DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Roata sarita, Logan un pericol sau inconstienta crasa

asybo2002
post 23 Dec 2004, 22:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Astazi am deschis un dosar unui mosulica si cam taran pe deasupra care la 60 la ora pe un drum asfaltat din Valcea la vreo 2500 km facuti cu masina, Logan Ambition, luat din octombrie, a avut bucuria sa isi vada roata stg fata zburand si el a ramas pe 3 roti si pe disc...din fericire nu a patit nimik decat aripa, carenajul janta si anvelopa, plus discul tocit de la franare pe carosabil si la bascula si etrier cu polizari. Gaurile in butuc sunt cu filetul sficuit si prezoanele sunt tocite mai ales unul...acum intreb problema tehnica sau inconstienta crasa la dealerul IPSO (parca se cam aduna problemele la ei). Retineti dataele problemei: masina noua, varf de gama, mos-taran, nu a umblat niciodata la roti, celelalte trei erau ok stranse a verificat dupa incident.
A si ca o nota buna a facut omul dupa aia vreo 500-700 de km in trei prezoane si cu discul mancat plus socuri ce si-a luat directia...curios ABS nu zice nici pas!!!
Offffffff...ce o fii cu Loganul asta!!!


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavy
post 24 Dec 2004, 08:25
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 December 04
From: Resita




mai oameni buni, mai exista vreun coltisor din masina asta care sa nu fi aparut pe acest forum din diferite motive? mad.gif


--------------------
Logan preference 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 24 Dec 2004, 08:38
Post #3


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




Pai acum masina n-are nici o vina! Daca dealerul care a facut "pregatirea de vanzare" nici macar nu a verificat strangerea rotilor, ce poti sa mai spui?
Am patit si eu chestia asta, dupa ce am scos masina din service (cel mai bine cotat din oras) si parcurgerea a 800 km a inceput sa-mi bata urat directia; masina avand 165k km am programat o vizita la service; pana sa ajung acolo am observat ca prezoanele de la roata stanga fata erau desurubate cam 1 cm. Le-am strans si masina se comporta OK. Maimutele din service ar trebui stranse de oua in cazul asta... Pai dupa ce bagi 60 bulioane in buzunarul unui service (ASIROM-ul a platit banii, ce-i drept), sa stai sa verifici daca-s stranse prezoanele de la roti?


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 24 Dec 2004, 09:01
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




QUOTE(asybo2002 @ 23 Dec 2004, 23:09)
Astazi am deschis un dosar unui mosulica si cam taran pe deasupra care la 60 la ora pe un drum asfaltat din Valcea la vreo 2500 km facuti cu masina, Logan Ambition, luat din octombrie, a avut bucuria sa isi vada roata stg fata zburand si el a ramas pe 3 roti si pe disc...din fericire nu a patit nimik decat aripa, carenajul janta si anvelopa, plus discul tocit de la franare pe carosabil si la bascula si etrier cu polizari. Gaurile in butuc sunt cu filetul sficuit si prezoanele sunt tocite mai ales unul...acum intreb problema tehnica sau inconstienta crasa la dealerul IPSO (parca se cam aduna problemele la ei). Retineti dataele problemei: masina noua, varf de gama, mos-taran, nu a umblat niciodata la roti, celelalte trei erau ok stranse a verificat dupa incident.
A si ca o nota buna a facut omul dupa aia vreo 500-700 de km in trei prezoane si cu discul mancat plus socuri ce si-a luat directia...curios ABS  nu zice nici pas!!!
Offffffff...ce o fii cu Loganul asta!!!
*



Nu se gandeste nimeni ca poate un "binevoitor" i-a slabit un prezon - de ce sa nu luam in calcul toate variantele posibile ? Nu mai zic ca roata aia nu sare asa dintr-o data - pana atunci tremura, face zgomot etc. Sa-ntelegem ca a mai mers apoi 500km si dup-aia a venit la asigurare ????????? (daca eram in locul tau ii dadeam cu dosaru' in cap).

PS nu ma supar daca nu-mi raspunzi.








--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 24 Dec 2004, 09:17
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




da ma!
sa stii ca firmele concurente, Rolls Royce si Bently, speriate de afluxul mare de cumparatori care renunta la produsele lor in favoarea Loganului (cam tot atat astepti si pentru un Bentley si pentru un Logan!) au angajat un superspion, un 007 care a pandit momentul si a purces la sabotarea Loganurilor.
Care ii schimba fuzeta (stiut fiind ca la Logan e din titan, acelasi mecanism ca la navetele spatiala), care ii introducea in comp un virus super inteligent pentru a-i face ledurile din bord sa clipeasca, care le sabota caseta de directie, care le slabea prezoanele cu ajutorul cheii de 19 disimulata in limba mica de la superceasul lui de spion, care le stropea vopseaua cu o solutie care in contact cu apa dilua vopseaua, Daaaa, asa e!
E acelasi spion din reclama!
Hai mai lasa-ne in durerea noastra cu faze d'astea citite in romanele politiste ale anilor 50!
O retea de distributie de kk, o retea de service de kk, mecanici de kk, cum crezi ca poate scapa masina de aici?


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 24 Dec 2004, 09:21
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




Maine plec din Bucuresti, chiar daca am 2300 KM fara probleme de genu asta, o sa verific inainte de plecare toate rotile.
Ca fapt divers, cand am luat masina de la dealer, presiunea era de 3.5 atmosfere in toate rotile. Dacia da banii de pregatire la deler pentru spalat masina si cam atat probabil.

This post has been edited by VeNoM386: 24 Dec 2004, 09:35


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 24 Dec 2004, 09:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




"O retea de distributie de kk, o retea de service de kk, mecanici de kk, cum crezi ca poate scapa masina de aici?.."
Eu unul ma mir ca nu au aparut chiar mai multe incidente pina acum...asa se intimpla atunci cind faci un lucru in graba, la repezeala!
Acum vina o are si soferul. Ce, nu putea sa-si verifice si el stringerea prezoanelor la roti? Ca dupa cum am citit nu prea era un incepator in ale volanului.


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 24 Dec 2004, 09:38
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




Ma, cum sa aiba vina soferul ? Adica cumperi o masina noua si tre sa-i faci verificari de genul asta ? Dealer-ul care e platit sa faca asta ce dracu pazeste ? In locul omului as da in judecata dealer-ul.


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 24 Dec 2004, 10:02
Post #9


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




Corect, dealerul este sub orice critica... Nici eu n-as fi verificat strangerea prezoanelor la o masina de 8000 de euro... Poate la una din targ doar!


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 24 Dec 2004, 10:31
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Uite asa! Daca tot stim cum sunt mecanicii de prin service-urile de pe la noi strica sa verificam si noi inca o data? Cit dureaza? Sa ne lasam viata pe miinile unora de prin service?
Ma refer la o operatiune simpla cum ii asta de verificare a prezoanelor...
Oricum ceva dubios a fost acolo. rebuia sa simta ceva la directie inca de cind a plecat cu ea din service (dealer)...


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 24 Dec 2004, 10:33
Post #11


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Mai fratilor dar a mers asa 2500 km. Eu zic ca daca nu erau strinse de dealer cedau mai repede, plus ca nu sare dintr-odata, face zgomot, bate.
Sigur nea soferul a umblat el pe la roata aia si a uitat sa o stringa. Si ca sa dreaga masina, a dat vina pe dealer.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 24 Dec 2004, 10:37
Post #12


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.442
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




prezonul respectiv nu era unul antifurt? poate era prezonul prost si d'aia a zburat


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cib
post 24 Dec 2004, 10:40
Post #13


fost posesor de Solenza


Group: Members
Posts: 493
Joined: 27 July 04
From: Iasi




eu am patit cu un CIELO sa nu imi stranga prezoanele la o vulcanizare si de atunci mai verific si eu strangerea. ideea e ca acolo nu e de strangere ci de rezistenta materialului care nu a fost suficient de dur incat sa reziste... In plus la o janta noua trebue stransa mai tare pna se apropie sau verificata dupa ce mergi putin...


--------------------
Nissan Almera Tekna Oltcit 12TRS 2005 - B-43-ZGO, SV-02-SST
Solenza... O masina buna! Pacat ca e facuta de romani.
nu ma cert cu nimeni, doar contrazic oamenii care spun tampenii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 24 Dec 2004, 10:48
Post #14


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




Pai daca sunt stranse cu mana nu-ti dai seama la inceput, doar daca pui coarba pe ele... La mine dupa 800 km a inceput sa-mi faca urat... Noroc ca aveam prezoane facute la comanda, mai lungi cu 1 cm, fiindca cele originale nu mai prindeau decat 2 spire cu jantele de aliaj...


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 24 Dec 2004, 10:54
Post #15


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(Ov @ 24 Dec 2004, 10:37)
prezonul respectiv nu era unul antifurt? poate era prezonul prost si d'aia a zburat
*


A sarit ala, dar celelalte 3? Eu zic ca merge si cu 3 prezoane fara sa sara, dovada ca si asta a mers 500km.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 24 Dec 2004, 11:00
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Pina la urma nici nu am inteles prea bine ce s-a intimplat...s-au retezat prezoanele, s-au desurubat singure, s-au desurubat piulitele...


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 24 Dec 2004, 11:01
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




In principiu merge si cu un prezon lipsa insa nu la infinit.La un moment dat apare o solicitare de forfecare care determina ruperea celorlalte prezoane.


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 24 Dec 2004, 11:59
Post #18


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Hai sa dam vina pe producator pentru orice chestie de acum care se intampla cu Logan ca vad ca asa-i moda la romani. Stiu doar sa se planga de parca ei n-ar fi vinovati de nimic. Era un film romanesc cu Pacala si era la un anumit moment o replica in film: "eu n-am facut nimic! eu doar suflam in foc!". Pana mea... exact asa parca suna astia care se plang de tot felul de chestii. Excludem evenimentele majore gen rupt/blocat directzie si chestii din astea.

Cand pleci la drum cu masina arunci si un ochi peste prezoane si ii tragi o inspectie cum capitanul de avion e OBLIGAT sa o faca inainte de zbor chiar daca au mai fost vreo 2 - 3 meseriasi care au verificat avionul inaintea lui. E o chestie de raspundere ca pana la urma TU esti raspunzator in primul rand si apoi altii si asta DUPA ce apar DOVEZI sau o comisie de ancheta autorizata trage o concluzie cum ca vina apartine acelor alte persoane.

Vad ca majoritatea se multumesc cu speculatii in loc sa aiba un simt normal al adevarului si sa incerce sa afle pareri autorizate. Asta nu face decat sa arate gradul de ignoranta care l-a avut si care tinde sa-l aiba romanul pana acum. Daca nu auzi nimic de o masina inseamna ca-i super iar daca auzi multe probleme cum mai sunt aici care sunt adunate dintr-o tara intreaga gata... nu mai e buna masina. Eu cred ca unii sunt incapabili sa realizeze care-i realitatea si sa-si dea seama ca daca nu aud ca sunt probleme cu alte masini nu inseamna ca nu sunt iar daca aud problemele la o mana de oameni dintr-o tara intreaga despre o masina nu inseamna ca-i cea mai proasta masina sau ca nu mai e buna de loc.

Ar trebui moderatorii sa taie in sange in privinta asta (cum au si facut-o in diverse cazuri) si cum apare o speculatie cum sa fie mutata la Diverse si sa nu stea la Probleme.

Faptul ca i-a sarit roata omului aluia nu spune nimic despre masina pentru ca o roata sare din mai multe posibile motive dar cum e placut sa fii "la moda" cu toata tendentiozitatea asta tipic romaneasca hai sa dam vina pe producator.

P.S.: Sarbatori fericite la toti !


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ar_logan
post 24 Dec 2004, 13:54
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 7 December 04
From: ARAD




Sunt deacord DigitalScribe, mai intai trebuie sa ne gandim noi la noi si la cei care depinde noi decat sa ne lasam pe mana altora mai intai. Iar daca itit pierzi un prezon de la roata nu se poate sa nu observi ca sa nu mai vorbesc cand mai cedeaza urmatoarele. Cum am mai spus in alt topic oamenii in varsta si "taranii" sa faca o scoala pt a conduce o masina mai superioara decat 1300 ca si la Rolls Royce sau altele...Sper ca nu am suparat pe nimeni alta mi-a fost intentia.
Sa auzim de bine.


--------------------
Dacia Logan 1.4Preference - B 00 XJM
100% - 90%posesori permis
- 10% soferi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 24 Dec 2004, 13:59
Post #20


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE(DigitalScribe @ 24 Dec 2004, 11:59)
Hai sa dam vina pe producator pentru orice chestie de acum care se intampla cu Logan ca vad ca asa-i moda la romani.
*

In general, cand un produs e prost, de vina e producatorul nu utilizatorul! Asa e cica normal. Daca aia de la Dacia vor sa acrediteze ideea ca masina e proasta dar e vina voastra ca o folositi...si asta e adevarat, e ceea ce auzim noi: "dom'le...la banii astia ce vrei?"
Numai ca la 8000 euro incepi sa ai pretentii.
QUOTE(DigitalScribe @ 24 Dec 2004, 11:59)
Stiu doar sa se planga de parca ei n-ar fi vinovati de nimic.
*

Singura vina a romanasilor e ca s-au increzut in marketimgul de la Dacia care s-a laudat ca va face din rahat bici.
Si ca s-au imbulzit sa cumpere o masina pe care nu o vazusera nici in poze.
Ok! Unii isi merita soarta dar asta nu disculpa producatorul.

QUOTE(DigitalScribe @ 24 Dec 2004, 11:59)
Cand pleci la drum cu masina arunci si un ochi peste prezoane si ii tragi o inspectie cum capitanul de avion e OBLIGAT sa o faca inainte de zbor chiar daca au mai fost vreo 2 - 3 meseriasi care au verificat avionul inaintea lui.
*

Zau draguta?
Eu de 1 an bag cheia in contact si plec la drum. Singura verificare e la lichidul de spalat parbrizul..in sensul ca atunci cand se aprinde becul, pun.
Asa mi se pare ok, nu sa ma car cu 1/2 magazin piese in protbagaj si sa am lista de check-up!
Ma si vad cu nevasta: Prezoane? Check! Presiunea roti? Ok! Ulei? ok! Apa? Ok! Lichid sapalat parbrizul? Ok! Roata rezerva?ok! Curea distributie? OK! Curea altrnator? Ok! Dezaburire spate? ok! Becuri? ok! Pozitii? ok! Sigurante? ok! Ventilator? ok! Stegatoare? ok! Antena? Ok!
Ce dracu...sa nu cadem in penibil!

QUOTE(DigitalScribe @ 24 Dec 2004, 11:59)
Asta nu face decat sa arate gradul de ignoranta care l-a avut si care tinde sa-l aiba romanul pana acum.
*


Aaa...ignorant e copilul favorit al mamei dumitale, nu noi!
QUOTE(DigitalScribe @ 24 Dec 2004, 11:59)
Faptul ca i-a sarit roata omului aluia nu spune nimic despre masina pentru ca o roata sare din mai multe posibile motive dar cum e placut sa fii "la moda" cu toata tendentiozitatea asta tipic romaneasca hai sa dam vina pe producator.
*


Da ma ...dar sar cam multe roti...nu crezi? Sau.."asa face toate"?
Ca "asa trebuie sa faca!" .. neeeeaaa nu cred!


PS! Naspa la Vocea Clientului cu atatea reclamatii nu?


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 24 Dec 2004, 14:04
Post #21


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE(ar_logan @ 24 Dec 2004, 13:54)
Cum am mai spus in alt topic oamenii in varsta si "taranii" sa faca o scoala pt a conduce o masina mai superioara decat 1300 ca si la Rolls Royce sau altele...
*


Zau?
Cat de ..."mai superioara" mult mai superioara sau mai putin superioara? Sau cea mai superioara?

Eu zic ca "unii" sa faca o scoala ca sa scrie corect romaneste si dupa aia sa posteze!

Si vezi ca pe masini nu scrie ca pe puzzle: de la 3 la 8 ani!
O masina e un bun de consum care trebuie sa se adreseze tuturor categoriilor de persoane.
Rolls-ul si Ferrari si Porsche si Rover asigura scoli de pilotaj din alte motive:
E mai greu sa conduci o masina de 3-4 tone ca un Rolls, si e mai greu sa conduci o supersport daca nu esti obisnuit!

Dom'ne ...nu stiam ca Loganul e numai pentru superinteligenti cu MBA-uri in dracu stie ce!



--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 24 Dec 2004, 14:20
Post #22


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




ce le zice acest preacucernic, dom'ne... care este!

bravos! (digital scribe lucreaza la VC sau ce?)


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 24 Dec 2004, 15:48
Post #23


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Nu stiu daca e vreo consolare:

am un prieten care a primit masina cu prezoane netrinse dupa inspectie (BMW318 touring) de la reprezentanta BMW München-Sud.

Da, nu-i in regula ca se intimpla asemenea neglijente. Dar masina insasi n-are nici o vina.

os

PS: cum am spus de nenumarate ori: nu lucrez la/pentru Dacia/Renault, am altfel de masina si nu intentionez sa cumpar Dacia/Renault.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanBMB
post 25 Dec 2004, 09:23
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




am auzit ca skoda octavia este cea mai tare masina din lume radmasa.gif


--------------------
Dacia logan preference 1.6 - B- 82 -BMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 25 Dec 2004, 10:56
Post #25


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Eu dupa ce am luam masina de la dealer cana am ajuns acasa ( distanta de 4 km) am verificat prezoanele ( cu coazia punerii antifurturilor ). De asemenea odata la 2 saptamani verific starea prezoanelor ( daca sunt stranse ).
La problema cu 3,5 atmosfere eu am rezolvat prin verificarea conform standardelor dacia ( scrise pe usa in interior) la benzinarie cand bag si benzina. ( Asa scap de o obsesie). ( sincer asta o recomand tuturor)
Referitor al intamplarea omului banuiesc ca prezoanele nu au fost stranse si nici userul nu a verificat ( totusi fratilor traim in romania si o dubla verificare nu strica)


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 25 Dec 2004, 18:10
Post #26


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




QUOTE(Dsign @ 24 Dec 2004, 14:20)
bravos! (digital scribe lucreaza la VC sau ce?)
*


Locuiesc in Iasi, deci slabe sanse sa fiu la V.C.

Cat despre ce zice asarban... simt o oarece atitudine nu tocmai corecta a lui asuprea mea si nu o gasesc normala mai ales din cauza ca tot ce am scris a fost cu intentii pozitive. Din pacate din cauza ca omul are pata pusa pe Dacia eu n-am ce face si tot ce voi zice va fi atacat in aceeasi masura probabil.

Ce vroiam eu sa spun e ca totusi forumul acesta este focalizat pe Dacia si in cazul subforumului pe Logan. E normal sa auzi de rele in primul rand (nu cred ca lumea se apuca acum sa scrie de bine) si de rele despre Logan in primul rand. Sunt curios daca exista si alte forumuri la alte marci de masini si ce anume se scrie pe ele, mai ales la capitolul probleme si defectiuni ca sa putem face o comparatie directa. Forum la forum.

Cat despre Skoda (ca se adusese vorba mai sus pe undeva) cunosc personal pe o tipa a carei sore si cumnat a murit intr-un accident. Skoda cu care mergeau (varianta din asta mai noua, cred ca Octavia) a ramas fara directie in stilul accidentului de la Arad si s-a produs un ditamai dezastrul. Tipa a dat in judecata (nu ma intrebati cum anume) firma mama a Skodei (VW) si avocatii au facut o intelegere prin care tipa a primit 110 mii dolari si a semnat cum ca renunta la dreptul de a mai fi clienta vreodata Skoda/VW (adica nu are voie sa-si mai cumpere masina Skoda sau VW).

Chestia asta nu e scrisa pe nicaieri pe vreun forum dar daca nu s-a scris despre ea nu inseamna ca nu s-a intamplat si ca doi oameni n-au murit si acum sunt in viatza. De bine de rau inca n-am auzit pe cineva sa moara din cauza unui Logan din fericire.

Hai sa aruncam cu pietre in Skoda de acum... pun pariu ca nici un cumparator n-a fost instiintat si nici o masina n-a fost retrasa de pe piata din cauza accidentului astuia.

This post has been edited by DigitalScribe: 25 Dec 2004, 18:14


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Dec 2004, 18:29
Post #27


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




As vrea sa zic si eu, in asentimentul scribului digital, ca totusi pe forum se intreaba de probleme, nu se lauda produsele...
Ca de laudat poate toata lumea si nu necesita informatii deosebite, insa pentru rezolvat problemele sunt necesare oarece informatii. De-asta e forumul, pentru schimbul de idei, nu de laude...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 25 Dec 2004, 19:55
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Vorbe, vorbe, vorbe
Unele mai indreptatite altele mai putin.
Treaba este ca atita vreme cit nu se stie sigur cine este de vina: dealerul care n-a strins roata sau mosul care a umblat la roata si nu a strins un prezon, toate cele de mai sus sint speculatii.
In cazul cu caseta blocata =de acord acolo nu umbla soferul - aici insa ......
Personal am umblat odata la o roata (si pe fata) si am plecat cu prezoanele strinse la mina !!!!. Mi-am dat seama dupa ceva vreme cind a inceput sa bata. Nu va mai spun ce a fost pe capul meu wacko.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinTSI
post 25 Dec 2004, 20:39
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 17 November 04
From: Bucuresti




Digital ma sperii.Dar ma sperii rau de tot.Cum se numeste cunostiinta asta a ta care are ultimul tip de Skoda?(ca fiind cunostiinta sigur trebuie sa stii daca e vorba de Octavia,Fabia sau Superb).Ciudat ca nu a aparut nimic in presa,ciudat ca a primit doar 110.000 de euro pentru o defectiune grava,ciudat ca stii numai tu despre cazul asta.Nu cunosti pe cineva care are si o Laguna II?Spune-mi daca trebuie sa fiu atent sa nu i-mi zboare vreo roata sau sa i-mi explodeze un airbag in fata cand schimb a 2-a,sau daca nu se dezintegreaza cand trec de 50 de km/k. A naibii Loganu' asta e perfect,fara nici o defectiune si costa doar 8200 de euro.Ce prost am fost cand am dat 20000 de euro pe masina asta.Cand puteam sa obtin o calitate superiora la 8000 de euro.Nu zic ca Loganu' nu are calitati reale,dar sa o scoti super-masina asta e prea de tot.


--------------------
BMW 530D 2006 E60
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 25 Dec 2004, 23:08
Post #30


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




Problema e ca romanu`s-a obisnuit sa zica "lasa frate, e dacie, ce vrei?".Si asta se intampla de la muncitorul de la Pitesti care iti strange roata pana la clientul care plateste 7 ani rate.Insa,cand dai 8000 de euro nu-ti mai vine sa spui asta.Problema cu saritul rotii la un o masina noua nu e ceva de luat in ras si nu mai dati vina pe bietul mos care probabil a facut pe el cand i s-a intamplat chestia, deoarece nu cred eu ca s-a apucat omu sa desfaca roti ca sa vada cum functioneaza cricul.Acum sa fim seriosi.Ganditi-va ca se putea intampla asta la 130 km/h.Nu vreau sa ma gandesc ce se putea intampla atunci..
Am slz cu 15.000 km si n-am deschis capota decat cand am pus lichid de spalat parbrizul.N-am verificat niciodata prezoanele si nici n-am de gand sa fac asta.Pt ca am platit niste bani (si nu putini) pe masina asta si vreau ca la banii pe care i-am dat pe ea sa nu stau cu frica in san ca poate sa-mi sara roata, sa se blocheze directia,sau mai stiu eu ce.Asta macar pana fac 100.000 de km cu ea. Probabil ca daca nenea respectivu ar da DACIA/RENAULT in judecata n-ar primi decat un sut in fund, nu 110.000 euro. Multumim Dacia, multumim Renault pt masina voastra "de 5000 de euro".



--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 06:30
Forum Renault