DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Actuator usa SOLENZA, Se pare ca se mai si strica...

i96nds
post 26 Jun 2005, 18:20
Post #1


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Actuatorul de la usa dreapta spate a cedat nervos. Am cedat si eu nervos ca m-a enervat timp de 6000 Km.... In Olanda nu aveam unde sa il schimb asa ca m-am multumit sa folosesc cealalta usa spate pana am ajuns acasa.
Mentionez ca nu a carait niciodata ca sa imi dau seama ca e pe duca....

VESTE BUNA !!! Desi nu credeam la inceput, am probat pe propria piele si am verificat faptul ca actuatoarele de SLZ raman pe pozitia INCHIS atunci cand se strica. Asa ca nu mai trebuie sa dormiti in masina, in caz ca vi se strica actuatorul.... (se pare ca multi membri erau stresati de chestia asta)
Nu stiu exact care e explicatia, insa cand se strica actuatorul nu mai e capabil sa se "extinda". Adica ramane strans, pe pozitia "INCHIS".

Dupa lupte seculare ce au durat 3 zile am reusit sa imi dau seama ce are. Adica m-am prins ca e de la actuator.

COST: 410.000 LEI usori la magazinul DACIA de pe Mihai Bravu, aproape de OBOR. Eu inca mai visam la actuatoarele de care zicea Liviu, cu 135.000 LEI. Insa alea mergeau doar la DSN. Din pacate astea de SLZ sunt mai scumpe. Traiasca politica Renault (masini ieftine si piese scumpe....). Cele de DSN se pare ca nu se potrivesc ca au alta lungime pana la tija etc.

Am reusit sa il schimb singur, dupa ceva lupte cu cele doua suruburi ale broastei exterioare. Erau intepenite rau de tot. Probabil de la praf. Se desfac cu cheie INBUS. Insa trebuie sa aveti INBUS foarte bun, adica din material rezistent. Altfel se deformeaza cheia.

Dupa ce se da jos broasca exterioara e destul de simplu, se scoate tija din gaura cu pricina, se scoate tot ansamblul afara (prin interiorul usii, evident, ca doar ati demontat si fata de usa, nu?)

Apoi se schimba actuatorul. Se baga inapoi ansamblul, urmarind ca plasticul negru ce vine de la mecanismul de deschidere din exterior a usii sa nimereasca fix in tumburucul care trebuie. Aveti grija sa nu faceti ca mine, adica tot acum sa puneti inapoi si tija !!! Abia apoi veniti cu broasca exterioara si cu cele doua suruburi buclucase.

Succes !!!

This post has been edited by i96nds: 26 Jun 2005, 19:43


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 26 Jun 2005, 19:24
Post #2


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Evident cu ocazia asta am rupt si 2 cleme dintr-alea de plastic cu care e prins panoul usii spate.....

Ideea e ca usa imi ramasese blocata. Asa ca a trebuit sa deschid cealalta usa din spate, sa dau jos bancheta (de tot) ca sa am acces la cele 2 suruburi TORX 20 din partea inferioara a panoului usii. Un alt surub torx 20 e in maner. Mai e un surub in cruce la manerul de deschidere a usii din interior.

Apoi se trage cu grija de panou PERPENDICULAR pe usa !!! Altfel patiti ca mine, asa am rupt eu 2 cleme dintr-alea din plastic. In total parca sunt 5 cleme, una jos in partea dinspre fata masinii, doua tot jos in partea dinspre spatele masinii si inca 2 in partea de sus a panoului, pe o parte si pe alta. Abia dupa ce auziti CLANC de 5 ori incepeti sa ridicati panoul un pic ca sa iasa....


Ramane sa caut in targ in Vitan cleme dintr-astea de plastic. Am gasit o data cu 10.000 ROL. Nu sunt exact ca cele originale insa sunt bune. Sunt pe jumatate albe si pe jumatate verzi.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 26 Jun 2005, 19:40
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Ai avut tu bafta ca s-a blocat pe inchis. Eu am avut unul care n-a carait niciodata dar care nu mai inchidea. Noroc ca eram langa usa cu pricina cand am incuiat masina si mi-am dat seama ca n-a inchis. Faza nasoala e ca nu facea tot timpul, din 5 actionari, 2 lucra si 3 nu. De atunci m-am obisnuit sa trag de fiecare usa, cel putin seara.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 26 Jun 2005, 19:47
Post #4


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Daca l-ai schimbat pe garantie atunci e OK. Daca nu esti in garantie si inca nu vrei sa dai banii pe el, atunci sa stii ca la tine facea figuri (de 2 ori da si de 3 ori ba) din cauza distantei pana la tija. Adica:
S-a miscat actuatorul un pic si atunci acest model de actuator are o boala: daca pe pozitia inchis e "prea strans" atunci refuza sa se mai extinda. La fel, daca e prea "extins" refuza sa se stranga.

Am trecut si eu prin stadiul acesta. Insa deja cumparasem altul asa ca l-am schimbat.

Ce poti sa faci: Suruburile actuatorului sunt intr-un canal de aproape un cm lungime. La tine probabil s-a deplasat catre unul din capete. Incearca sa il pui inapoi pe mijloc si sa strangi bine suruburile ca sa nu mai miste. Ar trebui sa mai mearga.... Eventual chiar il fixezi in capatul opus al canalului. La mine dupa ce il miscam pe canal mergea iarasi !!!


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 26 Jun 2005, 19:53
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




L-am schimbat pe garantie long time ago, la Solenza smile.gif. Pare plauzibil ce ai scris, totusi problema cu stresatul ramane de actualitate, indiferent de cauza (actuator bulit ori pozitie fata de tija). So...beware!


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianH
post 29 Jun 2005, 12:01
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 10 August 04
From: Sighisoara




Am vazut o treaba tare desteapta la o "masina". Apesi o data pe butonul de deschidere de la cheie - se descuie usa soferului ; apesi a doua oara - se descuie celelalte trei usi si poti deschide porbagajul si manual.
Oare nu s-ar putea face asa ceva si pe SLZ ?
Ar scuti multe actionari la actuatoare => defectarea lor in tmp mai rara..


--------------------
Ex DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 mpi / Skoda Octavia Tour 1.9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 29 Jun 2005, 12:29
Post #7


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




Hmm...cumva la un Opel Vectra C ?


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianH
post 29 Jun 2005, 13:59
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 10 August 04
From: Sighisoara




Nu . La noul VW Pasat 2.0. - m-a dat pe spate.
Mi-a placut ideea ca poti deschide doar usa soferului iar celelalte actuatoare nu primesc semnal. Ar fi o varianta ca din cheie sa deschizi doar usa soferului iar celelalte din butonul de la bord. Cand am timp ma uit pe schema si vad ce se poate face. Cred ca de la buton merge comanda la actuatoare de la un plus permanent si un plus de la UCH vine tot pe acolo dar pe contactul fix al butonului (spre portiere) - mi se pare cel mai logic . Dar tot schema ...


--------------------
Ex DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 mpi / Skoda Octavia Tour 1.9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 29 Jun 2005, 14:50
Post #9


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai UCH-ul are doua canale diferite. Unul pentru telecomanda cheii si altul pentru butonul din bord. Deci daca le separi pe astea adoua poti sa deschizi numai anumite usi din telecomanda cheii, restul deschizandu-le numai din butnul din bord. Eu daca as face asa ceva as lasa ambele usi pe fata (ca nu stii nicioadata langa ce gard mai parchezi si trebuie sa iesi/intri pe la pasager) sa se deschida din telecomanda, restul sa se deschida numai din buton.

Problema vine la blocarea usilor. Alarmele de obicei se monteaza pe butonul din bord, insa asta inseamna ca la deschidere se vor deschide fie toate fie (caz deloc de dorit) numai alea pe spate. la inchidere se vor inchide toate 4.

Ca ideea de desidere separata sa functioneze corect trebuie ca masina sa fie deschisa din cheie (deci sa nu aiba alarma pusa) iar la inchidere sa se inchida din alarma. Deci doua cazuri care intra in conflict.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 29 Jun 2005, 22:56
Post #10


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




Nu ca ar avea mare legatura dar am vazut ca au bagat acuatoare la bucata la Mag.Cora.
Au cu 5 si 2 fire intre 150.000 lei si 300.000 lei parca, mi-am luat si eu unul pt.Cielo ca am avut mari probleme cand am fost la mare acum 3 sapt.
Am gasit sa il inlocuiasca la Autoklass Constanta si m-a cam uscat de banuti un acuator, e bine de tinut la masina unul daca nu vrei sa ramai cu masina deschisa.
La SLZ are un an de zile si inca nu am avut nici o problema la drumuri lungi, de masina noua se cunoaste totusi.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Woland
post 30 Jun 2005, 09:30
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




Sint deja veteran la actuatoare de SLZ, am schimbat 2 in 2 ani, unul blocat pe inchis celalalt blocat pe deschis biggrin.gif
MArfa de marfa actuatoarele, facute in Ungaria de cooperativa chiorilor unguri.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 30 Jun 2005, 21:52
Post #12


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Woland ia intreaba-l pe Aviasol cate a schimbat sa vezi atunci daca mai esti veteran. Tine de noroc treaba asta.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 21 Sep 2006, 13:54
Post #13


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Iata ca a mai picat un acuator. Mai precis, celalalt tot de pe spate.

Am fost in CORA si am gasit la 20 lei noi. Cel de origine cred ca e peste 45 lei....

Cel din Cora are 5 fire si nu doar doua. Cineva (nu spun cine smile.gif ) m-a asigurat ca e bun si acesta. Ramane sa il montez.



--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 21 Sep 2006, 18:10
Post #14


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(i96nds @ 21 Sep 2006, 14:54)
Iata ca a mai picat un acuator. Mai precis, celalalt tot de pe spate.

Da' ce face bre? Cârâie, sau ce? Dacă doar cârâie, caută pe la DSN și vezi că se rezolvă în 10 minute. Eu așa am făcut și n-are nici pe naiba. wink.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 22 Sep 2006, 08:55
Post #15


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Asta m-a mirat si pe mine - ca nu a carait inainte de a obosi. Pur si simplu intr-o zi un prieten a vrut sa intre in masina in spate si nu a putut deschide usa. Adica o data mergea, de doua ori nu. Pana intr-o zi cand nu a mai mers deloc si am ramas cu usa descuiata.

Asa ca am scos panoul usii si am scos acuatorul sa vad cum merge. Uneori mergea jumatate de cursa, alteori deloc. Ma voi apuca oricum sa il desfac sa vad ce zice. Poate il resuscitez. Deocamdata am dezactivat si broasca (atat din interior cat si din exterior) si am lasat-o pe incuiat.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 25 Sep 2006, 10:50
Post #16


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Am desfacut usa sa inlocuiesc acuatorul cu cel nou. Din cele 5 fire am folosit doar 2, adica cel verde si cel albastru.

De la acuatorul vechi am taiat firul (cam de la jumatate) ca sa fac rost de mufa. Am legat cele doua fire de cel doua ce ies din mufa.
Culmea e ca albastrul nu se continua cu albastru ci cu verde....

Deci aveti grija, altfel usa aia se va incuia in loc sa se descuie si invers.

Oricum, nu a fost complicat. Mai greu a fost ca am uitat sa pun tija ce duce la deschiderea din interior.....

Cea mai simpla metoda de a umbla la acuator e sa dati jos broasca de pe lateralul usii. Pentru asta trebuie sa folositi o cheie hexagonala de 4 cred, inbus adica. Dupa asta iese afara tot ansamblul cu mecanismul de inchidere, inclusiv acuator.

Deci s-a rezolvat cu munca de aprox. 20 minute. Nu uitati sa izolati celelalte 3 fire si sa le lipiti intre ele ca sa nu faca galagie prin usa.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Sep 2006, 11:00
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Deci avuse dreptate ala de te-a asigurat ca merge si cel cu 5 fire tongue.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanB
post 22 Nov 2006, 14:28
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 8 September 04
From: Bucuresti




Am si eu o problema
M-am apucat sa schimb singur actuatorul la usa din spate: am desfacut toate suruburile, apoi am tras de fata si a iesit si din cleme... DAR cum scot eu bratul ala de la macara? efectiv prin tragere? Am vazut ca are un mic manson care se poate retrage si astfel incap buricele degetelor. L-am fortat, nu prea tare ca mi-a fost firca, dar suficient sa imi amorteasca degetele si nimic. Are cineva idee? Please help ca nu stiu cat mai rezista actuatorul


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danilk
post 22 Nov 2006, 15:58
Post #19


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 59
Joined: 2 March 06




Trage cu simt de raspundere...iese cam greu, dar in final cedeaza. Eventual cu o surubelnita cu cap ungust departeaza un pic clemele si va iesi. Succes!


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 8V 2007 - BH-XX-DST
MIO DIGIWALKER A 701
Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanB
post 23 Nov 2006, 17:15
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 8 September 04
From: Bucuresti




am tras mai bine si am vazut ca e ca un manson taiat in 4. problema e ca parca e pe un santuletz. am incercat sa indepartez/cracanez alea cat mai mult dar parca e lipit nu alta...
sunt disperat


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danilk
post 24 Nov 2006, 07:16
Post #21


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 59
Joined: 2 March 06




Cracaneaza cele 4 picioruse si trage tare de maner....va iesi in final...trebuie insistat!


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 8V 2007 - BH-XX-DST
MIO DIGIWALKER A 701
Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanB
post 24 Nov 2006, 09:34
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 8 September 04
From: Bucuresti




da, problema e ca trebuie sa gasesc solutia sa cracanez cel putin doua din ele simultan... mai incerc ca am timp smile.gif
merci

am reusit sa il scot in sfarsit

Operatiune indeplinita!!! blush.gif

This post has been edited by stefanB: 24 Nov 2006, 13:36


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 18 Jan 2007, 00:51
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Azi am vazut in Cora Lujerului actuatoare la bucata . Eu am avut impresia ca aveau unele 3 fire si altele 5 . Care e bun sa iau si eu unu de rezerva ?

This post has been edited by marius80_eugen: 18 Jan 2007, 00:52


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 18 Jan 2007, 10:08
Post #24


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu cred ca pot fi actuatoare cu 3 fire...De obicei sunt cu 2 sau cu 5... Si la SLZ din cate stiu sunt folosite doar actuatoare cu 2fire

La cele cu 2 fire, acele fire sunt legate la motoras, iar prin inversarea tensiunii se misca acea tija in sus sau in jos...

La cele cu 5 fire, apare in plus un contact pe care se leaga celelalte 3 fire, si care indica pozitia tijei: sus / jos


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 20 Sep 2011, 10:51
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




Buna ziua! Vad ca nu sa mai postat pe aici de mult timp dar am si eu o problem si nu am gasit alt topic, cu postari mai recente. Actuatoarele de la usile spate se deschid si inchid doar cand vor ele. Cel de pe stanga rar se actioneaza. Ramane pe inchis. Si cand dau sa deschid din telecomanda se vede ca incerca sa se deschida dar nu reuseste. Cand am avut treaba sa dau fetele de usi jos am demufat cle 2fire si le-am dat cu putina vaselina, dar vad ca tot asa fac. Oare sunt pe duca? As avea de la cine sa iau alte actuatoare. Omul le-a avut pe o berlina, oare se potrivesc?


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 20 Sep 2011, 11:25
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




salut,

nu sint de vina actuatoarele...in virful lor se fixeaza o pirghie... vezi sa nu fie ruginita sau sa se fi depus mizerie si sa nu se mai miste...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 20 Sep 2011, 11:27
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




Voi verifica! Multumesc!


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 20 Sep 2011, 18:31
Post #28


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Cred ca trebuie sa le schimbi eu am schimbat unul sambata de pe dreapta fata i-a ajuns din 2003 in coace biggrin.gif ... asta datorita ca s-a spart burduful si cand ploua intra apa si asa ruginea colectorul la motoras . Cand primea comanda nu actiona dupa ce deblocam usa si faceam 2-3 curse de urcari si coborari succesive isi revenea si se mentinea atata timp cat nu ploua... daca ploua iar se bloca.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 20 Sep 2011, 19:06
Post #29


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Le-am schimbat la toate usile. Nici unul nu mai era intreg. Burdufuri sparte, mizerie. Nici nu sint scumpe.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 21 Sep 2011, 18:55
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




Eu am luat azi de la cineva 4 actuatoare. Zice ca erau pe o dacia 1310. Unul cand inchide face ca drujba biggrin.gif . L-am si desfacut sa vad ce si cum si am vazut si eu cum e sistemul. Un motoras micut, o roata dintata de plastic si o tija dintata. Dintii de pe motoras scapa pe tija cu dinti de plastic(tija uzata). Unul care e bun vreu sa il pun la portbagaj pentru deschidere din buton, si mai am 2 care sunt cu 5 fire. Unul nu merge deloc, celalat merge. Am incercat sa il probez cu firul albastru si cel verde direct la bornele bateriei si functioneaza. Celalalt nu are fir verde. Are fir rosu, mov, albastru, maro si negru. Le-am pus pe toate pe rand la borne si nici un efect, doar ca atunci cand am pus 2 din fire pe borne(nu mai stiu care) a scos scantei blush.gif . Pentru ce sunt astea cu 5 fire?

This post has been edited by Bogdan90: 21 Sep 2011, 18:56


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 15:36
Forum Renault