DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 1310L - Identificare etansari camasi pe bloc...?

M_jr
post 1 Jan 2016, 18:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 10 February 15




Va salut. Break-ul meu din 1995 (1,4 / carburator) consuma binisor ulei, iar o cunostinta mi-a facut cadou un set motor. Acesta a fost cumparat in 1992 (!) si de atunci a stat depozitat.

Pe cutie e bifat ca etansarea intre camasi si bloc este cu inele de cauciuc. Inelele respective, insa, lipsesc; inauntru am gasit doar camasile in care sunt introduse pistoanele, gata echipate cu segmenti.

Acuma, intrebarea nr. 1 (principala) - am cum sa identific, inainte de a desface motorul, ce tip de etansari se foloseste pe blocul meu? (dupa serie sasiu, serie motor, tip, an fabricatie, alte semne secrete/oculte smile.gif etc).

Din ce-am "compilat" de ici-colo, am inteles ceva de genul ca la 1,3 ar fi hartie, la 1,4 pana prin 1998 ar fi cauciuc, iar de aici incolo, cupru - deci eu, cu 1,4 din 1995 ar trebui sa ma "incadrez" la cauciuc. Dar repet, sunt informatii culese din n locuri; m-as apuca mai cu entuziasm sa desfac motorul daca mi-ar confirma cineva in cunostinta de cauza.

Intrebarea nr. 2 (secundara) - presupunand ca e OK si pot folosi acest set, inelele respective le gasesc de cumparat separat prin magazine?

Mersi anticipat si va doresc un an nou cat mai bun!


--------------------
Dacia 1310L Break, 1995 - B-26-YAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 1 Jan 2016, 18:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Nu prea ai cum sa identifici dupa anii de fabricatie.

Eu de exemplu la un motor de 1.4 din '98 am gasit inele de cupru.

Pana nu te uiti nu poti fi sigur ce se afla acolo.



Inelele de cauciuc le poti gasi in magazine, dar ar fi bine sa cauti ceva de calitate, ca nu costa mult, in schimb daca nu sunt bune te poti trezi ca intra apa in ulei.



--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M_jr
post 1 Jan 2016, 19:06
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 10 February 15




Mersi de info. Mda, deci se pare ca pana la urma ma indrept spre varianta pe care o banuiam: zis o rugaciune zdravana, suflecat manecile si apucat de desfacut smile.gif

Faza e ca mai am vreo saptamana (+/-) in care-s liber si ma aflu la tara, unde as avea si loc, si timp, si cine sa ma ajute... asa ca m-as incumeta sa iau un set de garnituri si sa ma apuc sa-l fac. (Presiunea de ulei e excelenta, deci as risca sa las aceiasi cuzineti si sa nu mai duc arborele la rectificat).

Insa mi-e groaza sa nu ma pomenesc cu motorul facut bucati, sa constat ca setul asta mi-e inutil si tre' sa incep sa caut camasi de care-mi trebuie mie. Aia INTR-ADEVAR m-ar incurca tare, caci am nevoie de masina imediat dupa "vacanta"... si finantele sunt si ele la limita acum dupa Sarbatori.

Daca, totusi, mai sunt colegi care au informatii, orice idee e binevenita. Multumesc!



--------------------
Dacia 1310L Break, 1995 - B-26-YAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 1 Jan 2016, 19:46
Post #4


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




Si eu am cautat acelasi raspuns, iar cativa colegi amabili si de specilialitate de pe acest site mi-au dat aceeasi explicatie. Pana nu desfavi motorul te risti cu cumparatul inainte, la Dacia nu prea era o regula, muncitorii puneau pe linia de ansamblare ce le pica sau distribuia ca si set, din depozit.


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan1985
post 1 Jan 2016, 21:50
Post #5


membru...unic


Group: Members
Posts: 2.046
Joined: 18 May 11
From: bucuresti




La anul ala de fabricație,inclin sa cred ca are etansare pe cauciuc(am desfacut unul din acest an).


--------------------
Dacia/Delta 1410/1310/L/MLS 1996/1988 - B 91 RZN/B 191 RZN
decat una proasta,mai bine mai multe bune...(masina)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M_jr
post 1 Jan 2016, 22:07
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 10 February 15




QUOTE(razvan1985 @ 1 Jan 2016, 21:50)
La anul ala de fabricație,inclin sa cred ca are etansare pe cauciuc...
*



Sper sa ai gura aurita! smile.gif


--------------------
Dacia 1310L Break, 1995 - B-26-YAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 1 Jan 2016, 22:33
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




mai ai si varianta ultra-low-cost de a schimba doar segmentii.

daca ai avut ulei de calitate in motor, si probabil ca ai avut daca zici ca ai presiune la ulei ok, atunci e foarte posibil sa trebuiasca doar segmentat.

Arborele daca e ok ar fi si pacat sa il rectifici.

Asta se vede usor cand dai chiulasa jos -> verifici daca ai "buza" la camasi.

cati km are motorul?

This post has been edited by payty: 1 Jan 2016, 22:34


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M_jr
post 1 Jan 2016, 23:46
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 10 February 15




QUOTE(payty @ 1 Jan 2016, 22:33)
mai ai si varianta ultra-low-cost de a schimba doar segmentii.

daca ai avut ulei de calitate in motor, si probabil ca ai avut daca zici ca ai presiune la ulei ok, atunci e foarte posibil sa trebuiasca doar segmentat.

Arborele daca e ok ar fi si pacat sa il rectifici.

Asta se vede usor cand dai chiulasa jos -> verifici daca ai "buza" la camasi.

cati km are motorul?
*



Da, m-am gandit si la varianta ca poate scap doar cu segmentatul; greu de ghicit in ce stare or fi camasile. In motor nu s-a umblat, masina are ~110.000 km din care 20.000 i-am facut eu, in putin peste un an de cand o am. Fostul proprietar ne e practic ruda, ne cunoastem foarte bine. El a avut-o de noua si masina e ingrijita, asa ca semne bune anul are...

Am omis sa-l intreb ce uleiuri a folosit de-a lungul timpului, in tot cazul eu am mers cu Mobil Delvac 15W40 - stiu, ulei de diesel in principiu, dar m-am gandit ca fiind mai vascos o sa mai atenueze consumul (de care am stiut de la bun inceput).

Presiunea n-o stiu in bari, dat fiind bordul "savant" care nu-i gradat in cifre, dar, la 8-900 rpm si cu apa "la jumatate", acul de la ulei e putin peste "trei sferturi", adica a treia gradatie. Daca atingi doar o idee acceleratia, imediat se duce la maxim. Mi s-a zis ca asta denota ca-i OK...

In fine, ma mai gandesc daca ma apuc zilele astea sau o las pentru ceva mai incolo. Insa cu siguranta o s-o fac cat de curand, o vreau rezolvata. Va tin la curent smile.gif


--------------------
Dacia 1310L Break, 1995 - B-26-YAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan1985
post 2 Jan 2016, 08:36
Post #9


membru...unic


Group: Members
Posts: 2.046
Joined: 18 May 11
From: bucuresti




Nu te grabi,daca depinzi de ea,las-o pt la vara,sa o poti face bine-curatat,spalat,suflat cu aer,vopsit cu grund(blocul motor),eu asa as face .;-)


--------------------
Dacia/Delta 1410/1310/L/MLS 1996/1988 - B 91 RZN/B 191 RZN
decat una proasta,mai bine mai multe bune...(masina)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 2 Jan 2016, 10:20
Post #10


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




Presiunea e f. buna, ai intre 4-6 dupa cum ai rezentat tu.
Ca si parere, incearca sa pui ulei pentru benzina, avand aceleasi caracteristici 15w40, acum multi ani, la prima mea Dacie, fabr. 1987, am mers si eu cu ulei diesel vreo 5 ani,(am avut de unde gratuit) presiunea intimp la dus la max. 2, uzuri mari, si depuneri groase, am refacut tot motorul, rectificat. Ce-am castigat la ulei, am dat pe refacere motor, RK. Ca si gluma, poate doar uleiul gratis provoaca uzuri radmasa.gif .
Un an mult mai bun va urez.

This post has been edited by dstdan: 2 Jan 2016, 10:23


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M_jr
post 2 Jan 2016, 20:27
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 10 February 15




Mersi de sfaturi. Avand in vedere prognoza meteo (ger + zapezi), desfacutul motorului cred ca ramane pentru mai incolo. Nu cred ca astept pana la vara, dar macar sa se imblanzeasca vremea un pic, sa inceapa sa semene macar a primavara. Nu depind 100% de masina, in sensul ca nu-i singura din "dotare", dar are scopul ei bine stabilit si-si face foarte bine treaba, asa ca am totusi nevoie de ea.

Iar cu uleiul, dupa reparatie sigur trec la altceva, asta cu Delvac-ul a fost o solutie de compromis, temporara, pana la segmentare. O sa studiez un pic topicul despre uleiuri (n-am avut vreme), inca nu-s 100% hotarat ce voi folosi in motorul proaspat "facut"...


--------------------
Dacia 1310L Break, 1995 - B-26-YAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M_jr
post 3 Jan 2016, 22:41
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 10 February 15




A, si cu riscul de-a enerva, ma scuzati dar mai pun o intrebare - poate ca-i idioata, dar in fine.

Revin la ce-am zis in primul post: pe cutia veche si decolorata a setului motor cumparat acum 23 de ani ( smile.gif ) pe care eu l-am primit cadou recent, se mai vede totusi bifata cu pixul casuta conform careia setul este pentru etansare cu O-ringuri de cauciuc.

Sunt 99,9% sigur ca e corect, dar in Romania nu se stie niciodata... blush.gif asadar, intreb: dupa forma camasilor, pot sa-mi confirm, pentru linistea mea, ca e intr-adevar asa? Repet ca in cutie nu am gasit O-ringuri, doar camasi + pistoane + segmenti.

La nevoie, pot pune poze in detaliu cu camasile.

Va multumesc din nou!


--------------------
Dacia 1310L Break, 1995 - B-26-YAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 5 Jan 2016, 08:39
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




camasile pt cauciuc au baza rotunjita ca sa se adapteze pt o-ringuri.

cele cu garniture metalica au o buza in unghi drept. E mai complicat de explicat, mai bine pui o poza de aproape cu zona de etansare si vei primi raspunsul.



--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 5 Jan 2016, 12:07
Post #14


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




Adica asa :
- buza camasa ptr. oring cauciuc, sub forma de ,, U,, intors adica rotunjita spre interior, sa poata intra oringul;
- buza camasa ptr. inel tabla/metal (Al sau Cu), este dreapta, sub forma de patrat taiat in doua ,,I_I (ceva de genul ca nu mai stiu cum sa explic, incerc sa gasesc pe tastatura ceva sa desenez!! biggrin.gif )

This post has been edited by dstdan: 5 Jan 2016, 12:08


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 6 Jan 2016, 15:31
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Deci, camasile au doua diametre exterioare. Cel de jos este diametrul de centrare in bloc si cel de sus este mai mare si este in zona in care circula lichidul de racire. Intre ele se face trecerea cu un prag. La ambele tipuri de camasi unghiul dintre prag si diametrul de sus (unde se sfla lichidul de racire) este de 90°, dar este drept, adica are o muchie ascutita. La fel, unghiul dintre prag si diametrul de centrare in bloc este de 90 de grade dar difera intre tipurile de etansare: la cele pe cauciuc are o forma de arc de cerc iar la cele pe inele de cupra este drept, ascutit. Daca o sa te uiti atent, vei observa de care este. La cele pe cupra este ceva de genul Г, latura verticala fiind diametrul de centrare in bloc, ar la cele pe cauciuc este cumva ca litera J dar intoarsa invers. Sper ca am fost destul de explicit.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:43
Forum Renault