DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot suspect la accelerare brusca, bataie/rontait ... nu stiu cum sa il descriu exact

ionut.tanase
post 26 Aug 2011, 11:56
Post #1


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Subiectul: masina tatalui meu, dacia 1310 - an 1999.
Problema: la accelerare brusca se aude un zgomot ciudat, un fel de bataie de intesitate medie ... nu stiu cum as putea sa il descriu mai bine.

Schimbat ieri si zilele trecute: timonerie + tampoane traversa CV + tampoane linie esapament (toate; nu atinge esapamentul de nimic; este ff fix) + bielete antiruliu (S+D) + o planetara (dreapta).

Exceptand planetarele (pe care le banuiesc ca ele ar fi responsabile cu toate ca nu bat in curbe sau la plecarea de pe loc) ce credeti ca ar mai putea fi? La ce sa mai ma uit?



--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kanutza_77
post 26 Aug 2011, 12:22
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 19 December 10
From: Bucuresti-Pitesti-Campulung




Este continua pe toata durata accelerarii sau doar o singura data?


--------------------
dacia 1310 Break 1993 - Ag 01 Jxg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 26 Aug 2011, 12:27
Post #3


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Doar cand o bruschez. Ca sa aud acel zgomot o turez puterbic si brusc intr-a doua dupa care decelerez ... si iar accelerez brusc ... si tot asa. Zgomotul este doar atunci cand accelerez brusc. Dupa aia nu se mai aude.


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brumi
post 26 Aug 2011, 12:56
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 1 July 10
From: Ce conteaza :D




cand apesi brusc pe aceleratie .... o data se aude si odata cand dai drumu ?

ar putea sa fie la cutia de viteze tampoanele de calitate proasta si se misca mult cardanul pana atinge suportul ...... sau tampoanele de la motor .....

sau cel mai probabil bucsaria la bratul de jos si posibil si un pivot....

ridica masina si trage de roata in toate directii si daca are joc atunci pivoti si bucse .....



This post has been edited by brumi: 26 Aug 2011, 13:02


--------------------
Dacia 1310 1310 1994 Break - BV 55 MAX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 26 Aug 2011, 16:05
Post #5


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




ionut.tanase avansu la aprindere la-i verificat,poate este prea mare


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 26 Aug 2011, 16:19
Post #6


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




pai si ce legatura are cu zgomotul ala?


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 26 Aug 2011, 16:38
Post #7


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




ionut.tanase daca este avansu la aprindere prea mare,scanteia data pe cilindru respectiv este data cu cateva grade inainte ca pistonu sa fie la PMS,de aici rapaiala aia de scurta durata la accelerare brusca,consecinte se poate supra-incalzi motoru sau poate sa se initieze flacara pe admisie(bubitura in carburator),misca de delco stinga/dreapta pana dispar acele rapaieli,dar la o accelerare moderata sa se simta ca are ,,,viata motoru,,, daca dai avansu prea mic nu mai are putere motoru


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 26 Aug 2011, 19:09
Post #8


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




mai oameni buni .. .stati putin ca ati inteles gresit. eu nu ma refer la rateuri sau zgomote provocate de detonatii in carburator ...

zgomotul de care zic este mecanic ... asemanator cu o bataie ... cu un rontait ... ca de tabla pe tabla...

This post has been edited by ionut.tanase: 26 Aug 2011, 19:10


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deceneu32
post 26 Aug 2011, 20:05
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.371
Joined: 7 February 08




Tampoane cutie sau tampon fixare coloana de esapament.


--------------------
Dacia 1300 1970 - DJ 70 ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 26 Aug 2011, 20:41
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Ionut, cred ca tu refuzi sa intelegi, ce spune Niku! BATE AVANSUL! Lovituri metalice, produse de pistoane, atunci cand motorul se incalzeste tare, benzina proasta apuca sa ia foc, mai inainte de a ajunge pistonul sus, chiar autoaprindere inainte de a se da scanteia, datorita si depunerilor de calamina pe capul pistoanelor, calamina care ajunge la incandescenta , si da foc cand vrea ea. La tine e doar avans mare, care aprinde benzina inainte de a ajunge pistonul sus, iar explozia creata bate in capul pistonului tinzand sa-l invarta invers, dar nu poate datorita volantei care se opune. Daca e asa cum am zis noi, se manifesta numai cand e incalzit motorul. Cand e rece, nu face. Daca rotesti de delcou in sensul acelor de ceas, pana incepe sa scada din relanti, si faci iar o proba, ar trebui sa nu se mai auda. Daca nu se mai aude, asta e, bate avansul. Asta e lovitura a exploziei, in capul pistonului, inainte de a incepe sa coboare, ceea ce face sa si franeze din putere, sa vibreze pistonul pe cilindru pana la spargerea lui, lovituri puternice in cuzineti, pe care-i lateste si in curand nu vei mai avea presiune si apoi motor. Gazolina face acelasi lucru cu un delcou normal reglat. Daca i se intind arcurile de la centrifuge la maxim, iar vaacumul se regleaza sa ai aceeasi pozitie de maxim de turatie atat la relanti cat si la turatie ridicata, nici gazolina nu mai produce batai de avans. Unii le spun detonatii (nu comfunda cu rateul), dar omul de rand, stie ca, bate avansul.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 26 Aug 2011, 20:58
Post #11


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Domnilor... cu tot respectul (mai ales ptr PH-06-BOA: iti urmaresc posturile si stiu ca intr-adevar te pricepi) insa in cazul de fata mai mult ca sigur nu e vorba de detonatii sau mai stiu eu ce lovituri de la motor.

Motorul este segmentat acum 2 saptamani, calamina de pe psitoane si din camera de ardere este curatata, semeringurile de supapa sunt noi ... Repet, zgomotul apara in felul urmator: plec cu a intaia de pe loc ... turez pana la 4000 rot/min si ii dau brutal a doua cu acceleratie brusca. In acel moment se aude o pocnitura ... un fel de rontait metalic ... zgomot specific planetarelor uzate. Merg cu a doua ... accelerez pana la 4000 rotatii si DECELEREZ: iar se aude acea bataie si parca se zguduie si masina . Initial planetarele le-am banuit. O sa ma uit din nou si la planetare ... poate de la ele se aude acel zgomot.


LE:
- tampoane cutie schimbate ieri; facut proba: tot face.
- tampoane esapament puse noi tot ieri; esapamentul este ferm, nu se clinteste; facut proba: tot face acel zgomot;
- bielete antiruliu schimbate ieri; facut proba dupa: tot face acel zgomot.
- cu motor rece, cu motor cald ... nu conteaza: tot face acel zgomot cand o bruschez.

This post has been edited by ionut.tanase: 26 Aug 2011, 21:19


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 28 Aug 2011, 21:29
Post #12


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




T-ul amortizor sa fie dus? De la el sa fie acea bataie?


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 28 Aug 2011, 21:50
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




in ritmu asta in 1000 km motoru ala e praf ,verifica bucsile la bascule tirantii ,pivotii


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorul3t
post 28 Aug 2011, 22:43
Post #14


Aviator DACIAClub


Group: Members
Posts: 396
Joined: 10 November 09
From: Bucuresti




eu am aceeasi problema.. dar nu de la motor vine..
zgomotul vine de la ceva care vibreaza puternic pe caroserie...
m-am tot gandit si eu.. nu mi-am bagat capul pe sub ea... toba am schimbato si eu cap coada de 1 saptamana.. si cat a fost sparta n-am auzit zgomotul ala..
eu ma gandesc sa fie de la scut.. sa fie indoit prea mult si sa vibreze pe baia de ulei..
la mine se aude cand plec de pe loc... daca e turata sub 2000 de rot/min
daca o turez mai mult... si las ambreiajul mai usor... nu se aude..
maine seara daca e timp ma bag sa o verific... defapt ii dau scutul jos ca sigur ala e.. tongue.gif
bafta baietii!


--------------------
dacia 1310 L + GPL 11.1999 - TR-21-REB
bla bla bla....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 29 Aug 2011, 12:05
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Poate ca in toba de mijloc, datorita faptului ca la accelerare teava care intra si iese, isi modifica linia, tablele din toba sa vibreze. Leaga toba cu ceva de caroserie, si fa o proba. Asculta cu atentie directia de unde vine sunetul, ca ar putea sa se transmita si sa te duca in eroare locul de provenienta. Mai e pe saxofon, un colier ce-l tine fixat de motor, iar in continuare e acea dublura de tabla , la ale carei capete, sudurile produc gauri in saxofon. E chiar sub planetara, in ideea de a proteja, ce? Burduful, de temperatura tevii? Aiurea! Vezi daca tabla sau colierul vibreaza. Chiar si in toba finala poate sa vibreze.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorul3t
post 29 Aug 2011, 22:17
Post #16


Aviator DACIAClub


Group: Members
Posts: 396
Joined: 10 November 09
From: Bucuresti




BOA... in cazul meu exclud esapamentul.. deoarece auzeam zgomotul asta si inainte de a schimba toba.. dar fiind rupta nu mi-am dat seama... si acum cu toata toba cap coada schimbata se aude numai vibratia aia...
n-am avut timp azi.. m-am ocupat cu altceva... dar trebuie zilele astea sa ma ocup si de ea..


--------------------
dacia 1310 L + GPL 11.1999 - TR-21-REB
bla bla bla....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 3 Sep 2011, 21:18
Post #17


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




am depistat zgomotul ... mama lui ...

este de la planetare ... dupa ce le pun pe cele care le-am dat la incarcat revin cu vesti.


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 17 Sep 2011, 15:55
Post #18


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




GATA. am scapat de zgomot. am pus planetare reconditionate si o cutie de viteze luata de la dezmemrari si merge BRICI. nu se mai aude NIMIC.


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bostan22
post 18 Sep 2011, 21:02
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 21 July 10




Buna seara!Ionut,cat te-a costat repararea cutiei...aici ma refer la tampoane ce ai mai schimbat tu?Am si eu o problema asemanatoare dar la mine e taman invers..cand iau piciorul brusc de pe acceleratie pocneste ceva fff tare in zona cutiei de viteze.
Suspectez ori tampoane ori jugul si vreau sa stiu cat costa piesele.Manopera o fac eu.
Si sa nu mai deschid alt topic...vreau sa reconditionez cutia...ce trebuie sa am invedere cum etc?
Astept sfaturile voastre.Va multumesc
PS masina e tot din 99:)


--------------------
Dacia 1310 L(Zambetul lui Iliescu) 1999/L - IS-05-KJK
Iubesc Dacia si mersul pe jos:))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 18 Sep 2011, 21:15
Post #20


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




salut.
repararea nu m-a costat nimic pentru ca ... nu am reparat-o. am inlocuit-o pur si simplu biggrin.gif . am luat o cutie de la dezmembrari, i-am schimbat toate semeringurile si am montat-o in locul celei vechi care era ZOB.

la tine eu suspectez PLANETARELE wink.gif . sunt mai mult ca sigur ca le ai PRAF ... tocmai de aia ai acel zgomot in momentul cand iei piciorul de pe acceleratie.

ca idee, ptr linistea ta poti sa inspectezi vizual tampoanele cutiei de viteze, saxofonul sa nu atinga pe niciunde, esapamentul la fel .. sa nu fie rupt vreun tampon si sa iti bata pe sub masina sau chiar vreo bieleta antiruliu zobita poate sa iti dea acea bataie ...

oricum, in cazul tau ... cutia de viteze este ultima la care tre sa te uiti.

ca sa reconditionezi cutia trebuie sa ai in vedere ca ... costurile sunt foarte mari. mai degraba mergi la dezmembrari si iei o cutie in 5 si o montezi pe masina. nu mai stai sa repari pe a ta ptr ca e este f posibil sa regreti: piesele + manopera ff scumpe: mai bine de banii aia cumperi 2 cutii de viteza. din astea 2 cutii trebuie sa fie una buna. pe a ta si pe a doua poti sa le dai la fier vechi sau le poti pastra de piese wink.gif . astfel nu te costa nimic ... doar 3-4 ore de munca sa pui cutia cea noua in locul cutiei tale.


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 18 Sep 2011, 21:28
Post #21


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




bostan22 mergi tata cu incredere la un centru serios de dezmembrari nu curtea lu vecinu din spatele casei, si ia o cutie de pe un Renault care se potriveste pe Dacie. Ca de banii pentru reparatie, la prostiile de piese care sunt pe piata azi, si la cat de scumpe sunt, mai bine iei una de Renault. Merita.
Numai bine!


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorul3t
post 18 Sep 2011, 21:47
Post #22


Aviator DACIAClub


Group: Members
Posts: 396
Joined: 10 November 09
From: Bucuresti




prieteni... eu am rezolvat problema simplu... am schimbat 2 tampoane de la cutie care erau rupte.. si acum merge super bine masina... chiar mai bine decat inainte sa se rupa si sa se auda zgomotul ala..


--------------------
dacia 1310 L + GPL 11.1999 - TR-21-REB
bla bla bla....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 18 Sep 2011, 21:53
Post #23


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




ai scapat ieftin. la mine a fost cutia ZOB. sarea din toate vitezele. plus ca si planetarele erau praf. nororc ca am avut 2 planetare de rezerva pe care le-am dat la schimb cu unele reconditionate plus diferenta. acum merge masina ca una NOUA .... si nu exagerez. merge EXCELENT. de multa vreme nu am mai mers intr-o Dacie in care sa nu aud nimic . nu bate ... nu troncane ... este PERFECTA.


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bostan22
post 19 Sep 2011, 11:01
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 21 July 10




Eu nu am probleme la cutie...dar ma gandeam de schimbat semeringuri chestii ca imi cam pierde ulei si nu vreau sa o las fara.
M-am referit strict la tampoane de schimbat,semeringuri,si alte lucruri minore foarte importante.


--------------------
Dacia 1310 L(Zambetul lui Iliescu) 1999/L - IS-05-KJK
Iubesc Dacia si mersul pe jos:))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 19 Sep 2011, 11:21
Post #25


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




pai semeringurile se schimba relativ usor. ai 3 bucati: 1 la "tija schimbatorului" si 2 la "piulita diferential". ai grija cand desfaci piulita sa faci semn si sa numeri cate ture desfaci pentru ca la montat trebuie sa numeri tot atatea ture cat ai desfacut. daca nu stii care este "piulita diferential" sa imi spui ca iti atasez o poza.


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 20:28
Forum Renault