DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ZGOM Ceva vibreaza in compartimentul motorului, la denivelari (capacul de protectie al ECU)

Cryptic
post 24 Nov 2004, 16:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 11 November 04




Daca tot suntem la capitolul zgomote vin si eu cu unul smile.gif :

Ceva vibreaza pe drumuri cu denivelari la orice viteza si regim.
De undeva din fata, inaintea bordului, probabil sub capota. Seamana cu un scartait de cauciuc pe suprafata lucioasa. Chestia e ca mi se pare un zgomot destul de comun, in mod sigur l-am mai auzit in alte masini, taxiuri, etc, nu neaparat Logan.

Eu suspectez contactul de alarma montat la capota care are un arc si un contactor metalic de vreo 3-4 cm, poate vibreaza pe capota.
Sau ma gandesc sa nu fie unul din tampoanele de cauciuc pe care e montat motorul...

Aveti vreo idee ce ar putea fi ?


--------------------
Dacia Logan Ambiance 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cryptic
post 23 Dec 2004, 19:27
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 11 November 04




QUOTE(Cryptic @ 24 Nov 2004, 17:04)
Daca tot suntem la capitolul zgomote vin si eu cu unul  smile.gif  :

Ceva vibreaza pe drumuri cu denivelari la orice viteza si regim.
De undeva din fata, inaintea bordului, probabil sub capota. Seamana cu un scartait de cauciuc pe suprafata lucioasa. Chestia e ca mi se pare un zgomot destul de comun, in mod sigur l-am mai auzit in alte masini, taxiuri, etc, nu neaparat Logan.

Eu suspectez contactul de alarma montat la capota care are un arc si un contactor metalic de vreo 3-4 cm, poate vibreaza pe capota.
Sau ma gandesc sa nu fie unul din tampoanele de cauciuc pe care e montat motorul...

Aveti vreo idee ce ar putea fi ?
*



Am depistat ce scartaie la mine sub capota !
Capacul negru de plastic care e in spatele bateriei (apropo ce e sub acel capac ?)
este fixat in dreapta cu un fel de clema de plastic care intra printr-o gaura in urechea capacului si in tabla.
In partea de sus intre ureche si tabla e o bucata de material textil care impiedica scartitul dar dedesupt nu e nimic si acolo scartaie la vibratii.
In ultimul timp incepuse sa scartaie mai des, chiar cand inchideam portiera scartaia cand se misca masina. Asa am si gasit de unde vine, am pus pe cineva sa inchida usa si eu ascultam la motor smile.gif Cand am miscat de capacul ala a fost clar...
Nu stiu cum am sa rezolv pt. ca se pare ca e o clema care face tzac si nu mai poate fi scoasa apoi. (scuze pt. "mircãrism" da' daca scriu "tac" nu prea seamana a "tzac"). Eventual inlocuita cu un surub dar mi-e frica sa nu am probleme la garantie, poate or sa zica ca ala avea rol de sigiliu smile.gif

Atasez si o poza ca sa fie mai clar despre ce e vorba.
detaliu_scartz.jpg ( Size: 35.81k ) Number of downloads: 1567


This post has been edited by Cryptic: 23 Dec 2004, 19:41


--------------------
Dacia Logan Ambiance 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Dec 2004, 18:28
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Cryptic @ 23 Dec 2004, 19:27)
Capacul negru de plastic care e in spatele bateriei (apropo ce e sub acel capac ?)....  Eventual inlocuita cu un surub dar mi-e frica sa nu am probleme la garantie, poate or sa zica ca ala avea rol de sigiliu smile.gif
Sub capacul ala de plastic se regaseste pe mijloc calculatorul de injectie, iar in laterale releele si sigurantele din compartimentul motor.
Clema respectiva de principiu nu are rol de sigiliu decat daca e data cu vopsea...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emanoel
post 25 Dec 2004, 13:11
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 25 December 04
From: Bucuresti




Incearca cu putin ulei siliconic, daca zgomotul (scartaitul) provine de la frecarea intre parti de plastic atunci asta este rezolvarea problemei tale. Succes !!. :D


--------------------
Opel Vectra Opel Vectra - B -xx- xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 21:36
Forum Renault