DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pistol pentru autoaparare - legal, de ce am nevoie?(acte,aviz, permis, etc)

DragosP
post 28 Nov 2006, 15:40
Post #31


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Nu, însă problema e că nu prea e voie să faci astfel de cadouri; ideea e că tu (generic vorbind) cam trebuie să fii normal la mansardă pentru a poseda așa ceva.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pasionatul
post 28 Nov 2006, 16:00
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 July 06




QUOTE(wolfin @ 28 Nov 2006, 16:23)
decat sa strangi din fund mai bine  fugi smile.gif LEXY

ca sa fiu on topic. eu am pistol cu aer comprimat-cadou de la socrul meu ohmy.gif -intrebare am nevoie de autorizatie pt. cumparare de munitie si butelie?
*





armele nu se dau cadou!!!

cand a luat socrul tau pistolul, a prezentat cazier, permis conducere, adeverinta de la medic ca este sanatos..........si ti-a dat tie arma!



--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 2006
[COLOR=blue][B][I]Logan Laureate 1.4[/I][/B][/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 28 Nov 2006, 16:03
Post #33


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(bulan @ 28 Nov 2006, 15:20)
:Ba voi aveti tigari ia dati incoace niste tigari ca asta seara am ramas fara bani si de unde mama dracu ati mai aparut si voi aici la mine in cartier,Ba voi stiti cine sunt eu?Eu sunt ovidiusoft care am facut carduri false la toti baietii din cartier ca nu mai merge cu ciorditul din buzunare ca n-are gugustiucii bani pe ei si sunt prieten cu bulan care e prieten cu argon care tatal cartierului.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Super tare..smile.gif) Daca nu te iau la bataie dupa acest discurs, cat timp rad ei o tai la la aia rusinoasa:D

This post has been edited by Lexy: 28 Nov 2006, 16:03


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 28 Nov 2006, 16:04
Post #34


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




daca stau sa ma gandesc nici nu mai stiu pe unde este blink.gif

dar de ce credeti ca stau prost cu mansarda rolleyes.gif

L.E -nu am spus ca l-a cumparat, probabil ca l-a primit si el, si probabil a crezut ca o sa ma impusc cu el huh.gif

Mi-am adus aminte, stiu unde este in fisetul lui ala mare si verde. acolo l-am lasat ca nu avea ce ii trebe. De Craciun il iau si pistolar ma fac radmasa.gif

Acum serios, daca doream arma "functionala" aveam pana acum, dar cum sunt un om pasnic de drac sa fac cu ea.Pt nevasta mea am luat un NATO de 5* cu 3 cai.



This post has been edited by wolfin: 28 Nov 2006, 16:15


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YO4RLP
post 28 Nov 2006, 16:07
Post #35


membru radioactiv


Group: Members
Posts: 331
Joined: 20 December 05
From: Galați




Faptul ca agiti o arma nu te scuteste de a lua un pietroi in freza. Patita de mine, in armata, la Paza si Ordine.


--------------------
Dacia SuperNova Confort 2002 - GL-06-EAF
Cine vrea, găsește posibilitați; cine nu vrea, găsește scuze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 28 Nov 2006, 16:17
Post #36


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(wolfin @ 28 Nov 2006, 15:23)
decat sa strangi din fund mai bine  fugi smile.gif LEXY

ca sa fiu on topic. eu am pistol cu aer comprimat-cadou de la socrul meu ohmy.gif -intrebare am nevoie de autorizatie pt. cumparare de munitie si butelie?
*


In pavilionul H din herastrau e un stand unde poti cumpara butelii CO2 fara acte. Munitie nu. In alte parti nu vand nici butelii fara acte.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 28 Nov 2006, 16:21
Post #37


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




daca ma voi hotara vreodata sa am arma va fi de de foc si aceea se va folosi doar in casa pt. intrusi sau nevasta mad.gif

pistolul cu aer comprimat mi se pare o jucarie

This post has been edited by wolfin: 28 Nov 2006, 16:23


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Nov 2006, 16:42
Post #38


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(wolfin @ 28 Nov 2006, 16:21)
daca ma voi hotara vreodata sa am arma va fi de de foc si aceea se va folosi doar in casa pt. intrusi sau nevasta...
*

Nu ar fi mai elegant si mai putin sangeros sa divortati??? blink.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 28 Nov 2006, 16:53
Post #39


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




auzi, aici este cafenea jumate gluma jumate adevar biggrin.gif

avem doar 3 luni. nu crezi ca este prea devreme plange.gif alcoholic.gif intrebare.gif

This post has been edited by wolfin: 28 Nov 2006, 16:55


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 28 Nov 2006, 17:14
Post #40


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Mai bine mai devreme decat prea tarziu radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 28 Nov 2006, 17:26
Post #41


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(wolfin @ 28 Nov 2006, 16:53)
...nu crezi ca este prea devreme...

Sau, altfel spus: niciodată nu e prea târziu! 04.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 28 Nov 2006, 17:34
Post #42


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(mauru007 @ 28 Nov 2006, 15:18)
[...] era o grenda defensiva fara focos, asa ca nu era utilizabila, oricum am facut multe farse cu ea  biggrin.gif
*



In liceu facuse rost un coleg de o grenada dezactivata, nici macar mecanismul nu-l mai avea. Avea o bricheta kaki, si a dracu bricheta era cilindrica si se potrivea la fix in gaura unde fusese focosul si mecanismul.

Colegu statea in prima banca, fix in fata catedrei. Intra profu de mate, se aseaza la catedra, deschide catalogul, colegu' deschide rucsacul, scoate grenada, o pune pe catedra, profu' se albeste la fat[z]a si pierit ingaima: "Nu... nu-nu-nu... fu... nu functioneaza, asa-i ?"

"Nu, dom' profesor, e bricheta mea. Asa-i ca va place?" Ia profu' "obiectul" si zice: "Na, da-l incoace, sa vedem ce o sa zica dom' director!", se ridica de la catedra si iese din clasa. Colegu' pierit, alb ca varu, nu mai zicea nimic. Trec 10 minute si profu' se intoarce, radea sa se prapadeasca. Noi nu pricepeam de ce rade, credeam ca il exmatriculeaza pe colegul nostru. Printre rasete ne-a explicat proful ca se dusese la director, batuse la usa, intrase si dupa ce au schimbat saluturile de rigoare, i-a pus lu' dom' director grenada pe birou iar dom' director fusese la un pas de a cadea de pe scaun! radmasa.gif






--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 28 Nov 2006, 17:49
Post #43


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




eu am fost cu ea la facultate la un laborator de rezistenta materialelor pentru cine stie, trebuia sa dai drumul la o greutate pe o lamela de otel si sa vezi oscilatiile etc. in loc de greutate am folosit grenada am avut un succes nebun.
in camin am luat la rand camerele unde aveam prieteni si batem cuie la dulap cu ea de ajunsesera oamenii sa incuie usa cand ma vedeau, la altii am pus-o pe un resou electric si am plecat din camera, baietii s-au dat dupa dulap si si au pus pernele in cap, le era frica sa iasa din camera ca trebuiau sa treaca pe langa resou. In alta camera un baiat s-a certat cu prietena pentru ca in momentul in care am "scapat" grenda din mana cu cuiul scos a fugit din camera si pe ea a lasat-o in voia sortii. Pe altul l-am speriat in felul urmator, i-am cerut un patent si de fata cu el am incercat sa o "dezamorsez" se ingalbenise baiatul. Partea cea mai amuzanta era ca toate "victimele" farselor deveneau apoi complici. Si aici intervenea spiritul de turma pentru ca in momentul in care complicii se "speriau" si fugeau pina la usa victima ajungea la parter. Au fost momente frumoase era mai multa libertate in regie pe vremea aia (acum vreo 10 ani). Acum cand se duc astia mici la scoala(zi de zi) se blocheaza circulatia pe splai, inainte asta se intampla doar in restante


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 28 Nov 2006, 18:13
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(Lexy @ 28 Nov 2006, 16:03)
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif

Super tare..smile.gif) Daca nu te iau la bataie dupa acest discurs, cat timp rad ei o tai la la aia rusinoasa:D
*


Ideea este ca daca ai ajuns nas in nas cu ei si nu mai alta solutie trebuie sa comunici cu ei pe limba lor si sa te prefaci a fi unul de teapa lor ca daca o faci pe premiantul ei corigentii si repetentii ti-o vor trage mai rau decat oricui.Iar pentru Dumneavoastra Domnisoara Lexy un sfat care da rezultat garantat in caz de tentativa de viol:Bai boule nu trage de mine ca-mi rupi hainele si nu am altele si si pe astea le-am furat dintr-o garsoniera de la parter si daca vrei s-o punem eu iti spun sa stii ca sunt bolnava de ... si uite injectiile in geanta ca mai am de facut vreo trei luni.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
..IcemaN..
post 28 Nov 2006, 20:17
Post #45


membru drept superior


Group: Members
Posts: 38
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti-Dristor




pana-mi iau pistol (si o sa imi iau..cu gaze/cauciuc...dar nu acum ca-s scumpe in draci nu vreau sa dau un salar intreg pe el)...o sa-mi cumpar un spray cu piper..si o sa caut robinetul de-l aveam in liceu (il tineam in buzunar pt situatii de genu' dar nu am apucat vreodata sa-l folosesc)....sau un cutter...d-ala de plastic da....cum lucrez ca DTP-ist/Grafician ...am "dreptul" sa port cutter tongue.gif (sper sa nu-l fol vreodata...dar daca-i nevoie...)...sau un baston

oricum...un spray o sa-mi iau cat de curand....

This post has been edited by ..IcemaN..: 28 Nov 2006, 20:18


--------------------
Dacia Berlina 1997, 1.4 L - B- -ICE
CHOKE!!!
on my exhaust smoke ! :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinTSI
post 28 Nov 2006, 21:20
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 17 November 04
From: Bucuresti




Daca tu crezi ca un spray paralizant poate sa opreasca un om motivat sau mai multi(sau om inconstient si beat sau mai multi) te inseli amarnic.Nu cred ca ai fost pus in situatia sa te bati cu 4-5 adversari sa stii ca nu e cam in filme,ai cateva secunde sa reactionezi cu sange rece,si nu stiu de ce am impresia ca tu nu te incadrezi in profilul unui om calculat extrem de rapid in decizii luate in fractiuni de secunda.Crezi tu sincer ca un pistol cu gaze/bile/Cocolino lichid poti sa sperii pe cineva cu el?Tine cont ca legea romana e de partea celui care te ataca,daca el vine spre tine cu pumnii si tu ii dai vreo 50 de stelute ninja in cap,tot tu o sa faci puscarie.Pistolul il folosesti cand esti atacat cu alta arma de foc,cea destul de putin probabil in Bucuresti.Daca vrei sa te aperi apuca-te de kick boxing si de culturism (ca un mic sfat personal dupa ce m-am apucat de culturism si am crescut de la 95 de kg la 121 kg nu prea se mai leaga lumea pe strada de mine).Daca ti se pare ca aveam mult 95 de kg,eu am o inaltime de 1.97 cm .Culturismul nu te face mai zmardoi dar are un rol de tinere la distanta a eventualilor agresori,nu vor multi sa afle de ce esti capabil daca esti tot un pachet de muschi.Deci sfatul meu e sa investiti in corpul tau,nu in pistoale,mitraliere,tancuri si alte dracii.Nu uita ca pumnul nu ramane niciodata fara gloante. wink.gif


--------------------
BMW 530D 2006 E60
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 28 Nov 2006, 21:21
Post #47


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




cu cutterul nu este de glumit nono.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lautrec
post 28 Nov 2006, 22:17
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 24 February 05
From: Cluj Napoca




QUOTE(lucian_vlaicu @ 28 Nov 2006, 01:21)
Din experienta iti spun ca un pistol cu aer comprimat(mai ales un model superior...al meu a fost atunci 8 mil jumate) este foarte periculos, mai ales folosit de aproape. Eu am omorat ciori de la 20-30 de metri.
*



QUOTE(..IcemaN.. @ 28 Nov 2006, 01:36)
nu vreau sa trag cu el (decat in ciori, .........
*



voi de ce ciori vorbiti aici??? blink.gif e la propriu sau la figurat????


--------------------
Dacia/Seat/Suzuki Logan/Toledo/GS500E 2007/2008/1993 - Lautrec
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 28 Nov 2006, 22:52
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




Eu cel putin m-am referit la pasari... biggrin.gif


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 28 Nov 2006, 23:56
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




visati voi mult si bine la arme de foc...adica cu gloante...trebuie sa ai o functie in armata, politie, jandarmerie etc. ca sa poti detine una....sau sa demonstrezi politiei ca iti este frica pentru viata ta sau a familiei tale sau ca ai ceva foarte important de aparat cum ar fi bani, tablouri valoaroase etc....dar inainte sa iti dea acceptul sa iti iei o arma(bineinteles pe termen limitat) trebuie sa faci o groaza de teste, inclusiv trageri la tinta etc....

bagati bine la bibilica:

QUOTE
Tine cont ca legea romana e de partea celui care te ataca,daca el vine spre tine cu pumnii si tu ii dai vreo 50 de stelute ninja in cap,tot tu o sa faci puscarie.




--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 29 Nov 2006, 08:47
Post #51


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




pai si cazul Iovan?


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 29 Nov 2006, 09:26
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(bulan @ 28 Nov 2006, 18:13)
Lexy un sfat care da rezultat garantat in caz de tentativa de viol:Bai boule nu trage de mine ca-mi rupi hainele si nu am altele si si pe astea le-am furat dintr-o garsoniera de la parter si daca vrei s-o punem eu iti spun sa stii ca sunt bolnava de ... si uite injectiile in geanta ca mai am de facut vreo trei luni.
*



Da, si capul in gura de distractie sau de suparare ca trebuie sa isi tina sarpele in pantaloni, cine, cui il da?
Nu ai ce discuta cu asemenea specimene, ii eviti/eviti zonele si orele nepotrivite, fugi, sau, daca ai sange rece, ii racesti... Fara sa te gandesti la consecinte !


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
..IcemaN..
post 29 Nov 2006, 09:52
Post #53


membru drept superior


Group: Members
Posts: 38
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti-Dristor




QUOTE(SorinTSI @ 28 Nov 2006, 21:20)
Daca tu crezi ca un spray paralizant poate sa opreasca un om motivat sau mai multi(sau om inconstient si beat sau mai multi) te inseli amarnic.Nu cred ca ai fost pus in situatia sa te bati cu 4-5 adversari sa stii ca nu  e cam in filme,ai cateva secunde sa reactionezi cu sange rece,si nu stiu de ce am impresia ca tu nu te incadrezi in profilul unui om calculat extrem de rapid in decizii luate in fractiuni de secunda.Crezi tu sincer ca un pistol cu gaze/bile/Cocolino lichid poti sa sperii pe cineva cu el?Tine cont ca legea romana e de partea celui care te ataca,daca el vine spre tine cu pumnii si tu ii dai vreo 50 de stelute ninja in cap,tot tu o sa faci puscarie.Pistolul il folosesti cand esti atacat cu alta arma de foc,cea destul de putin probabil in Bucuresti.Daca vrei sa te aperi apuca-te de kick boxing si de culturism (ca un mic sfat personal dupa ce m-am apucat de culturism si am crescut de la 95 de kg la 121 kg nu prea se mai leaga lumea pe strada de mine).Daca ti se pare ca aveam mult 95 de kg,eu am o inaltime de 1.97 cm .Culturismul nu te face mai zmardoi dar are un rol de tinere la distanta a eventualilor agresori,nu vor multi sa afle de ce esti capabil daca esti tot un pachet de muschi.Deci sfatul meu e sa investiti in corpul tau,nu in pistoale,mitraliere,tancuri si alte dracii.Nu uita ca pumnul nu ramane niciodata fara gloante. wink.gif
*



da. ai dreptate, nu ii opreste, dar ii incetineste... si am spus...nu doar spray...ci spray+ inca ceva care sa ma ajute

si da...am mai fost pus in situatii de genu de mai multe ori...dar acum fff mult timp
de 3-4 ani nu am mai fost abordat pe strada....inainte era nasol cartierul asta, stiu ca pe la 14-15 ani....cand treceam pe langa un grup de necunoscoti (caci astia era pusi pe scandal...oamenii din cartier se cunoasteu si nu-ti faceau nimic...chiar si fosti puscariasi, hoti, drogati etc) strangeam pumnul in buzunar si ma gandeam "Daca e...lu' ala ii dau un pumn...lu' ala un picior in oO....si fug"
si au fost situatii in care am facut asa...d-aia in liceu purtam un robinet in buzunar, dar....lumea s-a schimbat, cartierul e mai mult decat ok acum...desi nu mai cunosc pe nimeni...ma simt mai sigur ca nicaieri, nu mai sunt tigani, drogati, batai...(cica au emigrat toti in comunele de pe langa buc)
dar daca de 3 ani nu am mai patit nimic in dristor, balta alba, salajan, titan, berceni, colentina si pe unde-am mai hoinarit....lipscani-unirii era ultima zona in care ma asteptam sa mi se intample...
si crede-ma...ca daca-s multi...poti sa fi campion K1 si 200 kg de muschi...ca daca tabara toti odata...tot o belesti
am 1.80 si 70-72 kg.... sunt normal (cel putin fizic smile.gif ) arte martiale n-am facut...in schimb am facut 2 luni de box cand aveam 12 ani (si au ajutat fff mult alea 2 luni de box...inveti baza, care te ajuta la nevoie)
totusi...sunt pispirel si am nevoie de ajutor

chiar ramas blink.gif ca mi-am luat-o in zona aia...pacat, daca era vineri sau sambata ma scoateam....ca era plin de roacheri...dar luni, oca...si m-au gasit pe mine, cu geaca de piele si pleata...ce sa faci cu niste retardati...
deci...spray + inca o unealta...pana imi iau ce-mi trebuie..care pana la urma..e arma neletala


--------------------
Dacia Berlina 1997, 1.4 L - B- -ICE
CHOKE!!!
on my exhaust smoke ! :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 29 Nov 2006, 10:30
Post #54


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Pt. iceman
Prietene imi pare rau de ce ai patit. Eu zic sa iti cumperi un revolver GazRohm. Daca va fi cazul sa il folosesti macar acesta nu ejecteaza tuburile de la cartuse (mai putine probe) si nu am auzit pina acum sa se poata expertiza gloantele de cauciuc pentru a stabili arma cu care s-a tras. Intr-un oras mare cum e Bucurestiul ma indoiesc ca politia romana e in stare sa gaseasca pe cineva. Oricum agresorul stiindu-se cu musca pe caciula ma indoiesc ca ma merge la politie sa depuna plangere. Si oricum pentru folosirea abuziva a unei arme neletale pedeaspa e amenda si confiscarea armei nu altceva.
Eu unul m-am batut cu 5 insi odata si i-am pus pe fuga, cu alta ocazie mai precis 1 mai 1997 (o sa tin minte toata viata la ce bataie mi-am luat atunci) am furat-o de la 6 insi dar tot ei au fugit pina la urma pentru ca eu nu am renuntat un moment, chiar daca eram sifonat rau, era sa raman fara un ochi. Nu stiu cum sa explic dar daca as fi comis dupa parerea mea o lasitate prin fuga nu as mai fii putut sa ma privesc in oglinda.Nu va imaginati ca cei care fac scandal pe strada sunt "mafia chineza" sau orice alt fel de grupare organizata capabila sa te caute sa se razbune, sunt niste derbedei fara minte, eventual beti, in cazul unei opozitii hotarite ei renunta primii. Asa ca fa tot ce poti sa te simti in siguranta.Mai bine ii platesti tu lui spitalizarea si despagubiri daca asa e legea asta romana (a autoapararii) decat sa fii o victima sigura.Am citit aici pe forum pareri de m-am crucit. Auzi sa incasezi linistit un pumn, sa strangi din fund si sa taci, eu unul nu pot sa fac asta. Si tocmai ca poti sa intalnesti un adversar superior ca forta greutate inaltime etc. am incercat sa egalez sansele printr-un spray sau un cutit sau orice alta arma


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 29 Nov 2006, 14:13
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




QUOTE
si crede-ma...ca daca-s multi...poti sa fi campion K1 si 200 kg de muschi...ca daca tabara toti odata...tot o belesti


si poti sa ai si pistol ca la fel o "belesti"

@mauru007: esti pe principiul "mor cu ei de gat"?? biggrin.gif atunci join the club

P.S. No guns in this club wink.gif


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei87
post 29 Nov 2006, 14:26
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 23 August 06




Pana la urma, artele martiale sunt poate cea mai sigura forma de autoaparare (are cele mai putine consecinte negative pentru cel care se apara). Eu m-am apucat de curand de arte martiale mai mult pentru autoaparare (desi nu am avut prea multe ocazii cand sa am nevoie sa dau cu pumnu' sau picioru', nu vreau sa fiu prins pe nepregatite).

Daca vine unul cu pumnii la tine, nu ii dai 50 de stelute ninja in freza, ii dai un picior in O.O. si un genunchi in gura cand se apleaca, si-l lasi acolo si pleci mai departe (cu ochii pe el sa nu se intoarca). Daca sunt mai multi ... situatia e mai complicata sad.gif. Momentan sunt la inceput si nu am invatat inca foarte multe chestii. Dar este posibil sa scapi complet nesifonat si dintr-o lupta cu mai multi adversari. Instructorul nostru are ~1.85 si ~75 kg ... nu dai 2 bani pe el daca il vezi pe strada... dar nu as vrea sa fiu in pielea cuiva care se ia de el smile.gif.

PS: el ne-a zis o chestie, si vroiam sa-i intreb si pe cei de pe forum care au mai mult experienta ... Ne spunea ca atata timp cat iti pastrezi calmul ... pot ei sa fie si 20 de adversari, mai mult de 3 de-odata pe tine nu au cum sa intre (ca se lovesc intre ei). e adevarat?
PPS: ne-a mai spus si ca daca sunt 20 de adversari, cel mai bine e sa fugi ...repede... laugh.gif


--------------------
Dacia 1310 '99 carburator
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebybv
post 29 Nov 2006, 15:14
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 8 August 05
From: Brasov





Imi povestea un bun prieten care a facut multi ani arte martiale, cum instructorul lor (5 Dan, sau cum se numesc gradele alea), acostat fiind intr-o noapte de 5 insi care aveau serios de gand sa-l caftesca, a fugit fara nici o retinere.
De ce? Tocmai ca sa nu fie in situatia de a omori pe vreunul din aia si sa il aiba pe constiinta + probleme cu politia, etc.


--------------------
Mazda 6 2.0 CD 143CP SPORT 2006
"...The force is strong with this one..."
- Seat Leon 1,6 16v 105 CP - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_b
post 29 Nov 2006, 15:35
Post #58


Membru Simplu


Group: Members
Posts: 625
Joined: 9 December 04
From: Craiova+Sibiu




DA,da asa este, de-aia a fugit... radmasa.gif


--------------------
'05 Dacia Logan 1,6 Ambition - MBM
War is peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength.
--->Logan Tuning Club Craiova<---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 29 Nov 2006, 15:47
Post #59


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(Andrei87 @ 29 Nov 2006, 14:26)


PS: el ne-a zis o chestie, si vroiam sa-i intreb si pe cei de pe forum care au mai mult experienta ... Ne spunea ca atata timp cat iti pastrezi calmul ... pot ei sa fie si 20 de adversari, mai mult de 3 de-odata pe tine nu au cum sa intre (ca se lovesc intre ei). e adevarat?
PPS: ne-a mai spus si ca daca sunt 20 de adversari, cel mai bine e sa fugi ...repede... laugh.gif
*


Are dreptate in ce spune fix trei adversari pot sa dea in time si iti spun din propria experienta ca dau prost tocmai pentru ca se incurca unul pe celalalt
Fuga e cea mai bune aparare daca fugi repede eu am 2 viteze stand si pe loc asa ca nu a fost niciodata o optiune
Cred ca cea mai bina combinatie ramane totusi un spray (8 ron) cu un baston extensibil (70 ron). Macar daca iti iei bataie si ti le confisca baietii nu iti pare rau ca dupa pistol radmasa.gif


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Nov 2006, 17:31
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mai, da spray-urile alea nu pot sa-l adoarma pe ala sau doar il ametesc putin si tu tre sa fugi? Ca poate vreau sa-l buzunaresc si eu pe el, sa-mi scot parleala ca m-a speriat si mi-a consumat spray-ul.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:00
Forum Renault