DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reparatie Masina Accidentata Prin Asigurare, Ceva pasi si documente

robotech
post 24 Jun 2005, 23:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 24 June 05




Salutari,

Topicul asta l-am deschis in urma unui eveniment nu tocmai fericit (cineva s-a infipt usor in spatele meu). Si nu pentru "raritatea" evenimentului am deschis topicul ci deoarece am incercat sa strang ceva notite despre cum se procedeaza, ce documente trebuie plimbate si cat timp consumat. Si mai ales, am dorit sa fac treaba ca la carte, adica fara "atentii" si altele asemanatoare, dar tinandu-ma in schimb "tare" la toate regulamentele si contractele implicate (asa cum ar fi normal de fapt....). Este mentionat contractul CASCO deoarece desi eu eram nevinovat, am preferat sa repar pe CASCO si sa cer firmei la care am CASCO-ul sa-si recupereze banii de la RCA-ul vinovatului.

Accidentul a avut loc in Noiembrie 2004 la Timisoara (si reparatia tot atunci...)
Urmare a accidentului, am avut "ocazia" de a manevra urmatoarea birocratie....
1. Talonul masinii
2. Declaratie despre accident (formular politie)
3. Asigurarea obligatorie (RCA-ul) la ambii soferi
4. Autorizatie de reparatie
5. Proces Verbal + copie
6. Contractul meu CASCO
7. Copie dupa B.I.(C.I.)+ talon+ permis ale soferului vinovat
8. Declaratie despre accident (formular asigurator)
9. Instiintare deschidere dosar de daune
10. Ante-devizul de calcul
11. Devizul de calcul
12. Acceptul de plata

....de a face urmatoarele drumuri.....
1. la Politia rutiera pentru constatarile cerute de lege
2. la asigurator pentru a deschide dosarul de daune
3. la service pentru constatarea daunelor
4. la service pentru a lasa masina la reparat
5. la service pentru a lua devizul de plata
6. la asigurator pentru a confirma suma de plata
7. la service pentru a lua masina reparata
8. la asigurator pentru inchiderea dosarului de daune

....si de a consuma aproximativ 9œ ore din timpul meu liber (ne-platite de nici un asigurator), pe care in lipsa accidentului sigur le petreceam altfel....

De asemenea:
- am circulat cu masina "sifonata" timp de peste 3 saptamani;
- am avut-o blocata in service pentru 4 zile;
- dosarul de daune stat deschis 2 luni.

Pentru cei care au rabdare sa citeasca vreo 3 pagini, am atasat si un document (sorry, e PDF, dar se vede cu Acrobat Reader care-i free). Acolo am descris mai in detaliu fiecare faza, in ce ordine trebuie mers si unde, si cu ce documente dupa tine.
Intrucat se vede clar ce birocratie este inca la noi, am trimis acest document si celor de la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor, cu rugamintea de a mai discuta cu firmele de asigurare pentru simplificarea procedurii..... si poate daca vom fi suficient de multi care sa le trimitem e-mail-uri bine documentate, in anul?/cincinalul?/deceniul? urmator o sa fie mai putine hartii si drumuri de facut.

Daca a mai strans cineva astfel de informatii in mod organizat, sper sa le impartaseasca cu noi ceilalti in acest thread.

Oricum, documentul sper sa fie de folos si altora in situatia (neplacuta) a unui accident usor.


Attached File(s)
Attached File  Urmare_a_unui_accident_auto.pdf ( 74.01k ) Number of downloads: 207


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 25 Jun 2005, 00:18
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Imi pare rau pentru timpul pierdut de tine Robotech, tot ce pot sa-ti spun este sa ai grija pe ce asigurare Casco dai banii in viitor si sa incerci sa nu alegi cea mai ieftina varianta. Pentru birocratia de la Politie - Accidente Usoare nu te poate ajuta nimeni, dar in privinta birocratiei de la asigurator Casco te asigur ca se poate mult mai repede si mai lejer decat in cazul tau. Nu dau nume ca nu vreau sa fac reclama. Vezi explicatia detaliata pe care am dat-o in acest post: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=41529

Drumurile de batut ar fi putut arata asa:
1. la Politia rutiera pentru constatarile cerute de lege
2. la service pentru constatarea daunelor, deschiderea dosarul de daune si programarea reparatiei
3. la service pentru a lasa masina la reparat
4. la service pentru a lua masina reparata, imediat ce reparatia a fost gata.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ADN185
post 25 Jun 2005, 15:27
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 April 05




QUOTE(robotech @ Jun 25 2005, 12:05 AM)
- dosarul de daune stat deschis 2 luni.


Intrebare:ti-a afectat casco,in sensul ca s-a considerat dauna?(din cate spui,asiguratorul casco si-a recuperat banii de la rca-ul vinovatului).
Nu m-am exprimat prea bine,dar sper ca s-a inteles.


--------------------
clio symbol Fidji 1.5 dci 80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robotech
post 26 Jun 2005, 19:07
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 24 June 05




Am intelers, ADN185; cei de la CASCO mi-au spus la vremea respectiva ca nu va afecta. Ramane anul asta, cand reinnoiesc CASCO-ul, sa vad daca intr-adevar asa va fi.
Voi pune la acel moment si in thread-ul asta cum a iesit de fapt.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Sergiu
post 14 Jan 2006, 17:59
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 19 May 05
From: Bucuresti




Salut!

In primul rand imi cer scuze daca nu postez corect si rog moderatorii sa mute topicu-ul daca este cazul.

Situatie - astazi ora 9:
25 km/h aproximativ, parcare, polei pe jos, curba dreapta nefinalizata corect, impact roata stanga fata (cu frana apasata evident ca un sofer de 8 ani ce sunt mad.gif ).

Concesinte vizibile: de afata doar janta indoita, inauntru masina trepideaza si se zgaltie din toate elementele cand franez..

Vreau sa o repar pe CASCO (ASIBAN) evident, masina este in leasing. Am nevoie de la voi de ceva sfaturi:

1.Pana acum am luat adeverinta de la politie si ma duc luni la constatarea facuta de ASIBAN.
2. Dupa aceea am nevoie de imputernicire de la banca sa repar masina si sa ma programez la service.

Vreau sa stiu de la voi care este procedura de plata la service adica platesc eu si imi iau banii de la CASCO sau cum? Alte elemente la care sa fiu atent si care in acest moment imi scapa?

P.S. Roata in care am lovit-o avea capacul subtilizat, si am trecut si capacul ca paguba.. am inteles insa ca daca nu am si un capac stricat nu ma despagubeste?

Orice sfat e mai mult decat apreciat unsure.gif ...


--------------------
Renault Megane 2005 Influence
Megane Bicorp Influence 1.4 16V 98CP- Mai 2005
Bleu Encre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 14 Jan 2006, 18:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Daca lucrezi cun service agreat de ASIBAN (Cobalcescu de ex) se face decontare intre ei tu nu platesti nimic. Capacul zici ca a cazut si dus a fost printre rotile altora ca nici o matura sau faras nu te mai ajuta sa-l recuperezi.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 14 Jan 2006, 18:14
Post #7


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Eu am casco la asiban.
Procedura este simpla:

1. Adeverinta de la politie cu specificarea contractului de casco si autorizatia de reparatiev (eventual anexa 2 .. nu mai stiu in ce conditii e necesara anexa asta)

2. Te prezinti la societatea de leasing sa iti faca o procura

3. te duci la un agent constatator asiban (sunt de fapt doi, luicreaza in echipa si ii poti gasi pa diverse service-uri in fiecare zi a saptamanii). Ca sa afli unde trebuei sa te prezinti trebuie sa dai un telefon la numarul de pe contractul de casco si sa intrebi.

4. cu hartia de la agfent, mergi la un service din reteaua renault care are decontare directa cu asibanul (meridian vest si ipso sunt serviceurile cu care am lucrat eu pana acum. ambele au mecanici buni din ce am vazut iar ipso cam lasa de dorit la tinichigerie .. dar asta nu e cazul tau) si gata ... din monetul ala astepti.


Bafta cu reparatia !


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Jan 2006, 10:12
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Inca ceva. Dupa constatarea facuta de asigurator mai urmeaza si o constatare in service, facuta de catre mecanic. In cazul in care descopera elemente in plus ce trebuie schimbate (de regula gaseste, agentul de asigurare in general face poze doar de suprafata) trebuie sa-ti anunti agentul de asigurari sa vina si sa faca o constatare suplimentara sa le treaca pe deviz. Daca nu faci asta, piesele gasite ulterior defecte le vei plati din buzunarul tau, asadar sa ai tot timpul la tine numarul de telefon al agentului de asigurari.
Eu am avut spoilerul spart in urma impactului cu un caine si, ulterior la service mi-au gasit si suportul de proiector spart, era pe interior si nu se vedea (nici nu mi-am dat seama ca e spart, dar daca asa zicea mecanicul...), asadar am chemat agentul sa-mi faca o poza suplimentara si sa o adauge pe nota de service. Nu stiu cat ar fi putut sa coste piesa aia din plastic, dar nu voiam sa ma complic.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 06:27
Forum Renault