DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mare atentia la carpatica asigurari, carpatica nu plateste daunele

ionutblv
post 14 Jul 2011, 19:31
Post #181


Cel' cu mirositoarele :)


Group: Members
Posts: 890
Joined: 31 July 09
From: I A S I




Si am ajuns la CARPATICA , dupa ce am trimis si factura de la faruri, dupa ce domnul de la asigurari mi-a facut dosarul de dauna si a trimis o suma aproximativa pentru reparatii(aprox 3500 ron) ghiciti ce suma a venit de la carpatica-sibiu? aproximativ 1500 lei. POFTIM???
Dupa ce am citit pe acea hartie, DUPA EI: se repara BARA/ARIPA, farul costa 150 lei=)),toate piesele NOI(aftermarket CHINA) de la auto total...
Am vorbit deja cu un avocat smile.gif

Daca aveti alte sugestii ...




--------------------
seat leon 1m 1.4 55kw 2002 - IASI
Daca nu sunt informatii private, va rog intrebati pe topic, nu PM. Multumesc anticipat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 15 Jul 2011, 21:00
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




celebrul sms e ca a venit raspunsul smile.gif
Ionut, sincer sa fiu, chiar ma doare sufletul ca sunt in postura de a zice "ti-am zis!", dar daca va interesati de una si alta doar cand vi se intampla...
ca buba e ca ai facut amiabila, daca faceai la politie, iti propuneau 1500, nu iti convenea, o reparai pe banii tai si le trimiteai la sfarsit facturile, si in 10 zile trebuiau sa iti dea banii. ca avand document de la politie din care erau constatate avariile, si facturi la piesele alea, nu mai puteau sa refuze ceva sau sa comenteze la preturi. cel mult sa spuna ca pe procesul-verbal scrie aripa si tu ai schimbat si aparatoarea de noroi, care nu scrie acolo, ca nu o vazuse politistul, dar asta daca esti atent la constatare si la cine iti scrie devizul (sa scrie acolo bara + cleme aferente, etc.).
asa, daca ii dai in judecata, trebuie sa incepi sa dovedesti ca avariile sunt din accidentul ala. greu, dar nu imposibil! avand in vedere ca nu e o suma uriasa, repar-o, ia facturi, si o sa rezolvi.

ca o curiozitate, i-ai atras atentia inspectorului ca farul tau e far aftermarket cu DRL ?


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutblv
post 15 Jul 2011, 21:17
Post #183


Cel' cu mirositoarele :)


Group: Members
Posts: 890
Joined: 31 July 09
From: I A S I




da, i-am dat factura,si acum cei de la Sibiu cer nu stiu ce certificat RAR.

Nu inteleg un amanunt: DACA mergeam la politie, trecea agentul daunele(daune care sunt trecute si pe documentul de la dosarul de la carpatica) cum imi plateau MAI REPEDE FACTURA DE DERAPATII SI FARA INTARZIERI?

ca pagubele sunt aceleasi , ca erau trecute in procesul verbal sau in hartia de la asigurari.

Acum de ce nu o pot repara pe banii mei, si sa le dau aceeasi factura? smile.gif


--------------------
seat leon 1m 1.4 55kw 2002 - IASI
Daca nu sunt informatii private, va rog intrebati pe topic, nu PM. Multumesc anticipat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 15 Jul 2011, 21:33
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




pai e foarte simplu:
despagubirile pe RCA sunt reglementate in niste norme metodologice aprobate printr-un ordin al presedintelui CSA (comisia de supraveghere a asigurarilor).
acolo spune asa (printre muuulte altele):
- in termen de 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar, se face oferta. asta e cazul pentru decontare directa in service sau regie proprie, cand iei banii direct de la ei inainte sa repari masina. ce inseamna? ca din momentul in care ai instiintat asiguratorul, si i-ai dus documentul de constatare a accidentului (amiabila sau pv de la politie) si un deviz complet de reparatie, in 10 zile ei trebuie sa iti spuna ce bani pot sa iti dea (poate de ex. masina ta mai face 3000 E si ai venit cu deviz de 3500)
- din momentul in care s-a solicitat plata si s-a depus cererea de despabugire, in 10 zile trebuie primiti banii. asta inseamna:
- daca mergi pe decontare directa nu te intereseaza
- daca ai fost la alt service decat unul agreat, in 10 zile trebuie sa iti dea banii pt. valoarea devizului
- daca ai optat pt. regie proprie, sau a fost dauna totala, sau alta varianta in care trebuie sa iei cash, in 10 zile trebuie sa primesti banii

cazul tau: daca ai reparat-o pe banii tai, si le-ai cerut banii cu facturi, justificati, tot, in 10 zile trebuie sa iti dea banii. cel mult, pot sa interpreteze extensiv prevederile de acolo, si sa mai traga de timp inca 10 zile, adica pe 1 le trimiti facturile, iar ei pe 9 iti spun ca ti-i dau, si ti-i trimit pe 18.

e, aici apare diferenta: tu daca repari masina si le trimiti dupa facturile, ei au dreptul sa iti tina masina pana la 3 luni pentru verificari suplimentare, din care se poate sa reiasa ca de fapt nu ti s-a rupt farul, si aripa doar s-a zgariat, etc. in situatia in care accidentul face sau a facut obicetul unei anchete desfasurate de o autoritate publica (sa zicem politia rutiera, la biroul de constatari), ei nu mai pot face este verificari.
procesul verbal de la politie e un act administrativ, facut de o institutie a statului, si nu poate fi contestat decat de parti (tu si tanti care te-a lovit), nu de terti. formularul pe care l-ai completat este doar un formular din pacate, pt. ca in momentul in care accepti sa mergi pe amiabila il faci si pe asigurator parte la el.
ATENTIE: daunele din dosarul de dauna, constate de inspectorul carpatica nu sunt neaparat daunele din accident, ci daunele cu care te-ai prezentat la constatare. daunele pe care le trece politistul in procesul-verbal sunt daunele rezultate din accident. stiu ca modul de lucru e la fel, dar din cauza ca politistul are o "pregatire" in domeniu, se presupune ca el de fapt a facut cercetari, a stabilit dinamica, si in urma cercetarilor lui, precum si a constatarilor pe autoturisme, el a ajuns la concluzia ca avariile alea sunt din accidentul declarat. ca in realitate face 2 poze si va intreaba ce ati facut, e alta. in instanta, asa ceva e ERMETIC!

in fine, cauta pe net normele metodologie in domeniul RCA, citeste bine la despagubiri ca sa stii ce vorbesti cu avocatul, si daca ti se pare ca nu ai gasit rezolvarea, da-mi un PM si iti zic o portita (legala, ca sa nu mai zica lumea ca invat oamenii la prostii)

This post has been edited by Marian66: 15 Jul 2011, 21:37


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutblv
post 5 Aug 2011, 21:02
Post #185


Cel' cu mirositoarele :)


Group: Members
Posts: 890
Joined: 31 July 09
From: I A S I




Se pare ca sunt un caz 'fericit' , mi'au dat si bani pe faruri la reconstatare...ura ura.
Hai Carpatica...Hai Carpaticaa


--------------------
seat leon 1m 1.4 55kw 2002 - IASI
Daca nu sunt informatii private, va rog intrebati pe topic, nu PM. Multumesc anticipat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 2 Mar 2012, 00:44
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




QUOTE(Diac @ 25 Feb 2011, 11:34)

Cred ca pana la urma cu mine vor castiga. Bara + stop gasesc la dezmembrari, iar la partea de tinichigerie folosesc sectiunea forumului Anunturi permanente.
*




Dupa 18 luni de la data producerii accidentului, am primit si eu banii de la Carpatica. Le pusesem cruce ! Masina am facut-o pe banii mei si am si vandut-o intre timp. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 2 Mar 2012, 09:37
Post #187


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Macar ai primit toata suma?


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 7 Mar 2012, 21:58
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Mi-am recuperat banii bagati in masina, insa eu reparatia am facut-o la un coforumist, iar bara spate am montat-o eu si am vopsit-o cu spray-ul.
Citez din gagica de la receptie :"Puteti fie sa luati banii, fie sa duceti masina intr-un service partener" radmasa.gif Pai daca o lasam asa in 18 luni Supernova mea se topea complet de la rugina biggrin.gif


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 26 Apr 2012, 11:46
Post #189


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Tot despre Carpatica, si sefii ei. icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 26 Apr 2012, 13:19
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09






--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silaghi93darius
post 26 Jun 2012, 22:27
Post #191


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 June 12




tocmai mi'am facut o asigurare la Carpatica Asig si trebuie sa'mi vina maine sau poimaine.Acuma imi pare rau ca nu m'am informat despre firma aceasta fantoma inainte sa fac comanda .O sa stiu pe viitor


--------------------
Renault Laguna 1999 - SM 06 UDP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Jun 2012, 12:39
Post #192


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Sa nu ai numai evenimente si sa fi tu de vina ... ca atunci chiar o sa-ti para rau ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Jun 2012, 10:05
Post #193


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Aiureli dinou, o sa-i para rau pagubitului, el daca are polita valabila, nu are nici o obligatie. O sa fie citat in calitate de intervenient fortat cel mult, si trimite o declaratie, nu trebuie nici macar sa se deranjeze cu prezenta.

This post has been edited by argon: 28 Jun 2012, 10:08


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 28 Jun 2012, 10:15
Post #194


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




argon are perfecta dreptate - nu poti decat s ate trezesti ca mai ai de plata cateva zeci de mii de euro daca polita respectiva nu acopera paguba radmasa.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Jun 2012, 17:28
Post #195


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Nu platesti nimic daca ai polita valabila la o societate acreditata de CSA in Romania. Vorbiti din auzite, eu din patite. Ca te poate da in judecata pagubitul e altceva, e o tara libera, dar atata timp cat ai polita in termen si n-ai beut, o face degeaba, e problema societatii de asigurari.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 28 Jun 2012, 17:46
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 814
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




QUOTE(aleksanders @ 28 Jun 2012, 10:15)
argon are perfecta dreptate - nu poti decat s ate trezesti ca mai ai de plata cateva zeci de mii de euro daca polita respectiva nu acopera paguba  radmasa.gif
*



Asta patesti la toti, nu doar la Carpatica.


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
huiduu
post 6 Jul 2012, 13:00
Post #197


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 26 September 08
From: Campina




Salut
Am si eu o problema cu firma de asigurare Carpatica.
Sambata, pe 30 iunie am facut un accident... pe scurt: o tanti n-a oprit la Stop si eu am intrat in ea. Am facut amiabila, ea si-a recunoscut vina, iar luni am fost amandoi la Carpatica la Ploiesti sa facem dosarul. Ei mi-au cerut sa duc masina pe platforma din Campina la Ploiesti sa-i faca poze, pe banii mei. Bineinteles ca nu am dus-o, iar de luni de cand am inregistrat dosarul, ma tot amana ca vin sa ii faca poze ca sa pot sa recuperez banii pentru reparatii(daca o s-o mai repar).
Intrebarea mea este: ce trebuie sa fac in situatia asta? Unde ar trebui sa sun, sau unde sa le fac reclamatie?

P.S. masina arata asa:

This post has been edited by huiduu: 6 Jul 2012, 13:03

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 69.1k ) Number of downloads: 1361


--------------------
Renault Megane 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 6 Jul 2012, 20:47
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




QUOTE(aleksanders @ 28 Jun 2012, 10:15)
argon are perfecta dreptate - nu poti decat s ate trezesti ca mai ai de plata cateva zeci de mii de euro daca polita respectiva nu acopera paguba  radmasa.gif
*



??
Ai dreptate, ideea e sa nu faci o paguba de peste 1 mil de euro sau 1,5 mil euro (de ex daunele in dosarul huidu, inclusiv cele morale - 800.000euro le plateste asigurarea si nu Huidu) ca altfel la oricine ai avea asigurare diferenta o platesti tu.
Poti sa ai asigurare si la firma "Faliment SA" atata timp cat e acreditata de CSA nu ai nici o problema. Probleme va avea pagubitul care se va judeca cu firma de asigurari, nu cu tine.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 6 Jul 2012, 22:31
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




mai e situatia aia cu val maxima de despagubire, cred ca la asta se referea. si eu am vazut solutii date pe rasp civila cum ca daca masina valoreaza pe norme 2000E si reparatia 2500E, si omul o repara, vine asiguratul de acasa cu 500E; din pacate, tot ce am vazut asa (chiar parca era un caz si pe forum) ori nu erau definitive, ori au ramas asa pt ca nu s-a atacat (nestiinta pagubitului).

Desi personal sunt cam de partea ambilor intr-un astfel de caz (si a asiguratului si a pagubitului), logica ne duce asa:
- specialul deroga de la general
- legea asigurarilor (partea cu despagubirile) vine ca reglementare speciala in raspunderea delictuala
- asiguratorul vine si raspunde in locul asiguratului (vinovatului); or, daca legea prevede niste limitari ale asiguratorului, care la randu-i raspunde pentru asigurat, logica legiuitorului ne duce spre faptul ca, de fapt, acele limitari sunt ale asiguratului, si ajung sa i se opuna asiguratorului tocmai prin faptul ca el se substituie primului
- ultima idee (ca deja divaghez) pe mine ma conduce spre o posibila idee de ”dauna totala” si in cazul unui accident cu vinovat neasigurat

In fine, parerea mea e ca daca ai asigurare, si daca te suprapui cu situatia sa fie paguba peste plafonul concret, nu vii cu bani in plus. Si nici asiguratorul nu ar trebui, dar am tot vorbit despre asta pe topicul separat


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
huiduu
post 8 Jul 2012, 11:10
Post #200


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 26 September 08
From: Campina




Pana la urma a venit agentul vineri si a facut poze la masina. Spunea ca cel mai probabil o vor trece dauna totala si ca imi vor da maxim 1500 lei. Toata chestia cu despagubirea dureaza in jur de doua saptamani.


--------------------
Renault Megane 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:55
Forum Renault