leasing se ia in considerare pretul CIP);
# se calculeaza uzura masinii (din tabele proprii fiecarei societati de asigurari, in functie de varsta masinii) - ceea ce ramane este Suma Asigurata (SA = VN * coeficient uzura) (pe masura de varsta masinii creste, uzura creste, iar SA scade)
# se ia cota de baza (%) (din tabele proprii fiecarei societati de asigurare, tot in functie de varsta masinii; cu cat masina este mai batrana, cu atat cota de baza este mai mare)
# se ajusteaza cota de baza, in sens crescator sau descrescator, dupa cum urmeaza:
(+) daca masina nu are alarma sau (-) daca masina are alarma
(+) daca masina a avut dauna in anul incheiat de asigurare casco (acest coeficient de ajustare se calculeaza de regula in functie de raportul dintre totalul daunelor din anul precedent si prima platita in anul precedent - se cheama coeficient de malus, cu cat totalul daunelor platite de asigurator depaseste mai mult prima platita de asigurat, cu atat cota de baza din noul an se majoreaza mai mult, aceasta majorare putand merge pana la 30-40%)
(-) daca masina nu a avut daune in anul (anii) incheiat(-i consecutivi) de asigurare casco (cat mai multi ani consecutivi fara daune, cu atat mai mare reducerea; poate ajunge pana la 40-50% din cota de baza)
(-) exitenta sau majorarea fransizelor sau (+) diminuarea sau eliminarea fransizelor (exista 4 categorii de riscuri pentru care se pot stabilii fransize: furtul total, furtul partial, avaria totala si avaria partiala)
(-) proprietar persoana fizica sau (+) proprietar persoana juridica
(-) plata integrala a primei de asigurare
(-) reduceri speciale (parc auto / client fidel / pachet asigurari diverse/ etc)
# cotatia finala (cf) se obtine din cota de baza ajustata conform celor enumerate mai sus
# prima anuala (PA) se obtine din SA * cf

In evaluarea unei asigurari casco este bine sa se tina cont de urmatoarele aspecte, deloc neglijabile:
- valoarea la care este asigurata masina (SA): ideal este sa corespunda cu valoarea de piata, daca e mai mult platesti "in plus", daca e mai putin nu poti recupera valoarea corecta in caz de dauna totala (avarie totala sau furt total)
- prima de asigurare: evident, cu cat mai mica cu atat mai buna
- soliditatea financiara a societatii de asigurari: din pacate au existat in Romania destule societati de asigurari care au dat faliment si au lasat clientii cu daune neplatite si tot din pacate exista si acum in Romania societati de asigurare care stau prost la capitolul soliditate financiara (nu vreau sa dau nume, sa nu se interpreteze, sfaturi doar pe PM)
- existenta unui departament corect dimensionat de constatare daune: e neplacut ca inspectorii de daune sa fie greu de gasit si putini la numar si din acest motiv sa fii nevoit sa pierzi ore bune ca sa ti se faca constatarea; atunci cand inspectorii sunt destui, ei ar trebui sa ajunga rapid in service-uri atunci cand este nevoie de reconstatari ale unor avarii ascunse si nedepistate la prima inspectie, reducand la minim timpul in care masina ramane blocata in service
- existenta decontarii directe cu service-urile oficiale Renault: daca exista decontare directa asiguratorul va plati reparatia direct in contul service-ului; atentie exista 2 feluri de decontare directa:
1) cu accept de plata (dupa ce se termina reparatia service-ul intocmeste factura si o trimite pe fax sau prin intermediul clientului la asigurator, care in 1 - 5 zile isi da acordul de plata, cu acest acord clientul isi poate ridica masina din service; masina ramane blocata in service in toata aceasta perioada = deranjant)
2) fara accept de plata (varianta preferabila) : dupa ce termina reparatia service-ul intocmeste factura si o trimite direct asiguratorului si elibereaza masina imediat, fara sa mai astepte acceptul asiguratorului sau efectuarea platii
- existenta unui suport in caz de dauna din partea intermediarului (broker de asigurari / agent de asigurari): e util sa ai pe cineva sa te sfatuiasca bine si in timp util ce ai de facut si ce acte trebuie sa-ti pregatesti
- costul extinderii asigurarii casco si in afara Romaniei: important pentru cei care circula in afara tarii.

Concluzie personala: pretul unui casco este important in masura in care timpul personal nu este foarte scump.

This post has been edited by Tudor: 16 Jun 2005, 20:26


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ADN185
post 16 Jun 2005, 21:41
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 April 05




Un raspuns complet si foarte limpede!In cazul meu(masina noua) nu sunt prea multe ajustari(in afara de fransiza si plata integrala).Sunt curios daca imi pun alarma este semnificativa ajustarea la cota de baza?
Alta intrebare:daca sunt lovit,iar RCA-ul celui care m-a lovit nu acopera toata paguba sau nu are decontare cu un service renault(eu fiind in garantie) va trebui sa-mi repar masina folosind asigurarea mea casco.In acest caz se considera sau nu ca dauna?Beneficiez de reducerea cotei pt. anul urmator?Din cate am auzit,asiguratorul casco isi recupereaza banii de la RCA-ul celui care m-a busit,dar nu sunt sigur .


--------------------
clio symbol Fidji 1.5 dci 80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 17 Jun 2005, 07:24
Post #4


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Existenta alarmei reduce cota cu 4-5%, in functie de societatea de asigurari. Multe dintre societati nu ofera fransiza 0% la riscul de furt total/partial decat daca exista montata alarma.
Atunci cand poti repara dauna pe RCA-ul soferului vinovat, este alegerea ta daca folosesti sau nu casco-ul. Daca il folosesti vei beneficia de avantajale casco-ului (decontare directa, decontare completa a cheltuielilor), dar la anul nu vei beneficia de reducere, ba chiar s-ar putea sa platesti mai mult (tine de valoarea daunei), indiferent daca societatea de asigurari "casco" isi recupereaza banii de la societatea de asigurari "rca" prin regres. Polita este afectata prin folosirea ei, indiferent daca banii sunt recuperati sau nu.

This post has been edited by Tudor: 17 Jun 2005, 07:26


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 17 Jun 2005, 08:08
Post #5


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(Tudor @ Jun 16 2005, 08:21 PM)
(-) daca masina nu a avut daune in anul (anii) incheiat(-i consecutivi) de asigurare casco (cat mai multi ani consecutivi fara daune, cu atat mai mare reducerea; poate ajunge pana la 40-50% din cota de baza)

Ce societati aplica reducerea asta de 50%?????? Si cati ani tre sa stai fara daune ca sa-ti dea reducerea?


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 17 Jun 2005, 09:52
Post #6


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Reducerea maxima (40 - 50%) se obtine dupa 4 ani consecutivi fara daune (in practica fff greu de obtinut). Nu dau nume de societati.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 17 Jun 2005, 10:32
Post #7


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




Se poate obtine reducerea. Taica-miu a avut o gramada de ani casco si n-a avut nevoie de el. Acu a renuntat la el , de vreo 2 ani. Deci se poate sa mergi 4-5 ani fara evenimente.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosoenduristu
post 17 Jun 2005, 13:34
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05




tudore, daca repari masina pe casco, dar o puteai face si pe rca, NU se considera ca ai folosit casco.


--------------------
symbol dci 80 cp
yamaha wr400f
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xexe
post 17 Jun 2005, 16:39
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 11 November 04
From: Bucuresti




eu o am asigurata la asirom
val. 8650 + 160 (optionale) = 8810 prima de asig. 517 (in 10 rate)
nu are alarma si imi aduc aminte ca fransiza este 0% in toate cazurile

pentru cristib unde ai asigurat-o cu 360 EUROI ? ca dai cam putin si vreau si eu. tongue.gif

This post has been edited by xexe: 17 Jun 2005, 16:40


--------------------
-------------------------------------
Scenic II 1.5 dCi, 2005, 101 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 17 Jun 2005, 17:51
Post #10


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(sosoenduristu @ Jun 17 2005, 01:34 PM)
tudore, daca repari masina pe casco, dar o puteai face si pe rca, NU se considera ca ai folosit casco.

asa ar fi corect, sau macar sa considere ca polita e afectata doar de diferenta dintre ce au platit pe casco si ce au recuperat pe rca.
din pacate, toate societatile de asigurari pe care le cunosc eu, si cunosc destule, procedeaza asa cum am enuntat eu la inceput (nu conteaza daca isi recupereaza banii sau nu, polita ramane afectata). s-ar putea sa existe si asiguratori care nu practica aceasta metoda, ci pe cea rezonabila indicata de tine. as fi si eu curios sa cunosc astfel de asiguratori.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 23 Jun 2005, 21:08
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




La pretul de 12.670 euro=28 milioane=4 rate de 7 milioane in 6 luni,primul an,fara fransize.Euro nu mai stiu cat a fost,prima rata a fost in iulie anul trecut.Al doilea an,pe 1 iulie 2005 am platit 18,9 milioane banul jos(aici au intrat 10 %reducere ca s-a invechit masina,15% ca nu am avut accidente si 5% ca am platit toata suma).


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itharangus
post 28 Jun 2005, 15:45
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 24 December 04
From: tm




Anul asta am platit la Asirom, 16800klei, am avut o usoara avarie facuta pe Casco (4000klei factura de reparatii), altfel era 13500klei. Valoarea masinii de 8000 euroi. Anul trecut platisem vreo 17000klei la 8700 euroi valoarea masinii.


--------------------
CLIO SYMBOL dCI 65CP 45kkm VERDE 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosoenduristu
post 28 Jun 2005, 16:20
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05




tudore, avand in vedere ca vorbim de masini relativ noi, diferentele rezultate din evaluarea casco si cea din legea rca nu sunt semnificative.cat despre partea cu societatile care procedeaza asa, exista, eu lucrez la una dintre ele.


--------------------
symbol dci 80 cp
yamaha wr400f
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 28 Jun 2005, 17:41
Post #14


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Soso, ai dreptate. La masinile noi diferenta este mica sau nu exista.

Cred ca ar fi util sa explicam de unde reseie aceasta diferenta:
- pe asigurarile RCA societatile de asigurari sunt obligate prin lege sa incheie contracte cu un numar minim de service-uri la nivel national, prin intermediul carora sa ofere decontare directa; de regula, pe aceasta lista se gasesc de regula service-uri "ieftine" si nu se gasesc service-urile oficiale de marca;
- daca asiguratul doreste sa isi repare dauna la alte service-uri decat cele cu care asiguratorul are incheiat contract, este liber sa o faca, dar nu va avea decontare directa si nu ii va fi despagubita diferenta de pret dintre tariful de manopera al service-ului respectiv si tariful maxim de manopera practicat de service-urile cu care asiguratorul are incheiate contracte; asiguratorul Casco despagubeste integral tariful de manopera practicat de service-ul ales de asigurat, indiferent daca are incheiat contract cu el sau nu; *aceasta este prima sursa a diferentei*
- pentru piesele inlocuite, asiguratorul RCA calculeaza uzura (dupa tabele prevazute in lege), pe care o scade din valoarea despagubirii; asiguratorul Casco despagubeste integral contravaloarea pieselor inlocuite; *aceasta este a doua sursa a diferentei*

Daca tu stii altfel, te rog corecteaza-ma.

Soso, vezi ca ai PM.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vbocan
post 11 Jul 2005, 12:49
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 29 May 05
From: Timisoara




O intrebare oarecum off-topic: se poate asigura masina la doi asiguratori? Ma refer la Casco. E adevarat ca platesc polita de doua ori, dar in caz de avarie si banii sunt mai multi. Se poate asa ceva sau aberez fara rost?


--------------------
Renault Megane 4 Estate 2017 / Intens / 1.5 dCi 110 CP EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 11 Jul 2005, 13:56
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




se poate dar e ilegal. dubla asigurare se pedepseste cu inchisoarea.


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 11 Jul 2005, 13:58
Post #17


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Vbocan, poti asigura masina la cati asiguratori vrei in acelasi timp, dar in caz de dauna se procedeaza astfel:
- perfect legal, se presupune ca tu declari fiecaruia contractele incheiate cu ceilalti (ai aceasta obligatie trecuta in contract si in legea asigurarilor) si fiecare asigurator va plati o parte din dauna, astfel incat tu sa incasezi exact atati bani cat ai fi luat daca ai fi avut un singur casco.
- ilegal si total nerecomandabil, nu declari celelalte contracte asiguratorilor, declari ilegal dauna la mai multe sectii de politie, fiecare asigurator plateste dauna separat si integral, tu faci profit, DAR daca se prind e nasol: dosar penal pentru fals in declaratii si inselaciune + proces civil pentru despagubiri catre asiguratori.

@Alx: te rog raspunde doar in cunostinta de cauza, nu din auzite.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McVic
post 11 Jul 2005, 14:00
Post #18


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 358
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




nope, e chiar ilegal


--------------------
Renault Clio Bicorp 1.4 16v 2003
Gri Boreal
Full options

Renault Clio Bicorp Extreme 1.4 16v BVA 2005
Negru
...on za uei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 11 Jul 2005, 14:04
Post #19


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Asigurarea dubla este ilegala doar daca nu declari celor 2 asiguratori faptul ca faci acest lucru.
Asigurarea dubla este permisa de lege pentru a te putea astfel asigura si impotriva riscului de faliment al unui asigurator. In cazul in care la plata daunei, cei 2 asiguratori sunt solvabili, fiecare va plati un procent din dauna, direct proportional cu suma asigurata din contractul fiecaruia, astfel incat per total dauna sa fie achitata 100% impreuna. Cei 2 asiguratori vor negocia intre ei impartirea daunei si daca nu se inteleg nu va plati temporar nici unul, asiguratul deschide actiune in instanta impotriva celor 2 solidar, iar instanta hotareste cat plateste fiecare.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 11 Jul 2005, 14:10
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




Stimate Domn!
Daca veti citi mai cu atentie postul d-lui Vbocan, veti remarca cu siguranta faptul ca dansul intentiona sa faca dubla asigurare nu asigurare cu back-up... Dansul remarca ca ar avea avantajul primirii unei despagubiri duble dar si dezavantajul platii unei prime de asigurare duble care reprezinta o fapta ILEGALA. Corect?


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 11 Jul 2005, 14:13
Post #21


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Alx, Da este corect, dubla asigurare este ilegala daca este incheiata in scop de fraudare. Eu am incercat sa clarific cand este legala si cand este ilegala. Dvs. ati raspuns sec, ceea ce putea induce concluzia ca in orice conditii dubla asigurare este ilegala.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McVic
post 11 Jul 2005, 14:15
Post #22


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 358
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Pai de ce ai face dubla asigurare daca nu vrei sa fraudezi? Doar asa sa platesti dublu?


--------------------
Renault Clio Bicorp 1.4 16v 2003
Gri Boreal
Full options

Renault Clio Bicorp Extreme 1.4 16v BVA 2005
Negru
...on za uei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 11 Jul 2005, 14:15
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




Corect! Peace! Oricum, Vbocan, la cat costa Cascoul ca unii dintre noi d-abia reusesc sa-l plateasca, ar fi culmea sa-l platesti dublu... Poate doar daca ai de gand sa faci masina praf...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 11 Jul 2005, 16:37
Post #24


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(McVic @ Jul 11 2005, 02:15 PM)
Pai de ce ai face dubla asigurare daca nu vrei sa fraudezi? Doar asa sa platesti dublu?

@McVic: am raspuns: pentru a te proteja fata de falimentul unui asigurator (in Romania, desi asiguratori in faliment cunostem mad.gif , n'am intalnit pe nimeni cu asigurare dubla, dar cred ca nu am cautat unde trebuie wink.gif )

@Alx: Peace!


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 13 Jul 2005, 12:26
Post #25


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




QUOTE(sosoenduristu @ Jun 17 2005, 01:34 PM)
tudore, daca repari masina pe casco, dar o puteai face si pe rca, NU se considera ca ai folosit casco.

Te contrazic

Din experienta...cel putin daca e vorba de Tiriac Asigurari.

Cand aveam Clio, cu casco la ei, a pocnit-o unul pe femeie in fund (al masinii tongue.gif )

Am facut reparatia pe Casco, urmand ca, cei de la Tiriac sa-si recupereze banii din RCA-ul aluia de la Asirom (nu de alta, dar mergea mai rapid)

Mi-a venit o reintregire de asigurare de 50 euro.....la o valoare a reparatiei de vreo 30 milioane.


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosoenduristu
post 13 Jul 2005, 21:55
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05




bun, ca sa fie clar pt toata lumea.asiguratorul iti poate solicita reintregire de suma asigurata numai pentru diferenta NERECUPERATA prin regres de la asiguratorul rca al celui vinovat.reintregirea de suma asigurata se calculeaza aplicand cota de prima valorii daunei, insa in cazul asta NUMAI diferentei nerecuperate deja prin regres.la un calcul sumar pot sa ti comunic stimate richelieu ca platesti extrem de scump asigurarea la masina si ca ai si fost faultat la aceasta reintregire.mai multa bafta cu asigurarile iti doresc.


--------------------
symbol dci 80 cp
yamaha wr400f
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 14 Jul 2005, 09:20
Post #27


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Pai....nu platesc eu...plateste firma ca masina e a lor....
Asa ca, nu mi-am batut capul prea tare cu chestiile astea....nu te contrazic.
Dar, ce naiba.....RCA-ul aluia n-a platit dauna in totalitate?
Au mai ramas bani pe care sa shi-i recupereze Casco-ul meu?
Asta mi se pare mare marlanie...adica ala ma pocneste....si mai dau si bani din buzunar sa-mi platesc reparatia la masina????


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 14 Jul 2005, 09:43
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Renault Clio Bicorp Extreme 1,5 dCi - pret achizitie:12.425 Euro (TTI)
Asigurare Casco la Asiban (fransiza 0):621,25 Euro/an (5% din valoarea de achizitie)


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 02:42
Forum Renault