DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Garantie Logan (normala, extinsa), NUMAI AICI

delfinut
post 3 Mar 2005, 09:04
Post #151


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 January 05
From: Mainz




Pentru o masca de plastic detasabila se pierde toata?!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Mar 2005, 10:16
Post #152


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ia sa vedem ce zice contractul in privinta excluderilor:
art. 3, pct. 5:
QUOTE(Conditii generale ale contractului de garantie extinsa)
3. EXCLUDERI
:
5) Elementele autovehiculului ce au facut obiectul unei transformari la fel ca si consecintele acestei transformari (degradare, uzura prematura, deteriorare)

apoi, la obligatiile clientului:
art. 6, alin. 1 bulletul 6
QUOTE(Conditii generale ale contractului de garantie extinsa)
6. OBLIGATIILE CLIENTULUI
Pentru a beneficia de gaarantia extinsa aplicabila conform prezentului contract, CLIENTUL trebuie sa respecte urmatoarele clauze:
:
* Orice modificare constructiva a autovehiculului in afara indicatiilor dacia, in calitate de producator, sau inlocuirea componentelor de prim montaj cu alte componente decat cele de origine DACIA, conduce la scoaterea din garantie a autovehiculului

iar la art. 9, pct. 1 bulletul 6 (ultimul):
QUOTE(Conditii generale ale contractului de garantie extinsa)
9. INCETAREA CONTRACTULUI
1) in urmatoarele situatii, contractul inceteaza cu drept deplin:
:
* Fara preaviz din partea DACIA, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire in cazul nerespectarii de catre client a oricareia dintre obligatiile sale


Deci, pentru orice modificare se pierde garantia.
Acest lucru anuleaza complet prevederile art. 3 pct 5 citat primul, si care cred ca este pus numai la deruta in contractul respectiv...

PS: Se pare ca exista o "directiva" neoficiala DACIA catre service-uri care spune sa fie scoase din garrantie masinile la care se gasesc facute vreo modificare. Atrag atentia ca aici este vorba si de modificari "minore".
Si nu ma luati cu "iar lansezi zvonuri". Daca vreti ma credeti, daca nu vreti, nu ma credeti. Sa nu vad inflamari pe aici!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 3 Mar 2005, 13:55
Post #153


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




daca e asa drastic cu garantia ... am o intrebare .. e cineva de aici care nu a schimbat NIMIC, DEFEL, DELOC la masina?
ca se pare ca nici modificarile la dealer nu sunt ok!
io zic ca daca e asa ... 50% din masini nu mai sunt deja in garantie !

in TM, nu spui unde, totate LGN care vin cu alarma - daca cumparatoru zice ca vrea alarma - da alarma NU e pusa de dealer, ci de alta firma, si numa alarma din catalog Dacia nu e !!! pun cu totul alte alarme ! deci: adio garantie !? wacko.gif

This post has been edited by fbatran: 3 Mar 2005, 13:56


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 3 Mar 2005, 14:06
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Treaba cu alarmele se aplica inclusiv la cele montate de dealer (daca sunt altele decat cele recomandate de Dacia).

Ce sa mai spun de mine care am alta alarma montata de dealer, iar acum dealerul nu mai e agreat de Dacia (Latin Efe). Si banuiesc ca nu sunt singurul in situatia asta....


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 3 Mar 2005, 16:08
Post #155


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




las ca suntem in RO .. dracu e gri .. ca toata tara de altfel ... nu e chiar negru-negru smile.gif


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiriac.costin
post 5 Mar 2005, 14:32
Post #156


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 January 05
From: Constanta




Chestia asta cu garantia este relativa.In marea majoritate a certificatelor de garantie de la toate produsele sunt specificate uneori clauze aberante.Astia de la service le iau de obicei in considerare numai pe cele "de bun simt".Daca ala de la service este jigodie....poate sa-ti faca ditamai beleaua dar nu o va face din cauza ca:

1.Ei au tot interesul sa schimbe o anumita piesa care s-a stricat pentru faptul ca fabrica le plateste piesa si manopera si nu o pun ei din buzunarul lor.
2.Daca eu imi schimb CD-Player*-ul singur si mi se buleste electromotorul iar ala de la service vine si imi zice de CD-Player........iti dai dai seama ca le daram cosmelia.
3.Ma pot duce la alt dealer si rezolv problema cumva chiar daca inseamna sa fac rost de un CD-Player original si sa il pun pana imi schimba piesa.

La aparatura electronica in multe certificate de garantie scrie ca daca nu pastrezi ambalajul original,pierzi garantia.....sa fim seriosi....nu am pastrat niciodata nici o cutie si nici probleme la garantie nu am avut cu toate ca puteam sa am conform certificatului deci am un singur sfat: Fiti putin "prietenosi" cu reprezentantul in caz ca va simtiti cu musca pe caciula si lucrurile se vor rezolva "intr-un fel sau altul" biggrin.gif


*Cd-playerul a fost folosit doar ca exemplu biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

This post has been edited by chiriac.costin: 5 Mar 2005, 14:34


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT 01 POL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
delfinut
post 6 Mar 2005, 14:25
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 January 05
From: Mainz




QUOTE(klaus @ 3 Mar 2005, 10:16)
6. OBLIGATIILE CLIENTULUI
Pentru a beneficia de gaarantia extinsa aplicabila conform prezentului contract, CLIENTUL trebuie sa respecte urmatoarele clauze:
:
* Orice modificare constructiva a autovehiculului in afara indicatiilor dacia, in calitate de producator, sau inlocuirea componentelor de prim montaj cu alte componente decat cele de origine DACIA, conduce la scoaterea din garantie a autovehiculului
*


Asa...
1. Ce inseamna "componente de prim montaj", precis?
2. interpretare: Daca vreau sa fac modificarea X, tre sa intreb la Dacia, si in caz ca suntde acord, imi pot lasa garantia?

P.S. Evident ca treaba cu mica ciupeala si Romania poate merge... sau scandalul. Incercam macar la inceput sa fiu corect. Greseala mea cool.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiriac.costin
post 6 Mar 2005, 18:13
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 January 05
From: Constanta




QUOTE(delfinut @ 6 Mar 2005, 14:25)
P.S. Evident ca treaba cu mica ciupeala si Romania poate merge... sau scandalul. Incercam macar la inceput sa fiu corect. Greseala mea  cool.gif
*



Astfel de greseli nu sunt permise in Romania.Te pot costa uneori viata. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Fi te rog mai atent pe viitor! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Componente de prim montaj cred ca inseamna componente montate de uzina,componente originale.Nu va mai bateti capul cu astea.Daca stai sa te iei dupa contract inseamna ca nici un eleron nu ai voie sa montezi de capul tau.Cum am mai zis,nimeni nu o sa fie atat de idiot incat sa spuna "ti-ai montat eleron,pierzi garantia la casetofon c-asa scrie la certificat"...ce dreacu.....suntem oameni care avem cap pentru a gandi si nu ca sa nu ne ploua in gat smile.gif

This post has been edited by chiriac.costin: 6 Mar 2005, 18:22


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT 01 POL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Mar 2005, 11:07
Post #159


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca pui eleron cu bec de frana pe el...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 7 Mar 2005, 12:21
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Si daca nu conectez becul de frana? biggrin.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiriac.costin
post 8 Mar 2005, 00:17
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 January 05
From: Constanta




Daca i se intampla vreunui proprietar de Logan,propun sa iesim in strada. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

This post has been edited by chiriac.costin: 8 Mar 2005, 00:32


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT 01 POL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoianco
post 8 Mar 2005, 16:07
Post #162


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 5 November 04




QUOTE(klaus @ 7 Mar 2005, 11:07)
Daca pui eleron cu bec de frana pe el...
*



Salut,

Nu stiu cat de mult se respecta prevederile mai sus mentionate din certificatul de garantie. Ganditi-va la toti posesorii de DSN si SLZ care au modificat cate ceva pe ele... de la eleroane, presuri de noroi la roti pana la cd-playere si boxe. Nu cred ca o sa zica nimeni de la service (normal ...autorizat Dacia) ca nu mai ai garantie daca ai pus presuri de noroi... mai ales ca de cele mai multe ori chiar ei le monteaza...
Eu am o DSN Rapsodie, la o saptamana de la cumparare au aparut eleronul ( cu bec ;-) si presurile si nu am avut niciodata probleme ca nu mai am garantie...si am schimbat destule in garantie...

Chiar ar fi culmea ca un service autorizat sa-ti faca la masina o "modificare" dupa care sa-ti spuna ca nu mai ai garantie... va dati seama ce proces poate iesi din asta ??? .... si uite asa ne putem lua masini "adevarate" pe banii lui Dacia/Renault


--------------------
Dacia Logan PRESTIGE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 9 Mar 2005, 13:37
Post #163


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Dupa cum poate ati aobservat, carnetul de garantie de la LOGAN nu are rubrici pentru inscrierea interventiilor efectuate in termen de garantie si nici pentru eventuale prelungiri ale perioadei de garantie. ACest fapt contravine prevederilor HG 394/95. Primitr-un email am atentionat impreuna cu Klaus pe reprezentantii Dacia S.A. si suntem in masura sa va reproduce raspunsul oficial al Dacia S.A. :

"Inscrierea in “Carnetul de Garantie” a interventiilor efectuate in perioada de garantie asupra autoturismului dumneavoastra, interventii ce presupun repararea sau inlocuirea de piese sau subansamble, altele decat reviziile, se va realiza prin anexarea la acest document a unei file care va contine identificarea vehiculului si inregistrarea remedierii efectuate.

Pe aceeasi pagina se vor regasi si rubricile necesare inscrierii perioadei de prelungire a garantiei, in cazul in care acest lucru va fi necesar.

Va comunicam ca in situatia in care doriti, la prima interventie in garantie asupra autoturismului dumneavoastra intr-o unitate service Dacia, puteti solicita inscrierea in <<Carnetul de Garantie>>, conform celor exprimate anterior."


Consider ca este firesc sa solicitati mentionarea respectivelor interventii pentru a putea dovedi eventuale probleme ulterioare si a putea beneficia de prevederile HG 394/95!!!

Va sfatuiesc ca in cazul in care service-ul refuza sa va anexeze foaia cu mentiuni, sa reclamati acest lucru la Vocea Clientului, mentionand ca acesta procedura a fost indicata de Dacia in cazul altor clienti.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Mar 2005, 13:43
Post #164


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Confirm primirea aceluiasi raspuns si de catre mine.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Mar 2005, 15:13
Post #165


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




revin, ca eu nu fusei multumit de raspunsul primit si mai facui niste cereri de informare. Avand in vedere ca lumea se cam fereste sa aprofundeze in scris (de altefel intr-un mod f. dragut si delicat) raspunsuri la cererile mele, am primit raspuns pe cale telefonica (si chiar am fost intr-un fel rugat sa mentionez si aici pe forum):
Adaugirea de pagini pentru garantie si efectuare mentiunilor legale obliagtorii in carnetul de garantie referitoare la interventiile pe garantie se fac LA CEREREA CLIENTULUI (adica nu e :din oficiu"). Cu alte cuvinte tb sa cereti expres acest lucru, si cei din service se vor conforma, ca altfel e de naspa pentru ei (pt. cei din service).

Desi nu stiu daca multi percuteaza importanta demersului facut de Al si de mine in ce priveste acest carnet de garantie - noi fiind experimentati de la interventiile pe garantie de la DSN - , daca veti avea vreodata nevoie de interventii pe garantie si alte probleme in perioada garantiilor, veti vedea ce folositoare este o mentiune din aia in carnetul de garantie (desi eu imi doresc din toata inima ca sa fie cat mai putine interventii de acest gen).
Deci va sfatuiesc ca la o astfel de interentie sa cereti in mod clar adaugarea foilor respective si mentionarea interventiei in ele.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Mar 2005, 16:12
Post #166


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Revin din nou.
Se pare totusi ca NT-ul respectiv este ca o obligatie de a face aceste adaugiri, responsabilitatea cazand in sarcina service-ului (adica service-ul este obligat sa adauge acele hartii), si daca cumva nu o fac din proprie initiativa, sa-i tragem de maneca sa le aducem aminte de aceasta obligatie.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 9 Mar 2005, 16:48
Post #167


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




klaus, nu cumva si interventiile facute la softul comp., la masinile chemate in service, ar trebui specificate pe undeva? Mie nu mi-au scris nimic in carnetul de garantie (si probabil ca nici altora). La un moment dat am citit undeva pe forum ca s-ar fi lipit un "timbru" pe unul din stalpii laterali dar, drept sa va spun, eu nu l-am vazut!


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 9 Mar 2005, 16:55
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Mie mi-au schimbat doar cricul si mi-au dat un cearsaf pe care scria ca s-a facut o verificare.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Mar 2005, 09:42
Post #169


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu, operatiile derulate ca urmare a unui OTS (operatie tehnica speciala) nu trebuie trecute in carnetul de garantie. Numai reparatiile aferente defectelor semnalate de client in perioada de garantie se trec in carnetul de garantie.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shimpu
post 16 Mar 2005, 08:20
Post #170


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 9 March 05




Referitor la garantia la partea electrica: daca eu le cer baietilor la firma unde instalez alarma (viper 300HV) sa imi alimenteza alarma direct de la baterie (n.a. acumulator) si nu din lampa din plafoniera (de acolo ar trebui sa se alimenteze). In conditiile astea mai pierd garantia la partea electrica? Interesant este ca alarmele viper au garantie pe viata, cu mult mai mult decat garantia dacia wink.gif


--------------------
LOGAN Laureate 1.4 -Marine - BV-09-DVI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 16 Mar 2005, 14:08
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




garantia oricum o pierzi pentru ca nu montezi alarma recomandata de Dacia. Asa ca nu prea mai conteaza de unde o alimentezi


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 18 Mar 2005, 09:23
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(shimpu @ 16 Mar 2005, 08:20)
Referitor la garantia la partea electrica: daca eu le cer baietilor la firma unde instalez alarma (viper 300HV) sa imi alimenteza alarma direct de la baterie (n.a. acumulator) si nu din lampa din plafoniera (de acolo ar trebui sa se alimenteze). In conditiile astea mai pierd garantia la partea electrica? Interesant este ca alarmele viper au garantie pe viata, cu mult mai mult decat garantia dacia wink.gif
*


Garantia la Viper este numai pentru alarma, nu si pentru partea electrica a masinii, unde pierzi alarma.
Poti sa ai destule surprize si cu montarea unei astfel de alarme. Eu sunt unul din posesorii de Viper care a ajuns la concluzia ca distribuitorul iti promite multe inainte sa cumperi, iar dupa ce dai banii afli ca cel mult jumatate din afirmatiile lui sunt adevarate.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 21 Mar 2005, 23:38
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




astazi mi-a zis istetul de la meridian vest ca nu exista nici un card de garantie, ca la ei nu au auzit macar de asa ceva, si ca odata cu cartea masinii imi vor da factura separata pt garantia extinsa...

cred ca traim in Romania, sunt din ce in ce mai sigur de asta!
ce factura separata???


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 21 Mar 2005, 23:40
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




si daca pana la urma pun alarma pe masina, sa zicem la aia din vitan, pierd garantia?
la solenza nu am avut problema asta, au zis ca nu e absolut nimik!!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 21 Mar 2005, 23:55
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




vedem totusi zilnoc atatea masini noi, pe la service-uri din astea care vmonteaza alarme....ce naiba, toti isi pierd garantia???? mellow.gif mellow.gif mellow.gif


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 22 Mar 2005, 00:39
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Teoretic DA, practic spaga rezolva tot!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 2 Apr 2005, 23:23
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




am ridicat de la dealer contractul pt garantie extinsa, pe care scrie ca DACIA imi va trimite in 90 zile cardul pt garantia extinsa...acasa presupun!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 26 Apr 2005, 13:17
Post #178


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




intrebare de Gaga toti stiu ca va schimbati Cd-urile Dacia cu unele cu feta detasabila...schimbarea consta in scoaterea si introducerea altui agregat, operatie nu cu mult mai complicata sau mai de durata decat inchisul si deschisul geamului...pentru asta tre sa ma duc la un service dacia si sa platesc un nea' Gigel, in caz contrar pierd garantia la partea electrica...?


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 26 Apr 2005, 13:24
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Ihi...
Ma rog in cazul asta o faci singur ca doar nu afla Dacia ca ti-as schimbat scula. Dar trebuie sa fii atent cidn te duci la ei in perioada de garantie


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Apr 2005, 21:43
Post #180


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




plus ca trebuie sa fii atent la ce scula cumperi, ca m-am trezit eu cu un sony care pe spate nu avea mufe ISO standar, erau niste chestii mai plate si pe un singur rand...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 19:36
Forum Renault