DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme directie, pivoti, bielete , geometrie etc

CIPTUNING
post 5 Mar 2009, 18:52
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Ca sa parafrazez vremea de afara: apa de ploaie. biggrin.gif Am inceput sa las urme de ulei pe asfalt, din cauza casetei..


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 5 Mar 2009, 19:17
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Neee...ti se pare. smile.gif
Mai bine mai dai 30RON pe inca 1l de ulei de servo si gata.. smile.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 6 Mar 2009, 00:20
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




dar vesnicul silicon nu e bun de nimic?poate etanseiza ceva pe acolo sa opreasca scurgerile?


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 6 Mar 2009, 00:25
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




cam mult ulei ca sa poti etansa ceva.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Banu1974
post 6 Mar 2009, 08:59
Post #95


COSTIN


Group: Members
Posts: 1.155
Joined: 5 October 08
From: BUCURESTI-CHITILA




QUOTE(CIPTUNING @ 5 Mar 2009, 18:52)
Ca sa parafrazez vremea de afara: apa de ploaie. biggrin.gif  Am inceput sa las urme de ulei pe asfalt, din cauza casetei..
*


Nu vreau sa te sperii,eu am ramas fara ulei pe serpentina la Sinaia.
Si am cu servo",o caciula de bani costa caseta...
Urmareste-o daca atunci cand virezi maxim,pierde mai mult....


--------------------
dacia solenza 2003 clima - B-33-SAC
Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AleXuTzU_Tau
post 9 Mar 2009, 20:11
Post #96


ReCharGe


Group: Members
Posts: 321
Joined: 18 January 08
From: HoNoLuLu




QUOTE(CIPTUNING @ 5 Mar 2009, 18:52)
Ca sa parafrazez vremea de afara: apa de ploaie. biggrin.gif  Am inceput sa las urme de ulei pe asfalt, din cauza casetei..
*



stai linistit ca si mie imi curge ulei din caseta....singura chestie ca sa nu iti mai curga....este sa nu mai rotesti de volan pana la maxim...pana face poc de nu mai merge mai departe...daca ai incerca sa nu il mai rotesti pana la capat ai sa vezi ca nu iti mai pierde asa de rau ulei.....eu asa fac...si nu imi mai pierde.......ca vorba lu BANU....e o carutza de bani o caseta ...e in jur de 1000 RON....asa ca mai bine completezi ..smile.gif) ciao


--------------------
Monster TrucK Solenza Clima 2222 - B-03-FGO
Ma Dau In Barci Si Tu Nu Vezi Asta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steamy
post 11 Mar 2009, 16:27
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 February 09




Multumesc pentru sfat. Intr-adevar, uneori aud niste trosnituri la intrare/iesire din curba. Initial am crezut ca e planetara. Dar e posibil sa fie rulmentul de care ai pomenit.


--------------------
Dacia Solenza Clima, 2003
InSolența
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Mar 2009, 10:41
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(rratzoiusexos @ 6 Mar 2009, 00:20)
dar vesnicul silicon nu e bun de nimic?poate etanseiza  ceva pe acolo sa opreasca scurgerile?
*



Acolo e presiune mare , nu ai cu ce sa etansezi nimic .

Trozniturile sunt probabil din bielete , dar nu din cauza semeringului care pierde lichid si NU sunt normale !!!

Vedeti ca si caseta se mai regleaza sa mearga mai usor sau mai greu , nu stiu in ce masura influenteaza puterea solicitata de la servo-directie , dar se poate regla . Anul trecut eu am mai strans-o putin , pentru ca-mi zbura volanul din mana la fiecare hop si ma enerva .

Pentru o rezolvare o aproblemei , cred ca se poate gasi un service unde sa se poata schimba nenorocirea aia de semering din caseta . La cele de origine nu vor sa se bage pentru a forma oamenii sa dea o groaza de bani pt una noua , dar de reparat se repara !
Dati si voi de stire daca gasiti vre-un mecanic mai priceput care sa repare "pe banda" mai multe de genul 10-20 de bucati , la un pret decent 1 - 2 mil / bucata .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 23 Mar 2009, 14:31
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




eu am mecanic care sa schimbe semeringul,dar mi a zis ca nu garanteaza ca schimbarea semeringului opreste scurgerea de lichid..a zis ca pot fi jocuri ..si altele.in plus unde gasim semeringurile miraculoase?aditivul ala de pus in lichidul de servo a dat vreun rezultat?


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 25 Mar 2009, 15:09
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nici un aditiv nu iti opreste curgerea de ulei FARA sa aiba efecte secundare neplacute ! Sa nu uitam ca scopul la servo este sa se miste mai usor , cu ajutorul presiunii create in caseta pe un anumit sens .
Poate avea acelasi efect ca si acel praf care-l torni in antigel ca sa-ti opreasca vre-un pot de la radiator ... dar in timp vei observa ca se depune si in motor , astfel avand un efect mult mai daunator decat acel pot din radiator .

Codul semeringului se gaseste si pe acest forum , cineva s-a interesat si l-a scris , dar chiar nu am timp acum sa caut topicul .
DACA acel semering se schimba NU are ce sa curga ! Este la fel ca si cu semeringul de la pompa de servo , ca la unii si acolo mai supureaza putin , adica la pompa care este antrenata de cureaza de accesorii ...

Jocurile , trozniturile si altele nu tin de acel semering ! Nu uitati ca acea cutie se poate si strange putin ! Noi aici vb despre partea neplacuta de curgere a lichidului si nu de altele !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 25 Mar 2009, 20:26
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




codul l am vazut si eu pe aici,am vazut si niste dimensiuni,dar unde le gasim?ca totaici am citit ca se gasesc f f f greu


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 26 Mar 2009, 12:41
Post #102


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




la mine troncane fata cand dau in gropi si trage dreapta cu cat creste viteza cu atat trebuie sa tin de volan sa o tin dreapta. planetarele sunt ok, deci dupa simptomele astea ce sa fie? pivotii?


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 26 Mar 2009, 16:04
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




bucsi bascula,bucsi bara stavilizatoare,pivoti+ceva geometrie


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 26 Mar 2009, 18:52
Post #104


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Mai pot fi si bieletele de directie - daca s-a uzat pipa. Doar o verificare la service te ajuta.
Schimba oricum bucsele de la bara stabilizatoare. Verifici si pivotii.
Daca bieletele sunt duse... refaci si directia.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 26 Mar 2009, 19:43
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




QUOTE(rratzoiusexos @ 25 Mar 2009, 20:26)
codul l am vazut si eu pe aici,am vazut si niste dimensiuni,dar unde le gasim?ca totaici am citit ca se gasesc f f f greu
*



"Pentru simeringul 19x30x6 s-a folosit ca inlocuitor un simering 18x30x6", scrie aici: http://www.daciaclub.ro/Solenza-caseta-de-...ml#entry1415481
Acest "inlocuitor" are diametrul gaurii interioare putin mai mic, asa ca va intra putin fortat pe ax.
Acesta se gaseste! La un magazin mi l-au gasit dupa dimensiune, ca fiind de Nissan si costa in jur de 10 lei. Plus ca se gaseste si pe net, daca aveti rabdare.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Mar 2009, 23:02
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




AVEM , dar incercati sa ramanem la subiect , adica la "curgerea" semeringului de la caseta de servo-directie si nu mai bagati troncanituri si altele aici !
Troncaniturile nu se rezolva din acel semering !

Marius, iti reamintesc titlul acestei dezbateri:

Probleme directie, pivoti, bielete , geometrie etc

Te rog sa citesti cu atentie ce se scrie aici - nu lua in considerare doar ce te intereseaza pe tine.


This post has been edited by i96nds: 27 Mar 2009, 00:56


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 27 Mar 2009, 15:07
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




ar fi minunat sa mi rezolv pb de la caseta de directie cu doar 10 lei.eu ,personal,completez destul de putin...100-max 200g pe luna.nea mecanicu a zis ca atunci cand o sa curga abundent o sa si bage nasu.sper sa mai dureze ca manopera te omoara la operatiuni d astea


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 27 Mar 2009, 16:20
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai 100-200g pe luna nu e putin.. biggrin.gif
Eu completez mai mult vara, dar nu cred ca pun mai mult de 50g pe luna.
Da chiar si asa cred ca tot mai ieftin e sa completezi.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 Mar 2009, 09:24
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




ratzoiulsexos - manopera sa spunem ca va fi vre-o 50 ron + semeringul 20 ron ... ajungi la 70 ron , dar tot este ok ! Daca omul se baga , m-ar interesa si pe mine , dar sa stie meserie ! Eu nu te-as sfatui sa astepti sa curga siroaie de lichid de servo-directie ca pe urma o dai in altele si mai grave !
Intreaba si tu omu cat ar lua ca manopera si daca poate sa faca rost de acel semering si hai sa vb pe privat cum rezolvam problema .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 31 Mar 2009, 02:09
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




in pr rand omul e din provincie,mizil,ph,de unde sunt si eu de fel.e renumit in zona,din ce am inteles e inginer auto,repera si mertz si bmw.ia 50 de lei pe ora de lucru ,dar lucreaza f incet,si migalos...cred ca ia manopera intre 100 si 200 lei.dar e mai bun ca cei de la dacia.
mai am o intrebare...parca am citit la cineva ca a mai dat drumu la servodirectie,ca era prea rigida?cum ati facut asta,o pot face singur?ce consecinte are?
multam!

This post has been edited by rratzoiusexos: 31 Mar 2009, 02:10


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maky
post 31 Mar 2009, 17:54
Post #111


:) drum bun!


Group: Members
Posts: 23
Joined: 31 May 08




am si eu o intrebare, daca apuc roata si trag de ea pe orizontala are joc si se aude cum bate ceva, la plecarea de pe loc mai in forta ca si la franarea mai puternica volanul trage intr-o parte, planetarele sunt bune, ce este uzat ca sa stiu sigur ce cumpar?


--------------------
Dacia Solenza 2003 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 31 Mar 2009, 18:53
Post #112


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai ori pivotul, ori capul de bieleta.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 31 Mar 2009, 21:52
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Referitor la simeringul nostru buclucas... poate este o solutie prin care ne complicam mai mult, asta in cazul in care folosirea acelui simering putin mai mic ar rezolva problema pentru un timp mai mare decat cel original, dar ma gandeam la o modificare.
Daca am modifica datele problemei,(adica diametrul interior sau cel exterior al sim.) astfel incat, fie prin ingrosarea axului fie prin ingustarea locasului in care intra simeringul, am obtine dimensiunile unui simering care este mult mai usor de gasit?
Incercarea o poate face un strungar, pe un "ansamblul capac superior-pinion" (poza) luat de pe o caseta stricata. Nu as face totusi experimente pe caseta mea decat daca as fi sigur ca trebuie inlocuita. Poate as gasi prin service una descompletata si as lua doar piesa care ma intereseaza. Ce ziceti?


Attached thumbnail(s)
poza21.JPG ( Size: 435.13k ) Number of downloads: 928


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Apr 2009, 18:48
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(rratzoiusexos @ 31 Mar 2009, 02:09)
in pr rand omul e din provincie,mizil,ph,de unde sunt si eu de fel.e renumit in zona,din ce am inteles e inginer auto,repera si mertz si bmw.ia 50 de lei pe ora de lucru ,dar lucreaza f incet,si migalos...cred ca ia manopera intre 100 si 200 lei.dar e mai bun ca cei de la dacia.
mai am o intrebare...parca am citit la cineva ca a mai dat drumu la servodirectie,ca era prea rigida?cum ati facut asta,o pot face singur?ce consecinte are?
multam!
*




Daca acel mecanic imi ia 1 - 1,5 mil + plata piesei ( semeringul ) , mai dau si eu ceva pe benzina si inca ceva pe lichidul de servo si in 2-3 ore sa ma stiu cu caseta rezolvata , atunci as fi de acord . Dar daca o da in diverse si ma lasa ca caseta in brate ... ca nu stie nu stiu ce sau nu-i iese nu stiu ce la caseta ... atunci e nasol . Tot pe aici am citit ca nu-i chiar asa de usor sa schimbi acel semering , ca risti sa-ti sara nu stiu ce de prin ea , sa nu functioneze corect , adica sa mearga "servo" numai intr-o parte ... Stiu si eu multi mecanici de multe marci si masini , dar asta nu inseamna ca mi-as da directia pe mainile lor . Mai pe larg , daca mecanicul tau stie sa faca acele casete "pe banda" si toate sa fie functionabile dupa reparatie lui , as fi de acord , dar sa INCERCE sa o repare , asa ceva NU as vrea .
Daca asta m-a tinut aproape 80.000 km si inca mai merge asa , atunci as da banii astia pe reparatie .

Altcineva , adica eu , am mai strans putin surubul de la caseta pt ca mergea prea usor si-mi sarea volanul din mana la denivelari .

Ciptuning - eu am inteles ca nu semeringul in sine este problema , ca se pare ca se poate gasi usor odata ce-i stii cotele / codul , ci desfacerea celui vechi si instalarea celui nou fara sa se intample alte evenimente neplacute . De asta nu cred ca e o idee buna sa cresti diametrul axului sau a ce spui tu , daca de umblat tot umbli la caseta , macar rezolvi problema definitiv , nu o astupi cu cep si te astepti sa nu mai curga .

Intrebare : pana acum a renuntat cineva la servodirectie si sa treaca pe caseta de directie mecanica ?

ratoiule - cauta in manual , daca nu ai , cauta un manual ! happy.gif

This post has been edited by marius80_eugen: 2 Apr 2009, 21:16


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 2 Apr 2009, 21:02
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




acuma nu jtiu..nici eu nu am incredere..eu o sa incerc sa schimb semeringul problema cand se va strica de tot caseta si va pierde mai mult lichid.daca nu merge cu schimbatul semeringului ma duc la dacia si imi pun caseta noua.

2 Apr 2009, 21:05:
unde e mai exact surubul la caseta de directie?la mine e destul de rigida directia,si sunt curios daca va deveni putin mai moale.

This post has been edited by rratzoiusexos: 2 Apr 2009, 21:05


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 5 Apr 2009, 13:43
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




QUOTE(marius80_eugen @ 2 Apr 2009, 18:48)
Tot pe aici am citit ca nu-i chiar asa de usor sa schimbi acel semering , ca risti sa-ti sara nu stiu ce de prin ea , sa nu functioneze corect , adica sa mearga "servo" numai intr-o parte ..

Ciptuning - eu am inteles ca nu semeringul in sine este problema , ca se pare ca se poate gasi usor odata ce-i stii cotele / codul , ci desfacerea celui vechi si instalarea celui nou fara sa se intample alte evenimente neplacute . De asta nu cred ca e o idee buna sa cresti diametrul axului sau a ce spui tu , daca de umblat tot umbli la caseta , macar rezolvi problema definitiv , nu o astupi cu cep si te astepti sa nu mai curga .
*



Simering cu dimensiunile exacte nu prea se gaseste, ci unul cu dimensiuni apropriate, ce il inlocuieste cu succes pe cel original.
Din ce am citit eu, o singura persoana a avut probleme dupa remontatul casetei servo si asta pt ca montasera conductele inversate. Daca mai stii tu vreun link, ar fi util sa citim si noi, poate ca ne-a scapat vederii. sad.gif
Se scoate cam greu, intr-adevar, dar nu imposibil. Ar trebui sa rugam pe icsu si pe variable_dynamics sa ne descrie procedura.
Trebuie scos intai lagarul cu role, asta e partea cea mai grea. Probabil iese mai usor daca se incalzeste carcasa. Trebuie improvizata o presa..E greu sa faci un plan fara a avea piesa demontata in fata. Si piesa demontata inseamna inseamna masina trasa pe dreapta. O sa incerc sa caut pe la service un capac de la o servo stricata, poate ma lipesc de cineva insetat de niste beri, ca tot s-a incalzit afara. laugh.gif
Stie cineva care este producatorul casetei? Este la fel ca cea de Clio?


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 6 Apr 2009, 21:04
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




la mine curge si pe la pompa de servo.ce se poate face sa stopam aceasta scurgere?e tot un semering?vreo garnitura?se schimba la service dacia autorizat?


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 7 Apr 2009, 12:21
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




QUOTE(rratzoiusexos @ 6 Apr 2009, 21:04)
1.e tot un semering?
2.se schimba la service dacia autorizat?
*



1.Da.
2.Da, dar doar pompa cu totul. Nu ai invatat politica firmei? biggrin.gif


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 7 Apr 2009, 15:23
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




cam cat costa o pompa de servo?solutiide schimbare a semeringului de la pompa exista?daca la caseta s au gasit ma gandesc ca si la asta o fi..care ati efectuat operatiunea impartasiti si solenzarilor aflati la nevoie


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 7 Apr 2009, 22:37
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Din experienta altora: "Simeringul are dimensiunile 19,05 x 36 x 6,5 cu striuri pe dreapta (exista si pe stanga, in functie de sensul de rotatie al axului pompei) cod original 26025152 HIGH TEMP si bineinteles ca se mai fabrica. Pompa este fabricatie Saginaw si se monteaza pe multe masini."
Sau poti incerca cu dimensiuni apropiate daca se gasesc mai usor, dar exista riscul ca la demontare sa il strici de tot pe cel original iar cel nou, cu alte dimensiuni, sa curga mai rau. Deci, atentie!


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:52
Forum Renault