DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

123 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noul vehicul de teren Dacia - Duster

IRONICK
post 13 Jan 2010, 12:46
Post #31


-


Group: Members
Posts: 21.831
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(bodytzu @ 12 Jan 2010, 19:36)
in loc sa dau 10.000 pe un logan as prefera sa dau banii astia pe un bmw vw sau audi la a doua mana:P,oricum..acum parerile sunt impartite.eu unul nu mi-as lua Dacia Duster !
Daia se vand bine piesele din gunoaie (aka cimitire/dezemembrari), ca toti isi permit masini straine. Voi astia cu sehasurile aveti o lume a voastra.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 13 Jan 2010, 12:46
Post #32


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




iar incepem cu flame-urile asupra loganului si in mod special a mcv-ului.

mie de exemplu mi se pare genial mcv-ul. Na belea


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodytzu
post 13 Jan 2010, 13:00
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 15 November 09
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 13 Jan 2010, 12:46)
Daia se vand bine piesele din gunoaie (aka cimitire/dezemembrari), ca toti isi permit masini straine. Voi astia cu sehasurile aveti o lume a voastra.
*




acum trebuie sa ne luam unii de altii? asta e parerea mea despre logan si duster,vreo problema?

moderator edit: gata cu cearta!

This post has been edited by AlexV: 13 Jan 2010, 13:17


--------------------
dacia break 1310 CLI 2000 - B 83 VKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 Jan 2010, 13:49
Post #34


-


Group: Members
Posts: 21.831
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(bodytzu @ 13 Jan 2010, 13:00)
acum trebuie sa ne luam unii de altii? asta e parerea mea despre logan si duster,vreo problema?
Cand o sa evoluam ca natie, la aparitia unui model nou de masina Dacia, primul lucru pe care o sa il zicem nu o sa fie "mai bine imi iau un sh bmw sau vw la banii aia". Ce sh bmw face ce face un Duster la banii aia? Poate sa mearga prin noroi la fel? Poate sa mearga pe drum forestier la fel? Cat costa un x3 echivalent? Majoritatea abia trec linile de tramvai cu viteza melcului si tu vrei straine ...

This post has been edited by IRONICK: 13 Jan 2010, 13:58


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodytzu
post 13 Jan 2010, 13:58
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 15 November 09
From: Bucuresti




parerea mea e ca daca tu ca persoana,ti-ai luat duster,nu cred ca ai fugi cu el direct pe munte,dar intr-adevar aici ai dreptate ,foarte mare dreptate ! si cum am mai zis , o apreciez ca SUV , o apreciez estetic , dar interiorul lasa de dorit...si..sa fim seriosi,crezi ca francezii vor veni cu preturi sub 10-11 mii standard?(poate de inceput ) asta e chestia si la duster si la logan , sunt prea scumpe pentru ce stiu sa faca , este de parere cu mine? ( ma rog , excludem duster ca inca nu stim )

This post has been edited by bodytzu: 13 Jan 2010, 13:59


--------------------
dacia break 1310 CLI 2000 - B 83 VKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 13 Jan 2010, 14:00
Post #36


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




duster chel o sa fie la ~ acelasi pret cu cel mai scump mcv ( deci 11.000 de euro ?! )


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 13 Jan 2010, 14:00
Post #37


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




QUOTE(IRONICK @ 13 Jan 2010, 13:49)
Cand o sa evoluam ca natie, la aparitia unui model nou de masina Dacia, primul lucru pe care o sa il zicem nu o sa fie "mai bine imi iau un sh bmw sau vw la banii aia". Ce sh bmw face ce face un Duster la banii aia? Poate sa mearga prin noroi la fel? Poate sa mearga pe drum forestier la fel? Cat costa un x3 echivalent?
*



Eu personal zic ca o sa fie mai tare in offroad dusterul decat x3, care e varza in offroad, (sunt mai multe emisiuni auto care spun asta) si poate chiar decat x5 cu tot x-drive-ul lui.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodytzu
post 13 Jan 2010, 14:03
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 15 November 09
From: Bucuresti




Majoritatea abia trec linile de tramvai cu viteza melcului si tu vrei straine ...
*

[/quote]

majoritatea doresc ei modificari cu suspensii sport si altele ca vad ca acum a aparut moda asta,masina joasa,folie pe geamuri,15 culori pe ea,nu stiu cate reclame si ploape,mor !

13 Jan 2010, 14:06:
QUOTE(asgard1955 @ 13 Jan 2010, 14:00)
Eu personal zic ca o sa fie mai tare in offroad dusterul decat x3, care e varza in offroad, (sunt mai multe emisiuni auto care spun asta) si poate chiar decat x5 cu tot x-drive-ul lui.
*




mai tare ca x3 sigur,decat x5..nu prea cred,bine ca nici x5-urile nu sunt chiar masini facute ptr offroad sau daca sunt nimeni nu indrazneste sa arate asta icon_mrgreen.gif ,niciodata nu am vazut un x5 in actiune pe un teren accidentat

13 Jan 2010, 14:15:
QUOTE(rtBK @ 13 Jan 2010, 14:00)
duster chel o sa fie la ~ acelasi pret cu cel mai scump mcv ( deci 11.000 de euro ?! )
*



Logan Mcv incepe de la 8.400 euro cu toate taxele si cel mai scump ajunge la 13.200 ( toate dotarile )

deci sa ne asteptam undeva in jurul unui pret de vreo 12.000??

ce parere aveti?

This post has been edited by bodytzu: 13 Jan 2010, 14:15


--------------------
dacia break 1310 CLI 2000 - B 83 VKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 13 Jan 2010, 14:16
Post #39


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




s-a inventat youtube...vezi orice natie de masina in offroad ( inclusiv logan si mcv ) biggrin.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 Jan 2010, 14:17
Post #40


-


Group: Members
Posts: 21.831
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu chiar ma gandesc sa imi iau un Duster, daca imi oferta un pret decent pentru ce solutii tehnice sunt pe masina. Am nevoie de garda la sol mai mare si 4x4. Au fost destule cazurile cand am lasat masina la sosea, am pus echipamentul in alta masina si am recuperat-o dupa cateva zile cand ne-am intors.
Ce inseamna pentru tine standard? Ce inseamna stiu sa faca? Am vazut ce solutii tehnice sunt pe cazanul ala de Duster, astept doar pretul. Le-am mai si explicat pe sarite, probabil ca nici posturile nu mai sunt pentru ca nu am postat in mai multe locuri. Sa facem o comparatie, din pucntul de vedere al unui roman si al unui strain (neamt sa zicem)? La ce crezi tu ca se uita ei?

This post has been edited by IRONICK: 13 Jan 2010, 14:22


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodytzu
post 13 Jan 2010, 14:25
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 15 November 09
From: Bucuresti




normal ca daca un neamt vede pentru prima data un duster ar intoarce capul...asa cum si tu si eu sau multii altii intorc capul cand vad ML AMG de exemplu


si varianta standard..la logan de exemplu inseamna : ( si nu pentru mine..pentru toti ) fara geamuri electrice , fara aer conditionat , fara capace la roti , fara ABS , fara presuri nici macar radi-o cd ... dar..tata normal , ai un pret de 7000 mii de euro.uite un exemplu...tata si-a cumparat logan acum un an de zile,stii cat au cerut pe presuri? ( astea fiind in optiuni ) 35 de euro !

This post has been edited by bodytzu: 13 Jan 2010, 14:33


--------------------
dacia break 1310 CLI 2000 - B 83 VKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 Jan 2010, 14:28
Post #42


-


Group: Members
Posts: 21.831
Joined: 19 April 05
From: Romania




Vezi, exact aici am vrut sa ajung. Si te mai intrebi de ce ti-a sarit lumea in cap. Din punctul tau de vedere intorci capul dupa masina, neamtul se intreaba altceva (si nici nu se gandeste ca se uita la ea pe strada cand il intreaba cineva la ce se uita)

This post has been edited by IRONICK: 13 Jan 2010, 14:33


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 13 Jan 2010, 14:31
Post #43


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




QUOTE(IRONICK @ 13 Jan 2010, 14:17)
Eu chiar ma gandesc sa imi iau un Duster, daca imi oferta un pret decent pentru ce solutii tehnice sunt pe masina. Am nevoie de garda la sol mai mare si 4x4. Au fost destule cazurile cand am lasat masina la sosea, am pus echipamentul in alta masina si am recuperat-o dupa cateva zile cand ne-am intors.
Ce inseamna pentru tine standard? Ce inseamna stiu sa faca? Am vazut ce solutii tehnice sunt pe cazanul ala de Duster, astept doar pretul. Le-am mai si explicat pe sarite, probabil ca nici posturile nu mai sunt pentru ca nu am postat in mai multe locuri. Sa facem o comparatie, din pucntul de vedere al unui roman si al unui strain (neamt sa zicem)? La ce crezi tu ca se uita ei?
*



Nemtii la dacii noi si romanii la masinile lor second ca romanii is mai destepti. radmasa.gif


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 13 Jan 2010, 17:07
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(bodytzu @ 13 Jan 2010, 12:38)
... acum daca te duci la o reprezentanta dacia si vrei sa-ti iei un logan cu tot pe el te duce la 14 mii, si-a luat taica-meu acum un an si atat l-a dus...
*



blink.gif face si demancare? spala si vasele?
Da ce o pus de o ajuns la 14.000?


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 13 Jan 2010, 17:11
Post #45


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(bodytzu @ 13 Jan 2010, 15:25)
.asa cum si tu si eu sau multii altii intorc capul cand vad ML AMG de exemplu

*




de la prea mult zgomot...


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 13 Jan 2010, 18:11
Post #46


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(bodytzu @ 13 Jan 2010, 12:38)
in fine...am cam aberat de la discutie...
*



permite-mi sa te corectez, ai cam aberat in general, nu de la discutie...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 13 Jan 2010, 19:49
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




off: la un timp eram si eu fan masini sh din germania. dar am constatat ca masina noua e cu totul altceva!

imi place exteriorul! foarte barbatesc
la interior se mai putea lucra..butoane de logan?
fiind SUV, la ce bun 2WD??? sa renunte! si sa le faca pe toate 4WD
Bravo Dacia..pretul de top sa ramana sub 15000 si jackpot;) cred ca o sa vedem dusterul la fel de des ca un logan!


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 13 Jan 2010, 19:59
Post #48


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




QUOTE(Cosmin.nova @ 13 Jan 2010, 19:49)
off: la un timp eram si eu fan masini sh din germania. dar am constatat ca masina noua e cu totul altceva!

imi place exteriorul! foarte barbatesc
la interior se mai putea lucra..butoane de logan?
fiind SUV, la ce bun 2WD??? sa renunte! si sa le faca pe toate 4WD
Bravo Dacia..pretul de top sa ramana sub 15000 si jackpot;) cred ca o sa vedem dusterul la fel de des ca un logan!
*



Toate masinile din clasa ei se livreaza si 2WD iar in modul 4x4 permanent (lock) nu poti merge numai la viteze mici sau la viteze mai mari in modul auto cand cupleaza spatele numai daca e nevoie asa ca majoritatea timpului tot in 2WD o sa mearga.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 13 Jan 2010, 21:05
Post #49


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




sa mor de am inteles ceva


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 13 Jan 2010, 21:23
Post #50


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Si mie imi face cu ochiul Dusterul desi stiu ca probabil de la primele Solenze si apoi primele Loganuri s-au specializat in a oferi cat mai putin la un pret cat mai mare fara ca cumparatorul sa isi dea seama ca a fost tapit. De bine de rau insa macar aici au mai venit cu niste solutii tehnice care iti fac cu ochiul: esp, dci de 105 cai, 4X4. Sigur unele lucruri mai pot fi imbunatatite la masina (mai ales la interior) dar daca pretul e decent va fi un compromis onorabil.
Trecand peste Sandero care are un pret nejustificat de mare probabil pentru ca oricum tinteste piata vestica si vor sa evite cred diferentele prea mari de pret intre tarile comunitare, restul preturilor din gama au o oarece logica. De exemplu cel mai ieftin MCV e la pret de Logan berlina laureate cu cea mai slaba motorizare. Ma astept ca cel mai ieftin Duster sa fie la pret de MCV laureat cu motorizarea cea mai slaba, deci pe la 10.000, iar daca is destepti baga un pret gen 9900 pentru varianta de baza sa atraga lumea desi nu o sa cumpere mai nimeni varianta aia. In aceleasi calcule ma astept la varianta full la 16.000 de euro. Oricum chiar atatia bani nu as da dar is curios ce se poate gasi in zona 13-14000. Sper sa nu ma insel cu preturile si sper sa nu fie hapsani ca acum si euroiu e cat e chiar daca a mai scazut si nu e motiv sa il dea prea scump, zic eu. Dar ma astept la orice...

This post has been edited by minny: 13 Jan 2010, 22:59


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandee
post 13 Jan 2010, 21:34
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 13 January 09




ca design arata foarte fain mai în ales fața pare foarte nervoasă! iar ca preț va fi în jur de 11.000 varianta de bază!


--------------------
dacia berlina 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 13 Jan 2010, 21:46
Post #52


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(bodytzu @ 13 Jan 2010, 14:25)
, fara capace la roti , fara ABS , fara presuri
*


Cite prostii mai spui? baiatul lui tata...
ABS-standard
Capacele la fel
Presurile la majoritatea masinilor trebuiesc cumparate, daca nu sunt bonus de la dealer.


This post has been edited by bobo77: 13 Jan 2010, 21:47


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick58
post 13 Jan 2010, 21:52
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 2 February 07
From: BUCURESTI




Stie cineva daca are scut metalic huh.gif


--------------------
Dacia Logan16mpi 2005 - B50ANY
LOGAN/BMW-E-46/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 13 Jan 2010, 21:54
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Sa vedem care va fi primul proprietar pe forum sa ne impartaseasca impresiile lui .Mie ,unul , imi place masina .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 Jan 2010, 22:01
Post #55


-


Group: Members
Posts: 21.831
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(nick58 @ 13 Jan 2010, 21:52)
Stie cineva daca are scut metalic huh.gif
Nu are nici motor, scut ce ii mai trebuie?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 13 Jan 2010, 22:06
Post #56


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




asta a fost buna intradevar laugh.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cruiser
post 13 Jan 2010, 23:11
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 11 September 05




Oricat de carcotasi am fi (meteahna romaneasca, chiar daca motivata, de cele mai multe ori) - lansarea Duster-ului (repunand in circulatie brandul sub care ARO stim ca vindea in vechime modele de teren in strainatate) reprezinta un eveniment remarcabil pentru industria auto romaneasca.
Dacia a aplicat, in opinia mea incepand cu Solenza - prima masina Dacia care a aratat si chiar a functionat occidental - o politica a pasilor marunti. Evolutie treptata, in acord cu puterea de cumparare a unei piete populare.
Din punctul meu de vedere, in conditiile in care conduc zilnic un Golf3 GTI cu 130 de cai sub capota, masina care are destule dotari pe care Dacia inca nu le ofera nici in variantele Prestige, Logan-ul e o masina corecta, exceptionala la unele capitole (cele legate de economie in diverse aspecte - de la impozite, costuri de intretinere, asigurari).
Conduc cu placere Logan-uri, la serviciu, intorc si acum capul dupa Phase2, in special dupa Rouge Passion. Mi se pare simpatic interiorul spartan, care e chiar elegant in simplitatea lui pe Prestige. Imi plac suspensia confortabila, franele bune, motoarele relativ performante (am condus dci-ul de 85 de cai si mi-a placut cuplul oferit in oras, insa pentru ture exterioare as prefera oricand 1.6 16v, de asemenea condus).
In aceste conditi, eu as fi realmente mandru sa imi permit, la un moment dat, un Dacia Duster. M-as orienta spre propulsorul dci de 105 cai, despre care se speculeaza ca va echipa variantele de top ale masinii. De asemenea, as cumpara un Duster categoric in rate si as lua varianta cu maximum de dotari. Nu vad cum m-ar putea dezamagi masina aceasta, cata vreme stiu cu sinceritate cat pot astepta de la ea.
In fond, raportul cu orice masina tine de adecvare, de o necesara decenta a pretentiilor. Avand probleme serioase cu propria noastra identitate, noi, romanii, tinerii din pacate cu atat mai mult, suferim la acest nivel. Visam limuzine, case, concedii si mai ales salarii de mii de Euro la 25 de ani si ni se pare, cand nu le avem, ca suntem cei mai nedreptatiti din lume. De aici incep toate necazurile.
Cand vom ajunge la o necesara normalitate a pretentiilor noastre de la lumea in care traim, poate vom putea accepta ca exista masini bune si ieftine care ne pot fi accesibile fara sa ne jenam de aceasta.

This post has been edited by Cruiser: 13 Jan 2010, 23:12


--------------------
VW GOLF 3 GTI 1996 - MS-50-GTI
VW Golf 3 GTI 2.0l 8v 115 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 13 Jan 2010, 23:22
Post #58


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Și mai erau zvonuri că în decembrie vom afla prețurile iar din ianuarie se vor putea lansa comenzile…Vise, dom'le, vise.
Cred că-și păstrează forțele pentru începutul lui martie, acasă la ciocolatieri (de aia or fi băgat culoarea aia metalizată?).


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 13 Jan 2010, 23:24
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




aplauze.gif Cruiser


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 13 Jan 2010, 23:34
Post #60


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(Cruiser @ 13 Jan 2010, 23:11)
Oricat de carcotasi am fi (meteahna romaneasca, chiar daca motivata, de cele mai multe ori)....Cand vom ajunge la o necesara normalitate a pretentiilor noastre de la lumea in care traim, poate vom putea accepta ca exista masini bune si ieftine care ne pot fi accesibile fara sa ne jenam de aceasta.
*



nu am lasat tot textul in quote ca era cam maricel, in rest foarte frumos si foarte adevarat ceea ce spui, problema este ca sunt putini care gandesc astfel. de exemplu il voi parafraza pe un coleg coforumist "mi-am luat un golf 4 coupe 1.9tdi din 99 (probabil ca tot abia iesit din rodaj) in detrimentul unui logan de prin 2007, sau chiar nou; pentru ca intr-un fel se uita lumea (cred ca a vrut sa spuna fetele) la tine cand la facultate spui ca ai un golf, si total diferit cand zici logan.

repet prin vara-toamna, cand sper ca imi voi lua masina proprie, ma bate gandul serios la un ph2 1.6 16v, intr-adevar la sh, dar va fi aproape cea mai noua masina veche (cam pleonasm, dar...) cu o intretinere destul de ieftina, cu un motor si dotari decente. este masina care mi-ar trebui tinand cont in acea perioada sper sa am primul meu job, si e clar ca nu voi castiga mii de euro, deci decat sa-mi iau vreo racheta si s-o tin in fata blocului, sa ma uit la ea, sau ma plimb cu ea si sa n-am banii sa ies in oras, mai bine o masina corecta pentru banii dati si bani si pentru concedii la o adica.
recunosc ca imi fac cu ochiul si anumite modele straine, mai dotate, poate mai frumoase, dar tinand cont de actuala criza, afacerea care trebuia sa-mi aduca bugetul pentru un astfel de model nu cred ca se va finaliza, deci din ce in ce mai des intorc capul dupa loganuri pe strada, pentru a ma hotari ce culoare sa-l iau tongue.gif

daca as avea nevoie nu vad de ce nu mi-as lua un duster, va fi probabil o masina ca si restul de la Dacia, cum bine a spus si James May de la TopGear, masini corecte. atat timp cat esti constient de performantele, dotarile, banii dati pe un model autohton si nu visezi la comparatii cu passatul vecinului si liniute cu nu stiu ce ursulet pe autostrada, sau la semafor, modele Dacia ar trebui sa-ti indeplineasca foarte bine prima si principala cerinta a unui posesor de autovehicul, respectiv deplasarea de la a la b.
acesta este criteriul pe care a fost creat automobilul si pot spune fara nici o retinere ca un logan/sandero/duster va indeplini acest criteriu la fel ca orice alta masina. este exact ca acele reclame la logan din spania: se inchide, se deschide (referitor la capota portbagajului) ca la orice alta masina...

This post has been edited by slider2: 13 Jan 2010, 23:46


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
123 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 14:25
Forum Renault