DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Curge benzina ...

metrix4you
post 6 May 2012, 18:26
Post #1


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




Salutare ,

Astazi am avut o surpriza ... neplacuta. Cand am luat ceva din portbagaj mirosea a benzina , asa ca am bagat capul sub masina si ce sa vezi: ditamai balta. curgea benzina pe la racordul dintre rezervor si gatul care merge spre buson.
Rezervorul nu era plin , dar banuiesc ca se facuse ceva presiune si de-aia curgea
Arata ca un furtun de vreo 10cm si are 2 coliere
Am cautat eu in manual si cica are codul 6001544712 " Ecran termic rezervor carburant "
Problema este ca nu am gasit nicaieri.
Ce pot sa fac ?


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danut 88
post 6 May 2012, 21:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 686
Joined: 26 February 11
From: Popesti-Leordeni




Cauta si pe la dezmembrari.


--------------------
Dacia Logan /exSolenza /ex1310 2007 /2003 Scala/1999 L - IF __ PTR/IF 05 SYZ/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 7 May 2012, 08:36
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




La dealer ai cautat?


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 13 May 2012, 17:35
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




La dezmembrari o sa gasesti unul la fel de imbatranit si predispus la crapat (mai ales ca se mai si torsioneaza cu demontatul si montatul) ca al tau..


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 May 2012, 08:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Verifica si curata busonul de benzina , sa mearga supapa si sa nu tina presiune . Racordul meu daduse ceva semne de imbatranire , pe dinafara si l-am izolat cu powertape si nici dupa 3 ani nu s-a intamplat nimic cu el . Am cumparat acel racord , dar din pacate cred ca trebuiesc schimbate si colierele , cele vechi avand un sistem de prindere foarte aiurea . Racordul initial mi-a fost vandut cel de DSN cu 20 ron si abia dupa 1 an am reusit sa-l schimb tot la un butic cu cel de SLZ , care este mult mai mic decat cel de DSN , care era de fapt vre-o 50 ron biggrin.gif .
La reprezentanta poti avea supriza sa fie vre-o 70 ron acea bucata de furtun . Se poate improviza de la furtun de presiune , dar dublu-strat cu tresa interioara.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 18 May 2012, 19:08
Post #6


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




maine o sa ma duc sa vad ce gasesc pe la magazine
Marius_eugen , m-ai pus pe ganduri cu supapa de presiune , mai ales ca benzina curgea pe crapatura chiar daca in rezervor era sub nivelul racordului , si dupa ce am desfacut busonul nu a mai curs
cum se curata acea supapa ?


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Jun 2012, 09:01
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Pai habar nu am , dar busonul nu trebuie sa permita acumularea de presiune in rezervor . Poate si de asta ai ajuns la problema cu acel furtun . Si la mine e putin crapat , dar e asa la exterior si e de multi ani .
Desfa busonul , curata-l , verifica garniturile si vezi daca are cumva gura de umplere vre-o jmecherie . La mine nu face presiune niciodata . La vechea berlina facea presiune si am facut o mica crestatura in garnitura ( 1 mm ) si apoi totul a fost ok . Acum nu te sfatuiesc sa faci si tu la SLZ , dar vezi unde este problema .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Jul 2012, 07:27
Post #8


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Chiar daca rezervorul nu este plin, benzina intra in "balans" atunci cand masina ruleaza, drept urmare ajunge si pe gatul de umplere. E ca si cum ai avea in mana o sticla de 2 litri, care are doar 1 litru de apa in ea, si incepi sa sari cu ea in mana.

Eu am schimbat acel "cot de umplere" sau cum naiba i se spune, acum 1-2 ani. Daca imi aduc bine aminte, a costat 50 lei, de origine. Am schimbat si furtunul care face legatura intre cot si rezervor + toate colierele. Al meu era un pic fisurat, sus de tot, aproape, de capat si se prelingea benzina, mai ales cand era mai multa.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 10 Sep 2012, 22:53
Post #9


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Coduri :

Racord gura umplere - adica acea bucata de cauciuc aflata intre gura de umplere si rezervor - intr-adevar e prinsa cu doua coliere ce trebuie schimbata - cod: 6001546346 -- pret 11 euro fara TVA... adica cam 65 lei cu TVA.
Codul nou este 6001546613.

Gura de umplere are alt cod - 6001544717 sau 6001546345 - teoretic se cheama gura umplere echipata. Cred ca are si garnitura de sus, de unde numele...
Pretul nu e de neglijat, cam 140 lei noi....

Mai nou se practica furatul benzinei din rezervoare. Deh, criza.... benzina devine foarte valoroasa....
Hotii baga cutitul fie in racordul de cauciuc, fie in gura de umplere.... si apoi cu sticla colecteaza ceea ce curge. Deci mare atentie !


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 15:56
Forum Renault