DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia electrica, o imbunatatire radicala

einstein1984
post 30 Nov 2005, 20:39
Post #1


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Una din noile mele pasiuni sunt vehiculele electrice. In cautarile mele pe net am gasit si acest vehicul dacia mai deosebit. Culmea e ca vine din Kuweit, unde benzina e mai ieftina decat apa de la robinet.
Mai exista o Solenza electrica creata de IMEP .
Daca intereseaza si pe altcineva, piesele pentru o conversie sunt vreo 10 000 $ (motor, controler, baterii). II rog pe distinsii nostri moderatori sa aiba grija ca topicul sa nu degenereze in mistocareala.
Pareri sau intrebari pe acest subiect?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 30 Nov 2005, 20:52
Post #2


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




N-am inteles de ce ii zice "only for day driving" ? Adica nu merg becurile?

Alte intrebari: cat timp dureaza si cat curent se consuma pentru un ciclu de incarcare (deci cat ma costa sa merg cei 115 km) ?

Si inca una: exista posibilitatea de a pastra motorul original? Adica de a face o masina hibrida? Eventual de a re-incarca bateriile cat timp se merge pe combustibil fosil?

This post has been edited by ovidiusoft: 30 Nov 2005, 20:54


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 30 Nov 2005, 20:54
Post #3


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




QUOTE(einstein1984 @ 30 Nov 2005, 20:39)
Una din noile mele pasiuni sunt vehiculele electrice. In cautarile mele pe net am gasit si acest vehicul dacia mai deosebit. Culmea e ca vine din Kuweit, unde benzina e mai ieftina decat apa de la robinet.
  Mai exista o Solenza electrica creata de IMEP .
  Daca intereseaza si pe altcineva, piesele pentru o conversie sunt vreo 10 000 $ (motor, controler, baterii). II rog pe distinsii nostri moderatori sa aiba grija ca topicul sa nu degenereze in mistocareala.
  Pareri sau intrebari pe acest subiect?
*



asta e mai mult de domeniul SF. pretul e exagerat, iar portbagajul e plin cu acumulatori. sincer nu vad doritori pt. asa ceva.


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Nov 2005, 21:36
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Da, nu are consumatori pe 12V in masina. Poate insa sa cumpere un transformator coborator de tensiune si alimeteaza farurile, stopurile.... sau foloseste o baterie separata pentru ele.
Bateriile se pot amplasa intr-o cutie amplasata in podeaua masinii (dupa decuparea prealabila a acesteia). La matiz ar fi perfect.
Calculeaza si tu ca ar costa vreo 120 kWh x0.27ron=32.4 ron deci echivalentul unui litru de benzina pentru 100km. Dar tariful la energia electrica poate fi si mai mic (acela pe timp de noapte).
Chestia ca la un numar de km tre sa schimbi bateriile (depinde de nr de cicluri de descarcare si de cat de descarcate sunt bateriile cand le incarci). Se pot incarca bateriile in 3 pana la 8 ore .
Uitati cum arata o masina construita pentru a fi electrica.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 30 Nov 2005, 21:48
Post #5


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




[quote=einstein1984,30 Nov 2005, 23:36]
Da, nu are consumatori pe 12V in masina. Poate insa sa cumpere un transformator coborator de tensiune si alimeteaza farurile, stopurile.... sau foloseste o baterie separata pentru ele.

Dar unde e problema in folosirea unor becuri de 110V? Sau sa se faca pt 96, cat e instalatia. NU?


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Nov 2005, 21:52
Post #6


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Uite, de postul de deasupra nu era nevoie!
Oricum, se pare ca s-au facut si R12 electrice:
http://www.econogics.com/ev/myevs.htm
Nu de catre francezi totusi.
Dacia Solenz electrica de la IMEP se lauda cu un cost de 490lei/km. Nu e rau nu?

This post has been edited by einstein1984: 30 Nov 2005, 23:37


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 8 Dec 2005, 00:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Pentru autonomii mai mari, banuiesc ca se poate atasa usor un motogenerator de cca 7-10kW care sa tina bateriile incarcate. Asta sa fie pus in portbagaj, de exemplu. Astfel, se transforma in automobil hibrid.
Totusi, bateriile cu plumb (alea cu gel) tin maxim 500 cicluri de descarcare completa (deep discharge cycle) iar in conditii reale, mai putin. Asta inseamna 100km*500cicluri=50000km. O baterie de 25AH/12V cu gel costa cam 80EURO; facusem si eu niste socoteli odata, da' nu prea ma incantasera preturile... Si mai sunt si grele bateriile alea!
A, si alta chestie: in Kuweit clima e calda. La temperaturi joase, capacitatea bateriilor scade chiar si la jumate!
Energia specifica a acum. cu Pb la 25'C e maxim 30Wh/kg. Adica 500kg de acumulatoare stocheaza 500*30=15kWh. La o viteza de 100km/h, o masina de dimensiunile unei Supernove consuma cam 10kW, deci ar avea o autonomie de 1h30', adica 150km/h. In conditii ideale. Dar daca s-ar folosi acumulatoare cu litiu care au peste 150Wh/kg? autonomia ar creste de 5 ori!!!

This post has been edited by DAVIDK: 8 Dec 2005, 00:15


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Dec 2005, 13:05
Post #8


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Corect. Generatorul acela se vinde sub forma de remorca pentru a merge pe distante lungi.
Bateriile se pot monta in cutii izolate termic si incalzite cand masina e conectata la sursa de curent.
Bateriile cu litiu costa cam 200$ o celula de 100Ah. www.kokam.com


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 24 Dec 2005, 23:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




niciodata nu te poti pune cu romanu radmasa.gif


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali103
post 9 Mar 2006, 11:14
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 9 March 06




Citeam topicul si ma gandeam eu asa daca nu poti atasa cumva la motor sau eventual cumva la roti , un motor generator ( dinam ) , care in timpul rularii sa mai incarce sau sa mai preia din sarcini .... nu cine stie ce dar cate de putin smile.gif , astept idei smile.gif , apropo benzina e pe terminate , si cred ca ar fi timpul sa ne gandim cum o sa folosim energia electrica .

This post has been edited by vali103: 9 Mar 2006, 11:14


--------------------
Dacia Solenza - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 9 Mar 2006, 11:53
Post #11


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Venturi Fetish, electric sportscar!

499_141a95d8422cda3f604be4e4409a3fab.JPG

This post has been edited by vis-a-vis: 9 Mar 2006, 12:31


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobalex
post 9 Mar 2006, 12:10
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 December 05
From: Bucuresti




Conversia costa 4200 $ , scrie nenea Bashar in fisa aia , oricum nu merita , chiar daca vinzi ce dai jos de pe masina.


--------------------
Dacia SNova - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 9 Mar 2006, 12:28
Post #13


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Daca te gandesti la aspectul cumparare-vanzare, nu cred ca ai fi un client al acestei metode alternative.

In loc de acumulatori, nu s-ar putea folosi pur si simplu un generator electric propulsat de un mic motor diesel care sa mearga la turatie joasa si constanta? S-ar realiza astfel o mare economie de carburant.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebybv
post 9 Mar 2006, 14:17
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 8 August 05
From: Brasov






Eu ma gandeam la un sistem similar locomotivelor Diesel-Electrice, adica un motor diesel antreneaza un generator, iar acesta transmite energia electrica la patru motoare electrice, fiecare roata fiind antrenata de un astfel de motor electric.

Avantajul solutiei, chiar daca nu este in intregime electrica, este faptul ca motorul diesel are un regim de lucru cvasi-constant => consum foarte mic. Plus ca se creste autonomia, aspect deficitar la solutiile integral electrice.

Controlul vitezei s-ar face printr-un variator de tensiune, caroseria ar fi construita (cred ca e la fel si la actualele masini electrice) din aluminiu si/sau fibra de carbon.

Eu citisem mai demult de astfel de concepte, insa nu stiu daca alte firme au construit deja asa ceva. (Nu cumva Yaris are un sistem hibrid? dar nu cred ca asa cum am descris eu mai sus...)

PS. Chiar daca marile corporatii fac declaratii ca se intereseaza de soarta mediului, nu cred ca vor lasa prea curand sondele si rafinariile in paragina doar ca sa puna in aplicare astfel de planuri ecologice. Banul face lumea sa se miste deocamdata, si nu cred ca 3 masini electrice ar schimba acum asta.

"Totusi este trist in lume"...cate dreptate avea Eminescu...


--------------------
Mazda 6 2.0 CD 143CP SPORT 2006
"...The force is strong with this one..."
- Seat Leon 1,6 16v 105 CP - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Feb 2010, 11:50
Post #15


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Problema cea mai mare cu care se confrunta automobilele electrice sau hibride este bateria. E grea, are dimensiuni mari, are capacitate mica, se incarca incet, se distruge repede. In consecinta trebuiesc acumulatori de tip deep cycle, numite si baterii de tractiune, care sa permita o descarcare puternica, pana aproape de zero, fara distrugerea elementilor.
Ma batea un gand pe vremea cand imi alegeam lucrarea de diploma, prin 2000, sa modific un automobil astfel incat sa-l fac hibrid.
Facusem si ceva calcule dar nu mai stiu pe unde sunt.
Pentru simplitate si usurinta adaptarii ma gandisem sa plec de la o masina construita pe solutia totul in spate. Candidatele realiste la vremea aia erau: Dacia 1100, Skoda 100, 1000MB, 120, VW broscuta si derivatele sale.
Ma hotarasem pentru Dacia 1100 pentru ca se gaseau inca piese cat de cat, e o masina f simpla, instalatia de franare e independenta, are 4 portiere, etc.
Pe de alta parte, cea mai interesanta era VW broscuta, dar pretul cochiliei ar fi fost sensibil mai mare si cam ciuciu bani pe vremea aia.
Skoda avea tabla mai buna dar cam greu cu piesele
Dacia 1100 avea un motor de aproximativ 40 CP /4500rpm si un cuplu de aproximativ 80Nm/3000rpm.
Plecasem de la ideea sa mentin conversia cat mai simpla.
Alesesem un motor de curent continuu, clasic, cu colector.
Motorul electric ar trebui sa aiba un cuplu cat mai apropiat de cuplul nominal al masinii ceea ce nu e o problema.
Ma decisesem sa pastrez cutia de viteze, si sa fac o simpla pozitionare a motorului electric pe dansa in locul motorului termic.
Astfel, in trafic agolmerat, as fi ales treapta 1 si mergeam foarte incet cu un consum mic de energie electrica, apoi, cand traficul o permitea, ajungeam in treapta 4 pana la o viteza rezonabila de 100km/h, asta teoretic, ca practic nu aveam eu curajul sa merg asa repede cu conserva aia.
Langa motorul electric venea (o moara pe Siret) controllerul motorului, practic un chopper cu recupererarea energiei de franare, si un condensator mare cat o zi de post.
Bateriile au fost practic motivul pentru care am abandonat proiectul fiindca nu aveam fonduri sa le cumpar si nici nu voriam sa fac doar un proiect pe hartie. Ma gandeam sa desfiintez locurile din spate si acolo sa fac o cutie in care sa asez bacteriile de tractiune. Aveam portiere prin care sa le bag si pe unde sa intru sa fac masuratori si altele
As fi instalat in fata o baterie normala de 12V, mare in jur 100Ah, din care sa alimentez consumatorii normali zilnici: lumini, ventilatie, muzica, etc. La incalzire ma gandeam sa fac ceva cu carbuni, ca altfel de unde energie termica.
Dar pana la urma sfanta lene a invins si am facut un dragut de proiect software si gata care a costat doar munca.

This post has been edited by dizzy: 3 Feb 2010, 11:53


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daredan
post 2 Jan 2012, 17:23
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 9 March 10




Si uite asa, din an in pasti se mai posteaza si pe acest topic smile.gif Asa ca a venit vremea de postat din nou..
Daca nu o sa mai am voie sa conduc dacia mea papuc din 1996 din cauza "poluarii" o sa-i trag o operatie de schimbare de "sex". Din pacate tehnica pentru a avea un vehicul fiabil este foarte scumpa si inabordabila pentru noi, muritorii de rand. Insa, pentru o plimbare(autonomie) de sub 30km/zi cred ca s-ar putea incropi ceva si cu ce avem disponibil prin fundul garajului. Foarte tare ideea sa ai o masina electrica intr-un trafic cum este cel din Bucuresti unde mai mult stai in coada de masini decat rulezi.


--------------------
dacia 1304 1996 pick-up - b-43-mla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 2 Jan 2012, 19:20
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Interesante idei ,
Dac nu ma insel si astia de la DACIA au incercat ceva , parca pe un sasiu de logan utilitara.
Oricum cred ca spilul sunt bateriile.


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 2 Jan 2012, 20:18
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Eu urmaresc de ceva vreme site-ul celor de la ev-power. Chiar mi-am luat si cateva celule de 20Ah pentru bicicleta electrica.
Iata ceva nou:
http://www.ev-power.eu/?p=p_65&sName=evtraxer


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 2 Jan 2012, 23:58
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Ma ingrozeste gandul , ca in cazul unui accident destul de puternic, pe langa leziunile pe care le-as avea in cazul unui accident normal, ar existea posibilitatea ( suplimentara ) sa te arzi destul de tare cu acidul din baterie .
Deci un risc crescut de leziuni nedorite in caz de accident.
Probabil ca si din cauza asta inca nu au aparut inca pe piata automobile electrice.


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 3 Jan 2012, 00:07
Post #20


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Masini electrice se pot cumpara de catre oricine. Sunt cateva modele "puse la dispozitia" marelui public. Problema este pretul foarte piperat al masinilor, lipsa "statiilor electrice" de alimentare, cel putin in Romania, si inlocuirea bateriilor care este extrem de costisitoare.

Degeaba costa putin si sunt "eco friendly", daca ai viteza maxima de 80-100 km/h si autonomie de maxim 150 km. Momentan sunt ok pentru oras, si cam atat.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SERGIULICA04FUX
post 3 Jan 2012, 00:10
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.357
Joined: 9 November 08
From: Satu Mare/Cluj Napoca




QUOTE(adrian.petrov @ 2 Jan 2012, 23:58)
Ma ingrozeste gandul , ca in cazul unui accident destul de puternic, pe langa leziunile pe care le-as avea in cazul unui accident normal, ar existea posibilitatea ( suplimentara ) sa te arzi destul de tare cu acidul din baterie .
Deci un risc crescut de leziuni nedorite in caz de accident.
Probabil ca si din cauza asta inca nu au aparut inca pe piata automobile electrice.
*


eu din cate stiu acumulatorii sunt gel cei pusi pe masini nu cu acid


--------------------
Skoda Fabia 2005/Confort
Pentru toti cei care ma irita am o vorba sa va spun inca: GURA MICA!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daredan
post 12 Jan 2012, 00:15
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 9 March 10




QUOTE(Maskatu @ 3 Jan 2012, 00:07)
Masini electrice se pot cumpara de catre oricine. Sunt cateva modele "puse la dispozitia" marelui public. Problema este pretul foarte piperat al masinilor, lipsa "statiilor electrice" de alimentare, cel putin in Romania, si inlocuirea bateriilor care este extrem de costisitoare.

Degeaba costa putin si sunt "eco friendly", daca ai viteza maxima de 80-100 km/h si autonomie de maxim 150 km. Momentan sunt ok pentru oras, si cam atat.
*



Cred ca roadster-ul Tesla iti contrazice afirmatia. Din pacate este si adevar in ceea ce zici, dar daca stai si te gandesti cati km facem in viata noastra doar in oras in calatorii scurte (de 10 pana la 50km/zi), o sa vezi ca o masina electrica ar fi mai mult decat ideala (dupa cum ai precizat). Calatoriile lungi de peste 100km le facem (omul obisnuit, nu distribuitorul sau postasul) doar in concedii sau week-end-uri si mai ales, in afara orasului. Eu pentru uzul loco ma gandeam sa adaptez masina. Poate se iveste si ocazia sa fac asa ceva.

Dacia Logan PickUp (sau papuc) s-a comercializat cu motorizare electrica in SUA dar nu a avut succes. Undeva am citit ca s-au scos la vanzare caroseriile masinilor respective (fara motorizarea electrica aferenta) pe situri de licitatii doar ca sa scape de ele. Cine s-a aventurat sa investeasca in papucul electric nu prea a studiat piata. Este o masina prea mica pentru gustul americanului de rand care ar avea nevoie de un Pick-Up (fie si el electric). Daca ofereau Duster-ul electric aveau muuuult mai mult succes.

Sistemul de stocare al energiei electrice este si ramane pentru ceva timp problema cea mai complicata si care se opune evolutiei acestui tip de motorizare. Dar, in timp, poate se rezolva si acest lucru. Bateriile cu plumb si electrolit din acid s-au folosit de la sfarsitul secolului 19 la actionarea automobilelor electrice. Desi greutatea lor le cam "scoate din ecuatie" raman cea mai ieftina baterie la ora actuala. Cel putin, pe care putem pune noi mana. Insa aici trebuie mentionat ca nu orice tip de baterie cu plumb (in speta cele de pe masina), ci un tip special care sa permita descarcarea ei in proportie de peste 80% fara sa-i afecteze propietatile.



--------------------
dacia 1304 1996 pick-up - b-43-mla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 12 Jan 2012, 12:59
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Bateriile folosite in prezent sunt pe baza de litiu, nu plumb, nu gel.
Anumite tehnologii cu litiu sunt foarte periculoase (cele cu anod cu cobalt) caci pot lua foc la supraincarcare, insa alte tehnologii mai noi nu prezinta risc de incendiu. In ultimii ani s-au facut progrese si in sensul extinderii temperaturilor de functionare, astfel incat exista baterii cu litiu capabile sa functioneze normal pana la 80 grade C.
Si pretul a scazut, ajungand pe la 200..300EUR/kWh, comparabil cu tehnologiile pe plumb.
Plumb care, atentie, nu permite o rata de descarcare de macar 1C pana la mai mult de 50% din capacitate.

This post has been edited by DAVIDK: 12 Jan 2012, 13:03


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:15
Forum Renault