DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> accident pe trecere..., ......................................

SSilent
post 22 Jun 2008, 10:53
Post #1


Membru Vitezoman


Group: Members
Posts: 1.235
Joined: 23 July 07
From: ...I'm everywhere... nowhere




salutare, am o cunostiinta care zilele trecute a lovit pe cineva pe trecere, nu stiu prea multe detalii dar din cate am inteles victima este internata in spital de o saptamana, acum, intrebarea mea este: daca victima poate renunta la plangerea penala? sau in eventualitatea ca nu renunta... ce se poate intampla?


--------------------
Dacia 1210 1986 - N/A
dacie dezmembrata... in curs de RK ^_^

cu planuri de viitor (adica vise):
-Yamaha Fazer 600 cm3
-Ford Escord 2000RS
-Mercedes Benz W201
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 22 Jun 2008, 10:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Vezi ca exista o sectiune de legislatie! Roaga un moderator sa mute acolo.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 22 Jun 2008, 11:06
Post #3


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




daca depune plangere, se va deschide dosar penal pt vatamare corporala
daca pers cere daune fizice si morale, le va plati(si nu vor fi mici deloc)
pers in concluzie va avea cazier(prin deschiderea dosarului penal) si va primi o perioada de inchisoare(daca e vatamare corporala grava fapta este prev. la art. 182 C.pen. - vatamare corporala grava - si se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani.(perioada spitalizare peste 60 zile)

daca e din culpa - art. 181 Cod penal, fapta care se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

)

p.s. din culpa posibil va primi cateva luni cu suspendare

parerea nu este a mea, ci a unei persoane din domeniu

This post has been edited by cristitranca: 22 Jun 2008, 11:06


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SSilent
post 22 Jun 2008, 11:10
Post #4


Membru Vitezoman


Group: Members
Posts: 1.235
Joined: 23 July 07
From: ...I'm everywhere... nowhere




merci pt info smile.gif sper sa fie bine sad.gif


--------------------
Dacia 1210 1986 - N/A
dacie dezmembrata... in curs de RK ^_^

cu planuri de viitor (adica vise):
-Yamaha Fazer 600 cm3
-Ford Escord 2000RS
-Mercedes Benz W201
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 22 Jun 2008, 15:56
Post #5


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Bafta pentru ce? Pentru ca a lovit pe cineva pe treceera de pietoni? Vineri seara am fost martor al unui accident, in care o persoana careia i-am acordat prioritate a fost lovita pe trecere de cel ce venea de pe contrasens si care a franat la 1 metru de trecere.. atunci plecam de pe loc.. am reusit sa mai vad doar piciorul acelei persoane care efectiv era in aer deasupra masinii celui ca a lovit-o inainte sa cada.. am oprit dupa 10 metri dar nu am avut taria sa ma duc sa vad de aproape, doar am sunat la 112 si am raportat accidentul.. daca era o persoana apropiata si eu eram in zona acel sofer MUREA la propriu in acea seara wink.gif asa ca mai lasati fazele astea cu bafta pentru nesimtitii care omoara oameni pe trecere wink.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WNS
post 22 Jun 2008, 17:23
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




De asemenea trebuie precizat faptul ca toate accidentele rutiere soldate cu victime sunt incadrate la vatamare corporala din culpa ( se considera ca lipseste intentia). Care dupa cum corect precizau colegii mai sus, poate fi de mai multe feluri, in functie de nr. de zile pt ingrijiri medicale (ce nu trebuie confundate cu nr zilelor de spitalizare).
Chiar daca victima va depune plangere, ulterior pe toata durata si in orice faza a procesului penal si-o poate retrage, fapt ce duce la inlaturarea raspunderii penale si totul se incheie.
Sunt extrem de rare cazurile in care un sofer este condamnat sa execute inchisoare pt astfel de infractiuni, in cele mai rele cazuri pt ei se intampla sa primeasca pedepse cu suspendare. Partea care ii face de obicei sa faca tot posibilul pt a se impaca cu victima este ca odata data o sentinta in care este gasit vinovat (indiferent de pedeapsa primita, blanda sau aspra) pierd permisul de conducere care este anulat, nu suspendat.


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 22 Jun 2008, 17:33
Post #7


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(semit @ 22 Jun 2008, 16:56)
daca era o persoana apropiata si eu eram in zona acel sofer MUREA la propriu in acea seara wink.gif asa ca mai lasati fazele astea cu bafta pentru nesimtitii care omoara oameni pe trecere wink.gif
*


Nu trebuie generalizat, parerea mea. Sunt accidente, nu esti neaparat nesimtit daca o comiti...
Un singur exemplu dau : acum vreo 10 ani aflandu-ma in masina, la semafor, am fost lovit din spate de un tip care isi ducea tatal la spital ( acesta suferise un infarct). Faptul ca aveam rotile virate a facut sa nu intru ,din acel soc in pietoni. Faza s-a petrecut exact in fata spitalului unde insa nu s-a mai putut face nimic pt bolnav. Fara sa ii iau partea fiului ,poate nu era nesimtit ci doar disperat. Vezi, cum ai zis si tu, cand este vorba de apropiati reactia nu e tocmai controlabila...


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Jun 2008, 17:57
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@ SSilent
Spune-i celui care a provocat accidentul sa-l anunte pe asiguratorul RCA de eveniment.
Apoi, mai spune-i ca indiferent de cat cere victima, se va acoperi din asigurarea RCA. Banuiesc ca nu va avea pretentii dovedite mai mari de 750.000 de euro (asta e limita pentru anul 2008).
Puscarie nu va face, dar va ramane cu oarecare probleme la cazier.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 22 Jun 2008, 17:58
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




sa nu fim asa de critici, se poate intampla oricui, nu am avut necazuri de genul... dar sa fim constienti ca se poate ! Oricum repet am mai scris asta intr-un topic, stiu doua cazuri, ambele pe trecere, soldate cu 3 morti, si soferii nu au patit mai mult decat ca au dat cu spaga grea, grea peste tot !


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 22 Jun 2008, 18:06
Post #10


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




si sa nu uitam ca unele treceri sunt prost semnalizate huh.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 22 Jun 2008, 18:13
Post #11


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Si sa nu uitam ca mai exista pietoni care traverseaza in fuga fara sa se asigure.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 22 Jun 2008, 18:24
Post #12


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Fiecare caz trebuie judecat in parte, pentru a se vedea cine este vinovatul. Trecerea de pietoni este o intersectie unde ambele categorii, masini pietoni, au responsabilitati .

Daca mi-a sarit in fata pe rosu la pietoni ?
Daca nu este semaforizata si a dorit sa treaca inaitea mea ? Am intalnit urmatorul comportament, e pe trotuar si se indreapta spre trecere pasiv, vede ca vine masina, iuteste pasul(chiar imi sare in fata), franez, multumit pietonul, in fata masinii mele o lasa moale cu grabitul . E vreun concurs, care trece primul ?
Da sunt si soferi smintiti, acestia daca sunt dovediti (corect) trebuie indrumati catre inchisoare, fara drept de permis pe viata . Totusi cred ca abordarea trecerii ca pieton, cu ferma convingere ca masina va opri este gresita . Cred ca prea au fost incurajati ca soferul e intotdeauna vinovat .
Acum va intreb, ok soferul vinovat il bag la puscarie si ii iau permisul pe viata.
Pietonului vinovat ce-i fac ?

This post has been edited by logan1.5dci: 22 Jun 2008, 22:09


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 22 Jun 2008, 19:00
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




cand traversez ma uit, nu traversez decat cand sunt convins ca o pot face in deplina siguranta. cand cobor din tramvai nu pun piciorul jos decat cand vad ca a oprit cel care vine din spate. dar eu am permis si stiu cat de usor se poate intampla ceva. imi inchipui ca oricine are permis este mult, mult mai responsabil in calitate de pieton. din pacate la noi nu e ca in vest unde oricine are permis, sunt multi care se cred protejati prin simplul fapt ca legea prevede obligativitatea opririi.

exista o trecere pe o strada pe care circul zilnic, dar de care am aflat dupa ani de zile. cum am aflat? un papuc a accidentat pe cineva, si am ajuns la cateva minute dupa eveniment. semnul de trecere este in spatele unui copac, copac care a tot crescut si nimeni nu l-a mai curatat, in plus pe acolo permanent sunt parcate masini, in special mari. din masina e exclus sa il vezi. strada nu a fost niciodata marcata cu vopsea de cand o stiu. si e strada mare, 4 benzi, scuar... efectiv, am ramas cu gura cascata cand am aflat ca acolo e trecere. cat de vinovat poti fi in acest caz in cazul unui accident?
p.s. victima accidentului facut de papuc a murit, un batran care s-a constatat ca e beat crita


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 22 Jun 2008, 21:56
Post #14


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Off-topic
Ca pieton nu trebuie să iei trecerea drept un obstacol în calea mașinilor. Că îți oferă prioritate este una, dar siguranță nu îți oferă, asta multă lume nu cred că înțelege.
1 tona de fier îndreptându-se spre tine cu 50 km/h nu ține cont de niște dungi albe pe asfalt. E un fel de alba neagra, nici dacă șoferul de prima bandă s-a oprit nu înseamnă în multe cazuri că poți traversa, pt. că se poate găsi unul pe banda 2/3 care să nu vrea sau să nu poată opri la timp. Zic eu că nu este de joacă cu traversatul în ideea "lasă ca oprește că-s pe trecere", de traversatul aiurea nu cred că mai încape vorbă.

This post has been edited by giany911: 22 Jun 2008, 21:58


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 22 Jun 2008, 22:17
Post #15


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




20km/h sunt de ajuns

nu toti care lovesc pietoni pe trecere sunt criminali...nu e neaparat vina lor

ce am patit :

langa o trece o duba era parcata pe dreapta
era si noapte
am zis "bai, pte trece draq careva si ma aleg cu carne pe capota"
incetinesc.....la 20km/h.....idee buna
cand sa ajungacolo...mai aveam juma de metru a iesit una cu caruciorul cu bebelusul acolo.......hop, frana........


nu am vazut-o din cauza dubei parcata de bou ala acolo....desi erau locuri peste tot....
am incetinit....ca am intuit bine...si nu s-a intamplat nimic decat o sperietura.....


P.S. bafta poate fi folosit ca un salut, nu neaparat bafta faptasului



This post has been edited by cristitranca: 22 Jun 2008, 22:18


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_b
post 22 Jun 2008, 22:25
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 29 May 08
From: Cluj Napoca




QUOTE(SSilent @ 22 Jun 2008, 11:53)
salutare, am o cunostiinta care zilele trecute a lovit pe cineva pe trecere, nu stiu prea multe detalii dar din cate am inteles victima este internata in spital de o saptamana, acum, intrebarea mea este: daca victima poate renunta la plangerea penala? sau in eventualitatea ca nu renunta... ce se poate intampla?
*



Hai sa revenim putin la topic si, in caz de nevoie, sa deschidem un altul la Cafenea pentru comentariile conexe.

Vatamarea corporala este fapta prin care s-a cauzat o vatamare pentru care sunt necesare intre 21 si 60 de zile de ingrijiri medicale. Vatamarea corporala grava incepe de la 60 de zile in sus, cu particularitatile de care se vorbea mai inainte.

"Ingrijirile medicale" au un sens larg si reprezinta supunerea pacientului la un regim medical adecvat in vederea insanatosirii. Este indiferent daca ingrijirile medicale se acorda in regim de internare sau ambulatoriu. De exemplu, o mana in ghips vreme de 2 saptamani = 14 zile de ingrijiri medicale. In aceasta categorie pot intra inclusiv anumite tratamente periodice, de genul fizioterapiei.

Numarul de zile de ingrijiri medicale se determina printr-o constatare medico-legala care, cel mai probabil, a fost deja facuta, deci certificatul ar trebui sa existe la dosar. Pe scurt, vine nenea legistu', se uita la om si estimeaza ca pt. vindecare sunt necesare intre X si Y zile de ingrijiri.

Atat in cazul vatamarii corporale (art. 181 C. pen) cat si a vatamarii corporale grave (art. 182 C. pen.), actiunea penala se pune in miscare din oficiu, fara interventia persoanei vatamate. Unica diferenta consta in faptul ca la vatamarea corporala "simpla", impacarea partilor inlatura raspunderera penala.

Va stau la dispozitie pentru mai multe detalii wink.gif Oricum o luam, parerea mea e ca ar fi util un avocat...

This post has been edited by chris_b: 22 Jun 2008, 22:30


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.9 dCi 2004 Luxe Dynamique - CJ 21 BFP
17", ESP, "Hands free", Audio Connection Box
Ex Logan Prestige 1.6 16v 2007
Ex 1310 Li 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WNS
post 22 Jun 2008, 23:13
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




QUOTE(chris_b @ 22 Jun 2008, 22:25)
Vatamarea corporala este fapta prin care s-a cauzat o vatamare pentru care sunt necesare intre 21 si 60 de zile de ingrijiri medicale.
*
In cazul accidentelor rutiere vatamarea corporala este fapta prin care s-au cauzat leziuni unei persoane ce necesita pt vindecare intre 11 si 60 zile de ingrijiri medicale. cu ochiul.gif


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 22 Jun 2008, 23:29
Post #18


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Deci, ca sa inteleg si eu, chiar daca a vrut sa se sinucida si mi-a sarit in fata, eu fac puscarie .
Dreapta lege . Un sinucigas disperat de viata precara se arunca in fata unui Q7, scapa cu viata, sta vreo doua luni si o zi in spital, si cere despagubiri o mica avere . Omul cu Q7 e ruinat si sinucigasul ...pleaca-n Dubai lunar, la tratament.

A fost un caz, la mine in oras, cineva s-a aruncat sub un camion, statea pe trotuar langa sosea, s-a aruncat dupa ce camionul a trecut de el cu roata din fata, rotile din spate l-au calcat pe cap . Deci acel sofer e la puscarie, nu ?

This post has been edited by logan1.5dci: 23 Jun 2008, 00:08


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_b
post 23 Jun 2008, 01:31
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 29 May 08
From: Cluj Napoca




NU!

Desi aparenta creata de diversi oameni care isi dau aiurea cu parerea este contrara (a se vedea in special jurnalistii atoatestiutori), legea si justitia, in 99% dintre cazuri, sunt... juste. Unul dintre principiile esentiale ale procedurii penale este "tragerea la raspundere a persoanelor vinovate si siguranta ca nicio persoana nevinovata nu este pedepsita".

Nu cred ca are rost sau ca intereseaza pe cineva sau ca are rost o discutie aprofundata pe aceste teme, insa credeti-ma pe cuvant ca legea, luata ca ansamblu, este dreapta. Exceptiile sunt doar aparente si nu reprezinta decat incalcari in diverse forme ale normelor sau principiilor de drept.

Revenind la postul anterior, care, by the way, este way off topic, daca cineva se sinucide aruncandu-se in fata unei masini, soferul NU PATESTE NIMIC (cel putin din punct de vedere juridic).

QUOTE(WNS @ 23 Jun 2008, 00:13)
In cazul accidentelor rutiere vatamarea corporala este fapta prin care s-au cauzat leziuni unei persoane ce necesita pt vindecare intre 11 si 60  zile de ingrijiri medicale. cu ochiul.gif
*


Intr-o cautare sumara, nu am dat niciunde peste o asemenea reglementare. De curiozitate, spune-mi, te rog, si mie de unde ai luat-o. [a se citi pe un ton pur curios si total neagresiv smile.gif ]

Pe de alta parte, penalul nu a fost niciodata materia mea de suflet, nu m-am bagat niciodata in practica lui, asa ca nu m-as mira sa fiu eu insuficient informat emotionat.gif

This post has been edited by chris_b: 23 Jun 2008, 01:35


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.9 dCi 2004 Luxe Dynamique - CJ 21 BFP
17", ESP, "Hands free", Audio Connection Box
Ex Logan Prestige 1.6 16v 2007
Ex 1310 Li 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 23 Jun 2008, 04:29
Post #20


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Cand auzi "lovit pe trecere" imediat te gandesti ca e vina soferului.. Dar uitati cateva lucruri. Toti idiotii care parcheaza langa trecere sau chiar pe trecere, si de care nu vezi nimic, si te trezesti cu pietonul in fata.

Apoi pietonii care sar pur si simplu pe trecere si nu se uita. Inteleg ca au prioritate, dar totusi e bine sa fii atent.

Din nou, cand conduci atent si cu 50 km/h maxim nu prea ai cum sa faci accident din vina ta, dar sa fim seriosi, cati mergem asa tot timpul ? Si asa e haos peste tot, in mai toate orasele mari, nu cred ca avem nevoie si de pietoni kamikaze sa ne ingreuneze viata...

Idiotul care sare pe trecere sau apare de dupa o masina parcata aiurea si apoi e lovit, e la fel de vinovat ca si soferul, din punctul meu de vedere... Legal nu, dar moral e chiar mai vinovat, doar e viata lui in joc... Aa si cei de parcheaza asa, ar trebui sincer arsi urat de tot la amenda, nu e normal.

Si semite, normal era sa te intorci si sa acorzi primul ajutor. Daca vezi un om ca moare dar n-ai tarie, il lasi acolo ? Adica daca tot criticam, hai sa criticam tot. De ce nu te-ai intors ?


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SSilent
post 23 Jun 2008, 07:25
Post #21


Membru Vitezoman


Group: Members
Posts: 1.235
Joined: 23 July 07
From: ...I'm everywhere... nowhere




QUOTE
Bafta pentru ce? Pentru ca a lovit pe cineva pe treceera de pietoni?


va rog din suflet nu mai fiti asa! este vorba de varul meu, este doar un copil, abea a luat carnetul (si daca imi spuneti ca nu e adevarat eu nu mai am ce cauta pe forumul asta de ipocriti: majoritatea dintre noi au comis-o mai mult sau mai putin in primele 2 luni de carnet, credem ca nu mai avem ce invata, ca le stim pe toate, ne credem pilotii, si toti o comit mai grav sau mai putin grav)
deci: var'miu mergea aproape de o alta masina pe varianta, avea 70km/h (in limita legala) era in deal, trecerea deasemeni (venea dinspre campus si urca pe varianta, constantenii stiu trecerea de la intersectia unde faci stanga spre giratoriu de la phoenix), trecerea aia, mai ales cand urci, este foarte slab vizibila (deasemeni si ce este pe ea), el s-a bazat pe faptu ca daca cel de langa care era nu a oprit (nici macar nu a incetinit) nu este nici un pericol, si s-a trezit (mi-a zis ca nu stie de unde, el s-a uitat totusi sa nu vina cineva) cu un OM pe capota.... nu doresc nimanui sa fie in postura lui acum... e speriat de moarte, nu mananca, nu doarme, si sigur va ramane cu sechele...
victima: din cate am inteles are fractura de femur si acuza dureri de spate (probabil cu spatele/umarul a lovit capota care s-a indoit, deasemeni si parbrizu s-a spart), dar lista continua, victima este un alcoolic (mai mult sau mai putin boschetar), in spital a intrat in sevraj (s-a transformat p-acolo), nu are pe nimeni in c-ta, sta in niste baraci din campus, si lucreaza ........doar pt a-si intretine viciul probabil, si nu stiu in ce masura te poti intelege cu un astel de om (am experienta vasta cu alcoolicii)

din cate stiu io RCA nu asigura decat daune materiale...


imi pare foarte rau... visa la carnet de ani de zile, ii placea sa conduca, accidentul l-a facut cu masina de la munca, livra pizza (Tico), avea carnetu de o luna... nu as vrea sa il ia, conduce foarte bine, chiar nu ma asteptam la asa ceva din partea lui, dar uite ca se intampla, io am facut chestii foarte periculoase la volan, si totusi nu am patit nici io nimic, nici altcineva, nici masina.... asa ziceam si io inainte de asta, l-a calcat pe trecere: criminal, pericol public, etc. dar uite ca acum vad si cealalta parte, NU este asa, da, este vina lui, nu neg asta, dar oricui ii se poate intampla, repet: nu doresc la nimeni sa fie in nici una dintre posturi...

P.S. victima avea 1.2 sau 1.8 la mie concentratie alcoolica, nu mai tin minte exact... cu alte cuvinte... era ranga...

This post has been edited by SSilent: 23 Jun 2008, 07:34


--------------------
Dacia 1210 1986 - N/A
dacie dezmembrata... in curs de RK ^_^

cu planuri de viitor (adica vise):
-Yamaha Fazer 600 cm3
-Ford Escord 2000RS
-Mercedes Benz W201
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 23 Jun 2008, 07:42
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Putea sa aiba si 2 la mie alcool. Pur si simplu nu conteaza ca era boschetar sau un print. Era un om pe trecerea de pietoni si avea prioritate. Bine macar ca nu l-a omorat.

Ca varul tau a obtinut cu greu o masina, carnet, altele, nu-l disculpa cu nimic pentru faptele lui. De altfel cred ca detaliile lacrimonege nu impresioneaza tribunalul.

This post has been edited by liviu2004: 23 Jun 2008, 07:43


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SSilent
post 23 Jun 2008, 07:52
Post #23


Membru Vitezoman


Group: Members
Posts: 1.235
Joined: 23 July 07
From: ...I'm everywhere... nowhere




nu il disculp, am zis ca este vina lui, si normal ca nu conteaza cine era pe trecere, era un alt seaman, dar nu vreau sa fie tratat ca un jeg de om, ca un criminal, ca un pericol public, pentru o foarte mica scapare, care a avut urmari grave, este vina lui 100%, si el si-a recunoscut-o (multi se eschiveaza si cauta "motive" chiar si atunci cand vina este evidenta), vina recunoscuta spune multe despre un om, acum nu trebuie sa stam sa dezbatem "ca daca ar fi incetinit pt ca stia ca se apropie o trecere......." , fapta e implinita, si asta conteaza, greselile se platesc, asta sigur o sa-i fie invatare de minte... si lui.. si mie.... si la mai multi (sper)

repet ESTE VINOVAT, nu vreau sa imi interpretati prost mesaju...


--------------------
Dacia 1210 1986 - N/A
dacie dezmembrata... in curs de RK ^_^

cu planuri de viitor (adica vise):
-Yamaha Fazer 600 cm3
-Ford Escord 2000RS
-Mercedes Benz W201
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jun 2008, 07:57
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@ SSilent
RCA-ul despagubeste si vatamarile corporale si decesul, in limta a 750.000 de euro pentru anul 2008. In 2009, limita va fi de 1.500.000 euro.
Este suficient sa te uiti pe polita RCA pe care o ai si te lamuresti.
In plus, citeste Ordinul CSA nr. 11 / 2007 care reglementeaza RCA-ul pentru anul 2008.
Bafta in continuare.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SSilent
post 23 Jun 2008, 08:02
Post #25


Membru Vitezoman


Group: Members
Posts: 1.235
Joined: 23 July 07
From: ...I'm everywhere... nowhere




m-am interesat in legatura cu RCA, da, legea exista, dar nu se aplica, firma de asigurari daca acopera 10%, si acum ce sa faci.... poti sa te judeci si cu firmele de asigurari? nu, asta e traim in Romania smile.gif


--------------------
Dacia 1210 1986 - N/A
dacie dezmembrata... in curs de RK ^_^

cu planuri de viitor (adica vise):
-Yamaha Fazer 600 cm3
-Ford Escord 2000RS
-Mercedes Benz W201
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 23 Jun 2008, 08:04
Post #26


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Sa-si ia un avocat bun, asta e sansa lui, oricum va avea de tras!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 23 Jun 2008, 08:13
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




QUOTE(SSilent @ 23 Jun 2008, 09:02)
m-am interesat in legatura cu RCA, da, legea exista, dar nu se aplica, firma de asigurari daca acopera 10%, si acum ce sa faci.... poti sa te judeci si cu firmele de asigurari? nu, asta e traim in Romania  smile.gif
*



Aici te-ai luat dupa o stire de la TV care spunea ca nici 10% din cei implicati in accidente habar nu au ca sunt asigurati si pentru victime, de unde si procentul scazut de despagubiri. Mai intereseaza-te, nu e vorba de nici o chemare in judecata a asiguratorului, e pur si simplu obligatia lor prin contract de despagubire.


mda, mai e si articolul asta: http://www.gardianul.ro/2008/06/19/economi...ii-s115835.html

This post has been edited by liviu2004: 23 Jun 2008, 08:18


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jun 2008, 08:28
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@ SSilent
Daca intr-adevar vrei sa-l ajuti pe var-tu, atunci citeste bine Ordinul 11 / 2007, ia legatura cu compania de asigurari unde are RCA-ul, eventul suna si la CSA daca ai nelamuri, sigur gasesti acolo pe cineva care sa te lamureasca.
Asta e site-ul CSA-ului: http://csa-isc.ro/index.php
Daca ai deschis topicul ca te plictiseai pe acasa, daca pentru tine ce scrie un bou in ziar sau ce ai auzit la coltul strazii are mai mare importanta, atunci nu mai are nici un rost sa discutam.
Repet, cel accidentat nu poate sa aibe pretentii dovedite mai mari de 750.000 de euro, avand in vedere ce ai povestit tu mai sus, referitor la gravitatea accidentului si la situatia victimei.
Ca sa intelgi mai bine, ce este sub 750.000 de euro plateste asiguratorul. Ce ar fi peste ar plati var-tu.
Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius*
post 23 Jun 2008, 13:14
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 November 07




QUOTE(WNS @ 22 Jun 2008, 23:13)
In cazul accidentelor rutiere vatamarea corporala este fapta prin care s-au cauzat leziuni unei persoane ce necesita pt vindecare intre 11 si 60  zile de ingrijiri medicale. cu ochiul.gif
*


QUOTE(chris_b @ 23 Jun 2008, 01:31)
Intr-o cautare sumara, nu am dat niciunde peste o asemenea reglementare. De curiozitate, spune-mi, te rog, si mie de unde ai luat-o. [a se citi pe un ton pur curios si total neagresiv smile.gif ]
*


chris_b uite aici:
Codul Penal
Art. 180. - Lovirea sau alte violente
Lovirea sau orice acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu închisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.
Faptele prevazute la alin. 1 savârsite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu amenda.
Lovirea sau actele de violenta care au pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

...
Art. 181. - Vatamarea corporala
Fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
...
Art. 184. - Vatamarea corporala din culpa
Fapta prevazuta la art. 180 alin. 2 si 21, care a pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare îngrijiri medicale mai mari de 10 zile, precum si cea prevazuta la art. 181, savârsite din culpa, se pedepsesc cu închisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.
...

smile.gif

This post has been edited by last: 23 Jun 2008, 13:18


--------------------
VW 1J5 ATD 2OO4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianne
post 23 Jun 2008, 13:38
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 9 September 05
From: Bucuresti




Din cate stiu, asiguratorul se subroga in drepturi si obligatii celui asigurat, astfel incat la procesul civil de daune este citat in mod obligatoriu.


--------------------
Dacia 1310 L 1996 - B44UCJ
parerea unui amator...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:08
Forum Renault