DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Revizii Duster

boga81
post 16 Mar 2010, 14:29
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 18 September 08
From: Bucuresti




Suna interesant topic-ul? Nu, nu am inebunit (inca), dar mi-a picat in mana un caiatel de revizii si m-am gandit ca un topic trebuia inceput oricum, la un moment dat...

ce ziceti de asta?

interval revizii RO: 15.000 km / 1an
interval revizii restu' tarilor: 30.000 km / 2 ani


E corect? hai, ca la noi e mai mult praf si, sa zicem, e afectat si uleiul... da? dar distributia? Iar asta cu filtrul de carburant dovedeste ce incredere au cei de la Dacia in carburantul autohton...

My guess? Dacia vrea sa isi scoata parleala ca la noi e mai ieftin Prafuitorul cu 1-2000 epuroi...

NESIMTIRE!!!

This post has been edited by boga81: 16 Mar 2010, 14:46


Attached thumbnail(s)
revizii_EU.jpg ( Size: 149.23k ) Number of downloads: 6170
revizii_RO.JPG ( Size: 38.46k ) Number of downloads: 6228


--------------------
Suzuki SX4 1.6 4x4 Navi - ex: '08, Sandel 1.5 dCi
MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
Gone CrAzY! Back soon...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
need_alex
post 16 Mar 2010, 14:46
Post #2


sunt aici din placere


Group: Members
Posts: 60
Joined: 14 December 09




Filtru de aer 30.000 Km?????? In Romania???!!!!!

Niciodata, nu o sa reziste atat un filtru de aer in Romania.

Normal ca nu au incredere in calitatea carburantului, de ce ar avea? De ce sa schimbe o pomba de motorina pe garantie, cand poate prevenii acest lucru, prin schimbarea filtrului mai des.

Oricum este un pas inainte fata de Logan, la care faceai reviziile la 10.000 de Km.


--------------------
Dacia Logan 2007, ABS +, 1.6 MPI - B- XX-XXX
STOP ACCIDENTELOR! VIATA ARE PRIORITATE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voinicel
post 16 Mar 2010, 17:27
Post #3


Noua mea pisica


Group: Members
Posts: 149
Joined: 9 June 06




Daca la filtru de carburant si cel de aer se intelege intervalul mai mic, la distributie si accesorii e chiar jecmaneala pe fata. Dar asta e la romani merge asa.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 16 Mar 2010, 17:36
Post #4


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




si la fpcus se schimba cureaua de distributie la 90 k km


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Mar 2010, 17:40
Post #5


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




Pentru curiosi, 7700500155 este codul bujiilor de pe Duster si costa in jur de 23RON. Adica ce se pune si pe Logan. Cum rezista 60.000km in parametrii nu stiu.

7700500155.jpg ( Size: 9.57k ) Number of downloads: 5821


306784558_tp.jpg

EYQUEM.jpg

(echivalente EYQUEM RFN58LZ / CHAMPION RC87YCL)

This post has been edited by IRONICK: 17 Mar 2010, 00:59


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 16 Mar 2010, 18:14
Post #6


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




Referitor la ulei, la Loganul actual nu stau 15000km cu un ulei. La maxim 7500km il schimb.
Nu vad un avantaj in a schimba uleiul la 30.000km sau 2 ani.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 16 Mar 2010, 18:28
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




oricum e o imbunatatire fata de logan. Unde distributia se schimba la benzinar la 4 ani sau 60.000 km.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 16 Mar 2010, 23:33
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Pai eu n-am inteles, de ce in Franta se poate revizie la interval mai mare si la Romania nu se poate, tre la jumate? Acuma om fi o tara de taranoi si stam toti la tara da nici chiar asa. Las ca 30.000 km nu tuseste filtru de aer, la benzina 20.000 nici atat. Ganditi-va si la lovele ca e criza baieti.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 16 Mar 2010, 23:35
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




pentru ca in romania, daca lasi o camera cu geamul deschis si faci curat in ea, in maxim 2 zile o gasesti plina de praf.. unul dintre motive


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florian90
post 17 Mar 2010, 00:55
Post #10


sofer de dacie,cu aprindere electronica gotronic


Group: Members
Posts: 196
Joined: 25 July 08
From: Bucuresti




QUOTE(boga81 @ 16 Mar 2010, 14:29)
Suna interesant topic-ul? Nu, nu am inebunit (inca), dar mi-a picat in mana un caiatel de revizii si m-am gandit ca un topic trebuia inceput oricum, la un moment dat...

ce ziceti de asta?

interval revizii RO: 15.000 km / 1an
interval revizii restu' tarilor: 30.000 km / 2 ani


E corect? hai, ca la noi e mai mult praf si, sa zicem, e afectat si uleiul... da? dar distributia? Iar asta cu filtrul de carburant dovedeste ce incredere au cei de la Dacia in carburantul autohton...

My guess? Dacia vrea sa isi scoata parleala ca la noi e mai ieftin Prafuitorul cu 1-2000 epuroi...

NESIMTIRE!!!
*


pentru ca trai in romania...la noi totul e pe jumatate de masura intr-un timp mai scurt decat trebuie...



--------------------
DACIA 1310 Break 1996..Break..benzina..1397 cmc - B 87 TBW
Conduc o dacie fermecatoare:X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 17 Mar 2010, 06:38
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Nu doar Dacia aplica aceasta politica diferentiata, ci si alti producatori. Lipsa unei infrastructuri rutiere corespunzatoare are drept consecinte revizii mai frecvente, asigurari mai scumpe si, cel mai grav, o uzura mai accentuata a autovehiculelor si, prin urmare, o "fiabilitate" mai scazuta.

This post has been edited by Michael: 17 Mar 2010, 09:44


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 17 Mar 2010, 07:12
Post #12


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




oare cati litri de ulei intra revizie in dciul de 110 ponei???dar in cel 1.6 16v?


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voinicel
post 17 Mar 2010, 08:35
Post #13


Noua mea pisica


Group: Members
Posts: 149
Joined: 9 June 06




QUOTE(aphophis @ 16 Mar 2010, 19:28)
oricum e o imbunatatire fata de logan. Unde distributia se schimba la benzinar la 4 ani sau 60.000 km.
*



Eu am 65000 si 4,5 ani cu masina si nu am schimbat inca distributia. La o inspectie vizuala ambele curele se prezinta bine, cu toate ca cea de accesorii la umezeala scartaie putin dar asa facea de noua. Oricum pe la sfarsitul lui aprilie ma duc sa o schimb. Cred ca la noi intervalul de revizii mai mic este dat de CTC-ul mai prost si de piesele mai slab calitativ puse pe masina. Sunt golanuri care in 4-5 ani nu au avut nici o problema (ca si al meu de altfel - doar sonda de mers inapoi schimbata pe garantie) si altele care au avut o gramada de probleme.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 17 Mar 2010, 08:39
Post #14


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(mark`` @ 16 Mar 2010, 23:33)
Pai eu n-am inteles, de ce in Franta se poate revizie la interval mai mare...? Las ca 30.000 km nu tuseste filtru de aer, la benzina 20.000 nici atat. Ganditi-va si la lovele ca e criza baieti.


Are logica. Acolo o masina se pastreaza curata si o luna daca o cureti odata la spalatorie. N-au praful asta de la noi.

Daca te gandesti lucid la lovele, mai bine nu cumperi o masina care costa lejer peste 450 milioane.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 17 Mar 2010, 09:03
Post #15


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Da, dar oricât de lucid ai fi, tot îți vine câteodată să mai scoți nasul din praf…
Iar dacă este să ne luăm după destinația sa (drumuri forestiere care numai curate ca lacrima nu sunt), înlocuirea mai frecventă a filtrelor mi se pare de bun simț, dacă apreciezi bunul cumpărat.


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tag21
post 17 Mar 2010, 10:58
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 4 February 10




Apropos de praf .... nu cred ca vreo tara din jur (vecinii nostri) are atita PRAF cit are Romania !!!
Mai mult decit atit sunt tari in Africa de nord care au orase ... ei bine, in acele orase nu simti atita PRAF cit simti in Bucuresti si nu numai ! e triiist .... sad.gif sad.gif

Asa ca Duster ... parca e un nume providential pt o masina facuta in RO - tara prafului !

ca sa zic si ceva on-topic : cum mama dreaq sa ne comparam cu France in privinta cantitatii de praf ??? We are the (f*cking) CHAMPS !!! icon_mrgreen.gif


--------------------
Toyota Corolla D4D Excellence
Dacia Duster (again) Duster 1.6 16v 4x4 ... made in "Sparta" :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 17 Mar 2010, 11:50
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Hai ma oameni buni, ce naiba numai eu tin partea tarii noastre? Orasul nu este egal cu la tara. Acolo da, nu e drum asfaltat si se ridica praful instant da la oras totusi e mai diminuat. Nu zic ca nu avem praf dar parca o duceti la extem, parca am fi in sahara...


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 17 Mar 2010, 12:06
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




nu stiu pe unde stai tu , insa la mine in iasi, daca las o zi deschis geamul la camera , si am mobila proaspat stearsa, pana diseara am la loc praf gros pe mobila..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 17 Mar 2010, 12:10
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




si la mine e la fel...sa vezi ce gramezi de pamint au ramas dupa topirea zapezii...care se va usca, va fi framintat de roti si se va ridica...unde ? in aer si de acolo pe rufe, geamuri, va intra si in casa, nu mai zic de masini...

This post has been edited by george_scala_2004: 17 Mar 2010, 12:10


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 17 Mar 2010, 12:16
Post #20


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Este praf destul si motivele ar fi 3:
- numarul de santiere si utilajele lor care ajung pe sosea si lasa praf
- lipsa locurilor de parcare care a determinat o mare parte din soferi sa transforme spatiul verde in iarba (devenit apoi spatiu maro generator de praf)
- curatenie ioc
Ca si confirmare luati aproape orice oras din Romania si veti vedea ca arata acceptabil pe centru pentru ca pe acolo nu prea sunt santiere, comunitarii sunt activi si nu iti lasi masina aiurea iar curatenie se mai face totusi. Problema e la periferie unde de fapt stam cu totii.

Ca tot veni vorba de Franta, sigur acolo se mai si curata dar is cateva chestii minore ce s-ar putea face si la noi si ar fi imediat mai bine. Pusi stalpi la marginea tuturor trotuarelor care sa impiedice autovehiculele sa intre pe spatiul verde si trotuare, controale mai sustinute la santiere, etc. Dar atunci am zice ca sintem persecutati si ca nu ii mai votam pe asupritori.

Concluzie: Se platesc filtre de aer in loc de amenzi de parcare neregulamentara si impozite mai mari pentru amenajarea, curatarea si paza strazilor...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tag21
post 17 Mar 2010, 12:23
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 4 February 10




QUOTE(mark`` @ 17 Mar 2010, 11:50)
Hai ma oameni buni, ce naiba numai eu tin partea tarii noastre? Orasul nu este egal cu la tara. Acolo da, nu e drum asfaltat si se ridica praful instant da la oras totusi e mai diminuat. Nu zic ca nu avem praf dar parca o duceti la extem, parca am fi in sahara...
*


-------------------

'mark', nu e vorba de patriotism aici ... e o realitate (dura) de care ne lovim cu totii indiferent (as zice) de zona tarii in care traim !
Si apropos de tara, de zone rurale .... pai in cazul meu cel putin e o BINECUVANTARE cind evadez din Bucuresti la vreo 100km in zona de deal cu paduri si aer curat biggrin.gif

Crede-ma ca macar acolo nu ai parte de praful si poluarea din oras. Ca mai vine cit o masina pe ulita in viteza si face praf ... de acord, ca nu scapam se pare de el nicicum icon_mrgreen.gif .... insa totusi e muuult mai bine decit la oras (ma rog bucuresti pt mine), mult verde in jur, paduri muuulte si frumoase .... de abia astept sa ajung iar acolo wink.gif

Scuze de off-topic , ma opresc aici cu 'praful' ;


--------------------
Toyota Corolla D4D Excellence
Dacia Duster (again) Duster 1.6 16v 4x4 ... made in "Sparta" :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 17 Mar 2010, 12:30
Post #22


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




revenim la revizii sau ne mutam la probleme de salubritate???


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voinicel
post 17 Mar 2010, 13:45
Post #23


Noua mea pisica


Group: Members
Posts: 149
Joined: 9 June 06




Bun admitem ca avem o tara plina de praf, ca motorina de la pompa in anumite locuri este prosta, deci rezulta schimburi mai dese la filtrul de aer si de motorina. Insa nu vad de unde rezulta schimburi mai dese pentru curele (poate doar daca pisele puse pe masiniile vandute in RO sunt mai proaste - producatori mai slabi - decat pe celelalte), de asemenea nu vad de unde schimb de ulei si filtru la intervale injumatatite. Aglomeratia din trafic nu e o scuza deoarece Parisul e de 10 ori mai aglomerat decat Bucurestiul. Alt aspect al problemei (semnalat de IRONICK) este cel al bujiilor, ceea ce ma duce la gandul ca nu sunt diferente de producator la piesele folosite pe modelele vandute in RO si cele vandute in FR.
In alta ordine de idei Dacia ar trebui sa dea niste explicatii mai clare cu privire la aceste aspecte.

This post has been edited by voinicel: 17 Mar 2010, 13:57


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Mar 2010, 14:00
Post #24


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




La cum intretin romanii masinile, la 60 000 zic ca merge si asa cureaua si tot la 90 000 o schimba, ca in Franta.
Si pe la VW , iti vinde masina in ideea ca la 120 000 vei schimba distributia, dar la 90 000 te anunta ca e uzata cureaua si trebuie sa o schimbi urgent altfel adio garantie. Macar la Dacia stii de la inceput.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iepure79
post 17 Mar 2010, 14:40
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 20 February 10




QUOTE(mark`` @ 16 Mar 2010, 23:33)
Pai eu n-am inteles, de ce in Franta se poate revizie la interval mai mare si la Romania nu se poate, tre la jumate? Acuma om fi o tara de taranoi si stam toti la tara da nici chiar asa. Las ca 30.000 km nu tuseste filtru de aer, la benzina 20.000 nici atat. Ganditi-va si la lovele ca e criza baieti.
*




este simplu si confirmat si de baietii de la dacia servis! masinuta asta nu iti da informatii prin computerul de bord ca trebuie sa-i faci revizia si nici nu iti opreste motorul daca tu ca neghiobul il ignori si asa dacia s-a gandit asfel : la cat este revizia de facut ? raspunsul este simplu 30000 km! bun! unde vindem masina? in romania ! bun ! deci ieftina asa ca nu trebuie sa aiba functia in computer asa cum il are orice renault si baietii care au condus renault stiu despre ce vorbesc ! aceea cheie prezenta pe bord. ce face romanul in revizia corecta ? raspunde tot el, se caca pe ea? si atunci ca o masura de precautie ei spun asa : daca la 30k noi in romania spunem la 20k si " taranoiul " o sa vina pe la 25k ! deci au si ei o marja de siguranta ! asa cum la loganul diesel revizia este la 10k dar la renault clio acelas motor aceleasi caracteristici revizia este la 15k !!!! dece? pai de aia tot de ce am scris anterior ! de unde stiu? va spun ce am facut o data ma apropiam de revizie si mai aveam 1500km pana la ea ! m-am programat si trebuia sa ma duc sa o fac dar a intervenit o plimbare pana la viena si asa am facut rost de 2k de km am sunat un inginer unde fac eu reviziile si i-am spus ce vreau sa fac , l-am rugat sa o fac mai repede si mi-a raspuns ca nu se poate dar mi-a garantat ca el trebuie de fapt facuta la 15k dar pentru noi muritorii de rand la 10k ! mellow.gif

This post has been edited by iepure79: 17 Mar 2010, 14:42


--------------------
dacia logan 2006
uite s-a flatulat mireasa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 17 Mar 2010, 14:53
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




La noi ca nicaieri , in toata lumea se stie ca in Romania sunt cele mai proaste drumuri si ce e si mai grav ca nu este nici o speranta ca in viitorul apropiat sa avem si noi sosele cat de cat de calitate .Lui tata i-a spus sa vina la revizie la 20.000km sau la un an (Logan 1.4 mpi) .
Nu ma mira ca Dusterul are alte intervale de revizii in Franta , cred ca si la Logan e la fel .

This post has been edited by CGDBZ: 17 Mar 2010, 15:07


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voinicel
post 17 Mar 2010, 15:06
Post #27


Noua mea pisica


Group: Members
Posts: 149
Joined: 9 June 06




@iepure79
In primul rand consider explicatia ta foarte banala, intervalele de service nu se stabilesc in functie de mentalitatea unui procent din cumparatori.In al doilea rand s-a plecat de niste intervale de service valabile pentru aceeasi masina una vanduta in FR alta in RO, si nu de la o masina vanduta in RO cu un motor care exista si pe Renault. Iar in alta ordine de idei nici aia vanduta in FR nu te anunta cand trebuie sa faci revizia. In brosura atasata, la pagina 14 vei vedea ca are doar un computer de bord cu 6 functii. Mai pun o alta problema de logica de ce in RO materialul din care este confectionata cureaua de distributie isi pierde proprietatiile dupa 4 ani iar in FR dupa 6 ani. blink.gif



Attached File(s)
Attached File  ebrochure_duster.pdf ( 1.71mb ) Number of downloads: 334


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iepure79
post 17 Mar 2010, 18:48
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 20 February 10




QUOTE(voinicel @ 17 Mar 2010, 15:06)
@iepure79
   In primul rand consider explicatia ta foarte banala, intervalele de service nu se stabilesc in functie de mentalitatea unui procent din cumparatori.In al doilea rand s-a plecat de niste intervale de service valabile pentru aceeasi masina una vanduta in FR alta in RO, si nu de la o masina vanduta in RO cu un motor care exista si pe Renault. Iar in alta ordine de idei nici aia vanduta in FR nu te anunta cand trebuie sa faci revizia. In brosura atasata, la pagina 14 vei vedea ca are doar un computer de bord cu 6 functii. Mai pun o alta problema de logica de ce in RO materialul din care este confectionata cureaua de distributie isi pierde proprietatiile dupa 4 ani iar in FR dupa 6 ani. blink.gif
*


asta ai inteles tu din explicatia mea? pai sa-ti mai explic o data ! te-ai suit vreo data intr-un seat , opel, vw , peugeot? nu stiu daca da sau nu dar eu cred ca da! ai intrebat ce se intampla cand ajunge la aproape un an de la revizia precedenta? sau cand se apropie sa faca km acceptati intre revizii? incepe sa urle si in cazul seatului ibiza sau opel vectra daca faci pe tembelul nu mai porneste sau in cel mai rau caz porneste dar cand iti e lumea mai draga ti se opreste si ...................gata ! la renault la care am mai multe pretentii fata de dacia nu face decat sa-ti licare chia sau la alte modele sa se aprinda si dupa 5 minute te scuteste ! la logan? ciuciu ! si prin politica firmei: s-au facut intervale de revizie mai mici nu datorita materialelor din " curele" bucsi , injectoare ca sunt la fel ci prafului , covorului de rulaj , calitatii uleiurilor ( daca citesti anterior la ce am mai scris eu o sa vezi ce am patit mai de mult si cu loganul si cu seatul ---doar daca ai timp) nu are legatura cu computerul de bord si functiile lui! la seat are viteza medie , consumul instant , mediu , temperatura , distanta pe care o face cu combustibilul disponibil , km intermediar 1 si 2 , timp de deplasare. vezi nici o legatura cu revizia ?! dar in momentul cand trebuie sa fie facuta seatul aprinde o cheie si scrie frumos INSP. simplu! nu? vectra mai smechera cheie + 2000km to INSP si apoi la 1500 la 1000 la 500 si apoi ti-o trage la fiecare pornire. tu daca esti capos si te opui merge pe principiul " nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita!" si nu mai porneste. Sa revin la problema ! eu am spus ce am spus deoarece sa recunoastem , si vorbesc numai de diesel ca eu asta am , elf turbo diesel 10w40 este turcesc ce e la noi ! da taticu daca te duci la mama lui , acolo in franta sigur iei si tu ceva de calitatesi e bun! sti ce se intampla cu elful asta turcesc dupa 11k ? se arde asa rau incat daca mergi mai in reprize sport incepe frumos sa-l pape! si ? pai e recomandat sa-i faci la 8k ! apropo seatul are castrol 10w40 si ce crezi tu ca este facut in vest ? nuuuu in turcia tu! si crede-ma asta e conceptia lasa ce spun baietii in carte ! dar tu fa ce spune cartea la 20k ! eu la 8k schimb de fiecare data filtru aer si parca pun nisip intentionat in el! dar de ...tu nu batman, batman blink.gif dusterul se laseaza maine in romania ! corect? intrebarea mea pentru tine este : la ce interval are loc o revizie la logan diesel in germania model 2009? cand afli o sa vezi ceva diferit fata de noi! blink.gif blink.gif blink.gif p. s la seat pun mobile 1 care e adus din alta parte nu cacastrol de rahat turcesc! cureau de distribuitie imbatraneste dupa 6 ani dar daca vei intreba un inginer de la renaul si chiar de la dacia iti spune de ce ? pentru buzunarul tau ! si la clio si la logan distributia de schimba la 60k sau .....4 ani! aaa si in franta!

This post has been edited by iepure79: 17 Mar 2010, 18:57


--------------------
dacia logan 2006
uite s-a flatulat mireasa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voinicel
post 18 Mar 2010, 10:10
Post #29


Noua mea pisica


Group: Members
Posts: 149
Joined: 9 June 06




Ok hai sa ne intelegem eu faceam comparatie intre Dacia Duster vanduta in FR si Dacia Duster vanduta in RO, si nu intre dacia si alte marci de masini. Chestia cu te anunta masina e relativa, comporatmentul ala e dat de doua variabile, prima intervalul de timp scurs de la ultima revizie si a doua numarul de Km, iar la majoritatea poate fi resetat fara conectare cu interfata de diagnoza (eu am patito la un opel omega cu senzorul de la placutele de frana care dadea alarme false si masina nu ma lasa sa depasesc o anumita viteza - l-am scos ca ma scotea din minti). Ulei Elf (ca asta folosesc la golan) daca cauti gasesti made in EU sau France, iar la 15k se prezinta foarte bine. Oricum aspectele legate de ulei, filtre, bujii nu ma intriga ci aspectul legat de distributie, care nu prea depinde de factorii enumerati de tine (praf, drumuri proaste) ci doar de calitatea pieselor folosite si a stilului de mers. Iar aici as prefera sa dau mai multi bani pe o piesa si sa o schimb mai rar, sau mai bine zis as prefera sa fie pe lant. In cazul distributiei cred ca este mai mult un aspect legat de jecmaneala.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boga81
post 18 Mar 2010, 10:31
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 18 September 08
From: Bucuresti




nu stiu de ce o tot tineti cu mentalitatea romanului: las' ca fac revizia mai incolo... nu o faci cand trebuie, pierzi garantia si gata... pa! asta zic cei din service... stiu ca daca iti faci programare si ei iti zic peste 2 sapt iar tu trebuie sa pleci, ai un buffer de 1000-2000km, cu conditia sa ii anunti, parca... asta trebuie verificat...

iar legat de anuntare revizii, check this out:

This post has been edited by boga81: 18 Mar 2010, 10:33

Attached thumbnail(s)
martor_revizii.JPG ( Size: 27.02k ) Number of downloads: 4899


--------------------
Suzuki SX4 1.6 4x4 Navi - ex: '08, Sandel 1.5 dCi
MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
Gone CrAzY! Back soon...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 12:54
Forum Renault