DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ITP expirat in afara tarii, Solutii pentru rezolvarea acestui caz

adrian_c
post 1 Sep 2008, 01:18
Post #1


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Salutare,

Am o mare problema. ITP-ul expira pe 4 septembrie a.c. si sunt plecat cu masina in Europa (mai precis Belgia). Din pacate ajung in tara la sfarsitul lunii septembrie din motive profesionale.

Stiu ca in tara ai 30 de zile, dupa expirarea ITP-ului, sa mergi si sa iti faci inspectia. Nu stiu cum se procedeaza in afara tarii.

S-a mai intalnit cineva cu aceasta situatie ?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 1 Sep 2008, 06:29
Post #2


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Daca esti plecat cu masina, nu prea ai ce face. Solutia ar fi fost sa faci itp-ul inainte sa pleci.

Daca nu esti cu masina, fie o duce cineva la ITP in locul tau (nu e nevoie sa se prezinte proprietarul), fie o faci cand revii.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 1 Sep 2008, 06:34
Post #3


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




nici in tara nu ai 30 de zile dupa expirare

cele 30 de zile sunt ptr eventuale remedieri .... dar de prezentat la statia ITP trebuie sa o faci inainte de expirare

solutie ar fi cu platforma dar cred ca e mult prea scumpa

alta .... vii in tara si faci prima oprire la prima statie ITP .... daca nu sunt pbe rezolvi in maxim 1 h

This post has been edited by tarzy: 1 Sep 2008, 06:35


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 1 Sep 2008, 09:29
Post #4


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Cazul este critic, sunt plecat cu masina de la 1 oct. 2007.

Ma gandesc totusi ca trebuie totusi sa existe o solutie pentru cazurile mai speciale. De exemplu, esti plecat afara, ai o problema la motor, masina intra in service si iese dupa expirare ITP.

Trebuie sa existe o solutie.

Solutia finala este sa plec in tara pe data 03.09.2008, ajung la Arad in primul service si gata, apoi ma intorc. Insa sunt 3 zile pierdute si minim 200 euro pe benzina fara alte cheltuieli.

Va multumesc pentru raspunsuri.


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 1 Sep 2008, 10:10
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Am pus si eu intrebarea la politia rutiera bucuresti. Ei mi-au spus ca ofical nu exista nici o solutie dar mi-au recomandat sa fac verificarea la Belgieni inainte sa vin in tara cu masina.

Te duci si faci verificarea tehnica la Belgieni intr-un centru autorizat.. Masina fiind inmatriculata in afara Belgiei o sa-ti dea o hartie la mana cum ca masina este o.k. din punct de vedere tehnic dar nu o sa primesti controlul tehnic Belgian ci doar o hartie valabila cateva zile.

Hartia asta ar trebui sa te acopere in cazul in care ai un accident si daca asigurarea ta ar face ceva nazuri ca n-ai ITP romanesc.

De asemenea hartia ar trebui sa fie suficienta si daca te opreste politia romana in drumul intre granita si casa sau primul centru ITP (Arad in cazul tau)

Sa inteleg ca stai cu masina de mai mutl de un an in Belgia si nu ai de gand sa te intorci prea repede acasa. O alta problema ar fi ca masinile fara itp si RCA se readiaza automat la politie.

This post has been edited by murfi: 1 Sep 2008, 10:12


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 1 Sep 2008, 11:13
Post #6


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Date problemei sunt urmatoarele, sunt plecat din motive profesionale. Contract de pe 1 oct. 2007 - 30 sept. 2008. Cum aveam o luna de concediu, am zis ca plec pe 1 septembrie, pe 2 sunt in tara si pe 4 mergeam la RAR. Insa treburile s-au sucit si nu pot pleca decat pe 22 septembrie.

Masina are RCA valabil si CASCO (intern + extern).

Problema mea este sa nu ma opreasca Politia intre Belgia si Nadlac, sa imi ia talonul si/sau sa imi imoblilizeze masina si sa fiu nevoit sa o duc pe platforma. Cel mai frica imi este la unguri.

Am intrebat in Belgia si aici risc o amenda si atat (nu stiu suma insa daca este prea mare este iar nasol). Nu stiu insa in celelalte tari. Deci problema nu este in tara, este in afara tarii.

Multumesc murfi.

This post has been edited by adrian_c: 1 Sep 2008, 11:13


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 1 Sep 2008, 11:18
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




In Belgia nu o sa se uite nimeni cand iti expira ITP-ul. Singura porblema ar fi daca ar putea dovedi ca ai stat mai mult de 6 luni cu masina avand rezidenta acolo. Dar n-au cum sa dovedeasca asa ca nu-ti fa griji nici din cauza asta.

Cum zici si tu singurii care ar putea sa-ti faca probleme sunt ungurii care cauta tot timpul 'nodul in papura' dar nu cred ca au voie sa-ti ia talonul/confiste masina. In cel mai rau caz o sa-ti dea o amenda.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 1 Sep 2008, 11:27
Post #8


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Cand am ajuns am spus la Politie ca sunt cu masina din Romania si singurul lucru care i-a interesat a fost ca permisul de conducere sa fie OK. Sa ma duc la Politie sa intreb ce si cum, mi-e s anu imi tai craca singur de sub picioare.

De la 1 oct. 2007 nu m-a oprit nimeni nici in Belgia, nici in Franta, insa ungurii m-au oprit de 2-3 ori.


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 1 Sep 2008, 11:31
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Nu vreu sa cobesc, dar mai exista un risc : in caz de accident din vina ta, majoritatea firmelor de asigurari prevad in contractul CASCO o clauza prin care sunt scutite sa te despagubeasca in cazul in care la data producerii accidentului masina avea ITP-ul expirat, dar deja ne gandim la drobul de sare.

Referitor la pericolul care te pandeste inafara tarii, eu cred ca nu ai de ce sa-ti faci probleme; pe mine cel putin, inafara de vama, nu m-a oprit nimeni sa ma intrebe de sanatate si daca te opresc, mai mult ii intereseaza actele tale decat pe cele ale masinii (care e destul de putin probabil sa fie furata wink.gif ).


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 1 Sep 2008, 11:36
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




eu zic ca este o clauza abuziva. Paragraful ala ar trebui sa sune asa:

-asigurarea nu este valabila daca cel in cauza nu are ITP si s-a dovedit ca accidentul a fost produs din cauza unui element de siguranta defect.

din cauza asta am recomandat sa-si faca o verificare la un centru autorizat din Belgia.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 1 Sep 2008, 11:37
Post #11


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Accident din vina mea nu cred ca se va intampla. In perioada asta deschid si mai larg ochii si merg cu viteza mai mica.

Ma duc totusi sa ii fac un control cum spunea murfi.


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thanatos
post 1 Sep 2008, 12:24
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 22 July 08




Pune riscurile, cheltuielile si pierderile in balanta.

E vad lucrurile asa:

Mai bine "pierzi" 3 zile si 200 de euro si te duci la Arad sa faci inspectia tehnica asa cum ai zis, decat sa risti sa ti se ridice talonul sau sa ti se imobilizeze masina sau sa iei vreo amenda mai mare de 200 de euro.

Iar faza cu "accident din vina mea este exclus", eu zic ca este o fraza pe care o poate elabora numai un profan in ale condusului. Altfel de ce iti mai faci casco?


--------------------
Renault Scenic RXE 1.6 16V 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Sep 2008, 13:22
Post #13


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Mai bine vii pana la arad inainte sa expire asigurarea,


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 1 Sep 2008, 14:21
Post #14


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Si eu care tocmai am crezut ca ma linistisem. Mi-am zis ca ma duc sa fac un control asa cum mi-a sugerat murfi si gata.

Acum vin baietii (einstein1984 si Thanatos) si ma destabilizeaza. smile.gif

Astept niste vesti de la RAR din Romania (am discutat cu cineva acolo) si sun maine sa vad daca sunt solutii alternative.

Nu am zis ca un accident ar fi exclus, Doamne Fereste, sper sa nu fie vorba niciodata de asa ceva, am zis ca o sa fac ochii mari si sa fiu atent ... am uitat un "sper"acolo ...

Va multumesc pentru sfaturi, maine iau o decizie, apoi sa vad daca ma lasa sefii etc etc

1 Sep 2008, 14:16:
Mi-am facut programare la service pentru control, in caz ca nu ma duc in tara. Imi dau scris ca la data xx.09.2008, masina este in stare tehnica OK (sa speram ca nu am surprize la control). Suma cam 50 euro.

This post has been edited by adrian_c: 1 Sep 2008, 15:16


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 1 Sep 2008, 15:54
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Tu oricum ai incalcat legea care zice ca nu ai voie mai mult de 6 luni continuu cu masina intr-un stat UE, fara sa o aduci acasa. Iar daca ai venit acasa la fiecare 6 luni, chiar nu se explica de ce nu ai facut revizia... Daca te opreste politia, asta o sa fie principala suspiciune. Dar acum depinde daca ai fost sau nu rezident belgian. Esti intr-o situatie incurcata rau, si nu prea ai ce face. Faptul ca ai o hartie de la service ca masina e ok dpv tehnic, nu te ajuta chiar asa mult, ca celelalte probleme raman. Oricum, nu ai ce face decat sa vii cat mai urgent cu masina in tara, si sa speri ca nu vei avea probleme. Ungurii mai trec cu vederea una, alta daca "vorbesti" frumos cu ei. Mie nici macar nu mi-au cerut talonul la vama, doar pasapoartele. Si nici nu m-au oprit pe autostrada.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 1 Sep 2008, 16:19
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Nu mai pune si tu foc pe gaz. E o practica curenta in europa sa-ti folosesti masina daca ai un loc de munca temporar in alt stat din U.E. Nu zice nimeni nimic si nu stiu nici un caz in care sa se fi dat o amenda pentru ca nimeni nu poate dovedi ca masina ta a stat mai mult de 6 luni in acel stat. Si cunosc sute de cazuri de genul asta.

Ar fi fost culmea ca pentru un an sa-si inmatriculeze masina in Belgia sa plateasca acolo taxele si dupa ce se intoarce in Ro sa o ia din nou de la inceput cu taxele si inmatricularea.



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 1 Sep 2008, 16:20
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(cristianco2002 @ 1 Sep 2008, 16:54)
Tu oricum ai incalcat legea care zice ca nu ai voie mai mult de 6 luni continuu cu masina intr-un stat UE, fara sa o aduci acasa.
*



Ce lege e aia?


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luciano_L
post 1 Sep 2008, 16:23
Post #18


pasionat


Group: Members
Posts: 57
Joined: 30 July 07
From: PSAClub




Oricum ai incerca sa faci cat esti dincolo nu iesi OK, nu are rost sa mai arunci banii in alta tara pe o verificare fara valoare, mai bine ai tii in bancote de 10e ptr o eventuala mica negociere in Hu-RO. Nu te intreaba nimeni de ITP pe dincolo daca nu faci boacane - accidente.

Sfatul meu:
Vii cu masina cand ai timp si apoi rezolvi in tara ITP-ul.

Detasezi anexa cu ITP-ul din talon si o ti separat in alt loc.
In talon in locul ei ti asigurarea si multe alte hartii sa aibe politistul la ce sa se uite daca are chef, daca intreaba de ITP te faci foarte mirat ca nu mai este acolo si il vrajesti ca la ultimul control era acolo, poate a cazut pe jos cand politistul respectiv a verificat actele, asigurarea... oricum ai actibildul pe nr care arata ca e valabil in septembrie.

Drumul spre casa in Hu-Ro il faci pe seara-noapte cand sunt mai putine echipaje rutiere pe traseu, in Ro nici nu o sa-i vezi macar.
Daca te opresc Ungurii si o sa-si mai si dea seama ca mai trebuie sa ai anexa ( sanse minime, sub 30% ) o mica negociere de 10-20e si scapi.

bafta si nu-ti mai fa probleme degeaba ca nu merita.
L.

p.s.
treaba cu 6 luni cade de cand suntem in UE si se circula cu buletinul, ignor-o.

This post has been edited by Luciano_L: 1 Sep 2008, 16:25


--------------------
Citroen C5-II 1.6 HDI - FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 1 Sep 2008, 17:31
Post #19


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Multumesc foarte mult pentru raspunsuri. In final cred ca voi proceda asa cum imi sugereaza murfi si Luciano_L. Din punctul meu de vedere masina merge foarte bine. Consider totusi ca un control amanuntit nu i-ar strica pentru 50 de euro.

Ma gandesc ca la un control daca imi cer actele masinii, sa dau cartea de identitate in locul talonului.

Intradevar, plec dimineata de aici si seara in jurul orei 20 cred ca voi intra in Ungaria.


Treaba cu 6 luni nu cred ca este valabila, sunt plecat cu masina din 2004 (2004-2007 in Franta, 2007-2008 Belgia) si am stat mereu minim 10 luni, numai ca ajungeam in tara inainte de expirea ITP-ului (adica numai in 2006) si nu m-a intrebat nimeni nimic. De fapt din 2004, in Franta m-a oprit Politia de 2 ori : prima data era chiar dupa ce luasem masina si au vrut sa o studieze, si a doua oara scapase un detinut de la o puscarie si era control general. In Belgia, cand vad astia Solenza nici nu se obosesc smile.gif .


Va anunt maine ce noutati am de la prietenul meu de la RAR.

This post has been edited by adrian_c: 1 Sep 2008, 17:36


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 1 Sep 2008, 19:11
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




si eu am stat 2 ani in franta cand nu era ue, 2 in germania din care unul ue si acum un an in belgia si nu m-a intrebat nimeni nimic. Asta nu inseamna ca nu exista legi care reglementeaza perioada maxima in care poti sa stai cu o masina inmatriculata in alt stat. Oricum au fost perioade in care mergeam si o data pe luna in ro si masina era practic 30% din timp in alte tari din europa.

Dupa cum am mai zis nimeni nu poate dovedi ca nu ai venit acum o saptmana cu masina din Ro asa ca nimeni nu va fi amendat sau obligat sa plateasca taxele tarii respective.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 1 Sep 2008, 20:29
Post #21


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Mi-am verificat ITP-ul pe www.rarom.ro si expira exact pe data de 4 sept. Apoi am gasit si articolul asta :

*********************
Suplimentar, conform prevederilor Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 189/ 2005 aprobată prin Legea nr. 432/2006, "începând cu data de 01 Aprilie 2006, la împlinirea unui termen de 15 zile de la data expirării ITP sau a asigurării RCA, se suspendă de drept certificatele de înmatriculare ale vehiculelor rutiere aflate în această situație". Această măsură nu este imediat materializată, deținătorul vehiculului fiind înștiințat de către M.A.I. - Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor sau, după caz, de către serviciul public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor asupra datei calendaristice a operării efective a suspendării certificatului de înmatriculare. "Suspendarea certificatului de înmatriculare se revocă de drept în cazul în care deținătorul vehiculului face dovada că la data instituirii suspendării îndeplinea toate condițiile prevăzute de lege cu privire la asigurarea RCA și ITP".
*********************

Nasol moment !


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luciano_L
post 1 Sep 2008, 20:43
Post #22


pasionat


Group: Members
Posts: 57
Joined: 30 July 07
From: PSAClub




Daca cineva a fost notificat ca i-a fost suspendat certificatul de inmatriculare este rugat sa confirme si sa precizeze dupa ce perioada de la expirare RCA-ITP.

Parerea mea e ca te stresezi degeaba.

In Ro nu functioneaza aproape nimic bine si prea curand nici nu va functiona; nu vezi ca Politia nu este in satare sa rezolve problema amenzilor soferilor straini, ce sa mai vorbim noi de baze de date la nivel national comune cu ITP, RCA-uri etc si politisti care sa le opereze si sa-ti trimita instintarea acasa.
In acest moment sunt instintari de radar care ajung dupa 5 luni de la eveniment si in care te someaza sa precizezi cine conducea masina... blabla-uri.
Tu oricum nu depasesti cu 1 luna intervalul in care iti expira ITP-ul.

This post has been edited by Luciano_L: 1 Sep 2008, 20:50


--------------------
Citroen C5-II 1.6 HDI - FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 1 Sep 2008, 21:24
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




eu am o cunstinta care a fost notificata ca i se va suspenda talonul si radia masina deoarece nu avea ITP si RCA. M-a rugat sa ma duc la Udriste unde am depus copie carte verde care includea si romania + dovada rezidenta temporara in alt stat, toate astea atasate cu cerere catre 'dom capitan'.

Instintarea a venit cam la o luna dupa ce a expirat ITP.

Cu toate astea si eu sunt de parere a te stresezi degeaba. Neoficial cei de la Udriste mi-au spus ca nu se intampla nimic 3-4 luni dupa ce-ti expira rca-itp. Asta era acum un an si ceva.

This post has been edited by murfi: 1 Sep 2008, 21:33


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 1 Sep 2008, 21:58
Post #24


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Buna seara,

Nu de suspendare imi este frica, acest aspect este unul secundar sa spunem.

Intrebarea principala este : Ce se poate intampla daca in afara tarii te gasesc cu ITP expirat ?

1. Pana acum singurul raspuns, adica un raspuns partial, este ca iti da amenda si ca iti ia talonul. Cel putin asa se procedeaza la noi in tara in cazul masinilor inmatriculate afara si care controlul tehnic expirat. Si respectivului i sa da o dovada ca poate circula sa isi remedieze problema, talonul fiind trimis de Politia Romana la Politia statului respectiv.
In Belgia, iau amenda si atat, fara confiscare talon.

2. Acum daca imi ia talonul nu-i bai, numai sa il trimita repede inapoi ca peste o luna dupa ce ma intorc in tara trebuie sa plec iar. smile.gif

3. Daca imi da amenda, aici este mai nasol, ca daca iau 500 euro m-am scos.

4. Problema este sa nu imi imobilizeze masina, sa o duca intr-un centru din ala si sa dau bani sa o iau de acolo si sa o duc in tara pe platforma.


Sa nu faceti niciodata ce am facut eu ...

<span class='edit'>2 Sep 2008, 12:35:</span>

**********************************************************************
Resalutare,

Vin cu vesti noi ...

Cele din tara cam nasoale si numai din auzite, fara ceva concret si deci fara suport legislativ. Prietenul meu de la RAR a auzit ca in astfel de cazuri exista posibilitatea ca in EU Politia sa iti ridice talonul, numerele de inmatriculare si iti iei si o amenda.


Vestile din Belgia, destul de imbucuratoare :

1. am fost cu masina la control, la RAR-ul lor, super frumos, super verificari ... mi-a placut. In plus esti tot timpul langa masina, si daca insisti stai tot timpul la volan si ei iti spun ce sa faci. Rezultatele au fost foarte imbucuratoare ... nici un fel de joc, nici un defect major, in afara de un dereglaj la farul stanga pe faza scurta (bate prea jos). Mi-au dat un certificat de vizita valabil 15 zile (l-am atasat sa il vedeti).scan0002.jpg ( Size: 167k ) Number of downloads: 3502


Din pacate datorita reglajului la far nu este verde, este cu chenar rosu. Deci trebuie sa remediez problema si sa ma duc din nou.

2. cand m-am intors de la RAR, imi iau inima in dinti si trec pe la Politie. Sar doi politai pe mine cand incep sa le explic problema de am crezut ca iau amenda smile.gif . In final a fost bine ca au fost rai, mi-au verificat actele, le-am aratat controlul tehnic si mi-au spus ca trebuie sa reglez problema, sa ma prezint din nou si sa ies de acolo cu certificat cu chenar verde. In rest nu mi-au zis nimic, nici ca stateam de mai mult de 6 luni, nimic, s-au uitat la masina etc etc ...

Ceea ce este mai important este ca m-au asigurat ca daca am controlul in regula, pot sa ma duc linistit in tara ca totul este OK. Acum daca Politia zice, eu zic sa ii cred !


OK, am deci 15 zile sa reglez farul si sa trec din nou pe la control. Bafta, revin cu informatii noi de indata ce apar.


Multumesc inca o data lui murfi.

This post has been edited by adrian_c: 2 Sep 2008, 13:39


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 2 Sep 2008, 14:05
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




N-au putut sa-ti puna si litere ca sa-ti treaca numarul de inmatricaulare?
Si vad ca a costat numai 27 de euro.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 2 Sep 2008, 14:21
Post #26


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Salut murfi,

nu stiu cum au formularele, ca sunt tipizate pe pc. Reglez farul ala si ma duc din nou la ei. Am discutat telefonic si vor verifica numai farurile si atat.

Vroiam sa te intreb daca si socrul tau a avut acelasi gen de formular. Sau numai a facut un control amanunatit la un garaj ?

Merci !


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 2 Sep 2008, 14:22
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




acelasi


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 2 Sep 2008, 14:25
Post #28


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




QUOTE(murfi @ 2 Sep 2008, 13:22)
acelasi
*



dar era din ala verde, nu ?


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 2 Sep 2008, 14:29
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Legea cu 6 luni inca e valabila. Conteaza foarte mult daca esti rezident sau nu. Daca nu esti rezident, te poti declara turist si ai scapat de probleme. Ideea e ca nu prea se verifica lucrurile astea, dar nici nu esti in regula, deci mare atentie ca oricine te poate lua la bani marunti daca nu-i place de fata ta, numerele din romania, etc etc. Daca dai de vreun caz gen ala din Italia cu Mailung, si se pun aia pe romani vreo 2-3 zile, ajungi la o gramada de incurcaturi.
Cu revizia nefacuta, la 6 luni, si mai ales cu cea de Belgia, care confirma practic ca nu ai dus masina in tara 6 luni, intaresti banuiala respectiva. Eu nu le-as arata revizia facuta in Belgia, decat daca intreaba explicit de ea, la un eventual control de rutina. Zici ca ultima oara cand ai fost in tara ai uitat ca tre' sa faci verificarea, si ai facut-o in Belgia. Tre sa stii cand ai fost ultima data cu masina in tara, daca te intreaba, asa ca adu-ti aminte din timp data, si sa o ai in memorie, proaspata.
Da, pentru un an jumate o inmatriculezi daca vrei sa fi 100% legal si daca stii sigur ca nu poti veni in tara la fiecare 6 luni. La intoarcere in tara, nu platesti taxe (prea mari), taxa de prima inmatriculare se plateste o singura data. Nu toate tarile din UE sunt indulgente, depinde mult si de taxele care se platesc pe automobile.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 2 Sep 2008, 14:49
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Nu mai stiu ce culoare era dar arata cam ca asta al tau si oricum era scris in NL

QUOTE(adrian_c @ 2 Sep 2008, 15:25)
dar era din ala verde, nu ?
*



This post has been edited by murfi: 2 Sep 2008, 14:50


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:31
Forum Renault